Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Tabela głębi ostrości dla Olympus SP-570UZ

  1. #1
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    699
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Tabela głębi ostrości dla Olympus SP-570UZ

    Ponieważ na forach spotykam się ze zgłaszanymi problemami w zakresie "ostrzenia" i głębi
    ostrości dla SP-570UZ pozwalam sobie opublikować pomocniczą tabelę, która wyjaśni pewne problemy o ile znajdzie się czas również na przeczytanie poradnika :
    "Głębia ostrości i odległość hiperfok. w aparatach cyfrowych" (co prawda jest w nim mowa o C740UZ ale podstawy nic się nie zmieniają).
    http://zbyma.republika.pl/pdf/Tabela...tr_SP570UZ.pdf
    Pozdrawiam
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  2. #2

    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Zbyma, jesteś nieoceniony. Dzięki !
    To się nazywa pomoc !!!
    Szacun !

  3. #3

    Dołączył
    Nov 2006
    Posty
    31
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Dzięki za tabelę. Poradnik przejrzałam pobieżnie...nie wiem czy coś z niego zrozumiem..?
    Ostatnio edytowane przez Ellen ; 25.05.08 o 09:19

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Zbyszku: GŁĘBI a nie GŁĄBI

  5. #5

    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Włocławek
    Posty
    31
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Tabela gł. ostr. może być przydatna ,gdy mamy czas na przemyslenie ustawień .Jednak podczas normalnego użytkowania trochę kłopotliwa , chociaż nie powiem -ktos może sobie luknąc co jakiś czas . Najlepszym i najprostszym sposobem szybkiego sprawdzenia G.O. był stały pierscień na obiektywie z naniesionymi zakresami głebi od - do, w zależnosci od ustawień obiektywu , ale to dotyczy tylko obiektywów wymiennych , a szkoda bo można było zastosować taki pierscien równiez wtym aparacie . Z braku takiej pomocy, powinno wystarczyć określenie głębi poprzez wizjer - przeciez widzimy które przedmity są ostre ,zarówno te bliżej nas , oraz te oddalone i to jest własnie ten zakres głębi ostrosci przy danym ustawieniu obiektywu. Ale w tym aparacie chyba problem jest inny.pomimo ogniskowania pierscieniem - wielokrotnie /na plus i z powrotem na minus/wielokrotnie, nadal widzimy obraz nie wystarczająco ostry aby zdecydować sie na nacisniecie spustu.Więc tabele beda nie przydatne z tego wzgledu ze obiektyw jest taki jaki własnie jest czyli chyba niedopracowany konstrukcyjnie. Oglądałem ten aparat w sklepie, i jest tak..ustawiłem ostrosc na dany obiekt i było O.K. ,nastepnie zmieniłem ogniskowa ,iznów powróciłem na dany punkt i zdzwienie -pomimo wielokrotnych prób złapania ostrosci nie było to mozliwe .Na kilkanascie razy udało sie 4-cztery. nic dziwnego że wiele osób narzeka , bo to jednak bardzo irytuje . w koncu złapanie ostrości to podstawowe zadanie kazdego aparatu. Forumowicze którzy wstawiacie swoje zdjecia na forum powiedzcie tak naprawdę z ilu fotek musieliscie zrezygnować z powodu -własnie braku ostrosci ,chociaż warunki oswietlenia były dobre. . Tabela napewno dla wielu będzie przydatna,aby określic w jakim zakresie odległosci bedziemy mieli ostre elementy w wybranym kadrze .Ale nie ma wpływu na ostrosc np;osoby czy drzewa które są głównym tematem zdjecia, a to z tego powodu ze nie mozna tej ostrości uzyskać, pomimo wielu prób i dobrych chęci.Wychodzi na to że wypuszczono na rynek wiele niespełniających norm jakosciowych obiektywów,których budowa nie pozwala na powtarzalne efekty.Przeglądam zdjęcia CORSARZA,i widzę że sa naprawdę dobrze ostrzone ,.Wiec chyba trzeba trafić poprawny egzemplarz.
    pozdrawiam ,Marek,

  6. #6
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    699
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dzemski Zobacz posta
    Zbyszku: GŁĘBI a nie GŁĄBI
    Najzupełniej się zgadzam, ale widać z dalszej części, że zrobiłem zwykłą literówkę, której niestety nie zauważyłem (lepiej w nocy nie pracować!).
    Proszę więc Admina o poprawkę bo ja już nie mogę.
    Pozdrawiam.
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Kolega beycen napisał bardzo obszerny komentarz do opublikowanej Tabeli głębi ostrości
    Ale jak napisałem:
    "pozwalam sobie opublikować pomocniczą tabelę, która wyjaśni pewne problemy"
    czyli inaczej dla kreatywnych fotoamatorów - co można z SP-570UZ ewentualnie wycisnąć w trybie manualnym.
    Co do dalszych uwag odnośnie wątpliwego ostrzenia SP-570UZ
    Najważniejszym jest wiedzieć że:
    w aparacie SP-570UZ autofokus jest pasywny, ponieważ wykorzystuje jedynie światło zastane. Pasywny autofokus jest w porównaniu z aktywnym dokładniejszy, ale do ustawienia ostrości potrzebuje pewnego kontrastu na fotografowanych obiektach, układ optyczny się przesuwa, a układy elektroniczne starają się ustalić, w którym momencie tego ruchu obraz był najbardziej kontrastowy, czyli ma najbardziej wyraziste krawędzie. Może to być problemem na przykład przy fotografowaniu we mgle lub przy niedostatecznym oświetleniu czy przy jednokolorowych płaszczyznach o jakiś drobnych i mało kontrastowych detalach. W takiej sytuacji nie ma innej możliwości jak przejść na ręczne ustawianie ostrości.
    System iESP (intelligent Electro Selective Pattern) odszukuje najlepszy punkt do ustawiania ostrości przez ocenę kontrastu, procesor analizuje obraz z matrycy i mierzy kontrast pomiędzy sąsiadującymi punktami wybranego obszaru, na ogół na czujnikach liniowych reagujących na linie pionowe, typowo są to paski 100 lub 200 pikseli na matrycy. Miarą kontrastu jest różnica jasności punktów obrazu i elektronika szuka punktu z największą różnicą jasności (natężenia światła padającego na piksel). Można powiedzieć tak, przy braku ostrości sąsiednie piksele będą miały podobny poziom jasności (odcień szarości), podczas gdy przy dokładnym ustawieniu ostrości zmiana ich jasności będzie skokowa.
    Procesor analizuje odczyty z każdego piksela i tak reguluje silniczkiem układ soczewek w obiektywie, by kontrast ten był największy. Zatem im bardziej kontrastowy obraz, tym szybciej aparat złapie ostrość.
    Dlatego nie należy celować obiektywem w środek jednokolorowych płaszczyzn na jakimś drobnym i mało kontrastowym detalu – ostrości nie uzyskamy pomimo różnych zabiegów, w takich przypadkach autofokus może działać nieprawidłowo. W takich sytuacjach należy ustawić ostrość na kontrastowy obiekt (jaskrawy wzorek) znajdujący się w tej samej odległości, co obiekt, który ma być ostry na zdjęciu (zastosować blokadę ostrości), a następnie przekomponować ujęcie i dopiero wykonać zdjęcie.
    Bezwzględna większość nieostrych zdjęć jest uzyskana przy fotografowaniu w ekstremalnych warunkach – pełny zoom i półmrok (lub mgła).
    W im gorszych warunkach oświetleniowych będziemy się starali fotografować tym mniejsza jest dokładność ustawienia ostrości.
    Korzystając z pomiaru SPOT – ostrość ustawiana jest tylko środkowym czujnikiem. Zawsze mamy pewność, że aparat ostrzy tam, gdzie chcemy!. Warte ciągłego używania, szczególnie przy zdjęciach macro.
    Dodatkową pomocą może być informacja, że „inteligencja” SP-570UZ lepiej sobie radzi, gdy w kadrze są linie pionowe i ukośne, a nie poziome. Jeśli obiekt nie ma linii pionowych przytrzymujemy aparat w pozycji pionowej, ustawiamy ostrość, korzystamy z funkcji blokady ostrości, po czym ustawiamy aparat ponownie w pozycji poziomej i wykonujemy zdjęcie.
    Najczęstsze przypadki, kiedy nie można ustawić ostrości lub ostrość jest ustawiana błędnie, zostały również podkreślone w instrukcji dołączanej do aparatu, z tym że ani słowem nie mówi się tam z jakich powodów technicznych tak się dzieje.
    Często pomimo stosowania róznych trików aparat nie radzi sobie z oceną odległości. Trudności sprawiają zwłaszcza zdjęcia wieczorne lub nocne i mgła. Dzieje się tak, ponieważ analizowany jest obraz z matrycy, który odczytywany jest 30 razy na sek. Jeśli jasność sceny spadnie poniżej 1/30 sek., kontrast rejestrowanego obrazu stanie się zbyt mały, aby układ AF dał sobie radę.
    Z tego powodu elektronikę SP-570UZ możemy wspomagać przez włączenie AF illuminator ( lampka wspomagania AF).
    Nie należy ustawiać AF w iESP (szczególnie przy gorszych warunkach oświetleniowych) bo wtedy rzeczywiście SP-570UZ ostrzy gdzie chce (tam gdzie wg niego jest większy kontrast!). Czyli rzeczywiście ustawianie ostrości w AF przy iESP jest bardzo zawodne.
    Czasem z trudem łapie ostrość a czasem zachowuje się dziwnie. Łapie ostrość (sygnalizacja dźwiękowa + zielony prostokącik) ale obraz jest rozmyty i nieostry, zwalniamy przycisk i próbujemy jeszcze raz a on z uporem powtarza ten sam błąd. Dopiero lekka zmiana zoomu lub kadru wytrąci go z tej niemocy!.

    Przeglądałem zdjęcia CORSARZA, i są naprawdę dobrze ostrzone, ale równocześnie wiem że generalnie stosuje się do zasady, którą podałem powyżej i poleca ją innym na forum Optyczne.pl. Osobiście stosuję ją od kiedy zacząłem używać C740UZ bo to był ten sam problem. Obecnie jestem w posiadaniu SP-570UZ i nie narzekam
    Wiec chyba nie trzeba trafić na poprawny egzemplarz, ale wiedzieć co w trawie piszczy.
    Linki do wielu stron ze zdjęciami i testami podałem:
    https://forum.olympusclub.pl/showthr...=10060&page=16
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez zbyma72age ; 25.05.08 o 18:52 Powód: Automatyczne scalenie postów
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  7. #7

    Dołączył
    May 2008
    Posty
    10
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzięki za dobre słowa na temat ostrości moich zdjęć z SP-570 ale ... troszkę Photoshopa też w tym jest ... No chyba, że bierzecie to pod uwagę również, że są lekko wyostrzane programowo.
    ----------------------------------------------------------------
    Moje fotki na FLICKR : http://www.flickr.com/photos/corsarz/

  8. #8

    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Włocławek
    Posty
    31
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    ZBYMA-,zgadzam sie z Tobą całkowicie ,bardzo dokładnie opisałes cały proces pracy autofokusu, i tak to sie własnie odbywa.Ale te próby w sklepie z różnym skutkiem wykonywałem tylko i wyłącznie recznie--pierscieniem, motyw wybrałem specjalnie dobrze oswietlony i łatwy do złapania ostrości -a jednak róznie to wychodziło.
    EFEKT-sztuczka z liniami pionowymi i przejscie na poziom ,-dobra nawet bardzo dobra,ichyba w wielu przypadkach jedyne wyjście ,no i szybkie a najwazniejsze że skuteczne.
    CORSARZ,-zdjecia np;wnetrze smigłowca tzn. pulpit wyposażony wkilkaset drobnych szczegółów ,po powiekszeniu nadal widać bardzo dobrze wszystkie drobiazgi , a niektóre własnie są widoczne dopiero po powiększeniu ze względu na ich małe rozmiary .
    Można śmiało wyciąć dowolny obszar i zrobic jako osobne zdjęcie .Możesz mieć powód do zadowolenia z wyboru tego aparatu . O taką jakosc mi chodzi ,okreslam ją jako właściwą i prawidłową . Oby mój model był równie dobry..

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Zbyszek jest jak zwykle nieoceniony. Brawo

  10. #10

    Dołączył
    May 2008
    Posty
    10
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez beycen Zobacz posta
    CORSARZ,-zdjecia np;wnetrze smigłowca tzn. pulpit wyposażony wkilkaset drobnych szczegółów ,po powiekszeniu nadal widać bardzo dobrze wszystkie drobiazgi , a niektóre własnie są widoczne dopiero po powiększeniu ze względu na ich małe rozmiary .
    Można śmiało wyciąć dowolny obszar i zrobic jako osobne zdjęcie .Możesz mieć powód do zadowolenia z wyboru tego aparatu . O taką jakosc mi chodzi ,okreslam ją jako właściwą i prawidłową . Oby mój model był równie dobry..
    No i właśnie ten model jest do zakupienia na allegro :
    http://www.allegro.pl/item715951275_...akcesoria.html

    Pozdrawiam
    ----------------------------------------------------------------
    Moje fotki na FLICKR : http://www.flickr.com/photos/corsarz/

Podobne wątki

  1. podgląd głębi ostrości
    By filippohh in forum E-System
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 4.05.09, 08:05
  2. Przycisk głębi ostrośći w E-3
    By Rychu in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12.03.09, 10:17
  3. Sztuczne zwiększenie głębi ostrości
    By RadioErewan in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 4.02.09, 01:31
  4. Podgląd głębi ostrości w E-510
    By Apollo79 in forum E-System
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 6.06.08, 08:57
  5. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20.11.06, 21:43

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.