Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: 14-42 vs 12-32

  1. #1

    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Ząbki (Mazowsze)
    Posty
    44
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    14-42 vs 12-32

    Mam od niedawna Olympusa E-M10 III z obiektywem 14-42. Wcześniej miałem Pentaxa k-x z Tamronem 17-50. Wróciłem właśnie z urlopu, gdzie mogłem przetestować nowy nabytek w warunkach bojowych. Fotografuję dużo pejzaży, architektury i wnętrz. I jeśli chodzi o pejzaże to do obiektywu 14-42 nie mam zastrzeżeń, ale do architektury i wnętrz jest on dla mnie za wąski. Nie miałem tego problemu z Pentaxem i Tamronem. Przeliczając dolną ogniskowa na pełną klatkę to dla Olympusa wychodzi 28 mm, a dla Pentaxa i Tamrona 25,5 mm. Czy 2,5 mm różnicy w ogniskowej może stanowić aż tak widoczną różnicę? Wierzyć mi się nie chce. Ale jakby nie było potrzebuję coś szerszego. Jaki obiektyw byście polecili w rozsądnej cenie? Czy z 12-32 zobaczę już istotną różnicę na dolnym końcu? Nie mam dostępu do takiego obiektywu, więc nie mogę przetestować. Może ktoś miał podobne doświadczenia?
    Ostatnio edytowane przez miromat ; 19.08.20 o 17:04

  2. #2
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    Masz masę przykładów na necie tych samych ujęć 12 i 14mm , wygooglaj.

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Im szerzej, tym każdy milimetr robi różnicę.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez miromat Zobacz posta
    ... Czy 2,5 mm różnicy w ogniskowej może stanowić aż tak widoczną różnicę? Wierzyć mi się nie chce. Ale jakby nie było potrzebuję coś szerszego. Jaki obiektyw byście polecili w rozsądnej cenie? Czy z 12-32 zobaczę już istotną różnicę na dolnym końcu? Nie mam dostępu do takiego obiektywu, więc nie mogę przetestować. Może ktoś miał podobne doświadczenia?
    2,5 mm jest po przekątnej. W poziomie będzie to ok. 3,5mm różnicy (ze względu na różne proporcje boków). 12mm Olka da Ci w poziomie ekwiwalent 25mm.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #5
    @miromat - https://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/ - pod obrazkiem jest suwak, którym wybierasz ogniskową obiektywu (standardowo dla pełnej klatki). Zobacz sobie, jaka jest różnica w kącie widzenia.
    Nec temere, nec timide

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Jest 4/3 w tym symulatorze?
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  7. #7

    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Ząbki (Mazowsze)
    Posty
    44
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    @cube007 - dzięki za podpowiedź. Teraz mam już jakiś pogląd.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.