Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Niedroga stałka 20-30 mm do zdjęć rodzinnych

  1. #1

    Dołączył
    Jul 2018
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Niedroga stałka 20-30 mm do zdjęć rodzinnych

    Witam,
    Kupiłem 1,5 roku temu zestaw Olympusa OMD M10 Mark III z 2 kitowymi szkiełkami 14-42 (naleśnik) i 40-150 mm (4-5,6).
    Do zestawu brakuje mi jasnego szkiełka o ogniskowej z zakresu 20-30 mm do zdjęć rodzinnych. Czasem jakiś portret w plenerze a czasem po prostu fotki w domu.
    Jestem amatorem, interesuję się fotografią ale nie jestem jeszcze specjalnie biegły w zagadnieniach foto, dlatego mam do Was pytanie:

    Wstępnie zainteresował mnie M.Zuiko 25mm 1,8 ponieważ obecnie (do 15 stycznia) jest on w promocji Olympusa: https://shop.olympus.eu/pl_PL/promo.html?id=12837 i można go kupić teraz oficjalnie za 1350 zł. (cashback 450 zł) Podejrzewam, że spełniłby moje oczekiwania ale też zauważyłem też, że bez łaski można nabyć o połowę taniej Panasonica LUMIX G 25MM F/1.7 (m 4/3) . Zastanawiam się tylko, czy są jakieś skutki uboczne zamontowania tego Lumixa do mojego Olka, czy coś będzie nie trybić, nie ostrzyć, jakieś funkcje nie będą działać itp. No i czy w ogóle to dużo gorsze szkiełko od M.Zuiko?
    A może jest jakiś inny obiektyw, którym powinienem się zainteresować?
    Testowałem M.Zuiko 45mm 1.8 ale jest dla mnie trochę za wąski. Mgłbym go wziąć ewentualnie kiedyś jako kolejne szkiełko.
    Mój budżet to ok 1000-1200 zł. Mógłbym ewentualnie dołożyć do tego do M.Zuiko 25mm w promo o ile faktycznie warto.
    Ostatnio edytowane przez kola01 ; 11.01.20 o 22:43

  2. #2
    Olympus trochę lepszy optycznie, ale IMO nie są to różnice warte takiej dopłaty.
    Nec temere, nec timide

  3. #3
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.312
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria
    bierz panasa 20/1,7
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  4. #4
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Obejrzyj też sigmę 30 1.4.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  5. #5
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.003
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez viruuss Zobacz posta
    bierz panasa 20/1,7
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Obejrzyj też sigmę 30 1.4.
    Obie rady dobre, z tym że jak potrzebujesz do dzieci to bierz sigmę, jest bardzo szybka. Na AF Panasa ludzie narzekają. Jest celny ale wolny.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2003
    Posty
    301
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    Jeżeli będziesz robił zdjęcia, to nie ma różnicy pomiędzy M.Zuiko 25mm i Lumix 25mm. Inaczej przy kręceniu wideo, autofokus M.Zuiko jest szybszy.

  7. #7

    Dołączył
    Jul 2018
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzięki za liczne podpowiedzi. Czyli nie ma żadnych skutków ubocznych podpięcia panasa 25 1,7 do Olka? Gdzieś w jakimś teście wyczytałem, że na PENach miał tendencję do łapania ostrości przed obiektem (albo za, już nie pamiętam).
    Czy z OMD M10 Mark III też tak może być?

    W ogóle ten Lumix i M.Zuiko 25mm 1.8 to optycznie zblizone szkiełka, czy jednak M.Zuiko jest lepszy? Wolę kupić raz a dobrze, tym bardziej, że jest teraz promo na Olka.
    Ostatnio edytowane przez kola01 ; 12.01.20 o 12:55

  8. #8
    Awatar Zelik76
    Dołączył
    Jan 2019
    Mieszka w
    Gorzów Wielkopolski
    Posty
    144
    Siła reputacji
    41
    Moja galeria
    Ja bym brał na twoim miejscu Olka, ale jakby mnie było stać na Olka to bym kupił Sigmę Panas trochę szuka w słabych warunkach ostrości, potwierdza i czasem nie trafia. Ale jest na to sposób - ja sobie włączam powiększenie (ustawiłem sobie pod przycisk fn2 zaraz przy spuście) przy ostrzeniu i widzę kiedy trafia, a kiedy nie. Wtedy skuteczność jest 100%. Ja zamiast 25 wziąłem 20 bo jest bardziej uniwersalna. Do portretu szukałbym czegoś dłuższego niż 25, dlatego Sigma moim zdaniem byłaby idealna, z 1.4 już coś sensownego wybebła z tła i w pomieszczeniu też powinna dać radę. 45 to już będzie trochę ciasno.
    OM-D E-M10 mark III + Panas 20 1.7 i 12-32 3.5 - 5.6 + Olek 40-150 4 - 5.6

  9. #9

    Dołączył
    Jul 2018
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Rozumiem, że masz na myśli tą Sigmę: https://www.sigma-sklep.pl/sigma-obi...m,3,4649,19352
    Testował ją może ktoś z OMD?

  10. #10
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.003
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kola01 Zobacz posta
    Rozumiem, że masz na myśli tą Sigmę: https://www.sigma-sklep.pl/sigma-obi...m,3,4649,19352
    Testował ją może ktoś z OMD?
    Wprawdzie z G9 i M10 II (można powiedzieć że M10 II to OMD)
    Jakby co to popieram zakup, ale to moje zdanie.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Podobne wątki

  1. Jaka niedroga lampa do E-M10
    By szafir51 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 7.10.16, 20:27
  2. Która Stałka??
    By Manczurov in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 21.10.10, 00:07
  3. Niedroga lampa do e510
    By bartek2807 in forum Oświetlenie 4/3
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 4.05.09, 09:26
  4. Niedroga a przyzwoita lampa do E-330 ?
    By Lgrzechu!!! in forum E-System
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 29.08.07, 15:51
  5. Stałka 25mm F 1.4 dla 4/3
    By jps in forum E-System
    Odpowiedzi: 74
    Ostatni post / autor: 28.06.06, 14:39

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.