Strona 126 z 242 PierwszyPierwszy ... 2676116124125126127128136176226 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1.251 do 1.260 z 2420

Wątek: Paparapa czyli tam gdzie oczy poprowadzą.

  1. #1251
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Krakman
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Polana Żywiecka
    Posty
    6.627
    Siła reputacji
    293
    Moja galeria
    Zobacz na swoim monitorze to zdjęcie "poprawione " przeze mnie. Mam wrażenie, że Twoje są lekko przesycone......


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_N7B5168 5.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	1,42 MB
ID:	233571 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	K_N7B5168 5.jpg
Wyświetleń:	121
Rozmiar:	1,17 MB
ID:	233572
    Dzień bez uśmiechu - dzień stracony!
    Wszystkim smętnym, nie mającym poczucia humoru, tudzież agresywnie reagującym na nasze wspaniałe i pogodne wpisy, zwane dalej oftopami - MÓWIĘ STANOWCZE NIE ! KRAKMAN - Uczestnik i Użytkownik czego się da..., nawet TWA


  2. #1252
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    W takim razie w jakie koordynaty zostanie "wpisany" plik graficzny pozbawiony exifa?
    Zapewne domyślne...

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Krakman Zobacz posta
    Zobacz na swoim monitorze to zdjęcie "poprawione " przeze mnie. Mam wrażenie, że Twoje są lekko przesycone......

    Sadzę, że masz masz rację Krakmanie, mimo, że mnie "tam" nie było...
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  3. #1253
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Krakman Zobacz posta
    Zobacz na swoim monitorze to zdjęcie "poprawione " przeze mnie. Mam wrażenie, że Twoje są lekko przesycone......

    @Krakman

    Zacznę od tego, że lubię zdjęcia które są nasycone kolorystycznie.

    Druga sprawa jak mam skalibrowany monitor NEC PA271Q.
    Gamut natywny, D65, gamma 2.2, 80cd/m2.Monitor stoi w pomieszczeniu z oświetloną ścianą za monitorem światłem o temperaturze barwowej ca. 5000K
    To jedyne oświetlenie podczas edycji.

    Myślę że Twój monitor świeci mocniej niż 80cd/ m2. A jeśli mam racje to nie widzisz kolorów w moim zdjęciu tak jak ja. Zrób eksperyment. wyświetl jakieś swoje zdjęcie. Przyjrzyj mu się, po czym zwiększ
    jasność monitora o ca. 100%. Teraz porównaj obrazy.

    Ja zrobiłem tak. Włączyłem laptopa z niezłą matrycą. Ustawiłem jasność na ca. 200cd/m2 i postawiłem obok mojego monitora.
    Porównując oryginał na lapie i moim monitorze okazało się, że zdjęcie na lapie jest lekko rozjaśnione i dużo mocniej nasycone.
    Porównując Twoją wersję na lapie i oryginał na moim monitorze okazuje się że oba zdjęcia są bardzo podobne co do nasycenia kolorów. Są pewne odstępstwa kolorystyczne, ale generalnie oba zdjęcia wyglądają bardzo bardzo podobnie.

    Jakie wnioski można z takiego eksperymentu wyciągnąć?
    Myślę, że gdybyśmy usiedli przy jednym kompie i monitorze to wyniki naszej pracy byłyby bardzo podobne. Edytując zdjęcia na różnych sprzętach z różnymi charakterystykami kolorystycznymi i deficytami w kolorach,
    nie ma szansy obrobić identycznie zdjęcia. Nie ma bo edytując na zafałszowanym kolorystycznie monitorze musimy skorygować podczas edycji to co on przekłamuje. I ta korekta na innym sprzęcie będzie już widoczna jako odstępstwo od poprawności kolorystycznej.

    Tak dla dopełnienia przekazu. Twoja wersja na moim monitorze wygląda strasznie szaro. Jakby ktoś posypał świat popiołem. .Zieleń jest szara, a pomarańczowe mchy i porosty są są rudo bordowe. Dopiero rozjaśnienie poprawia kolorystykę

    Jak napisałem wolę zdjęcia kolorowe, a nie "kolorawe" , ale coś mi się wydaje, że to sprawy sprzętowe generują nasze problemy. Wszak patrzymy codziennie na naturę i widzimy jak wygląda.
    Ja za oknem mam mnóstwo drzew, i staram się odwzorowywać ich kolor i jasność w moich zdjęciach.

    Jeszcze opiszę scenę ze zdjęcia. Moment ze słońcem lekko przeświecającym przez chmury, jak przez blendę. Widoczne są delikatne cienie. Porosty, mchy i zielenina mokra. Mokre przedmioty są odbierane jako bardziej nasycone kolorystycznie.
    Wcześniej zamieściłem zdjęcie z zacienionym pierwszym planem i tam właśnie widać jak brak światła słonecznego oziębia kolory.


    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Sadzę, że masz masz rację Krakmanie, mimo, że mnie "tam" nie było...
    Jak widzisz @apz nie jest sprawa do końca jednoznaczna.
    I po raz kolejny walisz mi przytyki na wiadomy temat. Zaczynasz zachowywać się razem z Twoim kolegą fretem jak gimbaza. Można raz, można dwa, ale bez przesady....
    Robi się to niesmaczne. Żeby było jasne, mi to "lotto" co tu wypisujesz. Jak chcesz to możesz dalej się tak bawić. W końcu pracujesz na swoje konto.

    A jeśli uważasz, że nie miałem racji. To trzeba była przedstawić konkret, dowód dlaczego się mylę Mimo że tam byłem, widziałem i robiłem to zdjęcie.
    Bajdurzenie o wyobraźni nie przystoi poważnym ludziom.

  4. #1254
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lisiajamka1
    Dołączył
    Feb 2009
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    7.312
    Siła reputacji
    415
    Moja galeria
    Piękne krajobrazy, 1020 zatrzymało na dłużej

  5. #1255
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    JMimo że tam byłem, widziałem i robiłem to zdjęcie.
    Powiem tak - o gustach się nie dyskutuje. Tak jak Ty mam dedykowany monitor do grafiki (NEC MultiSync PA311D) i nie uważam aby kolory na Twoich zdjęciach były jakoś przesadnie nasycone.
    Ale nawet gdyby były, na potrzeby tej dyskusji, to powiem tak: to nie jest reportaż dokumentalny, tylko Twój patent artystyczny jak Ty odebrałeś ten widok kiedy robiłeś zdjęcia. Ja też nieraz lubię się kolorami pobawić aby lepiej oddać nastrój miejsca.

  6. #1256
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.861
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Co do dyskusji o kolorach - dochodzi jeszcze jeden element. Dla większości z nas plikiem wyjściowym z aparatu jest plik RAW i dopiero w wyniku obróbki tego pliku uzyskujemy na monitorze właściwe kolory. Kluczowe jest wyjaśnienie pojęcia 'właściwe'. Jeżeli mamy na zdjęciu elementy których kolory dokładnie znamy - możemy odtworzyć je na monitorze. Ale - często jest tak, że na zdjęciu nie mamy kolorów których wzorce dokładnie znamy - i wtedy staramy się nadać elementom widocznym na zdjęciu takie kolory, jakie w/g nas miały w momencie wykonywania zdjęcia - tak jak je zapamiętaliśmy - a pamięć niestety zawsze (szczególnie jeśli od zrobienia zdjęcia do jego obróbki upłynęło sporo czasu) wprowadza pewne przekłamania.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  7. #1257
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lisiajamka1 Zobacz posta
    Piękne krajobrazy, 1020 zatrzymało na dłużej

    Bardzo mi miło .


    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Powiem tak - o gustach się nie dyskutuje. Tak jak Ty mam dedykowany monitor do grafiki (NEC MultiSync PA311D) i nie uważam aby kolory na Twoich zdjęciach były jakoś przesadnie nasycone.
    Ale nawet gdyby były, na potrzeby tej dyskusji, to powiem tak: to nie jest reportaż dokumentalny, tylko Twój patent artystyczny jak Ty odebrałeś ten widok kiedy robiłeś zdjęcia. Ja też nieraz lubię się kolorami pobawić aby lepiej oddać nastrój miejsca.

    Też jestem tego zdania. Pokazuję to co widziałem i jak to odebrałem. Włóczę się po Norwegii od pięciu lat nie dlatego że jest tam tak samo jak na Helu. Na północy jest inne światło i inna roślinność inne niebo... I to nie dociera, kompletnie.
    Są tematy gdzie kolor trzyma się za twarz a zwłaszcza j w pracach za kasę , ale nie w krajobrazie i na amatorskim forum .







    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Co do dyskusji o kolorach - dochodzi jeszcze jeden element. Dla większości z nas plikiem wyjściowym z aparatu jest plik RAW i dopiero w wyniku obróbki tego pliku uzyskujemy na monitorze właściwe kolory. Kluczowe jest wyjaśnienie pojęcia 'właściwe'. Jeżeli mamy na zdjęciu elementy których kolory dokładnie znamy - możemy odtworzyć je na monitorze. Ale - często jest tak, że na zdjęciu nie mamy kolorów których wzorce dokładnie znamy - i wtedy staramy się nadać elementom widocznym na zdjęciu takie kolory, jakie w/g nas miały w momencie wykonywania zdjęcia - tak jak je zapamiętaliśmy - a pamięć niestety zawsze (szczególnie jeśli od zrobienia zdjęcia do jego obróbki upłynęło sporo czasu) wprowadza pewne przekłamania.
    Pełna zgoda @wyszomirze. Dlatego dobrze jest posiłkować się odpowiednimi narzędziami.
    Ja używam prostego "patentu" .

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_JES2323.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	1,12 MB
ID:	233586

    Tak mi się otwiera raw w moim edytorze na ustawieniach standartowych z liniową krzywą "otwieracza".
    I większych odstępstw kolorystycznych być nie powinno.

  8. #1258

    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    590
    Siła reputacji
    73
    Moja galeria
    To co tu pokazujemy, to w większości nasza impresja, chęć przekazania nastroju miejsca i chwili, a często i stan naszego umysłu.
    Oglądając zdjęcia też zamykamy oczy i wyobrażamy sobie. To wcale nie musi być wierne oddanie rzeczywistości.

  9. #1259
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez cobra Zobacz posta
    To co tu pokazujemy, to w większości nasza impresja, chęć przekazania nastroju miejsca i chwili, a często i stan naszego umysłu.
    Oglądając zdjęcia też zamykamy oczy i wyobrażamy sobie. To wcale nie musi być wierne oddanie rzeczywistości.
    @cobra poruszyłeś bardzo ważną sprawę o której ja zapomniałem.
    Stan naszego umysłu, czy nastrój kiedy robimy albo oglądamy zdjęcie.
    Ja miewam tak, że w zależności od mojego humoru, w inny sposób odbieram zdjęcia. Raz mi się podoba , ale już innym razem nie koniecznie.

  10. #1260
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.861
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta

    Pełna zgoda @wyszomirze. Dlatego dobrze jest posiłkować się odpowiednimi narzędziami.
    Ja używam prostego "patentu" .

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_JES2323.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	1,12 MB
ID:	233586

    Tak mi się otwiera raw w moim edytorze na ustawieniach standartowych z liniową krzywą "otwieracza".
    I większych odstępstw kolorystycznych być nie powinno.
    Patent faktycznie ciekawy. Oddanie bieli i odcieni szarości można na jego podstawie dobrze ustawić. Ale nasycenia barw już nie - tu trzeba polegać na pamięci.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

Podobne wątki

  1. Fuji X-PRO1 czyli gdzie dostać buty ze skóry czegoś na wymarciu?
    By mynameisnobody in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 2.02.12, 14:53
  2. Geosetter czyli gdzie pstrykałeś
    By Ania_ in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 8.03.09, 12:25
  3. Krzywe oczy?
    By lcf in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 19.03.08, 01:08

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.