Powyższe rozważania nie dotyczą filtra przedniego, nie zajmują się tym co najistotniejsze - oceny ilościowej (jeśli to jest możliwe).
W których przypadkach filtr przedni szkodzi znacząco, jak dalece i pod jakim względem szkodzi?
TJ
Powyższe rozważania nie dotyczą filtra przedniego, nie zajmują się tym co najistotniejsze - oceny ilościowej (jeśli to jest możliwe).
W których przypadkach filtr przedni szkodzi znacząco, jak dalece i pod jakim względem szkodzi?
TJ
Popełniłem przed laty (w 2004 roku) test kilku posiadanych filtrów UV i skylight. Testowałem pod kątem blików i spadku ostrości. Aparat był ustawiany na statywie, skierowany pod znacznym kątem w górę. W kadrze znajdowała się krawędź firanki (w celu oceny ostrości) i świecący w kierunku obiektywu reflektorek halogenowy (jako źródło flar i blików). Zdjęcia wykonane kolejno bez filtra i z różnymi filtrami Pentaxem *istD z najostrzejszym obiektywem jaki wówczas posiadałem - Pentaxem SMC-FA 100f2.8 Macro. Zaprezentowałem zdjęcia całych kadrów przy przysłonie 2.8 (wtedy zazwyczaj flary i bliki były najsilniejsze) i niezmniejszone cropy fragmentów kadru przy przysłonie 8 (dla oceny ostrości - dobór przysłony może wydawać się dziś nieco dziwny, ale w owych czasach matryca Pentaxa miała przy rozmiarze APSC rozdzielczość 6Mpix więc przy przysłonie 8 dyfrakcja jeszcze się nie uwidoczniała). Wyniki są do obejrzenia pod adresem http://strony.toya.net.pl/~wyszomir/TESTY/index.html
Dla filtra Hama HTMC Ghostless zamieściłem też zdjęcie całego kadru przy przysłonie 8 - gdyż w odróżnieniu od innych filtrów bliki z tym filtrem pojawiały się dopiero po przymknięciu przysłony. Miało to związek z niestandardową konstrukcja tego filtra - jego powierzchnie nie były płaskie a maiły kształt fragmentu sfery - zewnętrzna powierzchnia była wypukła jak w soczewce a wewnętrzna wklęsła - o tym samym promieniu co zewnętrzna. Miało to zapobiegać blikom i rzeczywiście przy otwartej przysłonie filtr zachowywał się świetnie, natomiast bardzo negatywnie wpływało na koszt produkcji i cenę filtra. Oczywiście ocena ostrości wykonywana obecnie musiałaby ze względu na inne rozdzielczości matryc aparatów wyglądać inaczej, ale wpływ na flary i bliki jest obecnie podobny.
Pozdrawiam!
Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)
17 lat to jednak trochę. Teraz chyba technika się trochę zmieniła. Najlepsze filtry maja po kilkanaście powłok antyrefleksyjnych, np. Hoya Fusion Antistatic ma ich 18.
A antyrefleks jest czymś co na pewno sprawdza się okularach. Są nawet specjalne okulary dla kierowców które mają redukować oślepienia w nocy. Na pewno działają bo uniwersalny antyrefleks w moich też mocno redukuje.