Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Wątek: Przesiadka na iMac 21.5"

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria

    Przesiadka na iMac 21.5"

    Mac mini (2012) skończył już 8 lat, chodzi trochę mniej wydajnie, zaczyna się też grzać i głośniej pracuje przy niektórych programach - nawet tych mniej wymagających jak niektóre programy do odtwarzania filmów.

    Zastanawiam się czy wysłać go do serwisu na gruntowny serwis czyszczenie, wymiana pasty i wymiana dysku na szybszy Fusion ew. SSD 1TB czy zakupić któregoś iMaca 21.5" (refurbish od Apple)

    Monitor mam taki sobie, 10-cio letni NEC EA232wmi. Tutaj pewnie nie stracę.


    Moje mini to:
    [COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.8509]Procesor - 2.3 GHz Intel Core i7
    Pamieć -8 GB 1600 MHz DDR3
    Karta - Intel HD Graphics 4000 1536 MB

    Strona z parametrami komputerów iMac
    https://www.apple.com/ie/imac/specs/
    [/COLOR]
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

  2. #2
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.004
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Wybrał bym ten środkowy z prockirm 3,6 4-ro rdzeniowym.
    A starego nie wywalaj tylko czyszczenie grila, pasta na procku i jeszce trochę posmiga. Nie wiem jak tam jest z instalacją / reinstalacją systemu - ale to jest unix więc pewnie nie trzeba.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  3. #3
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Wybrał bym ten środkowy z prockirm 3,6 4-ro rdzeniowym.
    A starego nie wywalaj tylko czyszczenie grila, pasta na procku i jeszce trochę posmiga. Nie wiem jak tam jest z instalacją / reinstalacją systemu - ale to jest unix więc pewnie nie trzeba.
    Czyli jednak wymiana.

    Jak sobie wszystko liczyłem to też mi wychodziło, że 2/3 ceny nowego iMaca musiałbym wydać na upgrade starego kompa + monitora więc pewnie nie ma to sensu. A jak jeszcze odsprzedam starego to przesiadka wydaje się całkiem opłacalna.
    Na razie chodzi i pewnie mi posłuży jeszcze kilka miesięcy do czasu aż nie znajdę odpowiedniego refurbisha. Nie opłaca mi się go dawać do serwisu bo niepotrzebnie zapłacę a sam tego nie ogarnę.

    System chyba jest na stałe? w każdym razie na dysku przenośnym mam całą kopię włącznie z pulpitem, kluczami i aplikacjami swojego mini więc po przesiadce tylko podłączam dysk i mam klona


    Dzięki - niestety nie mogę dać +
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

  4. #4

    Dołączył
    Dec 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    168
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Mcarto Zobacz posta
    Czyli jednak wymiana.

    Jak sobie wszystko liczyłem to też mi wychodziło, że 2/3 ceny nowego iMaca musiałbym wydać na upgrade starego kompa + monitora więc pewnie nie ma to sensu. A jak jeszcze odsprzedam starego to przesiadka wydaje się całkiem opłacalna.
    Na razie chodzi i pewnie mi posłuży jeszcze kilka miesięcy do czasu aż nie znajdę odpowiedniego refurbisha. Nie opłaca mi się go dawać do serwisu bo niepotrzebnie zapłacę a sam tego nie ogarnę.

    System chyba jest na stałe? w każdym razie na dysku przenośnym mam całą kopię włącznie z pulpitem, kluczami i aplikacjami swojego mini więc po przesiadce tylko podłączam dysk i mam klona


    Dzięki - niestety nie mogę dać +
    Ja bym zrobił inaczej.
    Twój Mac Mini to nie jest zwyczajny Mac Mini z 2012 roku - to na ówczesne czasy drugi najmocniejszy (był jeszcze z zegarem 2.6), najbardziej poszukiwany model z 4-rdzeniowym i7. Nawet dziś porównując do nowych modeli wypada nieźle jeżeli chodzi o moc obliczeniową.

    Zobacz porównania mocy
    https://browser.geekbench.com/macs/324
    Twój Mini w teście Multi-core osiąga wynik 2638.

    iMac 21.5 z i3 3.6 ma zaledwie 3270
    https://browser.geekbench.com/macs/442


    To raptem niecałe 24% więc mocy obliczeniowej.

    Ja na Twoim miejscu zainteresował bym się rozszerzeniem RAMu (prawdopodobnie do 16 Gb DDR3) oraz przede wszystkim wymianie dysku.
    Przypuszczam, że słaba wydajność jest wynikiem przede wszystkim podsystemu dyskowego.
    Jeżeli piszesz, że chcesz wymienić na Fusion Drive, to zakładam, że masz dysk talerzowy - w tym modelu montowany był wolny HDD 5400 rpm.
    Przy dzisiejszych cenach SSD nie zawracałbym sobie głowy FusionDrive. Wymiana dysku na SSD SATA przyniesie, wg mnie, gigantyczny skok wydajności działania całego komputera. Ceny 1Tb SSD to ok 500 zł a 2Tb ok 1000 zł.
    Są w Polsce firmy które to robią np.: https://www.jablkowy.pl/naprawy_pogwarancyjne
    Przy okazji serwisu mogą wykonać czyszczenie i wymianę pasty (o ile CPU nie jest przylutowany na stałe do płyty głównej).


    Co do systemu: co to znaczy system jest na stałe? Nic nie jest na stałe, tak jak w PC możesz instalować wielokrotnie MacOS.
    Owszem system jest na bazie BSD UNIX, ale jak to w systemie bywa, nie konserwowany odpowiednio, może być mocno zamulony. Reinstalacja zawsze dodaje wigoru


    Co do iMaca refurbish - zawsze można trafić na awaryjny egzemplarz, słabszy ekran itp. Zaoszczędzone pieniądze wolałbym zainwestować w lepszy monitor i ten lepszy ekran podpiąć do Maca Mini.
    G9 | PL50-200 | PL8-18 | E-M5-II | E-M1-II | 12-100 Pro | 75 1.8 | 45 1.2 Pro

  5. #5
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.004
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Powiem, że argumentacja @siemek do mnie trafia.
    Co do procka - nawet jak jest wlutowany, to musi mieć nałożony radiator z pastą. Czyli da się wymienić pastę na nową.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  6. #6

    Dołączył
    Dec 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    168
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Co do procka - nawet jak jest wlutowany, to musi mieć nałożony radiator z pastą. Czyli da się wymienić pastę na nową.
    Fakt, rozpędziłem się
    G9 | PL50-200 | PL8-18 | E-M5-II | E-M1-II | 12-100 Pro | 75 1.8 | 45 1.2 Pro

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria
    Hmm muszę pomyśleć, sam serwis (czyszczenie, pasta i wymiana dysku) to ok 500 zł do tego koszt SSD i pamięci ok 800zł? Nawet się opłaca a wymiana monitora może jeszcze poczekać.
    Za opcją iMac przemawia właściwie tylko zewnętrzna karta graficzna i sam komp nowszy o 8 lat z nieco mocniejszym procesorem.
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

  8. #8

    Dołączył
    Dec 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    168
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Mcarto Zobacz posta
    Za opcją iMac przemawia właściwie tylko zewnętrzna karta graficzna
    Zewnętrzna ? Rozumiem, że chodzi o kartę grafiki, a raczej dedykowany układ graficzny zamiast układu w CPU jak w Mini. Nie sądzę aby było to warte zachodu jak to jedyny argument.
    G9 | PL50-200 | PL8-18 | E-M5-II | E-M1-II | 12-100 Pro | 75 1.8 | 45 1.2 Pro

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Keek
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    112
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Rozszerz pamięć do 16GB i wymień dysk na SSD. Komputer zmieni się nie do poznania; to ogólnie bardzo doby model. Zrobienie tego samemu nie zajmuje więcej niż godzinę czasu. Mówię to z własnego doświadczenia. Ściągawka tutaj: https://www.ifixit.com/Device/Mac_Mini_Late_2012

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Keek Zobacz posta
    Rozszerz pamięć do 16GB i wymień dysk na SSD. Komputer zmieni się nie do poznania; to ogólnie bardzo doby model. Zrobienie tego samemu nie zajmuje więcej niż godzinę czasu. Mówię to z własnego doświadczenia. Ściągawka tutaj: https://www.ifixit.com/Device/Mac_Mini_Late_2012
    Dzięki ale chyba zostawię to specjalistom bo nie jestem pewien dwóch kroków, do tego nowy system itd...
    Napisałem do wspomnianego Jabłkowego i za robociznę (wymiana dysku, czyszczenie, nowa pasta i dołożenie pamięci) liczy sobie tylko 150 zł więc jak dla mnie pasuje
    Teraz poszukam tylko SSD, pamięci i lepszej pasty bo mają tylko jakąś firmową/serwisową od Apple.
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

Podobne wątki

  1. Przesiadka z 4/3 na m4/3
    By rakukrakow in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 25.02.15, 23:47
  2. Przesiadka z wizjera "lustrzankowego" na elektroniczny.
    By wacenty in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 29.08.13, 12:04
  3. Przesiadka z FF na OM-D...
    By sylwiusz in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 272
    Ostatni post / autor: 6.09.12, 18:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.