Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: numeracja zdjęć OM-D E-M10 Mark II

  1. #1

    Dołączył
    Dec 2020
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    10
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    numeracja zdjęć OM-D E-M10 Mark II

    Witam
    Może mi ktoś wyjaśnić jak ustawić by zdjęcia w OM-D E-M10 Mark II były numerowane ciągle od początku aż do zapełnienia licznika czyli do końca 9999 nie zależnie od zmiany karty bez jakiś dodatkowych cyferek w numeracji, teraz u mnie to wygląda tak PC230001, doszedłem do tego że pierwsze PC23 to chyba oznacza dzień, ,bo każdego następnego dnia ta cyfra się zmienia PC24,Pc25,PC26 itd. tak jak dzień a reszta to numer zdjęcia 0001, wprowadza mi to trochę chaos, wystarczyłoby jakby było po prostu dajmy na to PC 0001, idzie to zmienić w ustawieniach? a jak tak to gdzie i jak, menu olympusa jest dla mnie nowością i jeszcze nie bardzo się odnajduję w tych wszystkich utawieniach, wcześniej miałem pentaxa to na spaniu mogłem ustawienia zmieniać, z góry dziękuje za pomoc

  2. #2
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Menu Ustawienia (pozycja H) -> Zapis/kasowanie -> Nazwa pliku - będziesz miał dwie opcje (cytat ze strony 111 instrukcji):

    [Auto]: Nawet po włożeniu nowej karty zachowywane są
    numery plików z poprzedniej karty. Numeracja jest
    kontynuowana od ostatniego użytego numeru lub od
    najwyższego numeru na karcie.
    [Resetuj]: Po włożeniu nowej, karty foldery będą
    numerowane zaczynając od 100, a nazwy plików od 0001.
    Po włożeniu karty zawierającej zdjęcia numery plików będą
    się zaczynać o numeru wyższego o 1 od najwyższego
    numeru pliku na karcie.

    Może się przydać także Menu Ustawienia (pozycja H) -> Zapis/kasowanie -> EdNazplik - znów cytat z tej samej strony instrukcji (zamiast koloru szarego wstawiłem zielony kolor czcionki):

    Wybierz sposób nazywania plików obrazów poprzez
    edytowanie części nazwy, oznaczonej poniżej kolorem
    szarym.
    sRGB: Pmdd0000.jpg
    Adobe RGB: _mdd0000.jpg
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  3. #3

    Dołączył
    Dec 2020
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    10
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Znalazłem,zrobiłem i jest ok, Wyszomir dzięki Ci wielkie , a przy okazji może masz jakieś doświadczenia ze szkłami pentaxa na m4/3 mam ich kilka i chcę je wykorzystac, tylko nie wiem jak to wyjdzie jakościowo na matrycy4/3, wcześniej używałem je na apsc, nie wiem czy warto inwestować w przejściówkę czy sprzedać te szkła, mam M100/4 M50/1.7 M35/3.5, na pentaxie byłem zadowolony z nich
    Ostatnio edytowane przez adi2712 ; 26.12.20 o 22:02

  4. #4
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Akurat przeszedłam na m4/3 z systemu Pentaxa, który miałem dość mocno rozbudowany, ale... tak wyszło, że doświadczenia za szkłami Pentaxa na Olympusie mam niewielkie. Pokupowałem przejściówki a potem się okazało, ze dość szybko zgromadziłem zestaw szkieł do systemu m4/3 zaspokajający moje potrzeby i z Pentaxa się wyprzedałem. Optycznie zastrzeżeń nie miałem, ale przy nielicznych próbach które robiłem denerwował mnie jednak brak AF i niezbyt praktyczne kąty widzenia obiektywów wynikające z mniejszego niż przewidziany przez producenta rozmiaru matrycy. Poza tym istotną zaletą systemu m4/3 są dla mnie rozmiary i ciężar sprzętu - a jednak obiektywy dedykowane do m4/3 są mniejsze i lżejsze od ich odpowiedników APSC. Reasumując - jeśli masz ciekawe manualne obiektywy Pentaxa - przejściówka nie kosztuje wiele i w/g mnie na okres zanim nie zgromadzisz sobie dedykowanych obiektywów m4/3 warto ją kupić, ale spodziewam się, że i tak będzie to rozwiązanie na okres przejściowy i z czasem przekonasz się, ze warto dokupić dedykowane obiektywy m4/3. Przy nowszych obiektywach AF Pentaxa problemem jest też często brak pierścienia przysłon - można wprawdzie kupić specjalne pzrejściówki z pierścieniem umożliwiajaće pzrymykanie przysłony w obiektywach bez pierścienia przysłon, ale problemem jest wtedy to, że właściwie nie wiemy o ile działek przysłonę przymknęliśmy - można to jedynie szacować porównują wskazania światłomierza aparatu przed i po przymknięciu.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #5

    Dołączył
    Dec 2020
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    10
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzięki za praktyczne porady,najlepiej kupiłbym interesujące mnie szkła m4/3 ale niestety na razie brak funduszy, więc pozostają mi tylko półśrodki, mam szkła manualne bo przyzwyczaiłem się do ręcznego ustawiania ostrości,do tego pierścienie pośrednie i można się bawić, aparat i szkła faktycznie rozmiarowo dużo się różnią się od pentaxowych tak że utwierdziłeś mnie w tym by kupić przejściówkę i na razie tym się zadowolę, ale aparat mi się podoba coraz bardziej nawet przez taki mały wizjer idzie w nim manualnie ustawić doskonale ostrość, a tak na marginesie...mam jeszcze do dziś pentaxa optio mx4 z lupką z przeglądarki na przeźrocza nakładaną na wyświetlacz, czasem jak nie chce mi się zabierać czegoś większego na spacer na kwiatki to sięgam po niego znasz ten aparat doskonale to jeden z Twoich pierwszych do robaczków, a w robaczkach jesteś mistrzem pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez adi2712 ; 28.12.20 o 09:50

  6. #6
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Zgadza się, przez kilka lat właśnie z takiego MX-4 z lupka korzystałem. Ergonomia tego aparatu bardzo mi odpowiadała. Postęp techniczny spowodował jednak wzrost wymagań co do jakości zdjęć i MX-4 zwiększonym wymaganiom nie sprostał. Szkoda, ze Pentax nie rozwijał tej koncepcji.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  7. #7

    Dołączył
    Dec 2023
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzień dobry
    Jestem laikiem w fotografii ale mam Olympusa EM 5 mk II
    Chciałbym dopytać o jeszcze o numerację zdjęć. Co oznacza owe Pmdd w zapisie sRGB: Pmdd0000.jpg.
    Pozdrawiam
    Tony10

  8. #8

    Dołączył
    Jun 2016
    Posty
    96
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria
    P - nic, dowolny znak do ustawienia.
    m - miesiąc (1-9, A, B, C)
    dd - dzień

Podobne wątki

  1. Co oznacza numeracja zdjeć w aparatach olympus
    By Koriolan in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 4.11.14, 20:27
  2. Numeracja zdjęć w aparatach Olympus??
    By damjan in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 30.10.06, 10:32
  3. numeracja zdjec w nowym Olku :)
    By qwerty in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19.12.04, 13:02
  4. Numeracja zdjęć w c-720
    By bwc in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 5.10.04, 20:05

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.