Strona 25 z 33 PierwszyPierwszy ... 152324252627 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 241 do 250 z 324

Wątek: Olympus OM-D E-M5 Mark III

  1. #241
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    Widze ze lubisz stosować autogradację, ja zasadniczo też to włączam w zdjęciach krajobrazowych, architektonicznych itp, jednak w pewnych sytuacjach (np makrofotografia, gdzie mogą być duże płaszczyzny barwne o łagodnych przejściach tonalnych) wydaje mi się że autogradacja wyciąga jakies dziwne szumy i kropkowania w innym odcieniu, czesto nawet brązowo-oliwkowym, zwłaszcza w zieleniach, które w makro dominują. Psuje to obraz i jest trudne potem do usunięcia (no z tym że ja meczę ciagle pierwszą generację EM1 i EM5).
    Gradacja auto jedynie rozjaśnia trochę cienie i działa tylko w JPEGach. Jeśli masz RAWa, to możesz ją w puszcze przywrócić do poziomu Normal, ewentualnie zniwelować jej działanie przyciemniając cienie na krzywej. Ja nie zauważyłem żadnych nieodwracalnych efektów ubocznych.

    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    No i jedno zdziwienie 14-150 II ma plastikowy bagnet?? Nawet na fotce u ciebie widac metal.....
    Masz rację, jakieś głupoty powypisywałem. Zaraz poprawię...

    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    ...jaki w takim razie obiektyw jest lepszy w ogniskowej 150??
    Z żadnym innym nie miałem niestety do czynienia.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  2. #242
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Mnie się wydaje że gradacja auto działa i w światłach i w cieniach, co dobrze widać np. przy fotografii błyszczących, ale ciemnych owadów, albo krajobrazów z jasnym niebem.

    Wiem oczywiście, ze działa to tylko na jpg, tylko podobnie jak ty lubię jpg jako ostateczny produkt, bez grzebania w raw. Fajnie jednak że już od EM1 można naprawdę edytować RAWY ze zmiennymi ustawieniami i co nieco poprawić w czasie przeglądania zdjęć (w EM5 mark 1 nigdy nie odkryłem jak zmusić aparat do zmiany ustawień edycji z tych ustalonych w czasie zdjęcia, jest tylko opcja edytuj raw i tyle).

    Co do autogradacji chcialem tylko zauważyć, ze nie jest to uniwersalne ustawienie, moze dać też negatywne efekty w cieniach - radze sobie tak ze staram sie robić fotki z i bez w miarę możliwości, w EM1 jest szersza możliwość osobnej edycji RAW dla cieni i swiateł na + i -, ale do końca nie wiem które ustawienie znosiło by ustawienie autokorekcji do neutralnego. Nie ma prostego ustawienia na gradacje "normalną" (chyba że jest to opcja "0" dla cieni i świateł, ale nie jestem przekonany....)

    Co do alternatywy dla dłuższych ogniskowych, fajnie gdyby nowy właściciel Olympusa przygotował "kompana f.4" do nowego 12-45/4, w zakresie 40-150 lub lepiej do 200.

  3. #243
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Dość uważnie przyglądałem się Gradacji Auto w każdym Olku, jakiego miałem i/lub testowałem i nigdy nie udało mi się dostrzec jej wpływu na światła. A uniwersalnych rozwiązań nie ma. Jeśli uznam, że Gradacja Auto za mocno mi rozjaśnia cienie, to je sobie przyciemniam.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  4. #244
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    zajrzałem trochę do netu, sprawa na kształt glizdy

    According to the Olympus site (this "Ask Olympus" page) :

    • AUTO – This option divides the image into detailed regions and adjusts the brightness separately for each region. This is effective for images with areas of large contrast in which the whites appear too bright or the blacks appear too dark. It is a form of Shadow Adjustment Technology. Photos with a greater range of light like Landscapes and night scenes would benefit from this option.
    • NORMAL – No gradation algorithms are applied to the images.
    • HIGH KEY – Gradation is applied that best suits a bright subject, such as silhouettes on a foggy day. It processes images so they are bright with slightly higher contrast in the brightest areas.
    • LOW KEY – Gradation is applied that best suits a dark subject that NORMAL gradation would process to be lighter. It can be used to make images that have a somewhat somber mood.


    najciekawszy artykuł do którego prowadza linki to:
    https://www.dpreview.com/articles/3798759501/apical
    z 2009 zacytuję tylko najistotniejsze fragmenty:

    You may not have heard of the British imaging technology company Apical but, if you've used a camera made in the last couple of years, there's every chance you've used technology it has developed. This is because a wide variety of cameras, from compacts through to pro-level DSLRs incorporate its processing algorithms. You may know it as D-Lighting, Shadow Adjustment Technology or Dynamic Range Optimization, but the underlying technology starts with Apical.

    'At its most simple, what our algorithms do is called dynamic range compression - trying to render extremes of light and dark in the way that the human eye would interpret them,
    .......

    later Olympus's Mju series started to incorporate our technologies - with their implementation called Shadow Adjustment Technology.'(czyli zapewne z tych technologi do dzisiaj olympys korzysta)

    no i jeszcze są obrazki :
    http://www.ayton.id.au/wiki/doku.php?id=omd:gradation
    z których wynika, ze jednak światła też sa przyciemniane (najwyższy pasek pokazuje gradation auto, niestety nie ma takowego bez auto, a jedynie inne aparaty...)

    do tego jescze pisza że :
    Auto setting and Low-Key setting will generally result in under-exposure of the RAW file

    czyli wynikało by jednak że w tych ustawieniach jest jednak jakiś wpływ na RAW


    Tu jest bardzo ciekawa analiza co autogradacja robi w cieniach:
    http://photography.dealfaro.org/gradation-auto

    wynika z tego potwierdzenie, ze :
    AUTO Gradation setting implements a region-based algorithm, rather than a simple curves correction.

  5. #245
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Nigdzie na tych przykładach nie widzę wpływu na światła. Robiłem też wiele porównań i parametry ekspozycji zawsze były takie same dla gradacji Normal i Auto. Nie znalazłem nigdy potwierdzenia dla tezy "Auto setting and Low-Key setting will generally result in under-exposure of the RAW file". Olek nie ma takiej funkcjonalności, niestety. W przeciwnym razie jej użycie wiązałoby się z podwyższeniem progu minimalnego ISO, tak jak to ma miejsce w Fuji, a nic takiego się nie dzieje.

    Nawet na jednej z cytowany stron padło twierdzenie "From these results, we see that the luminosity values of the rectangles with large black background are lifted, while the values with white background are not".
    Ostatnio edytowane przez epicure ; 9.10.20 o 12:27
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  6. #246

    Dołączył
    Apr 2011
    Posty
    86
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Z czystej ciekawości się pytam, jakie cechy Fuji x-100v bardziej je predysponuje do streeta, niż np. opisywany model olympusa om d em 5 iii z obiektywem typu Panas 14mm/.2.5 lub 15/1.7 lub 20mm/1.7?Też głównie lubię streeta, mam m .inn. małe korpusy Panasonica i m. inn. wspomniane obiektywy i zastanawiam się nad zakupem Fuji x-100v {miałem kiedyś 1-szą 100} lub dokupieniem opisywanego Olympusa.W Olympusie nie podoba mi sie jego "Menu", wolę zdecydowanie to z Panasa, włącznik po lewej stronie.Obydwu aparatów nie miałem okazji trzymać w dłoni, co ogranicza w znacznym stopniu wyciągnięcie jakichkolwiek wniosków odnośnie ergonomii, jak funkcjonuje np. spust migawki itp.Do plusów Olympusa zaliczam posiadanie już gromadki obiektywów {choć głównie Panasonica}}, stabilizację, LCD które można obrócić do scianki aparatu i nie ma obawy, że sie porysuje, gdy dynda na szyi, uszczelnienia. itp. Zwykle pstrykam na "manual focus" i w Fuji aparat po włączeniu i wyłączeniu aparatu zapamietuje nastawioną manualnie odległość ostrzenia {tak było w x-100}, w Panasie po ponownym włączeniu aparat resetuje nastawioną odległość na nieskończoność i trzeba to każdorazowo ustawiać od nowa, co jest upierdliwe, ciekawe, czy Olympus zapamiętuje ustawioną manualnie odległośc i ją przywraca po ponownym włączeniu aparatu?No i chyba lepszy AF w Olympusie w odniesieniu do Fuji, gdzie w x-100 miałem sporo zdjęc nieostrych, mimo potwierdzenia ostrości , aparat zawsze gdzieś ostrzył na inny, dalszy plan.

  7. #247
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    W menu jest resetowanie obiektywu - to w Olku, w Panasie nie wiem.
    Tzn. możesz sobie ustawić że zapamięta lub nie.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  8. #248
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andrzejeko Zobacz posta
    Z czystej ciekawości się pytam, jakie cechy Fuji x-100v bardziej je predysponuje do streeta, niż np. opisywany model olympusa om d em 5 iii z obiektywem typu Panas 14mm/.2.5 lub 15/1.7 lub 20mm/1.7?
    - wbudowany filtr ND pozwala wykorzystać małą GO nawet w pełnym słońcu;
    - ekran odchyla się w sposób mniej rzucający się w oczy;
    - migawka jest praktycznie bezgłośna;
    - dżojstikiem szybciej można zmienić pole AF;
    - wielkość obszaru i metodę śledzenia też dużo łatwiej zmienić;
    - przełącznikiem MSC szybciej można włączyć AF-C;
    - AF-C działa również przy najszybszej serii zdjęć, a nie tylko przy tej wolniejszej;
    - jeśli korzystasz z MF, to na ekranie i w wizjerze widać podziałkę odległości wraz ze wskaźnikiem GO;
    - trzy łatwo dostępne i konfigurowalne tryby pracy Auto ISO znacznie upraszczają robotę;
    - jest możliwość skonfigurowania własnego menu, więc da się wyciągnąć na wierzch nawet głęboko zakopane ustawienia;
    - Q menu można skonfigurować właściwie dowolnie;
    - lampa błyskowa synchronizuje się z każdym czasem migawki i wali pełną mocą nawet na bardzo krótkich czasach;
    - dzięki lepszemu wysokiemu ISO łatwiej uzyskać krótsze czasy w warunkach słabego oświetlenia;
    - tryby rozszerzonego DR ratują tyłek w sytuacji, gdy nie ma czasu na dokładne ustawienie ekspozycji;

    Ogólnie z Fuji mi się pracuje trochę szybciej i mniej się zastanawiam nad tym, co gdzie jest i jak się do tego dostać. I mam wrażenie, że z Fuji łatwiej mi się skupić na fotografowaniu i przełączyć się na tryb łowcy kadrów Trudno to wyjaśnić, to pewnie czysto subiektywne odczucie. Z kolei Olkiem przyjemniej mi się fotografuje na wakacjach, bo dzięki zoomom jest on bardziej uniwersalny, mam do niego większe zaufanie w kwestii uszczelnień i mam absolutną pewność, że nocą jestem w stanie zrobić każdy widoczek z ręki w drodze od baru do baru, bez konieczności pajacowania ze statywem

    Cytat Zamieszczone przez andrzejeko Zobacz posta
    W Olympusie nie podoba mi sie jego "Menu", wolę zdecydowanie to z Panasa, włącznik po lewej stronie.
    Menu w E-M5 III niestety potrafi być kłodą rzuconą pod nogi, szczególnie jak człowiek się spieszy. I niestety niewiele da się z tym zrobić. Jeśli chodzi o włącznik, to jego funkcję może przejąć przełącznik funkcyjny pod kciukiem i to rozwiązuje problem.

    Cytat Zamieszczone przez andrzejeko Zobacz posta
    Zwykle pstrykam na "manual focus" i w Fuji aparat po włączeniu i wyłączeniu aparatu zapamietuje nastawioną manualnie odległość ostrzenia {tak było w x-100}, w Panasie po ponownym włączeniu aparat resetuje nastawioną odległość na nieskończoność i trzeba to każdorazowo ustawiać od nowa, co jest upierdliwe, ciekawe, czy Olympus zapamiętuje ustawioną manualnie odległośc i ją przywraca po ponownym włączeniu aparatu?
    Olek nie zapamiętuje, przynajmniej domyślnie. Być może gdzieś da się to zmienić, ale weź tu się człowieku połap w tym menu

    Cytat Zamieszczone przez andrzejeko Zobacz posta
    No i chyba lepszy AF w Olympusie w odniesieniu do Fuji, gdzie w x-100 miałem sporo zdjęc nieostrych, mimo potwierdzenia ostrości , aparat zawsze gdzieś ostrzył na inny, dalszy plan.
    Nowe modele Fuji dzielą lata świetlne pod względem działania AF od tego, co znasz z X100. Zarówno E-M5 III jak i X100V są naprawdę szybkimi i celnymi aparatami. Olek może ma ciut szybszy AF-S (choć to zależy od obiektywu, a też GO przy f/4 jest mniej wymagająca, niż przy f/2 na APS-C), choć z Fuji czuję się pewniej używając AF-C.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  9. #249

    Dołączył
    Apr 2011
    Posty
    86
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Wielkie dzięki za informacje.Przysłona na obiektywie, tarcza z czasami widoczna od razu, przełącznik AF/MF to olbrzymie udogodnienie, gdy chce sie szybko coś zmienić czy sprawdzić aktualne parametry.Cenowo to Fuji jest niewiele droższe od Olympusa {ten bez obiektywów} i nie wahałbym sie dalej, tylko że pomimo "lubienia" 35mm tak ogólnie bardziej niż 28mm to do streeta ta szersza jest jednak bardziej przydatna {bliżej,szerzej, choć nie na dzisiejsze czasy} i gdy miałem tylko 35 mm często brakowało mi szerszego kąta.Nie bez kozery Nikon Coolpix A czy Richoh gr maja 28 mm, ale przyznaję rację, że aparat bez wizjera daje jednak inne subiektywne odczucia przy pstrykaniu.Najmilej robiło mi sie kiedyś manualnymi lustrzankami typu Nikon F3 czy FM3A czy kiedyś jeszcze Zenitem czy Practikami , gdzie spokojnie ustawiało sie ostrośc na matówce .No i w Olympusie jest możliwość podpięcia 14/2.5 czy 17/1.8 czy 20/1.7 zależnie od potrzeb i stąd te pytania, ale jak to w życiu bywa, trzeba sie zdecydować na jakiś kompromis, albo lepsza ergonomia {niekoniecznie w kazdym aspekcie} Fuji, albo gorsza Olka, ale i wiekszy uniwersalizm.
    Jeszcze raz dzięki za info.Brak zapamiętywania nastawionej odległości w Olku jest "deprymujący".A z innej strony od tego "dobrobytu" to człowiekowi sie przewraca w głowie, kiedyś sie miało jedną lustrzankę, jeden obiektyw 50mm , jedną kliszę i się nie marudziło, " O tempora, o mores".
    Acha, czy migawka w Olku jest b. głośna, można ustawić na elektroniczną "bezgłosną"?
    Jak pracuje spust, {miękko, twardo,itp} w tych obydwu aparatach, ?
    Jak z JPEG-ami {porównawczo}, czy też można w aparacie wywoływać RAW-y?Pamiętam piękne JPEG iz pierwszej x-1oo.
    Jak wygląda sprawa video tzn. chwilowej rejestracji danej chwili i momentu w kontekscie zwykłej dokumentacji pamiatkowej, ?
    Ostatnio edytowane przez andrzejeko ; 8.02.21 o 13:06

  10. #250
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andrzejeko Zobacz posta
    Acha, czy migawka w Olku jest b. głośna, można ustawić na elektroniczną "bezgłosną"?
    Bynajmniej nie jest głośna. Mechaniczna jest jedną z cichszych szczelinowych migawek, z jakimi miałem do czynienia (a elektroniczna jest zupełnie bezgłośna i oczywiście można ją ustawić). Tyle, że w X100V jest ona jeszcze cichsza i przypomina cyknięcie wskazówek zegarka.

    Cytat Zamieszczone przez andrzejeko Zobacz posta
    Jak pracuje spust, {miękko, twardo,itp} w tych obydwu aparatach, ?
    W Panasie GX9 trochę mnie denerwował zbyt miękki spust - czasem wystarczyło go musnąć i już przypadkowo wyzwalała się migawka. Ani w X100V, a nie w E-M5 III nie ma tego problemu. W obu przypadkach spust stawia wyczuwalny opór, ale nie jest zbyt twardy.

    Cytat Zamieszczone przez andrzejeko Zobacz posta
    Jak z JPEG-ami {porównawczo}, czy też można w aparacie wywoływać RAW-y?Pamiętam piękne JPEG iz pierwszej x-1oo.
    W obu aparatach można wywoływać RAWy w puszce. Profile JPEG w Olku dają przyjemne kolory, ale różnią się między sobą nieznacznie tylko nasyceniem i kontrastem. W przypadku Fuji profile różnią się między sobą znacznie i nie brakuje wśród nich takich, które przypominają analogowe filmy. W przypadku widoczków to nie ma większego znaczenia, bo wówczas zależy mi na w miarę naturalnej kolorystyce, ale w streecie JPEGi z Fuji wyglądają po prostu ciekawiej.

    Cytat Zamieszczone przez andrzejeko Zobacz posta
    Jak wygląda sprawa video tzn. chwilowej rejestracji danej chwili i momentu w kontekscie zwykłej dokumentacji pamiatkowej, ?
    Wideo w obu aparatach jest dobre, zarówno jeśli chodzi o jakość materiału, jak i pracę AF. Olek ma jednak coś, co przynajmniej u mnie powoduje, że nie chce mi się używać Fuji do wideo: genialną stabilizację obrazu. O filmowaniu z ręki przy pomocy X100V można zapomnieć, a w E-M5 III można się pobawić przy odrobinie wprawy. Gdybym jednak sam potrzebował sprzętu wideo do dokumentacji pamiątkowej, to nie zaprzątałbym sobie głowy tymi klockami, tylko kupiłbym DJI Pocekt 2 lub coś w tym stylu.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

Podobne wątki

  1. Olympus M10 mark II lub Mark III + jasny obiektyw
    By SarsaParilla in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 7.11.18, 20:24
  2. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 6.08.18, 15:19
  3. Olympus OMD E-M5 Mark I czy. Mark II
    By Maguro in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 3.08.18, 01:38
  4. Olympus AC-3 Zasilacz do E-M5 mark I i II, E-M1 Mark 1
    By apz in forum [K] Akcesoria micro 4/3
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22.10.16, 16:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.