Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 26

Wątek: Pytanie o naświetlanie. Skąd te smuga światla.

  1. #11

    Dołączył
    Oct 2020
    Mieszka w
    Eg
    Posty
    77
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Cóż... może na proste rozwiązanie problemu nikt jeszcze nie wpadł?

    A teraz już poważnie.
    na pokazanym zdjęciu wydaje się, że smużka jest pozioma. Czy na zdjęciach w pełnym rozmiarze te smużki są zawsze dokładnie poziome i czy zawsze są tej samej długości? jak wyzwalasz migawkę - spustem na aparacie czy za pomocą wężyka spustowego?
    Zastanawiam się, czy smużki nie mogą powstawać wskutek drgnięcia aparatu w momencie otwierania migawki - jeśli ta hipoteza jest poprawna nie powinny być zawsze dokładnie poziome i na różnych zdjęciach powinny różnić się długością.
    Kolejne pytanie - czy występowanie efektu nie jest jakoś związane z działaniem stabilizacji matrycy? Olympus zaleca wyłączanie stabilizacji przy zdjęciach ze statywem - czy tak zrobiłeś?
    Z tego, co kojarzę zawsze poziome. Gdyby było drgniecie wydaje mi się, że całe zdjęcie byłoby rozmazane lub nieostre.

    Gdy używam statywu, w trybie M, ustawiam np. samowyzwalacz na 2 lub 10 sekund - żeby uniknąć dotykania spustu. Co ciekawe akurat w wersji M10 Mk III usunęli tryb cichy z M, więc zawsze słychać migawkę. Pytanie czy można jakoś wymusić migawkę elektroniczną?

    Stabilizację mam włączoną, bo po prostu wyszedłem z założenia, że w razie drgnięcia statywu może trochę pomóc.

  2. #12
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.858
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ghost1982 Zobacz posta
    Z tego, co kojarzę zawsze poziome. Gdyby było drgniecie wydaje mi się, że całe zdjęcie byłoby rozmazane lub nieostre.

    Ta nieostrość wywołana drgnięciem może być widoczna przy długich czasach naświetlania tylko na najbardziej jaskrawych fragmentach zdjęcia. Jeżeli ekspozycja trwa np. 2s a drgnięcie aparatu przy otwieraniu migawki 1/10s to ślady wywołane poruszeniem będą naświetlane tylko przez 1/20 czasu ekspozycji - a więc będą widoczne tylko dla bardzo jasnych elementów obrazu. Pisałeś że dla gwiazd ślady też występują, ale są widoczne dużo słabiej - to by wskazywało na to, ze przyczyną może być właśnie poruszenia matrycy lub aparatu. Natomiast to, że ślady są zawsze poziome jest argumentem przeciw tezie o poruszeniu aparatu - jest mało prawdopodobne aby takie poruszenia występowały zawsze w poziomie. Natomiast w przypadku stabilizacji matrycy spodziewam się, że za jej ruch poziomy odpowiada oddzielny siłownik i w tedy jej drgnięcia zawsze w poziomie są możliwe.

    Cytat Zamieszczone przez Ghost1982 Zobacz posta
    Stabilizację mam włączoną, bo po prostu wyszedłem z założenia, że w razie drgnięcia statywu może trochę pomóc.
    Zrób test z wyłączoną stabilizacją - to może wiele wyjaśnić.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  3. #13
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar jagger
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.365
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    Też mi się wydaje że to wina stabilizacji, ja zawsze jak pstrykam ze statywu to ją wyłączam

  4. #14
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez jagger Zobacz posta
    Też mi się wydaje że to wina stabilizacji, ja zawsze jak pstrykam ze statywu to ją wyłączam
    Za znanych mi OM-D tylko pierwsza piątka wykrywała statyw, z druga jedynką jeszcze nie próbowałem...
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  5. #15

    Dołączył
    Oct 2020
    Mieszka w
    Eg
    Posty
    77
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Zrób test z wyłączoną stabilizacją - to może wiele wyjaśnić.
    Zrobię, jak się wreszcie rozchmurzy. Mocno zirytuje się jeśli nadal tak będzie i ostatecznie okaże się, że aparat ma wadę, bo specjalnie do takich zdjęć go (na początek) kupiłem :/

  6. #16
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    467
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    I to nawet w momencie gdy uległa katastrofie - to tłumaczy dlaczego smuga jest cienka, potem nagłe rozszerzenie i dalej nic
    Przelatujące stacje kosmiczne często zmieniają natężenie świecenia w zależności od kąta padania na nie promieni słonecznych [przynajmniej tak sobie tłumaczę to zjawisko]. Kilka razy udało mi się to zaobserwować. Jasność takiego obiektu dość szybko wzrasta i tak samo szybko maleje. Być może właśnie złapałeś moment gdy natężenie światła wzrasta.

  7. #17
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ghost1982 Zobacz posta
    Zrobię, jak się wreszcie rozchmurzy. Mocno zirytuje się jeśli nadal tak będzie i ostatecznie okaże się, że aparat ma wadę, bo specjalnie do takich zdjęć go (na początek) kupiłem :/
    Do takich zdjeć kupiłem sobie XT1 i nie żałuję....
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  8. #18

    Dołączył
    Oct 2020
    Mieszka w
    Eg
    Posty
    77
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez jagger Zobacz posta
    Też mi się wydaje że to wina stabilizacji, ja zawsze jak pstrykam ze statywu to ją wyłączam
    To, co tam się w tym korpusie dzieje podczas stabilizacji, że nie powinno się jej używać podczas zdjęć ze statywu? Przecież to nie powinno grać roli, ba, a nawet dodatkowo polepszać sprawę. po co w ogóle jest ta stabilizacja w takim razie skoro może "pogarszać" jakość zdjęć?

  9. #19
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar jagger
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.365
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    Napiszę więcej, powinno się wyłączać również stabilizację przy panningu. Nie powiem Ci czemu kiepski byłem z fizyki. Krajobrazowcy też wyłączają stabilizację w obiektywach pełnych klatek gdy pstrykają ze statywu. Tak widocznie jest tepiej

  10. #20
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    467
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ghost1982 Zobacz posta
    To, co tam się w tym korpusie dzieje podczas stabilizacji, że nie powinno się jej używać podczas zdjęć ze statywu? Przecież to nie powinno grać roli, ba, a nawet dodatkowo polepszać sprawę. po co w ogóle jest ta stabilizacja w takim razie skoro może "pogarszać" jakość zdjęć?
    Aparat umieszczony na statywie ma mieć wyłączoną stabilizację.

Podobne wątki

  1. E-5 długie naświetlanie
    By macastek in forum E-System
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 7.01.15, 23:13
  2. pytanie o pomiar swiatla / swiatlomierz w OMD EM5
    By storn2008 in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 14.05.14, 10:04
  3. duża karta 8gb i e330, szybkie zdjęcia, naświetlanie kolorów
    By dog_master in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10.07.08, 20:13
  4. Pomiar światla w Oly 765 UZ
    By Mi_hau in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20.07.05, 10:16
  5. Długie naswietlanie i punkty
    By sil in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28.08.03, 15:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.