Strona 1 z 30 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 296

Wątek: Zabawmy się - nauczmy się

  1. #1
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    24.999
    Siła reputacji
    474
    Moja galeria

    Zabawmy się - nauczmy się

    Taki wątek zabawowo - toturialowy.
    Będzie o perspektywie, balansie bieli, naświetlaniu / prześwietlaniu... i o innych problemach dnia codziennego.
    ===
    Na początek kościół w Bruśniku. Robiony G9 + Laova 7,5
    Do dyspozycji RAW, kto chce może się pastwić
    ===
    ps. wątek ogólnodostępny - każdy może wrzucić RAW-a i proponować różne wersje wywołania.
    Prośba tylko, aby opisywać jak doszliśmy do końcowego wyniku, aby ktoś się dzięki temu nauczył.

    P1025165.RW2
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  2. #2
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Będzie o perspektywie, balansie bieli, naświetlaniu / prześwietlaniu... i o innych problemach dnia codziennego.
    Nie będę wchodził w wywoływanie rawa. Skupię się na Twoim i moich spostrzeżeniach, co do prostowania.
    Pozwoliłem sobie na postawieniu kilku linii na Twojej wersji. Kilka, które w rzeczywistości powinny być pionowe ("kładą się" bardziej i m bliżej prawej krawędzi kadru) i jedną, która powinna odpowiadać poziomowi.
    Jest ona na (mniej-więcej) wysokości wzroku, więc powinna być "najbardziej" pozioma. Widać, że nie jest. Przyznasz, że budowniczowie od zarania dziejów dbali o to, żeby budynek był poziomo mimo krzywizny terenu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kosc1.jpg
Wyświetleń:	1523
Rozmiar:	1,68 MB
ID:	224944
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  3. #3
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.233
    Siła reputacji
    336
    Moja galeria
    Cieszę się bardzo. Fajna inicjatywa.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Każda kreska w inną stronę. Chyba bym wolał zrobi proste zdjęcie. Kadr pionowy, obcinam dół i wszystko gra. Prosty kościół w 10 sekund
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #5
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Każda kreska w inną stronę.
    Wiem ale do "przykładania" kresek miałem tylko w dwóch przypadkach dość długie linie pionowe. Są to ściany kościoła. Pozostałe są bardzo krótkie, więc może je pokrzywiłem a może tam nie ma pionu?. Poziomą linię mogłem dość precyzyjnie "przyłożyć", ponieważ linia oddzielająca jasne kamienie od czerwonej cegły jest wystarczająco długa.
    Jest jeszcze jedna wskazówka, że obraz jest przekrzywiony.
    Środkowa przypora ściany bocznej kościoła (między drugim i trzecim oknem) jest w połowie kadru, powinna więc być pionowa a nie jest.
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Chyba bym wolał zrobi proste zdjęcie.
    Jasne, używając poziomicy można zaoszczędzić sobie późniejszej roboty. Tu jednak mamy zdjęcie już zrobione i dylemat- prostować czy nie prostować.
    Ostatnio edytowane przez helmuth ; 6.08.20 o 16:19
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    ....Jasne, używając poziomicy można zaoszczędzić sobie późniejszej roboty. Tu jednak mamy zdjęcie już zrobione i dylemat- prostować czy nie prostować.
    Nie chodzi o poziomicę, tylko o poziomy kadr. Nie zadzieramy obiektywu do góry, tylko pstrykamy w poziomie. Latwe do ustalenia patrząc choćby na jakieś drzwi, czy mur. Pozostaje nadmiar dołu, ale to jest łatwe do usunięcia. Jak brakuje szerokości, to składanka. Mam wrażenie, że składanie może być często łatwiejsze od prostowania.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  7. #7
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Nie chodzi o poziomicę, tylko o poziomy kadr. Nie zadzieramy obiektywu do góry, tylko pstrykamy w poziomie.
    Jasne, nie myślałem o poziomicy w sensie waserwaga, tylko o narzędziu w aparacie lub na statywie, pozwalające uniknąć przekręceń i zbieżności.
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Jak brakuje szerokości, to składanka. Mam wrażenie, że składanie może być często łatwiejsze od prostowania.
    A jak brakuje wysokości, np nie można się już dalej cofnąć a nie mamy szerszego obiektywu? Sklejka w pionie? Znowu zbieżności.

    Nie chodzi jednak o rozważania teoretyczne na przyszłość, tylko o prostowanie już zrobionego, krzywego zdjęcia.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    ...
    A jak brakuje wysokości, np nie można się już dalej cofnąć a nie mamy szerszego obiektywu? ...
    Jak brakuje wszystkiego, to idę na piwo i szukam innego tematu, wszak piszemy o amatorskim pstrykaniu, a nie o zleceniu za grubą kasę
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  9. #9
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    24.999
    Siła reputacji
    474
    Moja galeria
    A zwróciliście uwagę, że wyżej napisałem o obiektywie ? Wprawdzie to nie fish, ale Laova 7,5 też paskudzi perspektywę.
    Zdjęcie było robione w poziomie - znaczy obie poziomice (pozioma i pionowa były na zielono). A tak wygląda przy automatycznym prostowaniu perspektywy w pionie i poziomie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1025165_01.jpg
Wyświetleń:	1475
Rozmiar:	1,16 MB
ID:	224955

    Jedyna prawada z tego obrazka to spadek terenu. Nie wiem co Darktable uznało za piony, a co za poziomy, ale obrazek jest totalnie spieprzony.
    Jak znajdę chwilę to zrobię jak ma być. Może by ktoś jednak wywołał tego rawa ?
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  10. #10
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Może by ktoś jednak wywołał tego rawa ?
    Proszę bardzo, zrobione w Luminar3.
    Po prostowaniu było tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1025165p.jpg
Wyświetleń:	1437
Rozmiar:	444,7 KB
ID:	224959

    a po wykadrowaniu tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1025165.jpg
Wyświetleń:	1418
Rozmiar:	812,1 KB
ID:	224958
    Ostatnio edytowane przez helmuth ; 6.08.20 o 19:00
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.