Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: EM1 II 12-45mm f/4 czy 12-40mm f/1.8

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Posty
    301
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria

    EM1 II 12-45mm f/4 czy 12-40mm f/1.8

    Skorzystałem z dużej promocji w sklepie Olympusa. W trakcie jej realizacji okazało się, że zestaw z 12-40 f/2.8 był niedostępny, więc wybrałem z 12-45 f/4. Teraz powróciła oferta z f2.8. Zastanawiam się czy warto wymienić. Różnica w cenie około 1 tys. Za f/4 przemawia rozmiar i pseudo-macro (mam osobne macro), za f/2.8 jasność, ale do takich celów używam jaśniejszych stałek 45mm i 25mm. Jak sprawdziłem optycznie nie ma różnicy pomiędzy tymi obiektywami. Proszę o opinię.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Przepraszam za pomyłkę, chodziło oczywiście o 12-40mm f/2.8

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Jeżeli już to było, to przepraszam. Polecam wklejenie przy pomocy rzepów dekielka obiektywu w dno komory torby. Nic po niej nie lata, nic nie wypada, a wymiana obiektywów jest znacznie ułatwiona.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dekielek.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	3,01 MB
ID:	234160

  2. #2

    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    Brzostek
    Posty
    32
    Siła reputacji
    3
    Moja galeria
    Chyba sobie sam odpowiedziałeś. Jak jest za ciemno używasz stałek. Jakbyś będziesz miał 2.8 to po prostu będziesz ich używał rzadziej.

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Posty
    301
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez tryhp3 Zobacz posta
    Chyba sobie sam odpowiedziałeś. Jak jest za ciemno używasz stałek. Jakbyś będziesz miał 2.8 to po prostu będziesz ich używał rzadziej.
    Tylko, że stałki zaczynają się od f/1.8

  4. #4
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kano Zobacz posta
    Tylko, że stałki zaczynają się od f/1.8
    Masz Olympus 25/1,2
    Leica 25/1,4
    Olympus 45/1,2
    Leica 45/1,2
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2012
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.612
    Siła reputacji
    275
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Masz Olympus 25/1,2
    Leica 25/1,4
    Olympus 45/1,2
    Leica 45/1,2
    Uzupełnię o:
    Sigma C 16/1,4
    Sigma C 30/1,4

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Trochę też zależy od tego, gdzie jest ciemno, czy są to ciemne ulice, czy domowa impreza?
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Posty
    301
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez DzejPi Zobacz posta
    Uzupełnię o:
    Sigma C 16/1,4
    Sigma C 30/1,4
    Miałem na myśli moje stałki
    Mój OMD EM10 II, według mnie najładniejszy aparat nie tylko wśród bezlusterkowców przejdzie w ręce wnuka. Do niego nie kupowałem obiektywów Pro, decydował rozmiar. Mam 45mm 1.8 i Lumix 24mm f/1.7. Oba spełniają moje oczekiwania. Teraz czeka mnie skok w inne "wymiary" stąd moje rozterki.

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2012
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.612
    Siła reputacji
    275
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kano Zobacz posta
    Miałem na myśli moje stałki
    Mój OMD EM10 II, według mnie najładniejszy aparat nie tylko wśród bezlusterkowców przejdzie w ręce wnuka. Do niego nie kupowałem obiektywów Pro, decydował rozmiar. Mam 45mm 1.8 i Lumix 24mm f/1.7. Oba spełniają moje oczekiwania. Teraz czeka mnie skok w inne "wymiary" stąd moje rozterki.
    Porzuć rozterki kup 12-40/2,8 zdecydowanie. Wiem bo mam. W zestawie z 10 II również prezentował się świetnie jak również świetnie się spisywał. Nigdy tego szkła się nie pozbędę.

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Posty
    301
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez DzejPi Zobacz posta
    Porzuć rozterki kup 12-40/2,8 zdecydowanie. Wiem bo mam. W zestawie z 10 II również prezentował się świetnie jak również świetnie się spisywał. Nigdy tego szkła się nie pozbędę.
    Oba są świetne optycznie, oba PRO. Zrobiłem dodatkowy "research" swoich zdjęć i zasobów. Rzadko używałem przesłony poniżej f/4, a jeżeli już to poniżej f/2.8 i po drugie, ważniejsze, mam od dawien dawna trochę dobrych filtrów (B+W) do swoich szkieł: szare, polar, IR wszystkie dostosowane do 58, więc padło na 12-45. Wyjaśniła się też sprawa braku sprzęgła do przełączenia na ręczne ostrzenie. W EM1 II wprowadzili ustawienie w menu, że poruszenie pierścieniem ostrości przełącza automatycznie w tryb ręczny. Powinienem to zrobić wcześniej, a nie zawracać głowę.
    Dzięki za opinię. Mam nadzieję, że będę również zadowolony.
    Ostatnio edytowane przez kano ; 31.05.21 o 18:42

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Ja bym został przy 12-45 f/4. To wystarczające światło do wszystkiego od widoczków, przez architekturę, po fotografię rodzinną czy streeta w dobrym świetle. 12-40 f/2,8 może sprawdzi się lepiej w pomieszczeniach, gdzie jest jakiś ruch (np. bawiące się dzieci), ale mocarzem "reporterki" w słabym oświetleniu to Mikro 4/3 nie jest, więc mając jaśniejszą stałkę po prostu bym jej wtedy użył, zamiast ryzykować fuckup na f/2,8.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

Podobne wątki

  1. roznice praktyczne pomiedzy ZD 17.5-45mm, a 14-45mm
    By Nephil in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 87
    Ostatni post / autor: 5.01.09, 19:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.