Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Wątek: Pokaż przygotowania i końcowy efekt

  1. #1
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria

    Pokaż przygotowania i końcowy efekt

    Widziałem kiedyś taki temat na innym forum i uważam że to świetna sprawa, bo można się czegoś nauczyć od innych i podpatrzeć co i jak.
    To może zacznę od siebie - aby zrobić zdjęcie bluebird, w okolicy gdzie często go widzę kiedy spaceruję,ustawiłem sobie w lesie takie oto stanowisko.
    Oczywiście to gdzie jest słońce, kierunek padania światła, to gdzie będzie cień miałem obczajone.
    Na powalone drzewo wysypałem w ramach przynęty trochę robaków (na drzewo a nie na ziemię aby były bardziej widoczne dla ptaka), i ustawiłem kawałki znalezionych gałęzi tak by była szansa że ptak który zauważy jedzenie przysiądzie na niej aby się rozejrzeć przed posiłkiem.
    Oczywiście patyk ustawiłem tak aby tło za nim było jak najbardziej równomierne bez np. pni drzew które kiepsko wyglądają jako bokeh.
    Następnie usiadłem sobie w pobliżu (jakieś 5 metrów może) i cierpliwie czekałem w bezruchu.
    Efekt - po 2 godzinach wróciłem do domu z ponad 1200 zdjęciami na karcie.

    1. Przygotowanie



    2. Efekt


    Zapraszam wszystkich do pisania w tym temacie.

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    467
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Kiedyś chodził mi po głowie podobny pomysł. Może zaczną się na forum jak by nie było fotograficznym, dyskusje w tym temacie. Na początek powiedz proszę czy te robaki [ chyba larwy mącznika ] są żywe, czy suszone. W tym roku próbowałem z suszonymi i zainteresowania nimi nie było. Słonecznik natomiast sprawdzał się znakomicie. Zawsze szukam miejsca gdzie będę mógł ustawić się z aparatem plecami do słońca. Godziny poranne są najodpowiedniejsze, kiedy słonce jest nisko i dobrze podświetla "modela". Szukam też odpowiedniego patyka na który staram się zwabić ptaka jakimś przysmakiem np. słonecznikiem. Słonecznik podsypuję w kilku miejscach ale w dniu fotografowania sypię tylko tam gdzie mam skierowany obiektyw. Sam patyk też nie może być byle jaki bo jest on też częścią fotografii. No i wiadomo, tło o czym już napisałeś. W tym roku polowałem na myszołowa z zamaskowanego namiotu ale zamiast niego przyleciała czapla .Wszystko było by piękne ale cały czas ustawiała się na tle słupa energetycznego. Zdjęć nie zrobiłem. Wracając do przygotowań i efektu końcowego, bohaterem był kowalik wabiony słonecznikiem. Aparat ustawiłem na statywie, wbiłem nóż [który oczywiście później wyciągnąłem] w miejsce gdzie przewidywałem przylot ptaszka, złapałem na niego ostrość, uruchomiłem "pułapkę AF" i spokojnie, nie robiąc gwałtownych ruchów, czekałem oddalony o kilka lub kilkanaście metrów.

    3.Przygotowanie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210405_121714.jpg
Wyświetleń:	324
Rozmiar:	802,6 KB
ID:	233938

    4.Efekt
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_7735-denoised — kopia.jpg
Wyświetleń:	324
Rozmiar:	502,1 KB
ID:	233939

  3. #3
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Ładny patyk to podstawa
    Dobrze trafiłeś z tymi larwami mącznika, to dokładnie to. Ja używam suszonych, i nie ma problemu z zainteresowaniem.
    Nasion słonecznika też używam ale nie w tym przypadku, bo bluebird żywi się tylko owadami i larwami. Ziaren nie rusza w ogóle.
    Wszystkie inne ptaki jakie do tej pory fotografowałem wabiłem ziarnami, tego nie mogłem, i dopiero później doczytałem co i jak.
    Wynika z tego że warto poznać trochę faktów o ptaku którego zamierzamy fotografować.

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.586
    Siła reputacji
    193
    Moja galeria
    4-Bardzo ładny efekt, barwy ptaszka uzupełniają się z kolorami zżartego czasem bierwiona, a sam ptaszek wykazuje zaciekawienie.
    TJ

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    m_a_g, super miejscówka, próbowałeś robić zdjęcia startów i lądowań?
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  6. #6
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    @fret nie robiłem tego z prostego powodu - nie ten sprzęt. MFT po prostu nie da rady tego zrobić w jakości która mnie zadowala. To jest mały ptak, im mniejszy tym szybciej się porusza i macha skrzydłami, w tym przypadku żeby zamrozić ruch potrzeba czasów 1/2500... W tamtym miejscu ISO wychodzi w zależności od światła pomiędzy 2000 a 4000. Jak będę miał trochę czasu planuję zabrać w to miejsce aparat FF ze statywem i spróbować, bo na dużej matrycy takie ISO bez większego problemu da się używać po dalszej obróbce.

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Spoko, to oczywista oczywistość, ale pisałeś, że masz nie tylko 4/3 i stąd moja sugestia.

    Inaczej: "kukiełki" masz opanowane, pora na coś dla twardzieli
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  8. #8
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Spoko, to oczywista oczywistość, ale pisałeś, że masz nie tylko 4/3 i stąd moja sugestia.

    Inaczej: "kukiełki" masz opanowane, pora na coś dla twardzieli
    Sprzęt jest, teraz nawet więcej bo to stare zdjęcie, i od jego wykonania przybyły mi dwa G9 i 1MX Do tego mam jeszcze A7RIII i A6500 w szufladzie, tu nie ujęte bo fotka robiona jako porównanie wielkości sprzętu do fotografii przyrody, a Sony używam do portretu / krajobrazu i nie mam teleobiektywu do tego systemu.
    Ale właśnie za to lubię MFT, że mogę mieć przy sobie i robić zdjęcia, a jak nic nie podchodzi to po prostu włożyć do plecaka i iść dalej na spacer.
    Idealna sprawa jak się zabiera dzieci ze sobą. W przypadku FF z teleobiektywem to cała wyprawa stricte fotograficzna jest i nie ma innej opcji.


    Ale my tu pitu pitu o sprzęcie, a póki co tylko @tyrkand podzielił się z nami swoimi przygotowaniami.... nikt więcej nie ma ochoty? Nie musi być o fotografii przyrody przecież.
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 22.05.21 o 15:46

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Nie każdy się przygotowuje jakoś specjalnie do sesji. Ja np. lubię portrety, całe moje przygotowania, to znalezienie chętnej dziewczyny/modelki i naładowanie baterii
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.861
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    U mnie też wielkich przygotowań nie ma - zakładam aparat na krótki monopod, wysuwam go w pozycji złożonej przed aparat, ścinam delikatnie szczypcami do cięcia drutu gałązkę z modelem i fotografuję trzymając ją w dłoni opartej o monopod - tak jak na zdjęciu poniżej:

    Nazwa:  Krzętów2(Witek Maślanka).jpg
Wyświetleń: 247
Rozmiar:  423,2 KB


    Zdjęcie jest sprzed 6 lat, obecnie obiektyw i monopod zostały te same, natomiast korpus to najczęściej Panasonic G-9.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

Podobne wątki

  1. Efekt Pin Hole - jak?
    By Thomasso in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 22.06.11, 23:15
  2. Efekt polaroida
    By Ania_ in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19.12.07, 21:26
  3. Efekt Lazlo
    By Smerf Maruda in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 5.02.07, 11:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.