Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33

Wątek: Za co lubicie Wasz system MFT? (luźna dyskusja mam nadzieję bezkonfliktowa)

  1. #1
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria

    Za co lubicie Wasz system MFT? (luźna dyskusja mam nadzieję bezkonfliktowa)

    Moi drodzy, jestem tu nowy, i widzę że toczy się tu dużo dyskusji sprzętowych, często bardzo... ożywionych
    Ludzie mają różne poglądy na temat sprzętu tego czy tamtego, przewagi jednego systemu nad drugim, i tak dalej.
    Żeby nie zaczynać tu żadnych sporów, pomyślałem sobie że założę ten temat gdzie można napisać za co się MFT lubi i do czego się używa, bo ciekawi mnie do czego wykorzystujecie Wasz sprzęt i za co go lubicie. Można też napisać za co się nie lubi

    Może zacznę od siebie: lubię MFT za małe rozmiary obiektywów (nie body), ciekawe obiektywy niedostępne w innych systemach, dobrą stabilizację, ergonomię (tak, ergonomię, rozwinę temat) i za to że można sobie skompletować bardzo fajny zestaw wakacyjny lub wyjazdowy. Lubię też MFT za to że jest fajnym uzupełnieniem do innych systemów, i moim zdaniem wart mieć MFT jednocześnie z FF, i używać w zależności do sytuacji. MFT używam kiedy mój wyjazd ma cel inny niż stricte fotograficzny, bo jeżeli gdzieś jadę specjalnie w celu robienia zdjęć, to biorę coś innego, a co to zależy od tego co mam zamiar fotografować. Natomiast MFT jest dla mnie idealny kiedy potrzebuje sprzęt który mogę mieć wygodnie zawsze przy sobie w celu robienia zdjęć "przy okazji", jest uniwersalny, i daje dobry materiał wyjściowy do dalszej obróbki w PS. MFT wpasował mi się tu wręcz idealnie.

    Moim zestawem wyjazdowym są dwa Panasonic G9, jeden z obiektywem PL 10-25 f1.7, drugi z M. ZUIKO 12-100 f4 PRO. Dlaczego dwa? Bo nie lubię zmieniać obiektywów, do tego często jestem w lesie czy innym miejscu gdzie zmiana obiektywu to syf na matrycy Body G9 jest większe niż wiele bezlusterkowców APS-C, ale ja lubię jego ergonomię i to jak leży w ręku, a zestaw body + obiektyw i tak jest bardzo mały i uniwersalny. Oba aparaty z obiektywami na korpusach mieszczą mi się w małym plecaku foto (naprawdę małym) i jeszcze zostaje miejsce. Oczywiście nie chodzę z dwoma jednocześnie, miałem tu na myśli transport lotniczy albo pakowanie torby do samochodu na wyjazd. Jak jestem już na miejscu to mam plecak mały plecak turystyczny (18 litrów) z dedykowaną komorą na jeden aparat, i w zależności od tego gdzie się wybieram mam przy sobie albo jeden albo drugi.
    Generalnie zasada jest prosta, jeżeli wychodzę gdzieś na szlak w góry czy inne lasy, to biorę zestaw z M. ZUIKO 12-100 f4 PRO. Znakomicie nadaje się do fotografowania wszelkich widoków bliższych i dalszych.
    Jeżeli wychodzę gdzieś do miasta, albo wiem że będę w budynkach (muzea, wystawy), lub że będę fotografowa po zmroku, to biorę zestaw z PL 10-25 f1.7. Zakres ogniskowych nie tak imponujący, ale za to światło już owszem. Dodatkowo jest szerszy od standardowego zooma co przydaje się w pomieszczeniach, a jakość obrazu jest bardzo dobra, praktycznie jakby nosić ze sobą zestaw 3 stałek f1.7 w jednym. Odpowiednika tego obiektywu nie ma w żadnym systemie i jest to mój ulubiony obiektyw zoom bez względu na system.

    To co pisałem o ergonomii, bo może się wydać dziwnie ,więc wyjaśniam: nie piszę tu o wszystkich aparatach MFT, tylko konkretnie o G9, i ostatnio też 1MX. Lubię większe body które dobrze leży w ręku, nie kupuję aparatów ze względu na malutkie body. Jak pisałem dla mnie główna zaleta MFT to małe (w porównaniu do FF) obiektywy, i tu leży oszczędność wagi i miejsca. Ważny dla mnie też jest fakt odporoności na warunki atmosferyzne co MFT mi zapewnia.

    Na koniec: czego nie lubię w MFT? Cóż, wysokich cen. Za dobry zestaw MFT można zapłacić więcej niż za analogiczny zestaw FF. Z drugiej strony - nikt nikogo do zakupu nie zmusza, widocznie mały rozmiar ma swoją cenę, i tyle

    PS. Byłbym zapomniał - bardzo lubię MFT jako mobilną platformę do fotografii przyrodniczej. Coraz bardziej się wciągam w fotografię przyrody MFT, zakup M. ZUIKO 300 F4 PRO to był strzał w 10tkę i nie muszę już mieć kompromisów w jakości obrazu przy planowanych zdjęciach z zasiadki. Trzeba tylko inaczej zaplanować zdjęcie, zostawić sobie więcej miejsca z tyłu na rozmycie tła, i zadbać o lepsze światło - a da się robić zdjęcia o jakości w której prezentacja w internecie będzie trudna do odróżnienia od tej którą daje FF, no chyba że chodzi o powiększenia. Wiem natomiast jedno: zestaw MFT mieści mi się w małym plecaku z którym chodzę po lesie, nie muszę mieć statywu ani monopodu, i nikt się nie nie czepia czy mam specjalne pozwolenia do fotografowania zwierzyny w parkach czy obszarach przyrody chronionej Zrobiłem ostatnio zdjęcia kilku gatunków których zestawem FF w życiu bym nie zrobił, bo by mi się nie chciało chodzić wielkim plecakiem i statywem po lesie szukając miejscówek (teraz jak już znalazłem kilka miejsc, może tam wrócę z FF). Lubię też MFT za to że dzięki małym rozmiarom mogłem kupić sprzęt dla córki która nie musi dźwigać ciężarów kiedy razem chodzimy po lesie - czyli jest to system przyjazny dla dzieci (niekonieczne dla portfela rodzica hehe).

    To tyle ode mnie - piłka po Waszej stronie, mam nadzieję że się podzielicie opiniami
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 17.05.21 o 02:25

  2. #2
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    Za co lubię system:
    1. Za kitowy obiektyw 40-150, który jest magiczny - lekki, ostry i w ogóle fajny. Jak pierwszy raz miałem go w rękach (na body M10.1) to się zakochałem.
    2. Za rozmiary. Cały dzień noszę pożyczone M10.1 czy potem moje M10.2 a teraz M1.2 i nic mnie nie boli, nie uwiera. A potrafię w weekend przejść kilkadziesiąt kilometrów po lesie.
    3. Za rozmiary. Latam trochę zawodowo i muszę się wcisnąć z plecakiem "pod siedzenie poprzedzające". Wchodzi mi służbowy laptop i M1.2 wraz z 17 1.8 i 12-40 lub 75-300 (niestety nic więcej, no może mała lampa)
    4. Za rozmiary. Po kupnie pierwszego body, czyli M10.2 bardzo szybko moja żona przejęła temat fotografii . Bardzo się wkręciła, co mnie wielce cieszy.
    5. Za stabilizację. W 10.2 było spoko. Ale to co wyczynia M1.2 to jakaś bajka. Ostatni wylot na Węgry to był bieg - miałem po robocie może 10 minut na przebiegnięcie w nocy całej starówki (bo godzina policyjna). Ze statywem bym poległ. Z M1.2 i 17ką porobiłem całkiem sporo fajnych zdjęć.
    6. Za pro-capture i szybkostrzelność i AF w M1.2. Do zwierzaków (ptaków) to jest absolutna bajka - myk i cyk - 20 klatek, 20 ostrych (na ile 75-300 na to pozwoli). A ptak na niebie kilkadziesiąt metrów ode mnie... z M10.2 też się dało, ale było to duuuużo trudniejsze.
    7. Za 60 makro. Mimo że trochę mnie boli, że jego AF jest najwolniejszy z mojego zestawu, to ogólnie jest to super ostre szkło, korzystam na spacerach gdy pogoda nie jest niepewna (bo jest uszczelniony) i oczywiście do makro - te drugie zastosowanie pozwala osiągać cuda (co prawda ja nie umiem, ale co nim robią ludzie na forum to coś niesamowitego).

    Co do cen - ogólnie się zgadzam, że część szkieł jest droga. Ty kupujesz szkła w wersji pro, więc masz zawsze drogo. Mi ktoś mądry tu na forum napisał (wahałem się Sony A7 II vs Olek), żeby nie iść tą drogą (w sensie szkła pro), bo się polegnie finansowo. I w sumie nie idę. Szkiełka typu 17 1.8, 45 1.8 to są naprawdę wspaniałe szkła i dają masę radości. Gdybym miał wchodzić w FF to pewnie kupiłbym 85 sony i A7 II lub III do portretów (ale nie do dzieci czy imprez rodzinnych! Już na 45 1.8 złapanie na ostro dwóch stojących/gibających/kręcących się dzieci graniczy z cudem!). Drugi zakup to pewnie byłoby 200-600 Sony + A7 III do ptaków. Cała reszta - spokojnie Olek mi wystarcza.
    Ostatnio edytowane przez koza ; 17.05.21 o 07:10

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Nie lubię ani trochę , ale nie ma nic innego, co zapewniałoby jednocześnie:

    - niewielką wagę i rozmiar korpusu i obiektywów;
    - pokrycie jak najmniejszą ilością zoomów zakresu od UWA po 300 mm ekw.;
    - uszczelnienia;
    - wizjer;
    - obrotowy ekran;
    - wydajną stabilizację obrazu;
    - w miarę intuicyjną obsługę.

    P.S.

    Trochę jednak lubię, głównie ze względów sentymentalnych Sam system, tak jak każdy inny, ani mnie grzeje, ani ziębi. Sprzęt ma spełniać określone założenia i tyle.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Za najlepsze forum
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.630
    Siła reputacji
    188
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Za najlepsze forum
    Podpisuję się pod tym, aż szkoda, że system nie pozwala dać +.
    Najważniejsza jest historia.
    "Narody tracąc pamięć tracą życie" C. K. Norwid

  6. #6
    Awatar Hiszpan63
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    636
    Siła reputacji
    130
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Za najlepsze forum
    ... ooooo ... nieomal kwintesencja systemu ...


    ... za niepozorność , jak dotąd bezawaryjność i mega tanie używki obiektywów kitowych , które moja połówka zgniata trzy razy w roku


    Cyt. @jkr .. "że system nie pozwala dać +"

    .. dostał , dostał ... w Twoim imieniu również ..
    Ostatnio edytowane przez Hiszpan63 ; 17.05.21 o 17:27

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Siada na nich?

    Ed.:
    Potwierdzam, dostało mi się
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Koriolan
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    4.666
    Siła reputacji
    292
    Moja galeria
    za forumowiczów byłych i obecnych, których poznałem dzięki "z powodu" posiadania sprzętu Olympusa.
    Moje zdjęcia: http://forum.olympusclub.pl/showthre...938#post206938
    zabawki: E-M1 + 12-100/f4 + 8-25/f4+100-400/5.6-6.3+ 12/2 + 45/1.8 . Czasem S 23Ultra

  9. #9
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Się zrobiło sentymentalnie

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.630
    Siła reputacji
    188
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Się zrobiło sentymentalnie
    Brakuje tylko stoliczka i odpowiednich napojów .
    Najważniejsza jest historia.
    "Narody tracąc pamięć tracą życie" C. K. Norwid

Podobne wątki

  1. SP-570 UZ ... jakie filmiki Wasz Olek kręci ?
    By elwal in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 29.04.10, 18:02
  2. Na ostro - mam nadzieję.
    By Piotr Grześ in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 3.12.06, 01:29
  3. Przylra sprawa z karta pamieci (mam nadzieje)
    By MMajchrowski in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 21.07.04, 20:28

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.