Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: OM-D EM10 + 14-42 f/3,5-5,6 - PRZEŚWIETLANIE

  1. #1

    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    OM-D EM10 + 14-42 f/3,5-5,6 - PRZEŚWIETLANIE

    Cześć,

    Jestem nowy tutaj na forum, dlatego na wstępie przywitam się z Wszystkimi.

    Mam problem z moim aparatem (OM-D EM10 + 14-42 f/3,5-5,6), który od jakiegoś czasu zaczął prześwietlać zdjęcia. Mam go już ładnych kilka lat, wykonałem nim 127500 zdjęć, niewykluczone, że taki przebieg oznacza kres jego życia - nie wiem. Ale podejrzewam, że problem leży nie w aparacie (body) a w obiektywie, który kupiłem razem z aparatem, jest to obiektyw Olympus M.ZUIKO 14-42 f/3,5-5,6. Aparat służy mi do fotografowania górskich krajobrazów - dokumentowania miejsc. Tworzę swego rodzaju dokumentację fotograficzną, nie do końca skupiam się na aspektach wizualnych tych moich fotografii, przynajmniej nie zależy mi na tym aż tak bardzo, albo - może zacznie zależeć, bo niepotrzebnie zacząłem czytać o fotografii W każdym bądź razie podczas moich wycieczek wykonuję wiele zdjęć, z uwagi na to posiłkuję się zawsze trybem w pełni automatycznym. I na tym trybie zdjęcia od jakiegoś czasu (od kilku miesięcy - więc kilka tysięcy zdjęć wcześniej) są prześwietlone. Zanim to się zaczęło aparat miał problemy z autofokusem - przez jakiś czas przestał ostrzyć, musiałem posiłkować się manualnym fokusem - wtedy rozwiązywało to problem. Tamten problem jakoś samoistnie się skończył i zaczął się problem z prześwietlonymi zdjęciami. Radzę sobie w ten sposób, że przechodzę do trybu manualnego i fotografuję z krótszymi czasami naświetlania. Dla przykładu: tryb auto daje następujące nastawy: F5,0 , ISO 200 i czas naświetlania 125 -> po czym zdjęcie okazuje się, że jest prześwietlone -> przechodzę do trybu manualnego ustawiam F5,0, ISO 200, czas naświetlania 125 i okazuje się, że ekspozycja (jasność) wynosi +0,7. Skracam czas naświetlania do 250, ekspozycja zmienia się do -1,0 lub -1,3 i zdjęcie wychodzi dobre. Jest to tym bardziej odczuwalne im jaśniejsze panują warunki. Gdy w trybie manualnym zmieniam przysłonę na F22, ISO 200, czas 8320 - ekspozycja =0. Ale zdjęcie jest bardzo prześwietlone, znacznie bardziej niż przy przysłonie F5,0. Muszę czas ustawić na 320, ekspozycja jest -3,0, ekran pokazuje, że zdjęcie będzie bardzo ciemne, a wychodzi dobre. Może jest to problem z zacinającą się przysłoną, z uwagi na to, że bardziej jest to odczuwalne przy przysłonach bardziej zamkniętych, ale występuje też przy przysłonie otwartej na F3,5 - ale w zdecydowanie mniejszym stopniu. A może aparat (body) ma już problemy z uwagi na duży przebieg?

    Dodam, że posiadam jeszcze obiektyw 40-150 f/4,0-5,6 (też kitowy obiektyw Olympus M.ZUIKO), na którym nie odczuwam tych dolegliwości - wobec tego wskazanie, że uszkodzony jest obiektyw 14-42. Dodam jeszcze, że znakomitą większość fotografuję obiektywem 14-42. Pewnie 99% zdjęć jest na tym właśnie obiektywie wykonane.

    Jakie są Wasze doświadczenia - czy jest to do naprawy, czy jest sens naprawiać, czy jednak tylko zakup nowego wchodzi w grę?

    I tutaj też pojawia się pytanie - nie znam się na robieniu zdjęć, może niepotrzebnie wszedłem na forum bo złapię bakcyla, ale zauważyłem, że zdjęcia wykonane tym obiektywem 40-150 są wyraźnie lepsze od tych wykonanych obiektywem 14-42. Większość zdjęć wykonuję też na ogniskowej 14 - nie zoomuję zdjęć raczej, a jak już to przesiadam się na 40-150. Jaki byście doradzili rozsądny cenowo obiektyw do górskich krajobrazów? A może coś używanego też wchodzi w grę - może nawet jakieś stare Zenitowskie obiektywy z przejściówką?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.854
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Zacząłbym od dokładnego wyczyszczenia styków elektrycznych łączących aparat z obiektywem. Szansa że pomoże niezbyt duża, ale ponieważ można to zrobić szybko i bez kosztów - warto spróbować. Następnie spróbowałbym pożyczyć skądś inny obiektyw najlepiej o podobnym zakresie ogniskowych do tego który szwankuje by sprawdzić, czy potwierdzi się hipoteza, ze problem jest związany z obiektywem. I w zależności od wyniku sprawdzenia - wymiana puszki lub obiektywu. Twój sprzęt to jednak klasa budżetowa, do tego już wiekowa i przy dzisiejszych cenach używek wątpię, czy naprawa będzie opłacalna.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  3. #3
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Miałem identyczne objawy na starym ZD 50/2,0 macro. Identyczne.
    Okazało się, że uszkodzona jest taśma flex, której nigdzie nie ma bo obiektyw stary, bez wsparcia serwisu. Poszedł niestety do kosza.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  4. #4
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Miałem identyczne objawy na starym ZD 50/2,0 macro. Identyczne.
    Okazało się, że uszkodzona jest taśma flex, której nigdzie nie ma bo obiektyw stary, bez wsparcia serwisu. Poszedł niestety do kosza.
    I szkoda... Bo takie części widywałem na starszych niemieckich stronach z rozmaitymi częściami.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Zresetuj ustawienia do fabrycznych. Może sobie ustawiłeś gradację High.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Koriolan
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    4.665
    Siła reputacji
    292
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Miałem identyczne objawy na starym ZD 50/2,0 macro. Identyczne.
    Okazało się, że uszkodzona jest taśma flex, której nigdzie nie ma bo obiektyw stary, bez wsparcia serwisu. Poszedł niestety do kosza.
    Ja na 12-60
    Uszkodzona przysłona.
    Naprawa w serwisie Olka.. no nie pomogła.
    Usterka była kompletnie losowa, w dodatku chyba od 30 mm w górę.
    Moje zdjęcia: http://forum.olympusclub.pl/showthre...938#post206938
    zabawki: E-M1 + 12-100/f4 + 8-25/f4+100-400/5.6-6.3+ 12/2 + 45/1.8 . Czasem S 23Ultra

  7. #7

    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Przeczyściłem styki i zresetowałem ustawienia. Niestety nie pomogło.

    Wysłane z mojego SM-A202F przy użyciu Tapatalka

  8. #8
    Awatar Hiszpan63
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    636
    Siła reputacji
    130
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Okazało się, że uszkodzona jest taśma flex, ....
    ... bo tak zapewne jest i w tym 14-42 . Mam taki obiektyw, z tym konkretnym uszkodzeniem i niestety naprawa tego jest kompletnie nieopłacalna . Biorąc pod uwagę niewygórowane ceny praktycznie "nowych" używek trzeba sobie sprawić kolejny .

  9. #9

    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Rzeczywiście do nabycia za niewielkie pieniądze są obiektywy 14-42. A może jest dla tego obiektywu jakaś alternatywa? Panasonic 14-45, czy coś innego, by jskość zdjęć była lepsza. Z drugiej strony nie chcę wydać zbyt dużo. Wiem ,że jest np 12-40 f2,8 pro, ale to już spory wydatek.

    Wysłane z mojego SM-A202F przy użyciu Tapatalka

  10. #10
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zadora Zobacz posta
    Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Rzeczywiście do nabycia za niewielkie pieniądze są obiektywy 14-42. A może jest dla tego obiektywu jakaś alternatywa? Panasonic 14-45, czy coś innego, by jskość zdjęć była lepsza. Z drugiej strony nie chcę wydać zbyt dużo. Wiem ,że jest np 12-40 f2,8 pro, ale to już spory wydatek.

    Wysłane z mojego SM-A202F przy użyciu Tapatalka
    Panasonic 14-140
    Tamron 14-150
    Olek 14-150
    ...
    a jak chcesz wydać dużo to Olek 12-100
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Podobne wątki

  1. Obiektyw m42 do omd em10
    By DamianS82 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 12.02.24, 22:09
  2. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 13.07.16, 00:38
  3. Przeswietlanie w trybie AUTO - Olek 770 ! help !
    By szimka in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 31.07.05, 16:18

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.