Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 41

Wątek: Lampa błyskowa

  1. #31

    Dołączył
    Sep 2017
    Mieszka w
    Valence FR/Kourou (Gujana Francuska)/Warszawa
    Posty
    189
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria
    Wiem, ze we wnętrzach, dlatego napisalam o Srobossie 36, pod warunkiem, ze nie będą to romanskie koscioly. Ale chyba we wnętrzach tez można przepalić. Ewentualnie w menu F ustawic czas synchronizacji 1/250 (w TTLU najjszybszy dostepny) , a nie zmienic najwolniejszego czasu dostepnego przy uzyciu lampy (tak to jest niestety mylaco sformulowane w Olkach, a chyba raczej chodzi o czas, powyzej ktorego lampa odpala) i dziwic sie ze w TTLu nie blyska.

    Generalnie chodziło mi o to, żeby sie nia pobawić, a nie wyjąć z szafy na imprezę i wierzyć ze wszystko będzie super. No i zeby sie nie bać manualu, do czego maja chyba tendencje poczatkujacy blyskacze, przynajmniej ja tak mialam. A to jest fajna zabawa.

    A potem dojdą dyfuzory, druga lampa i nawigatorX (zresztą fajna rzecz w lampach quadralita, bo tez cenowo OK).

    Niekoniecznie trzeba silnych lamp, zależy od obiektu i warunków. W gestym lesie super silna lampa nie ma wiekszego sensu, podchodzisz (albo ciebie podchodza) lub stawiasz foto-pulapkę. Nie mowiąc o etycznym aspekcie blyskania zwierzętom po oczach tymi fresnerami, zreszta zwykla lampa tez.

    Zobacz zdjecia Petera Bambouska, tropikalny las noca to jest jego pasja, a foci Olympusem (jeszcze?)jedna slaba i jedna srednia lampa. I czesto w domu, przed wyjazdem robi cale probne serie, chociaz to profesjonalista fotografujacy od 20 lat. Wiec probowac nie wstyd
    A takiego boa w czasie deszczu, czy kajmana latwiej przepalic, niz niedoswietlic, zreszta generalnie te wilgotno sluzowate.

    Generalnie chodzilo mi o to, ze do pewnych wnioskow latwiej dojsc spokojnie siedzac na kanapie. Czy w tropikalnym lesie, czy blyskajac swieza lampa po kielonku na rodzinnej imprezie, moze byc ciut trudniej.
    Ostatnio edytowane przez canimo ; 13.11.20 o 18:04

  2. #32
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Jak jeszcze używałem E-30, to w kościołach ustawiałem doświetlanie na dtuga kurtynę. Dobra opcja, bo aparat doswietlal tylko to co było za ciemne.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  3. #33
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Fakt, pisałem o problemach ptasiarzy z bardzo długimi lufami, jeśli zwierz jest w miaręblisko, to problem może być podobny do tego, jaki jest z ludźmi, czyli fajnie jest umieścić palnik blisko osi obiektywu.

    Wracając do lampki w pomieszczeniu (czyli w pokoju, nie mylić z kościołami), to recepta na bezstresowe pstrykanie wygląda tak:
    - full manual w lampce i aparacie
    - startujemy od reguly 3x4, czyli lampa 1/4 mocy, przysłona 4 i iso 400. Ta lampka jest słaba, więc trzeba się liczyć np. z podniesieniem iso do 800. Czemu moc 1/4? Bo lampka szybko się ładuje, zawsze jest gotowa, nie przegrzewa przy częstym pstrykaniu i akumulatorki spokojnie starczą na cała imprezę. Raz ustawiona ekspozycja wystarczy w danym pomieszczeniu do końca życia, warto eksperymentować z ustawieniem palnika, odbijać od różnych części sufitu, nawet od ścian, zmieniać zoom palnika, ale to wszystko już w ramach zabawy.
    - palnik w sufit,nad fotografa lub trochę za.
    To wszystko.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  4. #34
    Animator
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Pszczyna
    Posty
    872
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria
    Lampa wpadła w moje ręce dopiero w środę wieczorem, w sumie póki co udało mi się ja rozpakować i uruchomić
    Działa i błyska

  5. #35
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Jasną stałkę i lampy nie trzeba

    Ja mam (pomijając że od X lat nie używalem) starą FL50, którą teraz można kupić za grosze, a pięknie się dogaduje z serią OM-D. Jedyna wada to brak wspomagania AF (nie świeci lampką).

    Mam też Yongnua 560 i wyzwalacze, ale to wtedy jak chcę coś na Allegro obfocić.
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  6. #36
    Animator
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Pszczyna
    Posty
    872
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria
    Dziś pierwszy raz miałem okazję trochę pofocić z lampą w mieszkaniu. No i muszę przyznać, że efekty są fajne Tzn. jestem w stanie zrobić ostre i nieporuszone zdjęcia mojej 2-latki, która jest w ciągłym ruchu. Nawet jasna stałka nie da rady przy sztucznym świetle jakie mam w salonie.

    Tylko do końca nie ogarniam dlaczego błyskając prosto w "modela" wychodzi brzydko, w strzelając w sufit bardzo ładnie

    No i OM-D EM10 MKII z 12-40 Pro, dodatkowym gripem i tą lampą to już "micro" raczej nie jest :P

  7. #37
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez stpman Zobacz posta
    ...

    Tylko do końca nie ogarniam dlaczego błyskając prosto w "modela" wychodzi brzydko, w strzelając w sufit bardzo ładnie

    ...
    W dużym uproszczeniu: im większe źródło światła, tym przyjemniejszy obrazek. Sufit jest zwykle sporo większy od palnika lampki
    Druga sprawa: odbijając światło od sufitu można w miarę równo oświetlić pokój, w przypadku lampki na wprost bezlitośnie działa prawo odwrotności kwadratu. Ściana będąca dwa razy dalej od lampki niż modelka, będzie 4x słabiej oświetlona, czyli na zdjęciu będzie ciemna.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  8. #38
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    W dużym uproszczeniu: im większe źródło światła, tym przyjemniejszy obrazek. Sufit jest zwykle sporo większy od palnika lampki
    Druga sprawa: odbijając światło od sufitu można w miarę równo oświetlić pokój, w przypadku lampki na wprost bezlitośnie działa prawo odwrotności kwadratu. Ściana będąca dwa razy dalej od lampki niż modelka, będzie 4x słabiej oświetlona, czyli na zdjęciu będzie ciemna.
    I na dokładkę przy oświetleniu "na wprost" - dziecko dostanie światłem po oczach, co za fajne nie jest.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  9. #39
    Animator
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Pszczyna
    Posty
    872
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria
    Przejrzałem dzisiaj zdjęcia robione z lampą.
    Takie tak pstrykanie w domu dziecka w czasie zabawy. Cholerka, bez lampy w życiu by mi nie wyszły takie fajne foty!

    Aż sam się dziwię, dlaczego tak długo dojrzewałem do kupna osobnej lampy błyskowej... I chyba dopiero lekka wtopa uświadomiła mi, że przy słabym świetle w domu lampa musi być.

    Podsumowując: Stroboss Quadralite 36 za jakieś 315zł to fajny sprzęt dla amatora

    Dziękuję za pomoc

  10. #40
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar staryman
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    388
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    Super słyszeć, że ci wychodzi, że jesteś zadowolony. Tak trzymać.
    jest dobrze

Podobne wątki

  1. Lampa błyskowa
    By osiem1984 in forum Oświetlenie 4/3
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 30.12.13, 12:37
  2. Lampa błyskowa FL-14
    By grizz in forum [K] Oświetlenie 4/3 i micro 4/3
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30.10.12, 18:50
  3. Lampa błyskowa FL-50
    By grizz in forum [K] Oświetlenie 4/3 i micro 4/3
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30.10.12, 18:35
  4. Lampa błyskowa FL-50R
    By fotomic in forum Oświetlenie 4/3
    Odpowiedzi: 47
    Ostatni post / autor: 17.06.09, 23:01
  5. lampa błyskowa...
    By Sapphiron in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 25.07.07, 07:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.