Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Wątek: Focus Stacking E-M1

  1. #1

    Dołączył
    Sep 2014
    Mieszka w
    Toruniu
    Posty
    116
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Focus Stacking E-M1

    Cześć

    Czy ktoś wie dlaczego mimo ustawiania w menu większej ilości zdjęć niż 10 aparat robi tylko 8 i składa w całość? Próbowałem ustawić 20, 30, ale zawsze po 8 sztukach kończy. Nie pomaga zmiana rozdzielczości zdjęcia. Co do karty to używam Sandisk Ultra 80 MB/s myślałem że może chodzi o szybkość zapisu ale to też nie to. Nie znalazłem nigdzie podpowiedzi więc jesteście ostatnią nadzieją na rozwiązanie problemu

    Pozdrawiam Maciej
    OM-1

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Marek61
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    RYBNIK
    Posty
    670
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Maciej44 Zobacz posta
    Cześć

    Czy ktoś wie dlaczego mimo ustawiania w menu większej ilości zdjęć niż 10 aparat robi tylko 8 i składa w całość? Próbowałem ustawić 20, 30, ale zawsze po 8 sztukach kończy. Nie pomaga zmiana rozdzielczości zdjęcia. Co do karty to używam Sandisk Ultra 80 MB/s myślałem że może chodzi o szybkość zapisu ale to też nie to. Nie znalazłem nigdzie podpowiedzi więc jesteście ostatnią nadzieją na rozwiązanie problemu

    Pozdrawiam Maciej
    Instrukcja nie opisuje dokładnie funkcji zwiększania głębi ostrości. Maksymalna ilość wykonanych zdjęć jest uzależniona od ustawionego "kroku" ostrości pomiędzy poszczególnymi zdjęciami - "Różne ustawienia ostrości"
    "Szeroki 10 Wąski 1" standardowy 5. Im węższy tym więcej możemy wykonać zdjęć.
    Oczywiście zmiana ilości zdjęć jest możliwa przy włączonej funkcji Focus stacking.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.785
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Maciej44 Zobacz posta
    Czy ktoś wie dlaczego mimo ustawiania w menu większej ilości zdjęć niż 10 aparat robi tylko 8 i składa w całość? Próbowałem ustawić 20, 30, ale zawsze po 8 sztukach kończy. Nie pomaga zmiana rozdzielczości zdjęcia. Co do karty to używam Sandisk Ultra 80 MB/s myślałem że może chodzi o szybkość zapisu ale to też nie to. Nie znalazłem nigdzie podpowiedzi więc jesteście ostatnią nadzieją na rozwiązanie problemu
    Nie mam E-M1 więc tylko teoretyzuję - ale może ustawienie ilości zdjęć w menu jest wspólne dla funkcji Focus Stacking i Focus Bracketing? Jeśli tak, to korzystając z Focus Bracketing jesteś w stanie zrobić ustaloną w menu ilość zdjęć, jeśli tylko zakres możliwych odległości ostrzenia Ci na to pozwala, natomiast w przypadku Focus Stacking dochodzi dodatkowe ograniczenie w postaci największej liczby zdjęć którą aparat jest w stanie połączyć (ograniczenie to wynika prawdopodobnie z ograniczonej mocy obliczeniowej procesora aparatu i wielkości jego pamięci operacyjnej).
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2012
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.612
    Siła reputacji
    275
    Moja galeria

  5. #5
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.785
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    I filmik (bardzo interesujący) wyjaśnił - tak jak przypuszczałem regulacja ilości kadrów dotyczy tylko Focus Bracketing, po włączeniu Focus Stacking ilość składanych kadrów to zawsze 8, można tylko regulować przesunięcie ostrości między poszczególnymi kadrami. Jeszcze jedna ciekawostka (opisuję, bo może ułatwi to zrozumienie filmiku osobom nie władającym rosyjskim) - przy Focus bracketing poczynając od pierwszej klatki aparat stopniowo zwiększa nastawioną odległość ostrości, tak, że układając kolejne klatki od naostrzonej najbliżej do naostrzonej najdalej uzyskujemy ciąg 1,2,3,4,5...
    W przypadku funkcji Focus Stacking działa to inaczej - aparat wykonuje pierwsze zdjęcie, następnie zbliża ostrość o dwa zadane skoki, oddala o jeden skok, oddala o dwa skoki i potem już przy kolejnych zdjęciach oddala o skok - w efekcie układając kolejne kadry od najbliższego do najdalszego uzyskamy ciąg 2,3,1,4,5,6,7,8. Jak tłumaczył autor filmu przy Focus Bracketing nastawiamy wstępnie ostrość na najbliższy z interesujących nas elementów, zaś przy Focus Stacking - na najważniejszy - i na złożonym zdjęciu będzie ostre nieco przed i sporo za elementem na który nastawiliśmy ostrość.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  6. #6

    Dołączył
    Sep 2014
    Mieszka w
    Toruniu
    Posty
    116
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    Miło posłuchać profesjonalisty Głupi ja tak długo mam ten aparat a nie ogarnąłem podstawowych kwestii. Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie tematu.

    Pozdrawiam Maciej
    OM-1

  7. #7
    Awatar OLYIRASS
    Dołączył
    Apr 2019
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    143
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    W Olku EM-1 Mark III mam opcję wyboru od 3 do 15 zdjęć w funkcji Focus Stacking. Ja polecam zdecydowanie funkcje Focus Bracketing.

  8. #8

    Dołączył
    Sep 2014
    Mieszka w
    Toruniu
    Posty
    116
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    Może przy okazji ktoś podpowie czym to później składać? Ja na razie używam PICOLAY, PS-a nie mam i raczej nie będę miał bo za drogi. Kupiłbym nawet coś jeśli jest ale za rozsądną cenę. Szukałem trochę w necie i znalazłem tylko takie programy typu PICOLAY lub poważniejsze ale za 150 USD więc nie dla mnie. Ja potrzebuję tego do zabawy a nie na zarobek więc szkoda mi kasy. Jest coś fajnego do polecenia?
    OM-1

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2012
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.612
    Siła reputacji
    275
    Moja galeria
    EM 1 składa sam.

  10. #10
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    Olympus Workspace też składa, pierwsze próby wyszły nieźle

Podobne wątki

  1. Focus Bracketing i Focus Stacking w OM-D
    By alnico in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 23.06.19, 08:56
  2. 14-54, e-510 i front focus?
    By muszyk in forum E-System
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 6.07.11, 15:35
  3. front focus
    By niwi in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 31.10.10, 21:52
  4. manual focus
    By tyrkand in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 22.08.08, 21:11
  5. Manual focus - C-740
    By CyberZBIR in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 10.07.03, 11:27

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.