Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35

Wątek: Sprzęt do fotografowania ptaków w locie - OM-D EM1 vs EM5 Mk II vs EM10 Mk II

  1. #1

    Dołączył
    Oct 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Sprzęt do fotografowania ptaków w locie - OM-D EM1 vs EM5 Mk II vs EM10 Mk II

    Witam,
    jestem użytkownikiem zestawu Olympus Pen Lite E-PL3 z podpiętym obiektywem Olympusa 75-300 1:4.8-6.7. Często zdarza mi się mieć zastrzeżenia co pracy jego AF względem ptaków w locie i ogolnej jakości zdjęć (szumy, brak zadowalającej ostrości przy mocniejszym wykadrowaniu).

    Domyślnym przeznaczeniem tego (i przyszłego) zestawu jest fotografowanie ptaków, nawet nie pod kątem artystycznym, a dokumentacyjnym, tak, aby było dobrze widać wszystie potrzebne cechy.

    Nawet po pełnym dostosowniu własnym ustawień aktualnego aparatu, jakość zdjęć na maksymalnej ogniskowej w dobrych warunkach nie powala. Przy ciemnym obiektywie i słabych warunkach oświetlenia wymuszone jest użycie wyższych wartości ISO, co dodatkowo tnie jakość. Jednak największą moją zmorą jest autofocus. O ile przy ptakach siedzących działa należycie, to w przypadku większych ptaków w szybszym locie czasem zdarza mu się przewachlować całą ostrość i nie trafić w punkt. Brak wizjera dodatkowo utrudnia śledzenie lecącego ptaka i dokładne celowanie. Uchwynie ptaków mniejszych jest jeszcze trudniejsze.

    Miałem okazję porównywać świeżo zrobione zdjęcie przeze mnie ze zdjęciami wykonanymi równolegle kompaktem Nikon P900. Ostrość, jasność, chyba wszystko na korzyść P900 mimo że to kompakt o sporo mniejszej matrycy. Zdjęcia nim wykonane pozwalały również dość ładnie określić ptaka po detalach na większej wysokości, który na moim sprzęcie był zaszumioną czarną sylwetką.

    Rozważam zmianę korpusu na:
    - OM-D E-M1
    - OM-D E-M5 Mk II
    - OM-D EM10 Mk II
    Z nastawieniem na 2 pierwsze

    Budżet na ten cel to 1,5-2,3 tyś zł.


    Ale pierw chcę zadać pytanie: czy jest sens? Czy będzie można odczuć jakąś różnicę?

    Wg testów optyczne.pl mój aktualny PEN i te OM'y mają bardzo zbliżenie punktowane osiągi AF, z czego PEN i EM5 oraz EM10 pracują na tym samym silniku AF (detekcja kontrastu), dopiero EM-1 wyróżnia się hybrydowym AF (dodatkowo detekcja fazowa w trybie AF-C). EM1 jednak ma z kolei nieco gorsze osiągi jakościowe (większe szumy na wyższym ISO) i słabszą stabilizację od dwóch pozostałych OM'ów.

    Czy może jednak z tym budżetem nie znajdę tego, czego szukam i powinienem pójść w kierunku P900, który jest daleki od ideału, jednak powinien być przyzwoitym zamiennikiem do momentu uzbierania większej kwoty?


    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  2. #2

    Dołączył
    Jun 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    180
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Wg mnie to powinieneś doprecyzować pojęcie "ptaki w locie". Dla jednych to jest sylwetka na tle nieba umożliwiająca oznaczenie gatunku dla innych nalatujący czołowo drapieżnik zajmujący 80% kadru.

    Pierwszy temat birdwatchingowcy często ogarniają kompaktami z uwagi na dużą GO i ... cenę. Im bardziej zbliżasz się do drugiej wersji tym bardziej potrzebujesz fazowego afc, szybkiej serii, jasnego szkła i dobrego wysokiego iso.

    Wg mnie puszka bez fazowego af do tematu światowo nazywanego bif czyli birds in flight po prostu odpada więc z wymienionych zostaje tylko jedynka.
    Ostatnio edytowane przez Boost ; 28.10.19 o 11:27

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Tak serio i najprościej, to poszukaj sobie puszki, do której podepniesz Tamrona 150-600. Jeśli upierasz się przy Olku i Nikonie, to zależy jak daleko są ptaszki. Nikon ma przewagę ogniskowej i te najdalsze wyjdą jednak lepiej.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  4. #4
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    Pozwolę sobie podpiąć się pod temat. Czy ten Tamron będzie działał z M10 mark II? Jeśli tak, to będzie działać AF? Czy przesłonę też sam zmieni?

  5. #5

    Dołączył
    Oct 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Ja jestem z tych, dla których może to być sylwetka, byleby było dobrze cechy i wszelkie kontrasty w ubarwieniu.

    Tylko właśnie jak jest z tą detekcją fazową w E-M1? Ona działa tylko w AF-C. Dotychczas nie testowałem ciągłego AF w terenie i zastanawia mnie jak to działa. Zazwyczaj miałem domyślną ostrość ustawioną na dalszą ogległość, tak, że po zajrzeniu na ekran miałem w miarę ostry obraz na ptaka i w miarę szybko AF ogarniał (albo i nie).
    Czy ciągłość pracy AF nie sprawia, że AF zaczyna musi trochę przewachlować zanim znajdzie się pożądany obiekt?

    Tamrot 150-600 + korpus to raczej sporawy gabaryt, który ciężko by mi było upchąć do torby fotograficznej przewieszonej przez ramię. Na skalę kilkudniowych wyjazdów bez samochodu, gdy już teraz niosę statyw pod lunetę, lornetkę, torbę na aparat przewieszone przez głowę plus plecak, to poręczność jakieś znaczenie ma.
    Dlatego chwilowo muszę pójść na jakiś kompromis. I właśnie czy jest sens dalej iść w kierunku bezlusterkowym, czy tymczasowo przesiąść się na kompakta, który też nie grzeszy jakością AF?

  6. #6
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Pierwsze dwa są poza zasięgiem cenowym. Do tego dobry jasny obiektyw.... To jest bardzo droga zabawa niestety.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  7. #7

    Dołączył
    Oct 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Pierwsze dwa są poza zasięgiem cenowym. Do tego dobry jasny obiektyw.... To jest bardzo droga zabawa niestety.
    Zarówno E-M1 jak i E-M5 Mk II na allegro chodza po 2000-2300 zł.
    E-M10 Mk II za 1,5 tyś się znajdzie.

  8. #8
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    . Mam em5ii i szybkość af jest słabiutka, nawet z drogim szkłem. Dopiero Panasonic g9 i szybkie szkło daje radę do ptactwa w ruchu. Niestety to drogi zestaw. Co do tej jakości zdjęć z p900 to nie wierzę, specjalnie szukałem jakiś udanych zdjęć z tego modelu, nigdy nie znalazłem dobrego nawet, i raczej nie może takie istnieć. Ten aparat robi tylko słaby, koszmarnie odszumiony jpg. Ale już jego następca p1000 posiada raw i tu w rękach wprawnego fotografa, przy niektórych warunkach świetlnych można uzyskać zadowalające efekty. Aaa, ale szybkość af w tych kompaktach będzie baaaardzo słabiutka.

  9. #9

    Dołączył
    Jun 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    180
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Pokaż zdjęcie jakie zrobiłeś i chciałbyś aby było lepsze.
    Może to nie będzie popularne na tym forum stwierdzenie ale system m43 jest jednym z najgorszych wyborów do dynamicznej fotografii a taką jest fotografia bif.
    Sądzę, że Twój podstawowy problem to dystans. Robisz dużego cropa i szczegóły znikają. Dwa to brak umiejętności. Sorki, że tak wprost ale ptaki w locie to wiele godzin pracy i tysiące zdjęć. Dopiero kolejny aspekt to będzie sprzęt. Wielu moich znajomych do oznaczania używa zestawów do digiscopingu. Masz lunetę, statyw. Dokup uchwyt do aparatu i ćwicz.

    Tu masz przykład z olkiem https://www.dpreview.com/forums/thread/3503470
    Ostatnio edytowane przez Boost ; 28.10.19 o 22:41

  10. #10
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.312
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria
    ciężki temat, sprzęt to jakieś 40-50 % reszta to umiejętności, tak jak tutaj napisano z m4/3 em1/G9, możesz się pokusić na zakup https://www.eglobalcentral.pl/j1CbooqfA7kU1Y7EUno5.html, w razie czego zostanie "fajne" body, aparat to jedno ale chyba ważniejsze są obiektywy ? niestety w m43 masz stosunkowo mało szkieł "do ptaków", są albo ciemne i w miarę tanie, albo "jasne" ale drogie, jeżeli ptak jest w ruchu to w m4/3 myślę, że tylko stałki - P200/28 albo olek 300/4, ceny niskie nie są chyba prościej i taniej będzie nabyć używkę jakiegoś camunia/nikona i do tego szkło
    ps.
    ostatnio przy dosyć kiepskim świetle bawiłem się AFC i śledzeniem obiektu na mewach aparatem g9+P100-400 i jestem pozytywnie zaskoczony działaniem takiego zestawu, przy większym wytrenowaniu można chyba już "poszaleć" ?
    Ostatnio edytowane przez viruuss ; 28.10.19 o 23:06
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

Podobne wątki

  1. Czatownia - Technika fotografowania ptaków
    By lucas_g in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 656
    Ostatni post / autor: 14.06.21, 02:55
  2. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 13.07.16, 00:38
  3. sprzet do fotografii ptakow
    By lortek in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 25.06.09, 22:15
  4. Jaki sprzet do fotografowania ptakow ?
    By dees in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 1.04.04, 20:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.