Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345
Pokaż wyniki od 41 do 48 z 48

Wątek: wielkość matrycy a ilość światła

  1. #41
    | OlyJedi Awatar szamaniec
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Poręba
    Posty
    1.401
    Siła reputacji
    114
    Moja galeria
    Zrobiłem krótki test. Panasonic gx80 + Panasonic 100-300. Przysłona 6,3 i Nikon d7200 + nikkor 70-300, przysłona 6,3. Przy tej samej ogniskowej ( licząc po cropie) w Nikonie miałem czas o 3 działki krótszy. Coś popsułem ?

  2. #42
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.854
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Za mało danych by ocenić. Trzeba by wiedzieć jaki miałeś motyw, jaki tryb pomiaru światła (matrycowy potrafi na różnych motywach działać dość różnie w zależności od algorytmu konkretnego producenta, punktowy z kolei nawet jeśli mierzyłeś w tym samym punkcie może dawać różne rezultaty ze względu na różnice wielkości pola pomiarowego). Nie zmienia to faktu, że 3 działki to podejrzanie duża różnica. Jakbyś wstawił oba zdjęcia z exifami - być może dałoby się coś więcej ustalić.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  3. #43
    | OlyJedi Awatar szamaniec
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Poręba
    Posty
    1.401
    Siła reputacji
    114
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Za mało danych by ocenić. Trzeba by wiedzieć jaki miałeś motyw, jaki tryb pomiaru światła (matrycowy potrafi na różnych motywach działać dość różnie w zależności od algorytmu konkretnego producenta, punktowy z kolei nawet jeśli mierzyłeś w tym samym punkcie może dawać różne rezultaty ze względu na różnice wielkości pola pomiarowego). Nie zmienia to faktu, że 3 działki to podejrzanie duża różnica. Jakbyś wstawił oba zdjęcia z exifami - być może dałoby się coś więcej ustalić.
    Niestety panasia sprzedałem, fotki skasowałem. Oba były na pomiarze punktowym, i miały to samo ciemne tło. ( zielone trawiaste, w cieniu). Po przesiadce na apsc zauważyłem, że najwyższe iso którym focę to 800, w em 5 i gx80 najczęściej 1000 i więcej, choć robiłem to niechętnie, zagrożenie poruszonym zdjęciem wymuszało takie hardkory.

  4. #44
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szamaniec Zobacz posta
    Zrobiłem krótki test.
    Test, aby był wiarygodny, musi zapewniać te same warunki.
    Taki sam otwór przysłony (najlepiej ten sam obiektyw), taka sama zawartość kadru, takie samo światło i taki sam materiał światłoczuły. O ile pierwsze trzy da się zapewnić to już czwartego nie (w aparatach cyfrowych). Różne matryce i różna elektronika do stworzenia obrazu, nie pozwalają na przyjęcie wyników testu za obiektywny.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  5. #45
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Świętokrzyskie
    Posty
    432
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria
    No i właśnie o to chodzi, żeby wyłapać jakieś przekręty producentów na iso, tudzież udowodnić to nadal nie pojęte dla mnie w żaden sposób "łapanie" więcej światła przez większą matrycę...
    Jak ktoś ma jakieś dwa systemy (4/3 i FF) to niech w kontrolowanych warunkach zrobi nimi takie same zdjęcia co do kadru (przeliczając ogniskowe) i z taką samą wartością przysłony i niech pokaże światu efekty i rozwieje wszelkie wątpliwości bo takie opowiastki typu, "miałem i tak było nie zmyślam, ale już nie mam.." to te trzy działki różnicy to takie trochę sf dla mnie

    PS
    Tak sobie już sam sobie próbuję wytłumaczyć jak takie anomalie by były możliwe i jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że w większych matrycach przy większym pojedynczym pikselu może on faktycznie przyjmować więcej światła i tym samym "skracać" ekspozycję, no ale przecież to jest właśnie dokładnie lub mniej dokładnie regulowane przez określenie matrycy wartościami iso i chodzi tu o wielkość pojedynczego piksela, a sama wielkość powierzchni matrycy nie ma znaczenia na wartość ekspozycji co do czasów.
    Ostatnio edytowane przez arhtus ; 15.07.20 o 20:53

  6. #46
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.317
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria
    problemem jest zdaje się to, że nie ma wzorca ISO, np. jak jest wzorzec 1 metra itp, są to raczej wartości umowne i różnie definiowane przez poszczególnych producentów, oczywiście mowa tutaj o foto cyfrowej, inaczej się sprawa miała w foto analogowej
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  7. #47

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    973
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria
    To nie ma sensu i niczego nie udowodni.


    Może zacznę od tego z czym sie Wyszomir zgodził
    Cytat Zamieszczone przez dcs Zobacz posta
    Tak się składa że matryce m4/3 i FF mają prawie identyczną zdolność do pochłaniania fotonów -sprawność.
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Przy identycznej technologii wykonania sprawność mają zbliżoną. Rzecz w tym, ze nie o sprawność tu chodzi a o powierzchnię pojedynczego piksela matrycy - jeśli będzie ona większa na piksel padnie więcej fotonów.

    Tu można na przykładzie wspomnianego GX80 przeczytać o czułości matrycy https://www.optyczne.pl/342.8-Test_a...a_tonalna.html
    -Te czułości realne są różne dla różnych aparatów
    -dodatkowo dochodzą różne stopnie wzmocnienia sygnału
    -a także różne podejście do ekspozycji różnych aparatów [niektórzy producenci bardziej niedoświetlają całość -żeby mieć więcej informacji w światłach [skąd się słabo wyciąga]

  8. #48
    | OlyJedi Awatar szamaniec
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Poręba
    Posty
    1.401
    Siła reputacji
    114
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    Test, aby był wiarygodny, musi zapewniać te same warunki.
    Taki sam otwór przysłony (najlepiej ten sam obiektyw), taka sama zawartość kadru, takie samo światło i taki sam materiał światłoczuły. O ile pierwsze trzy da się zapewnić to już czwartego nie (w aparatach cyfrowych). Różne matryce i różna elektronika do stworzenia obrazu, nie pozwalają na przyjęcie wyników testu za obiektywny.
    Dlatego moje spostrzeżenia są subiektywne. Nie chcę nic udowadniać i przekonywać. Dla mnie zmiana jest bardzo wyraźna ( używałem również Olympusa em5).

Podobne wątki

  1. Trójkąt ekspozycji a wielkość matrycy
    By Semper in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 30.05.16, 06:48
  2. rodzaj matrycy a ilość dpi
    By kris12 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10.06.13, 21:11
  3. Wielkosc wydruku
    By Mirek54 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 27.07.12, 07:08
  4. Rozmiar matrycy a wielkosc powiększenia
    By 65mario in forum E-System
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13.12.06, 16:22
  5. wielkosc matrycy a jakosc obrazu(?)
    By Rick van Dyke in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 19.01.05, 18:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.