Strona 14 z 30 PierwszyPierwszy ... 4121314151624 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 131 do 140 z 296

Wątek: Zabawmy się - nauczmy się

  1. #131
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Tak na prawdę to nie rozumiem o co Ci chodzi. Jak dla mnie duży wywód, a wynik... widać jaki. Skoro Ci się to podoba bo proporcje są zachowane to ok. Mi się to nie podoba .
    Ja się poddaję i kończę tutaj dyskusję na ten temat .
    Miłego.

  2. #132
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Skoro Ci się to podoba bo proporcje są zachowane to ok.
    Dalej nie rozumiesz.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  3. #133
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    Bardzo proszę, jak będziesz miał wolnych kilka minut, pokaż jaki uzyskasz efekt. Nasze próby jak widzisz, nie są najlepsze.
    Nie wiem jaki ma sens załączanie wyniku swojego działania jeśli się nie poda co i jak w jakiej kolejności było robione.
    Ale jeśli już mam załączyć to z jakimś komentarzem (co i jak można wykonać w GIMP-ie podałem w załączonym powyżej linku do poradnika (stara wersja filtra).
    Zawsze staram się używać GIMP-a w kompilacji samj (np. Gimp-2.10.22_Portable-32-64bit-Win-V2-samj)
    Zawsze w Preferencjach GIMP ustawiam:
    Import => Import i eksport obrazów => Zachowanie importu, Zaznaczam => Konwertowanie importowanych obrazów do dokładności zmiennoprzecinkowej oraz (to jak kto uważa)Dodawanie kanału Alfa do importowanych obrazów
    Import => Import i eksport obrazów RAW => Darktable (oczywiście musi być zainstalowany w naszym systemie)
    Domyślny obraz => Dokładność 32 bitowa (zmiennoprzecinkowa) (Automatycznie Gamma => Światło liniowe)
    Pytanie dlaczego => Mój poradnik Poradnik_Nowe_możliwości_GIMP v.2.9.3
    Którą Dokładność należy wybrać do edycji?
    Jeśli masz szybki komputer z dużą ilością pamięci RAM, to polecam zawsze przed rozpoczęciem edycji przekształć swoje zdjęcia na 32-bitowe zmiennoprzecinkowe.
    Oto dlaczego:
    1. Niezależnie od precyzji jaką wybierzesz, wszystkie przetwarzania wewnętrzne babl/GEGL/GIMP odbywają się w 32-bitowych zmiennoprzecinkowych. (Przeczytaj to zdanie trzy razy.)
    2. Oraz small speed penalty for not using 32-bit floating point precision >
    [ GIMP wykorzystuje wewnętrznie przetwarzanie (linear floating-point) liniowe 32-bitowe zmiennoprzecinkowe i praca na obrazie z tą precyzją jest radykalnie szybsza, niż w jakiejkolwiek innej dokładności. Na drugi dzień mierzenia stwierdziłem że dodanie warstwy alfa do obrazu z 16-bitową precyzją trwało około 22 sekund (!!!), robiąc to samo na obrazie, po pierwszym przekształceniu go do przestrzeni 32-bitowej zmiennoprzecinkowej trwało 1 sekundę!]
    3. Opcja menu Dokładność dyktuje ile pamięci jest używane, do przechowywania w pamięci RAM, wyników obliczeń wewnętrznych:
    o Wybór 32-bitowej precyzji zmiennoprzecinkowej pozwala na pełne wykorzystanie 32-bitowego przetwarzania zmiennopozycyjnego GEGL.
    o Jeśli pracujemy na komputerze, z niewielkim RAM-em, wydajniej będzie skorzystać z systemu
    16-bitowego zmiennoprzecinkowego lub dokładności stałoprzecinkowej, ale oczywiście ceną jest utrata dokładności, gdy w nowych operacjach edycji, wykorzystać wyniki poprzednich edycji, przechowywanych w pamięci.
    o Dla bardzo małych układów pamięci RAM, wydajność skorzysta jeszcze z wykorzystania
    8-bitowej precyzji stałoprzecinkowej. Ale jeśli używamy 8-bitowej precyzji stałoprzecinkowej, usuwamy większość zalet pracy z edytorem obrazu o wysokiej głębi bitowej.
    o 64-bitowa dokładność jest dostępna głównie w celu dostosowania importu i eksportu bardzo precyzyjnych obrazów o wysokiej dokładności bitowej do edycji naukowej. Nie uzyskamy żadnej obliczeniowej dokładności z wykorzystaniem 64-bitowej dokładności dla rzeczywistej edycji. Jeśli wybierzemy 64-bitową dokładność edycji, wszystko co naprawdę robi to marnowanie zasobów systemu RAM.

    Przeciągnij i upuść plik P1036009.RW2 otworzy się w Darktable (tutaj jak pracujemy to już inna bajka) .... Wybieram moduł Korekta perspektywy => a tutaj Automatycznie popraw pionowe i poziome zniekształcenie perspektywy, klik i po ptakach = widzimy idealnie usunięte zniekształcenie.
    Teraz tylko Moduł Kadrowanie
    Zamykam Darktable obraz pojawia się w GIMP-ie.
    Tutaj mogę zastosować np. Klory - Krzywe, Filtry => Uwydatnienie => Wavelet denoise, Wavelet sharpen
    Plik=> Wyeksportuj jako... (tutaj aktualna uwaga Plik P1036009_DarktableGIMP.jpg z Jakością 85% 4:3 300dpi ma 2,17MB, a ten sam plik zapisany jako P1036009_DarktableGIMP_50%.avif z tą samą jakością wizualną ma już tylko 222KB.

    Oczywiście można wywołać RAW np. w nUFraw i potem w GIMP-ie stosować narzędzie Perspektywa, praca dłuższa, a efekt nie zawsze osiągniemy zadawalający.

    PS
    Nie zaznaczyłem również istotnego zagadnienia:
    https://docs.gimp.org/en/gimp-tools-...tool-transform
    Interpolacja
    LoHalo , NoHalo
    Halo jest artefaktem, który może być utworzony przez interpolację.
    Oto notatka od Nicolasa Robidoux, twórcy nowych samplerów jakościowych dla GEGL i GIMP:
    "Jeśli haloing nie jest problemem z treści i przypadkiem użycia, który z nich należy najpierw spróbować?
    (Oczywiście, jeśli chcesz zminimalizować haloing, NoHalo jest przeznaczeniem.)
    Jeśli zmniejszasz obraz, LoHalo jest ogólnie lepszy.
    Jeśli Twoja transformacja nie jest ogólną redukcją, na przykład, jeśli powiększasz, obrócisz lub zastosujesz transformację perspektywy, która zachowuje części obrazu w tej samej lub wyższej rozdzielczości, generalnie wolę NoHalo.”


    Pozdrawia wszystkich Dziadek forumowy.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1036009_DarktableGIMP.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	2,18 MB
ID:	228114  
    Ostatnio edytowane przez zbyma72age ; 23.11.20 o 20:55
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  4. #134
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zbyma72age Zobacz posta
    ...
    Przeciągnij i upuść plik P1036009.RW2 otworzy się w Darktable (tutaj jak pracujemy to już inna bajka) .... Wybieram moduł Korekta perspektywy => a tutaj Automatycznie popraw pionowe i poziome zniekształcenie perspektywy, klik i po ptakach = widzimy idealnie usunięte zniekształcenie.
    ...
    Idealnie to chyba zbyt mocne słowo. Z automatycznym prostowaniem bywa różnie, czasem jest powiedzmy poprawnie.
    Przykład automatycznej korekty w Darktable : klik, a to nie jedyny jaki widziałem zamieszczony przez Bodzipa.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #135
    Zwycięzca popRAWki Awatar Cru
    Dołączył
    Jan 2019
    Mieszka w
    3city
    Posty
    273
    Siła reputacji
    44
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Znalazłem takie zdjęcie oryginału: https://s14.flog.pl/media/foto/99031...mp-gorlice.jpg

    Powinno pozwolić dobrze dobrać proporcje. Przy okazji widać jak dużo informacji o obiekcie tracimy pstrykając z bliska. Rzekłbym: zamiast prostować, lepiej pospacerować w poszukiwaniu lepszej miejscówki
    Nieźle, całkiem inny budynek

  6. #136
    | OlyJedi Awatar Marek61
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    RYBNIK
    Posty
    670
    Siła reputacji
    148
    Moja galeria
    @zbyma72age - pełen szacun za tekst porady... ale osobiście wysiadam przepraszam, jak w/w ma się do problemu poprawy perspektywy/geometrii nie ogarniam.
    sam zabawiłem się tak jak potrafię no i wyszło takie cosik:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Marek61_zabawa01.jpg
Wyświetleń:	167
Rozmiar:	1,00 MB
ID:	228130

  7. #137
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Idealnie to chyba zbyt mocne słowo. Z automatycznym prostowaniem bywa różnie, czasem jest powiedzmy poprawnie.
    Przykład automatycznej korekty w Darktable : klik, a to nie jedyny jaki widziałem zamieszczony przez Bodzipa.
    Czasami warto wspomnieć o której wersji programu mówimy, bo ostatnio Darktable przeżywa szybki rozwój (w grudniu będzie nowa wersja)
    warto również skorzystać z: darktable-usermanual-pl-3.0.pdf

    Podsumowanie:
    "Z perspektywy czasu jest jasne, że ludzki mózg lubi trochę zniekształceń …"
    Zdjęcie z doskonale skompensowaną perspektywą wygląda często nieco nienaturalnie,
    ponieważ mózg ludzki woli nie w pełni skorygowaną perspektywę.

    Przed chwilą kliknąłem w Darktable 3.2.1 i oto co otrzymałem:
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1025165.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	3,31 MB
ID:	228131  
    Ostatnio edytowane przez zbyma72age ; 23.11.20 o 22:53
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  8. #138
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Jest na pewno sporo lepiej, ale chyba przyznasz, że nie idealnie. Ta wieża kościoła mocno skoszona.
    Mój mózg nie przyjmuje tego rodzaju nienaturalnych zniekształceń.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 23.11.20 o 23:08
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  9. #139
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Jest na pewno sporo lepiej, ale chyba przyznasz, że nie idealnie. Ta wieża kościoła mocno skoszona.
    Mój mózg nie przyjmuje tego rodzaju nienaturalnych zniekształceń.
    Czasami jak coś nie tak warto również sprawdzić w ExifTool parametry w pliku zdjęcia.
    Ja nie mam, bo mnie nie stać na taki sprzęt jaki ma Bodzip.
    Ale w internecie popatrzyłem i wyszło że G9 + Laova 7,5 to ogniskowa 8mm, crop 2,0 (4/3)
    A ExifTool pokazał:
    RollAngle => Rotacja -1.2
    PitchAngle => 11,9 Ruch góra /dół
    Problem z tym zdjęciem można usunąć bawiąc się z Hugin-em.
    Tak na szybcika (wzrok już nie taki jak kiedyś).
    (Sprawdzamy prowadnicami)
    Można się pobawić bardziej precyzyjnie (teraz nie jest jeszcze IDEALNIE).

    Przed laty opracowałem poradniki:
    https://issuu.com/zbyma/docs/podrecznik_hugin
    https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABg7Zx...TBkYg?e=XltrPZ
    oraz
    https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABgqFY...6pefQ?e=fOVI6E (Podstawy fotografii panoramicznej...)
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1025165_01a.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	2,03 MB
ID:	228162  
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  10. #140
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2012
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.612
    Siła reputacji
    275
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Znalazłem takie zdjęcie oryginału: https://s14.flog.pl/media/foto/99031...mp-gorlice.jpg

    Powinno pozwolić dobrze dobrać proporcje. Przy okazji widać jak dużo informacji o obiekcie tracimy pstrykając z bliska. Rzekłbym: zamiast prostować, lepiej pospacerować w poszukiwaniu lepszej miejscówki
    W zupełności się zgadzam. Wszystkie dokonane tutaj prostowania są "zaklinaniem rzeczywistości". Wszystkie przeczą zasadom perspektywy. np:-na której prostowanej pracy można "odczytać"-, że wieża jest budowlą na planie kwadratu?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.