Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Srebrny lancuszek - jakie oswietlenie?

  1. #1

    Dołączył
    Nov 2019
    Mieszka w
    Andernach
    Posty
    3
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Srebrny lancuszek - jakie oswietlenie?

    Witam.

    Srebrne lancuszki sa glownym tematem moich zdjec. Dlatego tez zalezaloby mi na wykonaniu takich zdjec:

    https://abitspezialist.com/hosting/image.php?di=RQVT


    Posiadam aparat Olympus tg-6. (Wczesniej uzywalem lustrzanki i dobrego obiektywu makro 1:1 i efekty byly sporo gorsze).
    Dlaczego ten? Poniewaz swietnie nadaje sie do makro. Takie bynajmniej ma opinie. No i latwiej sie nim posluzyc.

    Przejde do tematu.

    Oto przykladowe zdjecie mojego autorstwa:

    https://abitspezialist.com/hosting/image.php?di=N18O

    I teraz:

    1. Ostrosc zdjecia. Zdjecie nie jest na tyle ostre bym mogl uznac, ze spelnia moje zalozenia. Wiem, ze ostrosc pojawia sie wraz z moca oswietlenia. Jednak w tym przypadku sila oswietlenia wplywa tez zdecydowanie negatywnie na przedmiot. Lancuszki posiadaja sporo powierzchni dzialajacych jak lustro.
    Stosowanie blend - bialych zmiekcza obraz i gubie tu ksztalt, co jest widoczne na moim zdjeciu.
    Srebrne odpadaja, poniewaz kieruja na przedmiot bardzo jasne odblaski, i przedmiot zamiast srebrny staje sie bialy.


    2. Oswietlenie. Stosowanie namiotu bezcieniowego raczej dobrego efektu nie da. W przedmiocie powinien odbijac sie wylacznie kolor na ktorym mi zalezy. Czyli tu srebrny Np. z gory jasniejszy a z bokow ciemniejszy. Ale jesli zostawie wolna luke, natychmiast pojawia sie kolor czarny lub bardzo ciemny. Np. odbicie aparatu. czy jak na przykladowym zdjeciu tyl lancuszka jest bardzo ciemny, gdyz tlo bylo czarne ale pewnie zostawiony byl ten kolor dla podkreslenia ksztaltu przedmiotu.
    W przypadku stosowania softboxow nastepuje efekt podobny do bialej blendy, przedmiot traci swoj ksztalt. I staje sie plaski.
    Stol bezcieniowy raczej rowniez swej funkcji nie spelni - poniewaz cien jednak podkresla trojwymiarowosc przedmiotu, wiec delikatny cien jak na przykladowym zdjeciu bylby bardzo przydatny.

    3. Wielkosc przedmiotu - tak na prawde zakres zdjec, ktore tu wykonuje to jakies 4-5 cm. Taki jest wycinek fotografowanego przedmiotu.
    Przeczytalem i obejrzalem wiele poradnikow, na temat swiecacych i odblaskowych przedmiotow i o ile swietnie sie sprawdzaja przy przedmiotach typu czajnik czy papierosnica. To tu kompletnie nie zdaja rezultatu. Podejrzewam, ze problemem jest wielkosc przemiotu. Wymagane jest to po prostu solidne zdjecie makro.

    4. Wiem, ze przykladowe zdjecie bylo obrabiane w postprodukcji i to w znacznym stopniu, nawet moge wskazac gdzie, ale moze uda sie uzyskac podobny efekt bez uciekania sie do mozolnego dlubania pedzelkiem i sprayem?
    W moim raczej nic nie poprawialem - ale efekt mnie nie zadowala.

    Ma ktos z forumowiczow doswiadczenie z podobna tematyka fotografii?
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	s-l1600 (1).jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	70,1 KB
ID:	216857   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	panzer.jpeg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	816,0 KB
ID:	216858  

  2. #2
    Awatar Hiszpan63
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    634
    Siła reputacji
    127
    Moja galeria
    Zacznij od ciemniejszego tła

  3. #3

    Dołączył
    Nov 2019
    Mieszka w
    Andernach
    Posty
    3
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    No dobrze - ale jakie tlo daloby sie tu latwo wyszperowac?
    Fotografia i tak musialaby skonczyc sie bialym tlem.

    Wiem, ze im ciemniejsze tlo tym jasniejszy staje sie przedmiot i potrzeba mniej swiatla, ale by usunac potem tlo trzeba by klasc przedmiot na przezroczystej plexi, kolorowe tlo pod spod i wtedy robic ujecie.
    Ale przy mocno kontrastowych tlach na zdjeciu pojawiaja sie wszystkie niedoskonalosci z plyt plexi.

  4. #4

    Dołączył
    Nov 2019
    Mieszka w
    Andernach
    Posty
    3
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Nikt, nic?

  5. #5
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wespazjon Zobacz posta
    Fotografia i tak musialaby skonczyc sie bialym tlem.
    Wytłumacz dlaczego? MZ srebro na ciemnym tle prezentuje się dobrze.
    Pokombinuj z różnymi matowymi papierami, w których nie będzie widać odbicia łańcuszka ani nie będzie od niego odbijało się światło, oświetlając łańcuszek w niepożądanych miejscach. Kolor można łatwo zmienić przy pomocy wałka i plakatówek.
    Jeśli jednak musisz na koniec usunąć tło, to większość programów do edycji zdjęć umożliwia tę operację. Zawsze możesz zainwestować w specjalny program do usuwania tła.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

Podobne wątki

  1. Jakie zastosować oświetlenie do macro
    By pogo in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 9.01.12, 21:32
  2. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 4.11.10, 22:42

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.