Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 48

Wątek: wielkość matrycy a ilość światła

  1. #11
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez arhtus Zobacz posta
    Moim zdaniem przy tym samym obiektywie i przysłonie GO na FF i 4/3 jest taka sama, tylko przy 4/3 kadr składa się z wycinka centrum FF...
    Byłoby tak, gdybyś wydrukował oba te zdjęcia, ale zdjęcie z 4/3 byłoby 4-krotnie mniejszego rozmiaru. Jeśli jednak format obu zdjęć będzie taki sam, to GO będzie się różnić.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  2. #12
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Świętokrzyskie
    Posty
    432
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria
    Epicurze nie wiem, czy dobrze przeczytałeś, ale mi chodziło tylko o fakt, że to obiektyw tworzy GO, a nie matryca i nie ma czegoś takiego, że na matryce FF pada więcej światła i ma to wpływ na ekspozycję, i nie ma też czegoś takiego, że obiektywy FF mają mniejszą GO i tak dalej..
    Obiektywy zachowują się tak samo, tylko pozostaje kwestia jaki wycinek dawanego przez nie kadru jest zapisywany na matrycy, ot tyle.

  3. #13
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Na GO wpływa znacznie więcej rzeczy, niż tylko przysłona. Nawet wielkość wydruku ma znaczenie.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  4. #14
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez arhtus Zobacz posta
    Bardziej chodziło mi o to, że GO zależna jest tylko od obiektywu, czyli tak jak napisałeś jest to przede wszystkim odległość od motywu i przysłona co wpływa na ten krążek rozproszenia (choć ten zależy też od zdolności rozdzielczej matrycy i obiektywu co na ogólnie pojmowaną GO ma niewielkie znaczenie).
    Na dopuszczalną wielkość krążka rozproszenia nie mają wpływu ani odległość od motywu, ani liczba przysłony. Wielkość ta wynika z największego rozmycia ostrych krawędzi motywu na obrazie wyjściowym przy którym uznajemy te rozmyte krawędzie za jeszcze ostre oraz powiększenia między obrazem wyjściowym a obrazem na matrycy.

    Cytat Zamieszczone przez arhtus Zobacz posta
    Moim zdaniem przy tym samym obiektywie i przysłonie GO na FF i 4/3 jest taka sama, tylko przy 4/3 kadr składa się z wycinka centrum FF (zoom cyfrowy 2x , a tym samym obszaru z większą częścią pozostająca w GO.
    Żeby uzyskać ten sam kadr przy tym samym obiektywie na 4/3 musimy się oddalić, a więc i zmniejszyć jak piszesz skalę odwzorowania dla obiektywu i zwiększyć tym samym GO, ale to nie matryca tworzy GO tylko obiektyw. GO jest taka sama dla obiektywów o tych samych parametrach czy to FF czy 4/3, a wielkość matrycy determinuje nam tylko to jaką część obrazu ona "wycina" z tego co "daje" obiektyw.
    Niestety mylisz się. Za głębię ostrości odpowiada i obiektyw i matryca. Od wielkości matrycy zależy powiększenie miedzy obrazem wyjściowym a obrazem na matrycy - a ono ma wpływ na dopuszczalną wielkość krążka rozproszenia - a więc i na głębię ostrości. Drugim czynnikiem jest to, że od rozmiaru matrycy zależy odległość z jakiej przy tym samym obiektywie uzyskamy identyczną wielkość motywu w kadrze - a to ma ogromny wpływ na głębię ostrości.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Byłoby tak, gdybyś wydrukował oba te zdjęcia, ale zdjęcie z 4/3 byłoby 4-krotnie mniejszego rozmiaru. Jeśli jednak format obu zdjęć będzie taki sam, to GO będzie się różnić.
    Generalnie masz rację. Głębia ostrości z wydruku z 4/3 o 4-krotnie mniejszej powierzchni będzie taka jak z FF przy założeniu, że oba wydruki oglądasz z tej samej odległości. W praktyce problem jest jeszcze bardziej skomplikowany - większy wydruk oglądasz zazwyczaj z większej odległości i rozmycie krawędzi które w przypadku odbitki 10x15 daje już wrażenie silnej nieostrości w przypadku wydruku 40x60 oglądanego z odległości ponad metra jeszcze takiego wrażenia nie sprawia. Dopuszczalna wielkość krążka rozproszenia dla obrazu wyjściowego zależy zatem również od przewidywanej odległości oglądania tego obrazu.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #15
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Świętokrzyskie
    Posty
    432
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria
    No jednak to Ty się mylisz, choć w sumie to racja jest i tu i tu, zależy o czym tak konkretnie mówimy bo ja cały czas mam na myśli fizyczne właściwości obiektywu, a Ty mówisz o efektach widocznych na zdjęciu.
    To obiektyw jest odpowiedzialny za GO, a matryca tylko determinuje to, jaki efekt widzimy na zdjęciu.
    Prosty test. Weź dwa obiektywy, jeden FF 50mm f1,8 i drugi 4/3 też 50mm f1,8 i podłącz je (teoretycznie) do tej samej matrycy 4/3. Czy wg Ciebie efekty uzyskane tymi obiektywami będą się różniły co do GO?

  6. #16
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Oczywiście, że nie będą się różniły (zakładam, że mówimy o obiektywach o identycznej konstrukcji optycznej). Ale - czego to ma dowodzić?

    Lepszy będzie inny test - weź ten sam obiektyw, podłącz do matryc ff i 4/3 (to da się zrobić - są odpowiednie przejściówki) i wykonaj w obu sytuacjach zdjęcie z tymi samymi nastawami przysłony tak, by ten sam motyw w kadrze miał na obu zdjęciach identyczną wielkość. Czy w/g Ciebie w obu przypadkach głębia ostrości będzie identyczna?
    Ostatnio edytowane przez wyszomir ; 3.07.20 o 23:20
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  7. #17
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Świętokrzyskie
    Posty
    432
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria
    Ale ja wiem dokładnie o czym Ty mówisz tylko ja mówię o głębi ostrości jako teoretycznym wycinku przestrzeni i ona jest taka sama dla obiektywów o tych samych parametrach, czy to będzie obiektyw FF czy 4/3, a Ty o efektach jakie uzyskujemy na zdjęciu uwzględniając wielkość matrycy. Wielkość matrycy wpływa na to, jak tą GO będziemy widzieć na zdjęciu, a ja pomijam kwestię uzyskania tego samego kadru.
    Dobra kończmy te wymiany argumentów bo to trochę bezsensu jest, chyba obydwaj wiemy o co chodzi drugiemu

  8. #18
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    ...
    Reasumując - jeśli ktoś zna temat to zorientuje się co miałeś na myśli. Ale odpowiadałeś osobie bez doświadczenia w tych kwestiach - a wtedy brak precyzji wypowiedzi może spowodować, ze zostanie ona przez taką osobę błędnie zrozumiana.
    Masz rację.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  9. #19
    | OlyJedi Awatar chreasy
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Dln Śląsk
    Posty
    343
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria
    Gdzieś spotkałem się na yt, jak jeden z ambasadorów olka (P.J.) powiedział, że niezależnie od matrycy przysłona f4.0 to f4.0 już myślałem ze te zabobony odeszły w niepamięć ale przedstawiciele Oly idą dalej w zaparte. Odpowiem przez analogię: mamy kieliszek i szklankę, które wystawiamy na deszcz. Zakładamy że deszcz pada równomiernie niezależnie od miejsca. Licząc wysokość słupka wody w obydwu naczyniach będzie ten sam poziom ale w szklance będzie więcej wody. Pełna klatka przez swoją powierzchnię zgromadzi więcej światła zatem stosunek sygnału do szumu jest dużo wyższy. Dlatego też ISO100 na FF odpowiada ISO400 na m43. Więc w tym wywiadzie prowadzący mówi, że F4 na m43 to ciemno a przedstawiciel O mu odpowiedział że F4 to F4. Transmisja światła dla F4 jest taka sama co jest prawdą ale chyba zapomniał że obraz z F4 na pełnej klatce a na m43 już nie. No ale sam obiektyw zdjęcia nie robi(!) Więc może tutaj chłopina przytaczać wszelkie badania na temat co to jest przysłona itp. ale bez uwzględnienia matrycy nic mu to nie da. Ponadto z jednej strony przytacza jak ważne są wzory fizyczne a z drugiej strony mówił coś o utopii matematycznej? Przecież to prosta matematyka. https://www.digicamdb.com/compare/ol..._alpha-a7-iii/ Fizyki nie da się oszukać. Więc tak, zdjęcia będą w ten sam sposób naświetlone ale to nie będą takie same zdjęcia i nie mówię tutaj o głębi ostrości. Obraz będzie miał ok. 3,16 razy większy szum. Polecam też zapoznanie się ze współczynnikiem SNR.

    Odstępując od fizyki/ matematyki i biorąc chłopską logikę: skoro F4 to F4 niezależnie od matrycy to czy Ci wszyscy fotografowie sportowi którzy noszą pełne klatki z 5-7kg [Canon EF 600mm f/4L IS II USM, Canon EF 400mm f/2.8L IS III USM, Canon EF 500mm f/4L IS II USM, Nikkor AF-S 600mm f/4E FL ED VR, Nikkor AF-S 400mm f/2,8 E FL ED VR] nie woleli by nosić jednego np. Sony DSC-RX10 IV który ma jeszcze lepszą przysłonę bo 2.8-4 i ten zoom 24-600mm ooo albo Nikosia Coolpix P950 co m 24–3000mm [f/2.8-6.5] Bo co wywarzać otwarte drzwi ? ​Zatem F4 to nie F4 niezależnie od matrycy a F4 na m43 JEST ciemne.
    runner

  10. #20
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Bzdura o nieprzeliczaniu jest silnie zakorzeniona w narodzie, na Optycznych ostatnio nawet banowali jak ktoś pisał o przeliczaniu przysłony
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

Podobne wątki

  1. Trójkąt ekspozycji a wielkość matrycy
    By Semper in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 30.05.16, 06:48
  2. rodzaj matrycy a ilość dpi
    By kris12 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10.06.13, 21:11
  3. Wielkosc wydruku
    By Mirek54 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 27.07.12, 07:08
  4. Rozmiar matrycy a wielkosc powiększenia
    By 65mario in forum E-System
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13.12.06, 16:22
  5. wielkosc matrycy a jakosc obrazu(?)
    By Rick van Dyke in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 19.01.05, 18:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.