Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 28

Wątek: Nowy aparat - plamki na zdjeciach

  1. #11
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    Na tak wysokiej przysłonie są ledwo widoczne , na niższych pewnie nie zauważysz , a może po jakimś czasie system czyszczenia matrycy je usunie. Nie przesadzaj

  2. #12
    Awatar DarkBlacksmith
    Dołączył
    Jan 2020
    Mieszka w
    tam gdzie zimno
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dostałem dzisiaj emaila od olympusa i napisali mi żebym przeprowadził mapowanie pikseli a jeżeli to nic nie da to przyjmą bez problemu aparat do serwisu na czyszczenie Bardzo fachowo załatwiają sprawę i to mi się podoba .

  3. #13
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar zigger
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Olsztyn
    Posty
    1.615
    Siła reputacji
    95
    Moja galeria
    Podłączę się pod ten wątek, aby nie tworzyć nowego.
    Mam pytanie dotyczące zestawów do czyszczenia matrycy, czy to bezpieczne narzędzia? Nie mam na myśli jakiegoś konkretnego produktu, bo raczej chodzi mi o zasadę - czyszczenie na sucho/czyszczenie na mokro. Jak dotąd nie musiałem niczego usuwać z matrycy, stad też i moje zerowe doświadczenie w tym temacie. Z przeczytanych porad i opinii wynikało często, że zamiast brać się za użycie takiego zestawu, lepiej jest jednak udać się po pomoc do tzw. siły fachowej (czytaj serwis).
    Moczarom... mówimy zdecydowane NIE!!!

  4. #14
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Czyszczę matryce w swoich aparatach od zawsze. Robiłem to ze 100+ razy na 20 aparatach. I to dużo lepiej niż serwis
    Nie bój się tylko czyść. W 70% przypadków wystarczy przedmuchać sprężonym powietrzem (z gumowej gruszki).
    Jeżeli to nie pomoże, to z mojego doświadczenia najlepiej mi się czyści LensPen(em).

    https://www.amazon.com/gp/product/B0...?ie=UTF8&psc=1

    Jest to przedmiot wielorazowego użytku i podobno starcza na 500 czyszczeń, ja mój egzemplarz użyłem przynajmniej z 50 razy i ciągle działa jak nowy.

  5. #15
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Używałem szpatułek, nie było żadnego problemu.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  6. #16
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar zigger
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Olsztyn
    Posty
    1.615
    Siła reputacji
    95
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Czyszczę matryce w swoich aparatach od zawsze. Robiłem to ze 100+ razy na 20 aparatach. I to dużo lepiej niż serwis
    Nie bój się tylko czyść. W 70% przypadków wystarczy przedmuchać sprężonym powietrzem (z gumowej gruszki).
    Jeżeli to nie pomoże, to z mojego doświadczenia najlepiej mi się czyści LensPen(em).

    https://www.amazon.com/gp/product/B0...?ie=UTF8&psc=1

    Jest to przedmiot wielorazowego użytku i podobno starcza na 500 czyszczeń, ja mój egzemplarz użyłem przynajmniej z 50 razy i ciągle działa jak nowy.
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Używałem szpatułek, nie było żadnego problemu.
    Panowie, dzięki za odpowiedź uspokajającą, gdyż pare razy natrafiłem w sieci na informacje, jakoby samodzielne czyszczenie było pewną formą świętokradztwa lub przynajmniej skrócenia kogoś o głowę.
    Co zaś do walki z paprochem, to systemowe czyszczenie w moim przypadku nie dało rady, podobnie jak i gruszka poległa. Zatem, spróbuję podejść do tego zgodnie z Waszymi sugestiami. Jeszcze raz dziękuję
    Moczarom... mówimy zdecydowane NIE!!!

  7. #17
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Używam aparatów cyfrowych z wymienna optyką od 2004 roku (niegdyś lustrzanki Pentaxa, obecnie bezlusterkowce Olympusa i Panasonica). Ponieważ robię dużo zdjęć makro przy których przysłonę silnie przymykam efekty nawet drobnych zabrudzeń matrycy (a dokładniej mówiąc filtru antyaliasingowego wbudowanego przed matrycę bo de facto tę właśnie powierzchnię czyścimy) są silnie widoczne na moich zdjęciach. Zawsze gdy zauważam brudy na matrycy najpierw zapuszczam kilka razy procedurę czyszczenia wbudowaną przez producenta w aparat (ultradźwięki lub trzęsienie matrycą) i dopiero jeśli to nie skutkuje przedmuchuję matrycę gruszką. Jeśli to nie daje rezultatu używam pędzelka do czyszczenia optyki z miękkiego włosia , po pędzelku ponowne przedmuchiwanie i dopiero jeśli to nie skutkuje czyszczę na mokro szpatułką delikatnie zwilżoną alkoholem metylowym (trudny do zdobycia i toksyczny, ale bezpieczniejszy dla matrycy niż izopropylowy). Nie wiem ile razy czyściłem matrycę na mokro ale na pewno co najmniej kilkadziesiąt razy. Zwykle z sukcesem ale jednak raz niestety zdarzyło mi się w E-PL5 zrobić rysę na filtrze przeciwaliasingowym. Prawdopodobnie mimo przedmuchiwania i czyszczenia pędzelkiem na filtrze pozostał jakiś ostry pyłek który dostał się między szpatułkę i filtr powodując jego porysowanie. Dlatego czyszczenie na mokro traktuję jako ostateczność - związaną z ryzykiem, tym niemniej takie ryzyko od czasu do czasu jednak podejmuję - nie będę z każdym pyłkiem na matrycy odsyłał aparatu do serwisu.
    Jeszcze na koniec wyjaśnienie dlaczego wolę alkohol metylowy od izopropylowego - metanol znacznie szybciej paruje. Utrudnia to wprawdzie czyszczenie ale zmniejsza ryzyko przedostania się alkoholu którym czyścimy pod krawędzią filtru antyaliasingowego między filtr a matrycę. Sam alkohol wprawdzie po pewnym czasie stamtąd wyparuje, ale wszelkie zanieczyszczenia które mogą z nim wpłynąć między filtr a matrycę już nie. Dlatego bezpiecznie jest do czyszczenia stosować płyn szybciej parujący i oczywiście zwilżać szpatułkę tylko nieznaczną ilością płynu tak aby w żadnym przypadku krople płynu nie spływały po czyszczonej powierzchni.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  8. #18
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar zigger
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Olsztyn
    Posty
    1.615
    Siła reputacji
    95
    Moja galeria
    Wyszomir, dzięki także za dobre słowo. Dotychczas i ja nie miałem problemu z pyłkami, kurzem etc., aż do teraz. No kiedyś musi być ten pierwszy raz
    A przy okazji mam pytanie, skoro stosujesz metanol zamiast izopropanolu, to zastanawiam się, dlaczego nie może to być etanol - czy są jakieś przeciwwskazania?
    Moczarom... mówimy zdecydowane NIE!!!

  9. #19
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zigger Zobacz posta
    Wyszomir, dzięki także za dobre słowo. Dotychczas i ja nie miałem problemu z pyłkami, kurzem etc., aż do teraz. No kiedyś musi być ten pierwszy raz
    A przy okazji mam pytanie, skoro stosujesz metanol zamiast izopropanolu, to zastanawiam się, dlaczego nie może to być etanol - czy są jakieś przeciwwskazania?
    Szczerze mówiąc już nie pamiętam. Na pewno etanol paruje nieco wolniej od metanolu, ale chyba nie był to jedyny powód. Kilkanaście lat temu spotkałem gdzieś w Internecie porównanie z którego wynikało że metanol jest z alkoholi najlepszy (ale z zastrzeżeniem że wymaga dużej ostrożności ze względu na silną toksyczność), nie jestem w stanie sobie przypomnieć jakie argumenty przedstawiali przeciw używaniu etanolu. Zdobyłem wtedy z dużym trudem niewielką butelkę metanolu czystego do analiz i zawartość tej butelki wykorzystuję do tej pory. Jedno czyszczenie matrycy to kilka kropli, zatem nawet 100ml może wystarczyć na lata.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  10. #20
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    @wyszomir - Marku, temperatura parowania zależy od temperatury otoczenia. Zazwyczaj więc podaje się temperaturę wrzenia na poziomicy 0 (zero) - poziom morza.
    Metanol - 64,7 OC
    Etanol - 78,37 OC
    Izopropanol - 82 OC
    ale ważniejsza jest prężność par, czyli siła parowania poszczególnych alkoholi
    Metanol - 13,2 kPa
    Etanol - 5,95 kPa
    Izopropanol - 4,3 kPa
    ...
    Twoja intuicja była prawidłowa - najlepszy jest metanol, potem etanol i na końcu izopropanol
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Podobne wątki

  1. [Fotografuj.pl] Nowy aparat Olympus PEN już w maju
    By RSSBot in forum Co w sieci piszczy
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 25.04.13, 20:37
  2. Nowy aparat Fujifilm FinePix X10
    By romek1967 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 1.09.11, 11:55
  3. nowy aparat kompatkowy - jaki?
    By agajan3 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 21.05.08, 08:58
  4. E1. Plamki na zdjęciach
    By Grzes55 in forum E-System
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25.09.05, 16:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.