Strona 16 z 30 PierwszyPierwszy ... 6141516171826 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 151 do 160 z 296

Wątek: Zabawmy się - nauczmy się

  1. #151
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Prostowanie, to coś na kształt (z odrobiną przesady) robienia kolorowego kwiatka ze zdjęcia B&W ...
    Od dawna ludzie kolorują czarno-białe zdjęcia.
    W internecie znajdziesz więcej poradników jak to robić, niż głosów krytycznych na temat sensu takiego zabiegu.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  2. #152
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Prostowanie, to coś na kształt (z odrobiną przesady) robienia kolorowego kwiatka ze zdjęcia B&W, lub kolorowego krajobrazu z IR. Można się bawić, ale...
    Czasami się poniekąd zgadzamy. Jestem ciekaw Waszych oddanych głosów w obecnej popRAWce, no chyba, że nie wypada się udzielać za tego (takiego) prowadzącego.
    Przyznam, że sam jako głównego kryterium nie stawiałem prostowania, ale na moją ocenę w bieżącej popRAWce trzeba brać "poprawkę" iż padł mi główny komp stacjonarny
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #153
    Zwycięzca popRAWki Awatar Cru
    Dołączył
    Jan 2019
    Mieszka w
    3city
    Posty
    273
    Siła reputacji
    44
    Moja galeria
    Bardzo miło mi chłonąć wiedzę od bardziej doświadczonych na temat prostowania.
    Bodzip, dzięki za tą fajna inicjatywę
    Tak tylko chciałem polukrować
    Pozdrawiam

  4. #154
    | OlyJedi Awatar Marek61
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    RYBNIK
    Posty
    670
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Do @helmuth - dzięki za tak "łopatologiczne" wyjaśnienie Twojego podejścia do tematu, kto chce to skorzysta ewentualnie wypracuje swoje własne podejście.
    W tegorocznej popRAWce kilka razy zmierzaliśmy się z tym problemem i widać jest nad czym jeszcze popracować - myślę oczywiście o sobie a automaty programowe tematu nie rozwiążą.
    Pozdrawiam.

  5. #155
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.774
    Siła reputacji
    376
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Kwadratowa podstawa na nieprostowanym jest dobrym obrazem oryginału, zgodnym z interpretacją mózgu. Prostokąt na prostowanym jest kompletnie bez sensu, wprowadza w błąd. Poza tym mój mózg na nieprostowanym widzi, że zdjęcie zostało zrobione z bardzo bliska i jest w stanie to interpretować. Na prostowanym jest jakiś trudny do interpretacji betonowy sarkofag dający bardziej mylne wyobrażenie o oryginale niż pierwotne zdjęcie.
    To co piszesz to rozsądne argumenty przeciw manierze prostowania wszystkiego bez zastanowienia czy wymaga prostowania. Ale bywają sytuacje gdy na zdjęciu wykonanym obiektywem o krótkiej ogniskowej linie pionowe (dla uproszczenia piszę tylko o pionowych, ale linii biegnących pod innymi katami też to dotyczy) zbiegają się tak silnie, że przy oglądaniu zdjęcia odnosimy wrażenie nienaturalności. A odnosimy je dlatego, że obiektyw zapewnia kąt widzenia znacznie szerszy niż nasze oczy i w efekcie zdjęcie pokazujące cały budynek zostało wykonane z odległości z której stojąc przed budynkiem nie objęlibyśmy go w całości wzrokiem. W efekcie nasz mózg odbiera bardzo silne zbieganie się linii pionowych (zgodne z rzeczywistością - takie są prawa perspektywy geometrycznej) jako nienaturalne i efekt wydaje mu się sztuczny. Prostując zdjęcie przekłamujemy rzeczywistość, ale uzyskujemy efekt który naszemu mózgowi wydaje się bardziej naturalny. Zapewne bardziej naturalnie by było zrobić zdjęcie z większej odległości i go nie prostować, ale nie zawsze jest to wykonalne.
    Podobnie jest z balansem bieli - widmo docierającego do matrycy światła odbitego od białej kartki papieru jest w przypadku oświetlenia światłem żarowym zupełnie inne niż w przypadku oświetlenia światłem słonecznym - a w obu przypadkach ustawiamy balans bieli (czyli de facto fałszujemy rzeczywistość zmieniając charakterystykę przetwarzania kolorów) tak, by na zdjęciu kartka była biała.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  6. #156
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    ...
    Podobnie jest z balansem bieli - widmo docierającego do matrycy światła odbitego od białej kartki papieru jest w przypadku oświetlenia światłem żarowym zupełnie inne niż w przypadku oświetlenia światłem słonecznym - a w obu przypadkach ustawiamy balans bieli (czyli de facto fałszujemy rzeczywistość zmieniając charakterystykę przetwarzania kolorów) tak, by na zdjęciu kartka była biała.
    Z tym "fałszowanie"' to bardzo indywidualne podejście. Kartka była biała/jest biała (to pewnik) i tak trochę trudno powiedzieć, że fałszuje się rzeczywistość dobierając odpowiedni balans bieli aby kartka miała swój rzeczywisty kolor, a nie taki kolor jakim światłem jest oświetlona.
    To bardziej złożony temat, zależy od tematyki samego zdjęcia również.
    Edit.
    Zawsze można też "wytłumaczyć", że zdjęcie przedstawia "rzeczywistość" i nasz w rzeczywistości biały piesek jest pomarańczowy bo był takim światłem oświetlony. Tylko co jest rzeczywistością ? i czy oglądający zdjęcie to wie ?
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 25.11.20 o 21:16
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #157
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Zawsze można też "wytłumaczyć", że zdjęcie przedstawia "rzeczywistość" i nasz w rzeczywistości biały piesek jest pomarańczowy bo był takim światłem oświetlony.
    I to jedyne słuszne wyjaśnienie.
    Skoro biały przedmiot oświetlony jest pomarańczowym światłym, to jaki ma mieć kolor? Zielony? Niebieski?
    Biały przedmiot odbija wszystkie kolory jednakowo, więc jeśli jest oświetlony jednym kolorem lub światłem ze znaczną przewagą jednego koloru, to widzimy taki właśnie kolor. I to jest w tym przypadku rzeczywistość!
    Walcząc z WB można doprowadzić do zafałszowania innych kolorów otaczających biały przedmiot. Będzie to wyglądało równie nienaturalnie, jak "przeprostowany" budynek. Jak w każdej obróbce zdjęcia należ zachować rozsądek.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  8. #158
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.774
    Siła reputacji
    376
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Z tym "fałszowanie"' to bardzo indywidualne podejście. Kartka była biała/jest biała (to pewnik) i tak trochę trudno powiedzieć, że fałszuje się rzeczywistość dobierając odpowiedni balans bieli aby kartka miała swój rzeczywisty kolor, a nie taki kolor jakim światłem jest oświetlona.
    To bardziej złożony temat, zależy od tematyki samego zdjęcia również.
    Edit.
    Zawsze można też "wytłumaczyć", że zdjęcie przedstawia "rzeczywistość" i nasz w rzeczywistości biały piesek jest pomarańczowy bo był takim światłem oświetlony. Tylko co jest rzeczywistością ? i czy oglądający zdjęcie to wie ?
    Temat faktycznie jest złożony. Można też podejść do prostowania tak:

    Budynek jest prosty (to pewnik) i tak trochę trudno powiedzieć, że fałszuje się rzeczywistość prostując odpowiednio linie na zdjęciu aby krawędzie pionowe budynku miały na zdjęciu swój rzeczywisty kierunek a nie taki, jaki wyszedł na zdjęciu wskutek zniekształceń perspektywicznych.

    Osobiście jestem zdania, że potrzebny jest pewien umiar - w pewnych sytuacjach trzeba trochę wyprostować, w innych - lepiej nie ruszać. A prostując trzeba uważać, żeby nie przesadzić - zazwyczaj lepiej jest zostawić lekką zbieżność linii niż prostować 'do końca'.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  9. #159
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    24.999
    Siła reputacji
    474
    Moja galeria
    No właśnie, przywołam tu jeszcze poprawkę i ostatni wpis @fret 'a

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Przeceniasz wpływ polityki na życie forum i niepotrzebnie lansujesz się na męczennika, po prostu słabe prace. Są dwa problemy, prostowanie i kolor/kontrast. Na wstępie skreślam prace, na których zamek rozkłada się ja bukiet tulipanów. W pozostałych nie mam przekonania do kategorii kolor/kontrast. Kiedyś była dyskusja o głosowaniu i punktacji. Wyraźnie pisałem wtedy, że nie głosuję dla idei, żeby nie zmarnować głosu.
    Jeszcze jeden drobiazg. Kilka osób usunęło ze zdjęcia ludzi. Jestem na nie. Ludzie dodali poczucia skali. Chętnie bym zagłosował, gdyby ktoś usunął tę kretyńsko białą ławeczkę
    Poglądy polityczne masz oczywiście głupie, ale jeśli chodzi o niepolityczne wątki, to ja mam to głęboko w... (do rymu).
    Sam bawiąc się tym plikiem zauważyłem na dwóch wywoływarkach ciekawą właściwość. Chodzi mi o żywopłot na pierwszym planie. Dotyczy to także zdjęć zaprezentowanych w poprawce.
    Cień pomiędzy listkami żywopłotu na jednych zdjęciach jest jakby normalny, na innych wychodzą czarne plamy.
    U mnie RT pokazał mniej więcej prawidłowo, Darktable zrobiła masakrę z żywopłotu.
    Darktable kapitalnie uwypukliło mi chmury, RT zrobił płaskie niebo.
    Nie odnoszę się do koloru cegieł, bo to raczej indywidualne spojrzenie.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  10. #160
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    ...
    Walcząc z WB można doprowadzić do zafałszowania innych kolorów otaczających biały przedmiot. Będzie to wyglądało równie nienaturalnie, jak "przeprostowany" budynek. Jak w każdej obróbce zdjęcia należ zachować rozsądek.
    Jeżeli mamy jedno źródło sztucznego światła, korygując WB na coś co na pewno na zdjęciu było białe (lub szare), pozostałe kolory również odzyskają swoją rzeczywistą barwę. Oczywiście nie zawsze trzeba ten balans bieli korygować, choć czasami się o to aż prosi.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.