Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Co wybrać OM-D E-M1 czy OM-D E-M10 II

  1. #1

    Dołączył
    Feb 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Co wybrać OM-D E-M1 czy OM-D E-M10 II

    Dzień dobry, stoję przed decyzją zmiany body z PENa EPL8 na coś lepszego. Głównym powodem jest brak możliwości jednoczasowego korzystania z wizjera i lampy błyskowej.
    Aparat wykorzystuje głównie do zdjęć portretowych i makro fotografii, jednakowoż chciałbym też móc robić zdjęcia przy słabym oświetleniu, czy nieba.
    Który z tych dwóch aparatów lepiej się spisze?

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Oba aparaty obrazują podobnie, w kwestii jakości zdjęć nie ma między nimi dużych różnic. Za EM-1 przemawia focus stacking, który do macro byłby dla mnie takim must have. Do tego lepsza stabilizacja, uszczelnienia większy wizjer. I większe rozmiary.
    Brałbym chyba E-M1, jeżeli różnica wymiarów ci nie przeszkadza.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.786
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Akurat znaczenia focus stacking do makrofotografii bym nie przeceniał. Osobiście stackowanie rzadko stosuję,ale z racji zainteresowań mam kontakty z ludźmi którzy na stackowaniu zdjęć makro zęby zjedli. I... również ci, którzy mają w swoich Olympusach focus stacking zamiast niego używają najczęściej funkcji focus bracketing którą mają zarówno E-M1 jak i E-M10II. Focus stacking różni się od focus bracketing tym, że aparat od razu sam składa stacka z sekwencji zdjęć - ale ma to swoje ograniczenia - działa tylko na plikach jpg, ograniczona jest też liczba klatek, działa tylko z niektórymi, nielicznymi obiektywami Olympusa. Focus bracketing działa z dowolnymi obiektywami AF, musimy wprawdzie samodzielnie złożyć stacka w komputerze, ale możemy go złożyć ze znacznie większej ilości klatek, używać plików raw, a do tego dobre oprogramowanie na komputerze zapewnia znacznie większy wpływ na wygląd końcowy stacka niż automatyczne składanie w aparacie. Większa moc obliczeniowa komputera pozwala też na stosowanie bardziej skomplikowanych algorytmów składania co może mieć wpływ na uzyskaną jakość stacka. Trzeba tylko pamiętać, że składanie stacka wymaga dość szybkiego procesora i dużej ilości pamięci - 8GB to już przy kilkunastu obrazkach 16Mpix zdecydowanie za mało do komfortowej pracy.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #4

    Dołączył
    Feb 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Jak na razie chyba zdecyduję się na E-M1. Co prawda kupując PENa chciałem mieć aparat o kompaktowych wymiarach i tylko z tego powodu nie kupiłem FF, ale wydaje mi się, że w aktualnej sytuacji nie ma co zmieniać całego systemu. Jestem dopiero na początku drogi do bycia "dobrym" fotografem i chciałbym kupić sprzęt który, nie będzie mnie ograniczać. Zastanawiam mnie tylko jeszcze kwestia trwałości sprzętu, czy kupując E-M1 z przebiegiem 25 tyś zdjęć, będzie on w stanie mi towarzyszyć przez rok, czy dwa?

    Panie Marku co do sprzętu do obróbki zdjęć, to mam naprawdę porządnego laptopa kupionego pod tym kątem.

  5. #5
    Moderator - opiekun giełdy Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Iwo
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.473
    Siła reputacji
    48
    Moja galeria
    Lepiej w pierwszej kolejności zainwestuj w lepsze obiektywy.
    Interesujesz się portretem. Możesz kupic 45mm f/1,8, lub Sigmę 56mm f/1,4
    Makro: 60mm f/2,8, lub coś tańszego z manualnych.
    Chcesz łatwiej robić zdjęcia w kiepskim oświetleniu... kup jaśnieszy obiektyw np. 17mm f/1,8.
    Epl-8 ma praktycznie identyczną matrycę co em1 i seria em10, więc zdjęcia same w sobie nie będą lepsze. Jeśli chcesz omd, to ja polecam kupić używane e-m5 II, lub nowe em10 i zostawić parę groszy na lepsze jakieś dedykowane do tego co chcesz szkiełko.
    Kupno em1 ma sens głównie, jeśli masz jakieś lepsze szkło ze starego systemu 4/3, z którym nie potrafisz się rozstać.
    Ostatnio edytowane przez Iwo ; 6.08.19 o 14:24

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Zacznij o podjęcia decyzji, co jest najważniejsze. Jeśli makro, to z Olkiem dasz radę, jeśli coś z pozostałych, to masz o czym myśleć
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  7. #7

    Dołączył
    Feb 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Jescze raz dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Decyzja zapadła i zakupiłem Olympusa OM-D E-M1. Uznałem, że lepszy AF, stabilizacja i wytrzymała konstrukcja będzie dla mnie najlepszym rozwiązaniem.
    Ze szkieł mam 45mm f1.8. 14-42 i 50-150(kitowe), dodatkowo Jupiter 135 3.5.
    W planach zakupowych mam sigme 16 mm f1.4 lub Olka 17 mm f1.8 tutaj decyzji jeszcze nie podjąłem,który ostatecznie. A na 100% kupię Olumpusa 60 mm f2.8.

  8. #8
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez PiXeL91 Zobacz posta
    W planach zakupowych mam sigme 16 mm f1.4 lub Olka 17 mm f1.8 tutaj decyzji jeszcze nie podjąłem,który ostatecznie. A na 100% kupię Olumpusa 60 mm f2.8.
    Sigma.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    ci, którzy mają w swoich Olympusach focus stacking zamiast niego używają najczęściej funkcji focus bracketing k
    dokładnie, chodziło mi o focus bracketing

Podobne wątki

  1. Co wybrac?
    By helmuth in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 20.06.08, 14:11
  2. Co wybrać
    By tidia in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 5.01.06, 21:04
  3. co wybrac
    By gutek in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15.09.04, 20:39
  4. co wybrac?
    By Kuba in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 19.08.04, 20:15

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.