Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 14 z 14

Wątek: Ładowarka „turystyczna” do omd em5

  1. #11
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Można by poprosić halmuth-a o oszacowanie sprawności takiego wynalazku. Bo kolejnej przemianie prądu muszą być dodatkowe straty....
    W stosunku do zwykłej 2A ładowarki przez zapalniczkę.
    Nie bardzo rozumiem.
    1. Mam oszacować sprawność? Jak?
    Mam EM10, więc inny akumulator, inna ładowarka. Wiem o tym wynalazku tylko tyle:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200205_162600-01.jpeg
Wyświetleń:	200
Rozmiar:	2,19 MB
ID:	218719
    Na pewno w tej, o której pisałem w poście jest podobnie. Jest tam jakaś przetwornica (skoro z 5V robi 8,4V), więc muszą być straty ale nie potrafię ich ocenić
    Pewnie sprawność to 4,2/5=84% czyli straty to 16% więc 0,8W ale nie wiem na ile można wierzyć parametrom podanym przez producenta. Dla mnie ważne, że ładuje w podobnym czasie co oryginalna ładowarka sieciowa Olympusa.
    2. Trudno mówić o kolejnej przemianie. Przy podłączeniu do gniada USB w samochodzie, mamy tylko jedną przemianę. Tyle, ile przy zastosowaniu oryginalnej ładowarki sieciowej, podłączonej do gniazda 230v.
    O kolejnej zmianie można mówić wtedy, kiedy używać gniazda zapalniczki. W tym wypadku można szacować straty przetwornicy o jakiej pisał muminek (12V=/230V~) w porównaniu ze stratami adaptera USB do gniazda zapalniczki (12V=/5V=). Wydaje się, że dla przetwornicy będą większe ale czy ma to znaczący wpływ na zużycie paliwa?
    3. "zwykła 2A ładowarka"? Niestety nie wiem o jaką ładowarkę chodzi.
    Ostatnio edytowane przez helmuth ; 5.02.20 o 18:18
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  2. #12
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.233
    Siła reputacji
    336
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    Nie bardzo rozumiem.
    1. Mam oszacować sprawność? Jak?
    ...
    3. "zwykła 2A ładowarka"? Niestety nie wiem o jaką ładowarkę chodzi.
    Smartfonowa 12V z gniazda na ładowarkę do baterii kablem USB.

    Dzięki za szacunek strat przy użyciu przetwornicy. Na Jachcie gdy jedziesz z akumulatora będą one porównywalne, pewnie opłaci się użyć ładowarki z 12 na 19 V do laprtopa, opłaci w sensie zużycia prądu, na włączonym silniku zapewne nie ma większej różnicy.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  3. #13
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Na Jachcie gdy jedziesz z akumulatora będą one porównywalne, pewnie opłaci się użyć ładowarki z 12 na 19 V do laprtopa ....
    Na pewno lepsza będzie takie rozwiązanie, niż przetwornica 12VDC na 230AC, do której trzeba będzie podłączyć ładowarkę, która zamienia 230AC na 19DC. Dochodzą dodatkowe straty (dwa urządzenia) co nie pozostaje bez wpływu na rozładowanie akumulatora.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  4. #14
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Jesli idzie o ładowarki słoneczne to ćwiczyłem to w Chorwacji bo mieszkałem w 400 letnim domu bez prądu (z tym że ładowałem telefony i powerbanki). Trzeba mieć duży rozkładany panel, mój miał powierzchnię porównywalną do 3x A4 i w mocnym słońcu ładował nieźle, ale z uwagi na wielkość to raczej nadaje się do użytkowania stacjonarnego (np. na plaży). Natomiast miałem taki powerbank z Lidla, gdzie jest fotogniwo na jednej ściance, to zupełna porażka, raczej ozdoba, nie jest w stanie samodzielnie naładować banku przez kilka dni (zostawiałem przylepiony do szyby na południowej stronie "aparatamanu").

    Uzywam też do taką ogólnie dostępna ładowarkę Newella starszego typu (zasilana z sieci lub 12V z zapalniczki przez pin) taka jak z linku ANDTORA- pospolity model z wymienną płytką do wielu baterii, niestety - słaby jakościowo, tandetny montaż (gniazda wejściow słabo umocowane, łatwo sie psują). Oly chyba nie ma oryginalnej ładowarki działającej na 12V, jedynie sieciową. Niestety w moim obecnym samochodzie jest problem, bo odcina zasilane gniazdek po ok 30 min, tak ze ładowanie głównie w czasie jazdy, albo trzeba przychodzic co jakiś czas i "wybudzac system". W skodach np. kiedyś mozna było ładować baterie całą noc.....

    Przetwornica fajna rzecz, no ale działa tylko w czasie jazdy (tak jest u mnie, gdzie mam gniazdko 220V w samochodzie)

    Teraz na allegro pojawiły się ładowarki Newella i GreenCell do BLN-1 zasilane z wejscia mini USB, tak więc myslę ze są bardzo uniwersalne, można je ładować z dowolnej ładowarki telefonu, gniazda zapalniczki i powerbanków, co w turystycznych warunkach jest przydatne. Własnie ładowanie baterii w aparatach z np. powerbanka to funkcja dodawana do najnowszych aparatów em-5 markIII czy G-90.
    Ostatnio edytowane przez Makromaniak ; 6.02.20 o 16:16

Podobne wątki

  1. Ładowarka do GX7
    By wuzet in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24.07.18, 19:25
  2. ładowarka bc-700 vs bc-900
    By zeman2 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22.09.08, 11:41
  3. Ładowarka BU-02W
    By Mirek75 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28.07.05, 08:12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.