Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 65

Wątek: Wymiana doświadczeń i wartościowe strony www/youtube

  1. #1
    | OlyJedi Awatar NimnuL
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    335
    Siła reputacji
    37
    Moja galeria

    Wymiana doświadczeń i wartościowe strony www/youtube

    Cześć, pomyślałem, że warto jest zebrać nasze doświadczenia i tips&tricks w jednym miejscu, być może przyda się to nie tylko początkującym ...

    Podzielcie się krótkimi poradami wypracowanymi na podstawie swojego doświadczenia. Ode mnie lista poniżej na podstawie obserwacji, doświadczeń oraz błędów które sam popełniałem na przestrzeni 20 lat, być może komuś się przyda:
    - stare ale nieustannie jare: lepszy jakikolwiek aparat niż jego brak, oraz: nie aparat robi zdjęcie;
    - nie stawiać sobie za punkt honoru robienia wszystkich zdjęć w trybie manualnym (M), zwykle priorytet przysłony (A) sprawdzi się lepiej, a dzięki temu aparat jest szybciej gotowy na różne sytuacje;
    - jeśli robisz zdjęcia na zlecenie i bierzesz za to pieniądze, to nigdy, pod żadnym pozorem, nie przychodź z jednym tylko aparatem, awaria się zdarza, a uroczystość się już nigdy nie powtórzy;
    - równie ważne co powyższe: nigdy nie rób zdjęć na zlecenie aparatem, którego nie znasz bardzo dobrze (np. pożyczonym lub wynajętym na tę okazję);
    - zapasowy akumulator do aparatu i lampy w kieszeni to podstawa, szczególnie przy reportażach ślubnych;
    - robiąc zdjęcia na zlecenie zawsze zbierz oczekiwania dot. rezultatu od zleceniodawcy, żeby na koniec nie było nieporozumień;
    - nigdy nie przeglądaj zdjęć, które właśnie zrobiłeś, bo w tym czasie możesz przegapić fajną sytuację - na przeglądanie i selekcję zdjęć jest czas w domu;
    - często korzystaj ze zdjęć seryjnych, szczególnie w chaotycznym (dynamicznym) środowisku;
    - lepiej jest kadrować ciut szerzej i później przyciąć niż zbyt ciasno;
    - lepiej jest nieznacznie niedoświetlić scenę niż ją przepalić;
    - rób przynajmniej kilka powtórzeń w zdjęciach grupowych;
    - korzystaj z większej ilości kart pamięci o mniejszej pojemności (t.j. nie pchaj całej wycieczki lub reportażu ślubnego na jedną kartę, a przynajmniej nie bez backupu);
    - zachwyt płytką głębią ostrości z czasem mija, a większość zdjęć znacznie lepiej wygląda z bardziej przymkniętą przysłoną;
    - portrety na krótkiej ogniskowej (<50mm) są bardzo OK i nieprawdą jest, że bez obiektywu klasy 85/1.2 do portretu nawet nie podchodź;
    - nie rób portretów na bardzo długich (>100mm) ogniskowych (a przynajmniej nie rób uparcie zdjęć portretowych ogniskowych ile fabryka dała);
    - w pierwszej kolejności skup się na łapaniu momentu, w dalszej kolejności (jeśli czas pozwoli) martw się o detale (kadr, czystość kompozycji, techniczne dopracowanie, światło itp.);
    - szum na zdjęciu jest OK (o ile nie jest to elektroniczna kaszka) i nie należy tego unikać za wszelką cenę;
    - rób zdjęcia dla siebie, dla zabawy i nie zwracaj uwagi na puste krytykanctwo innych;
    - jeśli wystawiasz zdjęcia do oceny (krytyki) na jakieś fora, to wystawiaj te, które ci nie do końca wyszły, a nie najlepsze jakie masz - te najlepsze są do galerii, a pod krytykę i poprawki wystawiaj te, które z jakiegoś powodu się nie udały, tak da się szybko poprawić warsztat;
    - oglądaj dużo zdjęć i próbuj kopiować najlepszych w celach edukacyjnych;
    - dużo eksperymentuj, szczególnie w tematach, które sprawiają ci trudność;
    - zawsze miej ze sobą zapasowy zestaw w pełni naładowanych akumulatorów;
    - filtru polaryzacyjnego nie da się symulować w Photoshopie;
    - im bardziej naturalne zdjęcia chcesz mieć tym więcej filtrów stanie się przydatnych, np.: różne ND w tym połówkowy oraz IR, plus wspomniany wyżej CPL;
    - korzystaj z bracketingu ekspozycji w trudnych scenach oświetleniowych (np. krajobrazy);
    - filtr UV obecnie (w świecie cyfrowym) nadaje się tylko do fizycznej ochrony soczewki obiektywu - warto go nakręcić w warunkach, które mogą narazić drogi obiektyw na uszkodzenie;
    - morska bryza osiadająca na soczewce obiektywu może pozostawić trwały ślad na powłoce AR;
    - rób zdjęcia w RAW, szczególnie w bardziej ambitnych scenach z mieszanym oświetleniem;
    - rozmawiaj z ludźmi, których fotografujesz (tak obcych jak i znajomych) - spięcie i niepewność widać na zdjęciach;
    - bądź śmiałym w street photo ale szanuj cudzą prywatność - nie rób obcym ludziom zdjęć z ukrycia na telephoto zza krzaków, jeśli stanowią istotną część kompozycji, to po zrobieniu takiego zdjęcia warto podejść, porozmawiać, wymienić się kontaktem (przesłać im zdjęcie). Zawsze upewnij się czy ten ktoś nie ma obiekcji, w przeciwnym wypadku usuń zdjęcie; Jeśli ktoś zauważy, że robisz mu zdjęcie - podejdź i wytłumacz się, nie chowaj aparatu pod kurtkę i nie uciekaj;

    ... coś od was?

    Wątek dodatkowy:
    Poleccie proszę wartościowe kanały YT oraz strony z dobrymi zdjęciami i zaawansowanym warsztatem (w tym felietony). Najlepiej z zakresu krajobrazu i street photo (architektura i portret) niż studio lub przyroda. Bez twitterów i facebooków proszę.
    Z mojej strony polecam:
    https://www.stevemccurry.com/
    https://www.adammonk.com
    https://www.jamesmaherphotography.co...rry-winogrand/
    https://www.lensculture.com/
    https://www.nytimes.com/section/lens
    nightscapes.pl/blog/poradnik-jak-fotografowac-droge-mleczna-w-polsce/
    https://1x.com/blog
    https://www.wykop.pl/tag/wpisy/fotografia/

    Niedawno trafiłem na bardzo fajny kanał DR5000 (https://www.youtube.com/watch?v=VMCUYxlSm20) - jest tam trochę autoreklamy, ale też wiele świetnego warsztatu i porad, z samych filmików można sporo się nauczyć.

    Niestety często (z roku na rok coraz częściej) napotykam tony zdjęć wypudrowanych i tapetowanych w Photoshopie, więcej tam grafiki niż faktycznej fotografii - mam wysypkę na agresywne retusze, HDRy i tym podobne zabiegi - to jest już nagminne nawet wśród profesjonalistów i znanych fotografów. Naiwnie liczę, że to w końcu minie bezpowrotnie i wróci naturalna fotografia (przynajmniej w świecie hobbystów). Realistycznie wiem, że fotoszopowanie jest łatwiejsze niż zrobienie świetnego zdjęcia w stanie surowym, więc ...
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Obawiam się, że w obecnej formie wątek nie ma sensu, jeśli każdy zacznie wrzucać swoje prawdy objawione, to za chwilę zrobi się bałagan i będzie mnóstwo sprzecznych informacji.
    Lepsze byłoby jakieś konkretne przemyślenie i dyskusja na jego temat.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.740
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Obawiam się, że w obecnej formie wątek nie ma sensu, jeśli każdy zacznie wrzucać swoje prawdy objawione, to za chwilę zrobi się bałagan i będzie mnóstwo sprzecznych informacji.
    Lepsze byłoby jakieś konkretne przemyślenie i dyskusja na jego temat.
    Możesz mieć rację. Tylko kto i o czym będzie dyskutował. To nie wątek, o czym ostatnio pomyślałeś, albo coś w tym stylu

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    A kto będzie czytał tablice z kolejnymi objawieniami, często dość dyskusyjnymi (delikatnie mówiąc)? Wiem, że na dyskusję nie ma co liczyć, bo forum poszło w kierunku "ja się zachwycę twoim zdjęciem, ty się zachwyć moim", ale pomarzyć można
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar NimnuL
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    335
    Siła reputacji
    37
    Moja galeria
    Nawet jeśli ma to być jednostronna komunikacja, a nie dyskusja, to wydaje mi się, że podzielenie się swoimi obserwacjami i 'objawieniami' może mieć wartość dodaną.
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Raczej nie, to będzie tylko mieszanie w głowie. Szczególnie same "prawdy" bez wyjaśnienia.

    Prosty przykład:

    "- nie rób portretów na bardzo długich (>100mm) ogniskowych (a przynajmniej nie rób uparcie zdjęć portretowych ogniskowych ile fabryka dała);"

    Jakiś powód? Klasyka portretu, to 135mm. Całe pokolenia się myliły???
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar NimnuL
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    335
    Siła reputacji
    37
    Moja galeria
    Racja ... niedopowiedzenie faktycznie tworzy szarą strefę ... dobry przykład podałeś, ta klasyka portretu była dla średniego formatu, prawda? Zdaje się, że FF to 85mm było tą 'klasyką', natomiast te same ogniskowe dla APS-C lub 4/3 robi już małe tele niezbyt optymalne dla portretu przez kompresję tła i nienaturalne wyciągnięcie twarzy ...

    Oddaję jednak racje - chciałem dobrze, ale wykonanie poszło średnio.na.jeżyka ...

    ... inna sprawa - jeśli piszę bzdury w głównym wątku - poprawcie ...
    Ostatnio edytowane przez NimnuL ; 8.06.20 o 13:13
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.601
    Siła reputacji
    186
    Moja galeria
    I w końcu wątek przejdzie w stan walki politycznej.
    Najważniejsza jest historia.
    "Narody tracąc pamięć tracą życie" C. K. Norwid

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez NimnuL Zobacz posta
    Racja ... niedopowiedzenie faktycznie tworzy szarą strefę ... dobry przykład podałeś, ta klasyka portretu była dla średniego formatu, prawda? Zdaje się, że FF to 85mm było tą 'klasyką', natomiast te same ogniskowe dla APS-C lub 4/3 robi już małe tele niezbyt optymalne dla portretu przez kompresję tła i nienaturalne wyciągnięcie twarzy ...

    Oddaję jednak racje - chciałem dobrze, ale wykonanie poszło średnio.na.jeżyka ...

    ... inna sprawa - jeśli piszę bzdury w głównym wątku - poprawcie ...
    Nie, to była klasyka na FF. Wystarczy poczytać książki, popatrzeć na ofertę starszych obiektywów. Portretowość 85mm to wynalazek z epoki cyfry. Wcześniej to był niszowa ogniskowa. 135mm było w każdym zakładzie fotograficznym robiącym zdjęcia do dokumentów.

    Wracając do starych czasów, w czasach manualnych, w naszym kraju szczytem marzeń była Praktica z zestawem 35+50+135.
    35 - szeroki kąt zastąpiony później przez 28, 50 - standard i 135 - portretówka.
    Ostatnio edytowane przez fret ; 8.06.20 o 13:50
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar NimnuL
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    335
    Siła reputacji
    37
    Moja galeria
    Momentami odnoszę wrażenie, że tu jest 5 aktywnych użytkowników, to za mało na wytoczenie batalii i rozpoczęcie nawet małej potyczki, a co dopiero w pełni rozwiniętej walki

    Wygląda na to, że miałem zbyt długą przerwę w bytności na forach ... dekadę temu (za moich czasów...) to było ... a teraz ...
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

Podobne wątki

  1. KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń
    By dobas in forum Fotografia latawcowa - KAP, drony
    Odpowiedzi: 1106
    Ostatni post / autor: 12.05.21, 14:43
  2. Moje początki - magazyn doświadczeń
    By danielevsky in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 17.06.20, 19:36

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.