Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 50

Wątek: PL DG Vario-Elmar 100-400MM F4.0-6.3 ASPH vs. PL DG Elmarit 200mm f/2.8 + TC20

  1. #21
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.627
    Siła reputacji
    188
    Moja galeria
    Szkoda, że nie ma 200+TC20 i do tego jeszcze 300+MC1.4, ale to tylko takie tam moje rozmyślanie.
    Najważniejsza jest historia.
    "Narody tracąc pamięć tracą życie" C. K. Norwid

  2. #22
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    A tak z ciekawości, co się stanie jak do 300 zalozysz Panasonicowy TC20? Nie pasuje? Pytam, bo widzę, że masz cala kolekcje długich szkiel dostępna.
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  3. #23
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez luc4s Zobacz posta
    A tak z ciekawości, co się stanie jak do 300 założysz Panasonicowy TC20? Nie pasuje? Pytam, bo widzę, że masz cala kolekcje długich szkiel dostępna.
    Nie pasuje, jest dedykowany do PL200F2.8 wyłącznie. Poza tym to raczej kiepski pomysł czytałem że TC nie są kompatybilne ze sobą pomiędzy Oly i Panasonic.

  4. #24
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.091
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    Nie tak do końca . Budowa konwertera Panasonic TC20 i Olympus MC20 jest właściwie taka sama (miałem oba) . Obecnie używam Panasonic Leica 200 2.8 i konwerter Olympus MC20 właśnie. Problemem jest to , że korpus (G9 ) nie widzi , że masz założony konwerter , i pokazuje parametry jak gdyby był podpięty sam obiektyw . AF oczywiście działa, przysłona jest domykana , ale musisz to robić na czuja. Zapewne też w drugą stronę działa to podobnie , czyli Olympus 300 pro i Panasonic TC20 .

  5. #25
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Roberto73 Zobacz posta
    Nie tak do końca . Budowa konwertera Panasonic TC20 i Olympus MC20 jest właściwie taka sama (miałem oba) . Obecnie używam Panasonic Leica 200 2.8 i konwerter Olympus MC20 właśnie. Problemem jest to , że korpus (G9 ) nie widzi , że masz założony konwerter , i pokazuje parametry jak gdyby był podpięty sam obiektyw . AF oczywiście działa, przysłona jest domykana , ale musisz to robić na czuja. Zapewne też w drugą stronę działa to podobnie , czyli Olympus 300 pro i Panasonic TC20 .
    Ależ do końca. Ty robisz coś wbrew producentowi. Natomiast w instrukcji do TC jest podana lista wspieranych i działających obiektywów, Twojego na niej nie ma. Sam mówisz że aparat nie widzi nieobsługiwanej kombinacji.... używanie czegoś takiego mija się z celem. Np. stabilizacja nie może efektywnie działać skoro aparat nie wie że zmieniła się ogniskowa. Do tego mówimy tu przecież o stabilizowanych teleobiektywach z korpusami ze stabilizowanymi matrycami. Używanie sprzętu Oly na Panasonicu lub odwrotnie mija się z celem nawet bez TC, bo nie działa podwójna stabilizacja, tak ważna na ekwiwalencie 800mm.
    Że nie wspomnę o tym że tracisz poprawny profil obiektywu i konwertera tak więc nawet nie wiadomo jak (i czy poprawnie) korygowana jest dystorsja, winieta, i tak dalej. W obecnych czasach kiedy sprzęt jest pełen elektroniki fakt że coś da się fizycznie podłączyć nie znaczy że będzie poprawnie działać.

    PS. Żeby nie było, na chwilę obecną mam trzy telekonwertery, 1.4 i 2x od Panasonic, i 2x od Olympusa.
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 24.05.21 o 18:40

  6. #26
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Dzięki, zawsze mnie to ciekawiło. Czyli to tylko niechęć producentów, bo zapewne można by wgrać, żeby te konwertery pracowały ze szkłami konkurencji.
    A jak jakościowo wypada 100-400 vs 40-150 + MC20? Wiem, że ten drugi zestaw nie da mi 400 mm. Szukam rozwiązania jak budżetowo nabyć cos dłuższego, mam już 40-150 z MC14 i najtańszą dla mnie opcją byłby zakup MC20. Alternatywą jest coś z duetu 100-400, tylko nie wiem który producent.

    Zastosowania to samoloty podchodzące do lądowania i ptaki, ale wyłącznie hobbystycznie.
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  7. #27
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Skoro stałka z MC20 daje gorsze efekty niż zoom, to zoom z MC20 da jeszcze gorsze. Innymi słowy z konwerterem będzie kiepsko. Takie moje zdanie. W końcu dlatego założyłem ten temat. Zauważ że nawet jeden z najlepszych obiektywów (albo może nawet najepszy według niektórych testów) to jest PL 200 f2.8 po założeniu TC20 jest zauważalnie gorszy niż zoom PL100400.
    W sprawie Twojego wyboru producenta obiektywu 100-400, to kwestia jest prosta - kup tego producenta od którego masz body, to będzie Ci jednocześnie działać stabilizacja na matrycy i w obiektywie, co na 800mm jest ważne.
    A jeżeli chcesz taniej, to rozważ Panasonic 100-300 wersja II. Moim zdaniem lepszy od Olympusa 75-300 wersja II, bo jest uszczelniony i stabilizowany, a na 300mm da Ci lepszy obrazek niż 150mm z MC20.

    PS. @luc4s, pisałem że mam 3 telekonwertery, ale tak szczere, to ich nie używam. MC14 dostałem w komplecie z obiektywem, MC20 kupiłem bo tak jak Ty szukałem dłuższej ogniskowej "tanim" kosztem (piszę w cudzysłowie bo ten konwerter kosztuje tyle samo co obiektyw Panasonic 100-300), i nawet trochę używałem ale byłem średnio zadowolony z jakości, więc kupiłem 300mm pro od Olympusa dla siebie i PL100400 dla córki i telekonwerterów już nie używam. Potem ktoś mnie wkręcił na testy TC20 od Olympusa że niby lepsza jakość i kusiła mnie ogniskowa 600mm (1200 w ekwiwalencie), ale jakość obrazka była średnia a praca AF bardzo kiepska, no i światło spadło do f8. Także szczerze - TC to moim zdaniem taki bajer którego nie warto kupować, no chyba że z założeniem że jest coś co można mieć w torbie żeby raz do roku założyć w razie potrzeby, ale jak wiesz że masz zamiar dużo fotografować na długich ogniskowych to moim zdaniem lepiej kupić dłuższe szkło, choćby nawet jakieś tańsze.
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 25.05.21 o 01:24

  8. #28
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Dzięki, body mam obu producentów więc nie jest tak łatwo mam G9 i em1II
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  9. #29
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.627
    Siła reputacji
    188
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez luc4s Zobacz posta
    Dzięki, body mam obu producentów więc nie jest tak łatwo mam G9 i em1II
    To nad czym tu się zastanawiasz?
    Najważniejsza jest historia.
    "Narody tracąc pamięć tracą życie" C. K. Norwid

  10. #30
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez luc4s Zobacz posta
    Dzięki, body mam obu producentów więc nie jest tak łatwo mam G9 i em1II
    To jak dla mnie nie nad czym się zastanawiać tylko brać albo PL100400 albo P100-300II zależności od budżetu.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 167
    Ostatni post / autor: 17.03.23, 15:08
  2. Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 5.03.18, 16:31
  3. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 10.02.16, 02:04
  4. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28.10.07, 15:36

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.