Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 53

Wątek: Olympus seria OM-D i obiektywy, a może coś innego?

  1. #1

    Dołączył
    Feb 2021
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    19
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Olympus seria OM-D i obiektywy, a może coś innego?

    Witam wszystkich,
    Właśnie założyłem konto, w fotografii jestem dosyć zielony, łapię kilka podstawowych pojęć jak ogniskowe, czas naświetlania, otwarcie przysłony, ISO,RAW, jpg i niewiele więcej.
    Nie robiłem zdjęć od bardzo dawna, a ponieważ ostatnio częściej wybieram się na spacery po okolicznych lasach tak jakoś mnie wzięło żeby kupić sobie aparat.
    Wiem że w tej chwili telefony też już dużo potrafią i czasem coś pstrykam telefonem, ale szukam czegoś bardziej uniwersalnego, żebym mógł pstryknąć ptaka na drzewie albo w karmniku w ogrodzie, zabrać aparat na wakacje czy strzelić portret żonie, synowi albo zwierzakom w domu. Nie mam zacięcia że chcę być pro itd, to ma być czysta przyjemność i rekreacja

    Na rynku jest tego masa ale jakoś przyciągnął mnie Olympus ze swoim systemem, małymi gabarytami i dużym wyborem obiektywów które też są stosunkowo niewielkie ( i to mi się podoba ).
    W kilku wątkach przeczytałem że puszka jest raczej drugorzędna, bardziej liczą się szkła ( pomijam umiejętności bo to oczywiste ) a ja właśnie rozmyślam nad wyborem puszki i 1-2 szkieł na początek.
    Zastanawiam się nad: serią M10 MII albo MIII, serią M5 I albo II ( ta II to już tania nie jest ), pojawiają się jeszcze najstarsze 1 czasem ( używane ).
    Przyznam że rozkminianie tych wszystkich różnic między nimi trochę mnie przerasta, tabelki nie oddają realnego użytkowania, jakby ktoś zechciał wspomnieć o kilku podstawowych różnicach z praktyki ważnych przy codziennym użytkowaniu będę wdzięczny.

    Nie wiem jak to jest ze współpracą szkieł z serii pro z tańszymi aparatami OM-D np. 10 Mark II? Konkretnie chodzi mi o współpracę stabilizacji szkła i aparatu.

    Filmy nie są dla mnie istotne w aparacie.

    Ponieważ nie wiem na ile temat mnie wciągnie nie chcę na początek inwestować za dużo, ale z drugiej strony nie chciałbym zmieniać aparatu jak gdzieś dorwę za jakiś czas szkła z serii pro. A może za bardzo się przejmuję tą podwójną stabilizacją?

    Zastanawiam się też nad kompaktem z przyzwoitym zoomem, ale trochę boję się tych aparatów, miałem kiedyś zoom fuji którym bardzo ciężko było zrobić ostrą fotkę na dużym zoomie, ale może to już się zmieniło?

    Będę wdzięczny za kilka porad od ludzi którzy ogarniają dzisiejszy sprzęt na rynku.

    Pozdrawiam wszystkich.

  2. #2
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    Jak masz wybór to weź M10 II - ma więcej możliwości niż M10 III. Na przykład tryb cichy w trybie szybkostrzelnym (jakieś 8klatek na sekundę)
    Jeśli masz dalszy wybór (czyli więcej $$$), to weź M5 III albo M1 II - to już jest poezja. Autofocus jest diabloszybki (nie, żeby w M10 II był wolny, ale jednak to inna bajka). Do tego ogrom możliwości konfiguracji, co akurat na start nie musi być aż takie dobre . Ale masz też np. tryb hi-res, czyli foty nawet 80MPx ze statywu, super stabilizację - np. robisz zdjęcie z ręki z czasem 1 sekundy (17mm f1. ), co idealnie sprawdza się w nocy...

    Podwójna stabilizacja szkło + aparat nie będzie działać w M10 II. W M10 III nie wiem. Ale w sumie stabilizowanych obiektywów masz chyba tylko 2 sztuki (300 mm PRO, 150-400, z czego ten drugi i tak nie współpracuje z aparatem), więc raczej się tym nie przejmuj na tym etapie.

    Do tego obiektyw, ale to napisz co chcesz fotografować. Mnie Olympus "kupił" kitowym 40-150. Potem oczywiście pojawiły się dalsze obiektywy, np. w miarę uniwersalny 17mm 1.8 i portretowy 45 1.8, do tego macro 60mm 2.8 itp...
    Ostatnio edytowane przez koza ; 23.02.21 o 13:41

  3. #3

    Dołączył
    Feb 2021
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    19
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Koza,
    dzięki za szybką odpowiedź. M1 II to już konkretny wydatek, chyba nie na pierwszą puszkę. Co myślisz o M5 II w porównaniu do M10? Bo on bywa czasami do ustrzelenia podobnych cenach do M10 III, którego już wstępnie sobie odpuszczam.
    Może faktycznie najlepiej upolować na początek M10 II z kitowymi szkłami, a później się zobaczy czy temat zaskoczy.

  4. #4
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    M5.2 ma z tego co pamiętam uszczelnienia, do tego tryb high-res i wejście na mikrofon/słuchawki (przez opcjonalnego grupa).
    Nigdy go nie miałem, ale rozważałem.

    Co do kitowców to 40-150 jest bardzo fajny, 14-42 już mniej, ale jeszcze jest chyba 14-150 albo coś podobnego...

    Co do tanich stałek, to masz 45 1.8 Olympusa, 25 1.7 Panasonica, trochę droższe Sigmy 1.4, czy 17mm 1.8 Olympusa. Trochę tego jest, pewnie z czasem sam odkryjesz co Ci potrzebne (albo i niepotrzebne a i tak kupisz ).

  5. #5
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Jeśli myślisz o szkłach mZD i Panasonikowych z serii Lumix to M5 II i II będzie dobrym wyborem, Jeśli zaś nie wykluczasz Szkieł ZD to tylko któryś z E-M1 jest dla Ciebie dobrym wyborem. M-10 to w gruncie rzeczy tańsza wydmuszka, malutki wizjer, trochę przyciętych funkcji.

    Ale jak zawsze zdecyduje głównie budżet...
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  6. #6

    Dołączył
    Dec 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    168
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    @ibizpl pewnie byłoby łatwiej coś doradzić gdybyś zdradził budżet jaki masz do dyspozycji.

    Mnie 2 lata temu spodobał się Olympus i chcąc przetestować z czym to się je zakupiłem na Black Friday E-M5-II + 14-150. Spodobał mi się system m43 z czasem dojrzałem, że 14-150 nie oddaje pełni możliwości korpusu i zakupiłem spacer-zoom 12-100 PRO (też w promocji).
    G9 | PL50-200 | PL8-18 | E-M5-II | E-M1-II | 12-100 Pro | 75 1.8 | 45 1.2 Pro

  7. #7

    Dołączył
    Feb 2021
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    19
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    No właśnie budżet trochę pływa, na razie chciałbym kupić puszkę i jakieś podstawowe szkło, żeby nauczyć się tym robić zdjęcia, nie wiem na ile mnie to wciągnie i czy nie wyląduje w szafce za jakiś czas. Znalazłem już M10 II z 14-42 jeszcze na gwarancji za tysiaka blisko mnie. Dokupię jeszcze kitowy 40-150 bo są tanie jak barszcz i na początek wystarczy - trzeba się nauczyć sprzętu, dopiero później będę myślał czego mi brakuje ( myślę o 300tce ze względu na ptaki - ale to później ).

    Tak przy okazji - jak Olympus podchodzi do napraw gwarancyjnych? Kombinują jak się wymigać jak coraz więcej firm dzisiaj czy jeszcze jest normalnie?

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez ibizpl Zobacz posta
    ...

    Tak przy okazji - jak Olympus podchodzi do napraw gwarancyjnych? Kombinują jak się wymigać jak coraz więcej firm dzisiaj czy jeszcze jest normalnie?
    Olympus już się całkiem wymigał, teraz jest JIP
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  9. #9
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    Jeśli ma być do ptaków to przemyśl 100 razy czy nie kupić M5.3 albo M1.2. Te drugie ma tryb pro-capture, czyli możesz świetnie złapać startującego czy ładującego ptaka. Do tego ma 15+ klatek na sekundę przy włączonym AF czyli x2 więcej niż M10.2. Przy ptakach autofokus M1.2 to bajka, nawet do ptaków w locie.

    Nie mówię, sporo fajnych zdjęć zrobiłem M10.2 + 75-300, ale jednak M1.2 to inna para kaloszy i absolutny majstersztyk do zwierzaków. Niestety na 300PRO mnie nie stać, ale sądzę, że byłby to zestaw marzeń.

  10. #10

    Dołączył
    Jan 2020
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    61
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez koza Zobacz posta
    Jeśli ma być do ptaków to przemyśl 100 razy czy nie kupić M5.3 albo M1.2.
    tu cena zbija, w zasięgu M5.2 i sam nad nim kombinuję

    Cytat Zamieszczone przez koza Zobacz posta
    Nie mówię, sporo fajnych zdjęć zrobiłem M10.2 + 75-300, ale jednak M1.2 to inna para kaloszy i absolutny majstersztyk do zwierzaków. Niestety na 300PRO mnie nie stać, ale sądzę, że byłby to zestaw marzeń.
    prawda najprawdziwsza
    pozdrawia Paweł
    Ol. E-PL5 + OMD EM5 mark II
    OL.M.Zuiko 14-42 f/3,5-5,6 + M.Zuiko 40-150 f/4-5,6 + Lumx 25mm f/1,7
    moje foto na Instagramie
    moje foto na tym forum czyli różności

Podobne wątki

  1. OM-4Ti a może coś innego?
    By fotomic in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 58
    Ostatni post / autor: 5.05.15, 07:32
  2. XZ-2, E-PL7 czy może jeszcze coś innego?
    By domadm in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 17.12.14, 19:50
  3. Eos 40d 50d czy moze cos innego ?
    By komputerimac in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 7.10.10, 21:05
  4. Olympus x-925 opinie? a może coś innego?
    By Jordan in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 22.12.09, 11:13
  5. C765 a moze cos innego?
    By CASI in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13.09.04, 23:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.