Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Pytanie początkującego - spust migawki nie reaguje w małych odległościach

  1. #1

    Dołączył
    Oct 2019
    Mieszka w
    Gliwice
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Pytanie początkującego - spust migawki nie reaguje w małych odległościach

    Dzień dobry,
    jako początkująca, chciałabym zapytać się Państwa o pewną rzecz, która niepokoi mnie w moim nowo zakupionym bezlusterkowcu Olympus OM-D E-M10 Mark II z obiektywem w zestawie 14-42 mm II R. Z góry przepraszam za brak fachowego języka.

    Jestem fanką zdjęć wykonywanych bardzo blisko obiektu i właśnie od tego rozpoczęłam pierwsze spotkanie z aparatem. Wyregulowałam ostrość, wciskając spust migawki do połowy, a później do końca. I nic. Wydawało mi się, że wkładam zbyt mało siły, jednak po odsunięciu się od obiektu dało się spokojnie wcisnąć spust i wykonać zdjęcie. Tak jest cały czas - migawka nie chce zareagować, gdy aparat znajduje się zbyt blisko danej rzeczy, bez względu na to, czy ma wyregulowaną ostrość, czy nie.

    Zależy mi, aby się dowiedzieć, czy takie zachowanie aparatu jest normalne (mimo, że "widzi" obraz dobrze, nie chce wykonać zdjęcia), bo w razie wadliwego sprzętu zdążę jeszcze polecieć do sklepu, a jeśli jest normalne, to z czego ono wynika? Czuję duży dyskomfort przy wykonywaniu zdjęć małych rzeczy, ponieważ znajduję najlepszy kadr, którego szukałam dłuższą chwilę, chcę wykonać zdjęcie i nie mogę - muszę się trochę cofnąć, co psuje cały obraz.

    Mam nadzieję, że ktoś z Państwa mnie uświadomi w tym temacie. Z góry dziękuję.

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Pewnie było za blisko, aby AF mógł złapać ostrość, a masz ustawiony priorytet ostrości zamiast migawki.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  3. #3

    Dołączył
    Oct 2019
    Mieszka w
    Gliwice
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Uff, dziękuję. Dopiero poznaję ten sprzęt, więc zapewne tak jest.

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.630
    Siła reputacji
    325
    Moja galeria
    Każdy obiektyw ma minimalną odległość ostrzenia, poniżej tej odległości zdjęcia będą nieostre.
    Różne obiektywy maja różną tą odległość, ale najczęściej jest to od 30 - 50 cm od obiektu fotografowanego.
    Jeśli będzie włączona automatyka w aparacie to aparat blokuje produkcje nieostrych zdjęć ( jak napisał szacowny kolega Epicure ).
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  5. #5

    Dołączył
    Oct 2019
    Mieszka w
    Gliwice
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez henry1 Zobacz posta
    Różne obiektywy maja różną tą odległość, ale najczęściej jest to od 30 - 50 cm od obiektu fotografowanego.
    Jeśli będzie włączona automatyka w aparacie to aparat blokuje produkcje nieostrych zdjęć ( jak napisał szacowny kolega Epicure ).
    Na pewno cm, a nie mm? Migawka w moim sprzęcie nie reaguje, gdy obiekt jest bliżej, niż ~10 cm. W trybie manualnym niestety to samo - ostrość jest na obiekcie, obiekt jest kilka centymetrów od obiektywu i klapa.

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Pewnie było za blisko, aby AF mógł złapać ostrość, a masz ustawiony priorytet ostrości zamiast migawki.
    Przewertowałam też instrukcję obsługi w poszukiwaniu zagadnienia priorytetu migawki (ozn. S). Spróbowałam i w tym trybie sytuacja jest taka sama. Złapie ostrość daleko - robi zdjęcie. Złapie blisko - blokada. Nie rozumiem do końca tego, że aparat odmawia wykonania zdjęcia w określonych warunkach. To chyba fotograf powinien decydować który kadr najlepiej oddaje jego zamierzenia, tym bardziej, jeśli jest on ostry. Jakie znaczenie ma mała odległość obiektu, skoro obiektyw poradził sobie z wyostrzeniem go?

    Czy to zachowanie na pewno jest normalne? Czuję się lekko zawiedziona tym ograniczeniem. A może gdzieś jest opcja, by to ograniczenie znieść... Do teraz nie wiem, czy aparat posiada usterkę, ma dziwną dla mnie zasadę decydowania kiedy mogę użyć migawki, a kiedy nie, lub czy to kwestia ustawień.
    Ostatnio edytowane przez Ava ; 11.10.19 o 22:49

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.630
    Siła reputacji
    325
    Moja galeria
    Na pewno centymetry. Milimetry to maja obiektywy "MACRO".
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  7. #7
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Rabbit
    Dołączył
    Feb 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.742
    Siła reputacji
    225
    Moja galeria
    to włącz tryb M- manual
    Karol + Olek + kilka szkiełek

  8. #8
    | OlyJedi Awatar bogdi
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    dolny śląsk - Kiełczów
    Posty
    620
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria
    Ava, każdy obiektyw ma swoją specyfikację, Twój obiektyw (wg specyfikacji producenta) "ostrzy od 25cm, czyli odległość najmniejsza aby poprawnie działał (ustawił ostrość) to 25 cm od obiektu do powierzchni matrycy aparatu, biorąc pod uwagę jego długość (obiektyw) ok 6cm plus odległość matrycy, to można przypuszczać że obiekt może być ustawiony w odległości nie mniejszej niż 15-16cm, oczywiście można to troszkę oszukać ustawiając największą wartość liczbową przysłony (wykorzystując głębię ostrości) i ustawiając ostrość ręcznie i funkcję M, przypuszczam, że w opcji "zielonego" programu migawka może nie być wyzwolona bez potwierdzenie ostrości (to może nie być do końca potwierdzone, gdyż nie mam możliwości przeglądu teraz całej specyfikacji aparatu dla konkretnych ustawień)
    wielosystemowy

  9. #9
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.786
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ava Zobacz posta
    W trybie manualnym niestety to samo - ostrość jest na obiekcie, obiekt jest kilka centymetrów od obiektywu i klapa.
    To jest bardzo zaskakujące. W trybie manualnym aparat nie ma żadnej informacji w jakiej odległości znajduje się obiekt, więc nie ma żadnego powodu by odmawiać wykonania zdjęcia. Chyba że... pod pojęciem trybu manualnego masz na myśli nie manualną ostrość a manualną ekspozycję.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  10. #10

    Dołączył
    Oct 2019
    Mieszka w
    Gliwice
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Chyba że... pod pojęciem trybu manualnego masz na myśli nie manualną ostrość a manualną ekspozycję.
    Tak, to było to! Dokopałam się do ustawienia manualnej ostrości zamiast autofocusa (który zresztą od zawsze mnie irytował) i teraz ustawiam ostrość przez obrót pierścienia na obiektywie.
    Proszę mi wybaczyć to zamieszanie i serdecznie dziękuję za pomoc.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 2.02.17, 00:02
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 10.11.16, 15:32
  3. E3 pytanie o koszt wymiany migawki
    By PioRo in forum E-System
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 22.09.11, 14:33
  4. AWARIA Olympusa, spust do bani, pomocy
    By Grzesiu in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 16.10.04, 21:11

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.