Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 48

Wątek: wielkość matrycy a ilość światła

  1. #1

    Dołączył
    Dec 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    168
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria

    wielkość matrycy a ilość światła

    Cześć, mam pytanie techniczne (pewnie banalne ale chciałbym się upewnić):
    Czy na parametry ekspozycji ma wpływ wielkość matrycy ?
    Chodzi mi o to czy mając dwa aparaty (m43, FF) z obiektywami o takiej samej światłosile (m43+1.2 oraz FF+1.2) są jakiekolwiek różnice w prawidłowym doborze ekspozycji.
    Powiedzmy że mamy ciemne pomieszczenie, ustawiamy priorytet przesłony i wartość 1.2 oraz na sztywno ISO powiedźmy 1600.
    Czy w obydwu przypadkach, dla takich samych wartości aparaty ustawią ten sam proponowany czas ekspozycji czy też nie?

    Nie chodzi mi o jakość obrazu, bookeh itp.
    G9 | PL50-200 | PL8-18 | E-M5-II | E-M1-II | 12-100 Pro | 75 1.8 | 45 1.2 Pro

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Duża matryca dostaje więcej światła i ma to wpływ na wszystkie parametry obrazu (np. GO i szumy), ale nie ma wpływu na ekspozycję, bo ISO jest określane w stosunku do jednostki powierzchni i nie ma związku z wielkością matrycy. Dlatego też ekspozycja nie jest zależna od wielkości matrycy. Trzeba jednak brać pod uwagę, że różni producenci mogą różnie podchodzić to tematu ISO (nie ma jednoznacznej normy) i zdjęcia będą się nieco różnić, ale nie ma to związku z wielością matrycy.

    W skrócie: ISO 200 4/3 da ekspozycję jak ISO 200 FF (teoretycznie), ale obrazek będzie jak przy ISO 800 FF.
    Ostatnio edytowane przez fret ; 3.07.20 o 13:13
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.785
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    W skrócie: ISO 200 4/3 da ekspozycję jak ISO 200 FF (teoretycznie), ale obrazek będzie jak przy ISO 800 FF.
    Pod względem szumów i zakresu dynamiki (oczywiście przy założeniu tej samej jakości technologicznej matrycy i obróbki sygnałów z matrycy w aparacie), bo pod względem głębi ostrości już wcale identyczny być nie musi. Zakładając ten sam kadr, identyczny kąt widzenia obiektywów i tę samą liczbę przysłony dla m4/3 głębia ostrości będzie większa.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Pod względem szumów i zakresu dynamiki (oczywiście przy założeniu tej samej jakości technologicznej matrycy i obróbki sygnałów z matrycy w aparacie), bo pod względem głębi ostrości już wcale identyczny być nie musi. Zakładając ten sam kadr, identyczny kąt widzenia obiektywów i tę samą liczbę przysłony dla m4/3 głębia ostrości będzie większa.
    Zacznij od przeczytania ze zrozumieniem Bez zmian jest tylko ekspozycja.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Parametry ekspozycji będą takie same, jeśli ISO jest wyskalowane w taki sam sposób. A często nie jest i nie ma to nic wspólnego z wielkością matrycy.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  6. #6
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.785
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Zamiast zarzucać brak zrozumienia przy czytaniu zadbaj o precyzję swoich wypowiedzi.

    1.
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Duża matryca dostaje więcej światła i ma to wpływ na wszystkie parametry obrazu (np. GO i szumy),
    [...]
    W jaki niby sposób to, że matryca dostaje więcej światła ma wpływać na głębię ostrości? Bo tak to wynika ze zdania, które napisałeś. Na głębię ostrości ma wpływ rozmiar matrycy a nie to, ile światła dostaje.

    2.
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    [...]
    W skrócie: ISO 200 4/3 da ekspozycję jak ISO 200 FF (teoretycznie), ale obrazek będzie jak przy ISO 800 FF.
    I to jest sprzeczne z tym, co zacytowałem poprzednio z Twojej wypowiedzi - pewne parametry obrazka - konkretnie szumy i przenoszony przez matrycę zakres rozpiętości tonalnej będą takie same i pod tym względem będzie taki, jak przy ISO800 z FF. Ale pod względem głębi ostrości będzie inny.

    Reasumując - jeśli ktoś zna temat to zorientuje się co miałeś na myśli. Ale odpowiadałeś osobie bez doświadczenia w tych kwestiach - a wtedy brak precyzji wypowiedzi może spowodować, ze zostanie ona przez taką osobę błędnie zrozumiana.
    Ostatnio edytowane przez wyszomir ; 3.07.20 o 16:01
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Świętokrzyskie
    Posty
    432
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria
    W jaki niby sposób to, że matryca dostaje więcej światła ma wpływać na głębię ostrości? Bo tak to wynika ze zdania, które napisałeś. Na głębię ostrości ma wpływ rozmiar matrycy a nie to, ile światła dostaje.
    Na głębię ostrości to ma raczej wpływ obiektyw jaki do tej matrycy podpinamy. Wraz ze wzrostem wielkości matrycy rośnie koło obrazowe obiektywu i GO się zmniejsza, w sensie tam gdzie teoretycznie powierzchnia matrycy 4/3 się kończy w porównaniu do FF, zaczyna się jeszcze większe "rozciapcianie" obrazu. Matryca 4/3 to po prostu wycinek centrum obrazu FF i to wszystko. Ja tak to widzę
    Tak naprawdę to nic nie szkodzi na przeszkodzie w skonstruowaniu matrycy np. 16-20Mpix 4/3 z jakością ISO bardzo zbliżoną do nowych 60Mpix matrycach FF i czar ISO FF by wreszcie prysł, ale nikt chyba nie chce już wykładać większej kasy na rozwój matryc 4/3 i klepią cały czas to samo, a nawet jeśli powstanie jeszcze jakaś nowa matryca 4/3 to te marketingowe megamózgi najprawdopodobniej wcisną kolejna porcyjkę megapixów na tą matrycę i cały czas będzie ta sama odległość do FF. Takie błędne koło
    Ostatnio edytowane przez arhtus ; 3.07.20 o 18:36

  8. #8
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.785
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez arhtus Zobacz posta
    Na głębię ostrości to ma raczej wpływ obiektyw jaki do tej matrycy podpinamy. Wraz ze wzrostem wielkości matrycy rośnie koło obrazowe obiektywu i GO się zmniejsza, w sensie tam gdzie teoretycznie powierzchnia matrycy 4/3 się kończy w porównaniu do FF, zaczyna się jeszcze większe "rozciapcianie" obrazu. Matryca 4/3 to po prostu wycinek centrum obrazu FF i to wszystko. Ja tak to widzę
    Głębia ostrości zależy głównie od trzech parametrów - skali odwzorowania, liczby przysłony i dopuszczalnej średnicy krążka rozproszenia (czyli upraszczając nieco tego, przy jak silnie rozmytym obrazie ostrej krawędzi będziemy jeszcze uważali, ze krawędź ta zmieściła się jeszcze w głębi ostrości). Wbrew często spotykanym opiniom w bardzo szerokim zakresie ogniskowych obiektywu (za wyjątkiem ogniskowych bardzo krótkich) głębia ostrości zakładając, ze niezależnie od ogniskowej chcemy uzyskać ten sam kadr (czyli wydłużając ogniskową oddalamy się od motywu) głębia ostrości praktycznie nie zależy od ogniskowej. Jeśli aparatami o różnych rozmiarach matrycy chcemy uzyskać identyczny kadr dla matrycy o większych rozmiarach musimy wykonać zdjęcie ze znacznie większą skalę odwzorowania. Z kolei ponieważ powiększenie miedzy matrycą a obrazem końcowym (w postaci obrazu o określonych rozmiarach na odbitce lub monitorze)jest dla większej matrycy mniejsze możemy dla niej przy identycznym rozmyciu krawędzi obrazu końcowego dopuścić większą średnicę krążka rozproszenia. Zwiększenie skali odwzorowania powoduje spadek głębi ostrości, natomiast zwiększenie krążka rozproszenia jej wzrost. Zależność głębi ostrości od skali odwzorowania jest jednak znacznie silniejsza niż zależność od średnicy krążka rozproszenia i w sumie zwiększenie rozmiarów matrycy powoduje spadek głębi ostrości.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez arhtus Zobacz posta
    Tak naprawdę to nic nie szkodzi na przeszkodzie w skonstruowaniu matrycy np. 16-20Mpix 4/3 z jakością ISO bardzo zbliżoną do nowych 60Mpix matrycach FF i czar ISO FF by wreszcie prysł...
    Czar by nie prysł, bo takie zdjęcie 60 mpx można zmniejszyć do 16-20 mpx i szumy będą jeszcze mniej widoczne.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Świętokrzyskie
    Posty
    432
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria
    Bardziej chodziło mi o to, że GO zależna jest tylko od obiektywu, czyli tak jak napisałeś jest to przede wszystkim odległość od motywu i przysłona co wpływa na ten krążek rozproszenia (choć ten zależy też od zdolności rozdzielczej matrycy i obiektywu co na ogólnie pojmowaną GO ma niewielkie znaczenie). Moim zdaniem przy tym samym obiektywie i przysłonie GO na FF i 4/3 jest taka sama, tylko przy 4/3 kadr składa się z wycinka centrum FF (zoom cyfrowy 2x , a tym samym obszaru z większą częścią pozostająca w GO.
    Żeby uzyskać ten sam kadr przy tym samym obiektywie na 4/3 musimy się oddalić, a więc i zmniejszyć jak piszesz skalę odwzorowania dla obiektywu i zwiększyć tym samym GO, ale to nie matryca tworzy GO tylko obiektyw. GO jest taka sama dla obiektywów o tych samych parametrach czy to FF czy 4/3, a wielkość matrycy determinuje nam tylko to jaką część obrazu ona "wycina" z tego co "daje" obiektyw.

Podobne wątki

  1. Trójkąt ekspozycji a wielkość matrycy
    By Semper in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 30.05.16, 06:48
  2. rodzaj matrycy a ilość dpi
    By kris12 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10.06.13, 21:11
  3. Wielkosc wydruku
    By Mirek54 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 27.07.12, 07:08
  4. Rozmiar matrycy a wielkosc powiększenia
    By 65mario in forum E-System
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13.12.06, 16:22
  5. wielkosc matrycy a jakosc obrazu(?)
    By Rick van Dyke in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 19.01.05, 18:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.