Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: m4/3 do zdjęć makro

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2020
    Mieszka w
    Kalisz
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    m4/3 do zdjęć makro

    Cześć,
    Fotografuję od dość dawna Canonem, mam trochę sprzętu i chciałem pobawić się makrofotografią.
    Myślałem o zakupie EF 100 macro 2.8 L i Helicon FB Tube, ale zastanawiam się czy do zdjęć makro lepsze nie będzie jakieś body Olympusa z obiektywem 60mm 2.8 macro.
    Nie chciałbym od razu mnóstwa kasy wywalać, widzę, że topowe body Olympusa mają focus bracketing i focus stacking. Jakie tańsze body mają choćby sam focus bracketing? Zdjęcia i tak będę robił w rawach i obrabiał w komputerze. Widziałem że M10 Mark II ma focus bracketing, czy wersja III też?
    Ponadto, czy "oddychanie" obiektywu 60mm 2.8 macro jest problemem przy stackowaniu zdjęć - jak duży jest poziom tej wady?
    I na koniec, czy do Olympusa są jakieś tanie lampy błyskowe makro - pierścieniowe lub dwupalnikowe, zakładane na obiektyw, coś jak np. Yongnuo YN14EX czy YN24EX?

  2. #2

    Dołączył
    Jun 2016
    Posty
    96
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria
    Co to jest "oddychanie" obiektywu?

  3. #3

    Dołączył
    Dec 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    168
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Pewnie chodzi o tzw. pompowanie (focus hunting) czyli ruch soczewek celem ustawienia prawidłowej ostrości.
    G9 | PL50-200 | PL8-18 | E-M5-II | E-M1-II | 12-100 Pro | 75 1.8 | 45 1.2 Pro

  4. #4

    Dołączył
    Jun 2020
    Mieszka w
    Kalisz
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dokładnie to chodzi mi o zmianę ogniskowej obiektywu, co za tym idzie skali odwzorowania (pola widzenia) w zależności od odległości punktu ostrzenia obiektywu - opisane tutaj https://foto-nieobiektywny.fotoblogia.p ... -obiektywy Przy robieniu pojedynczych zdjęć nie ma to znaczenia, przy filmowaniu i zdjęciach do stackowania już tak. Czy ten efekt w Olympus 60mm macro jest uciążliwy? czy wymaga dużo pracy i skalowania każdego zdjęcia przy obróbce?
    Ostatnio edytowane przez marcusp ; 19.06.20 o 10:17

  5. #5
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    Dopiero zaczynają przygodę z makro, więc może wszystkiego nie wiem.

    Korzystam z Olympus Workspace do focus stacking i nie mam z tym najmniejszego problemu. Ucina trochę pixeli z każdej strony i tyle. Nic nie musisz ręcznie skalować.

    W Focus Project 3 Professional też nie miałem z tym problemu.


    Darmowe oprogramowanie, które nie skalowało obrazów przed Stackingiem oczywiście sobie z tym problemem nie radziło.

    Maszyna: M10 mark II.
    Ostatnio edytowane przez koza ; 19.06.20 o 10:45

  6. #6
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.786
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Chyba o to samo pytałeś na Makropasji

    Przekleję tu swoje odpowiedzi stamtąd - Ty już je znasz, ale może komuś innemu czytającemu wątek się przydadzą.

    **************
    Wydaje mi się, że E-M10-III ma też Focus Bracketing - możesz to sprawdzić dokładnie na stronie producenta - możesz nawet ściągnąć instrukcję obsługi. Mogę potwierdzić z autopsji że w E-M10-II FB działa całkiem dobrze. Nie wiem, czy warto się napalać na E-M10-III - starszą wersję II można kupić znacznie taniej, a wersja III miała kilka ulepszeń ale i z kilku funkcjonalności została wykastrowana (nie pamiętam dokładnie z których - pamiętam, ze byłe o tym dyskusja na forum Olympusa). Rozważyłbym też E-M5-II - daje się go obecnie kupić dość tanio a nad wszystkimi wersjami E-M10 góruje wizjerem i lepszą stabilizacją. Natomiast sposób odchylania ekranu LCD w E-M10-II jest w/g mnie wygodniejszy zarówno od E-M10-III jak i E-M5-II - robię mało pionowych kadrów a ekranik odchylony w bok koliduje mi z paskiem na którym noszę aparat.
    Nie wiem, co masz na myśli pisząc o 'oddychaniu' Olympusa 60f2.8 Macro - mam od kilku lat ten obiektyw, używam intensywnie i nigdy nie spotkałem się z takim określeniem.
    W temacie lampy nie pomogę - rzadko używam lampy do makrofotografii, a jeśli już używam - to zwykła systemowa lampa TTL z prostym dyfuzorem własnej roboty do moich celów wystarcza.
    **************
    Zmiana pola widzenia przy zmianie odległości ostrzenia w tym Olympusie występuje, jak zresztą w ogromnej większości współczesnych obiektywów. Stacków robię niewiele, ale w/g moich doświadczeń nie jest to specjalny problem. Kolejność zdjęć przy bracketingu ostrości mam ustawioną od najmniejszej do największej odległości (nie pamiętam, czy jest to ustawione przez producenta 'na stałe' czy też trzeba sobie samemu tak ustawić), zatem przed rozpoczęciem stackowania mam najmniejsze pole widzenia i mogę ustawić kadr tak, by nic nie było obcięte. Dalej z dopasowaniem wielkości klatek radzi sobie oprogramowanie którego używam do składania (używam Franzis Focus Projects). Problem może być przy bardzo dużych skalach, gdy przy nastawieniu ostrości na najbliższy punkt modela jego dalsze partie są tak rozmyte, że na podglądzie głębi ostrości nie widać ich konturów - ale przy moich modelach (żywe stawonogi) najczęściej jeszcze te kontury widać.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  7. #7

    Dołączył
    Jun 2020
    Mieszka w
    Kalisz
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Tak, tam też pytałem
    Dziękuję za odpowiedzi, trochę rozjaśniły mi ogląd sprawy.
    Właśnie mocno zastanawiam się nad OM-D E-M5 II + 60 2.8 macro. Do tego z czasem dokupię jakąś lampę i będę kombinował z dyfuzorami, albo lampę LED pierścieniową - widziałem jakiegoś chińczyka w okolicy 200PLN, może się nada. Ten zestaw raczej tylko do makro, myślę, że do nauki będzie wygodniejszy niż 6DMKII i 100L macro + Helicon FB Tube. Na pewno będzie tańszy
    A wiesz może jaką deklarowaną trwałość ma migawka w M5 Mark II ? Szukam w sieci tej informacji i nie mogę znaleźć.

  8. #8
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    M5 Mark I miał podobno 100 000. Jednak masę ujęć (statycznych, lub z lekkim ruchem) możesz robić w trybie cichym - czyli korzystasz z migawki elektronicznej.

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2009
    Mieszka w
    Świętokrzyskie
    Posty
    432
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria
    Można się tez porozglądać za używaną Jedynką Mk I. To nadal jest świetny aparacik, ze względu na uchwyt będzie wygodniejszy (stabilniejszy) do trzymania, po aktualizacji softu ma focus bracketing, wizjer ma nadal całkiem ok, a wyświetlacz jest odchylany w sposób bardziej przyjazny przy macro.

  10. #10

    Dołączył
    Jun 2020
    Mieszka w
    Kalisz
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez koza Zobacz posta
    M5 Mark I miał podobno 100 000. Jednak masę ujęć (statycznych, lub z lekkim ruchem) możesz robić w trybie cichym - czyli korzystasz z migawki elektronicznej.
    Ano tak, w makro chyba lepiej korzystać z migawki elektronicznej, bo nie ma drgań... Czyli mechanicznej migawki raczej nie zajadę, a jak matryca się zużyje, to pewnie będę miał już długą siwą brodę...

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24.08.14, 12:00
  2. Parę zdjęć Sigmą S 120-300 i Sigmą 180mm OS Makro
    By banc in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15.06.14, 12:31
  3. Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 13.09.11, 07:34
  4. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 3.07.10, 23:50
  5. ZD50 Makro + EC20 - zdjęcia makro
    By C+ in forum E-System
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 9.04.08, 08:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.