Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 89

Wątek: Czarnobyl z Olympusem

  1. #1
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar jagger
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.365
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria

    Czarnobyl z Olympusem

    Cześć.
    ostatnio byłem w Czarnobylu, było to jeszcze przed pojawieniem się słynnego serialu na HBO, więc miałem to szczęście że jeszcze zmasowanego ataku turystów nie było. Miałem świetnego przewodnika Marka, który pokazywał mi najdziksze zakątki strefy. Napisałem pismo przed wyjazdem na Ukrainę do Olympusa z prośba o wypożyczenie nowego klocka EM x1 ale zlali mnie ciepłym moczem odpisując że jest tak ogromne zainteresowanie tym sprzętem, iż nie mają na stanie testowych modeli (akurat! mogli napisać że za cienki bolek jestem a ja przecież bym się nie obraził) No nic może to i lepiej, jeszcze by się okazało że mój poczciwy omd em1 niczym nie ustępuje dwa razy droższej i większej maszynce
    Przygotowałem się do wyjazdu bardzo dokładnie, wiedziałem że są 3 strefy skażenia w zonie. Najsłabsza, w której nocowałem i tam znajdowało się miasto Czarnobyl, druga strefa środkowa, gdzie była Prypeć i opuszczone wioski oraz trzecia, najważniejsza z elektrownią i różnymi portami i zakładami gdzie teoretycznie skażenie było największe. Wszystkie te strefy były od siebie oddzielone posterunkami kontrolnymi, które posiadały specjalne bramki wykrywające skażenie. Nie było możliwości przejazdu z jednej strefy do drugiej bez kontroli na tych bramkach (wyglądały taj jak te na lotniskach) Zasada jest taka. Przekraczając strefę w jedną lub drugą stronę musisz być zeskanowany. Jeśli bramka zacznie piszczeć to znaczy że przyczepiły się do Ciebie jakieś skażone cząsteczki i wtedy musisz się cofnąć i wyczyścić ubranie. Jeśli się nie uda ubranie jest rekwirowane i nie interesuje to ochrony, że w zimę musisz wracać do hotelu na golasa lub w samych gaciach. Gorzej, jeśli stojąc nago nadal bramka piszczy w tedy oznacza to że albo przyczepiło się coś do skóry albo co gorsza taką cząsteczkę się połknęło. Na szczęście takich przypadków nie ma tam już od lat i wszystkie testy przechodziłem bez pikania a miałem ich do 10 dziennie a tych dni spędziłem w strefie 5 nocując w Czarnobylu cztery noce. Dobra rada jest taka, by nie ubierać się jak na wojnę do strefy w bojówki USarmy lub Helikona za dzikie pieniądze, bo możemy je stracić na bramkach Ja ubrałem się w spodnie robocze z kieszeniami (jedna para w zapasie), koszule flanelową (jedna w zapasie) i buty za kostkę trekingowe i nieprzemakalne z decathlonu (druga para w zapasie) miałem też nakrycie głowy w postaci kapelusza z rondem oraz (bardzo ważne) rękawice robocze które okazały się niezbędne, gdyż wszystko pokrywał tam kurz, pył cementowy i rdza.
    Na wjeździe podpisałem dokument, że wszystko robię na własną odpowiedzialność a w razie mojej śmierci me organy wewnętrzne przechodzą na własność Ukrainy, tak mi przynajmniej przetłumaczył mój przewodnik Marek a on lubił sobie robić jaja, więc możliwe, że jednak organy wróciłyby do ojczyzny
    Na wjeździe dostałem też specjalny wisiorek, który miał monitorować napromieniowanie jakie przyjmę przez te kilka dni oraz licznik geigera którego terkotanie będzie mi teraz od tej pory towarzyszyć dzień i noc.
    Szlaban się podniósł i wjechaliśmy do strefy.
    Może teraz napisze co ze sobą wziąłem jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny, bo okazało się że dobrałem wszystko idealnie i gdybym tam wracał (a wrócę) to zabrał bym dokładnie to samo.
    Do plecaka Lowepro Flipside Trek AW 450 L. włożyłem:
    dwa korpusy omd em1
    szkła:
    mz 7-14 f2.8
    mz 12-40 f2.8
    mz 8 f1.8
    statyw manfrotto befree
    5 baterii do omd em1 + dwie ładowarki i wężyk spustowy którego jednak nigdy nie użyłem.
    nic więcej nie wziąłem, żadnych lamp teleobiektywów filtrów itp.
    Wszystko zależy oczywiście od przewodnika. Ja miałem takiego który zaprowadzał nie do danego budynku czy wioski i mówił. Tu spotykamy się za godzinę masz czas rób co chcesz, chodź tylko cicho by patrol ciebie nie usłyszał (jest zakaz wchodzenia do budynków a lotne patrole są dość częste ale jeżdżą tylko drogami praktycznie nie wysiadają z radiowozów. Jednak gdyby tak się stało i przyłapali by mnie na tym, że eksploruję budynek, to od razu eksmisja z Ukrainy a Marek miałby problemy z licencją przewodnika. To oczywiście teoria. W praktyce wszyscy się tam znają i przymykają oko. A przewodnicy nie każdemu chcą pokazać to co głęboko ukryte jest w strefie. Trzeba dużo wypić i zaskarbić sobie zaufanie w każdym razie dzięki temu miałem dużo czasu by pracować ze statywem i używać niskiego iso nie przekraczając 200 czasem 400. większość zdjęć robiłem za pomocą wielokrotnej ekspozycji ustawiając spust migawki na 2 sek. by uniknąć poruszeń. Wężyk okazał się zbyt upierdliwy w przestawaniu statywu i przymocowanego do niego aparatu w ogromnym pierdolniku jaki panował we wnętrzach budynków.
    Na pierwszy raz to może tyle tego słowotoku. Oczywiście głównym tematem tego wątku będą zdjęcia, które poniżej z opisem zacznę systematycznie wstawiać. Jeśli was to zainteresuje to dajcie znać. Trochę tego napstrykałem, postaram się też trochę poopisywać to co będzie widoczne na zdjęciach.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	129.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	465,9 KB
ID:	212821

    ten znak ZONA jest namalowany na wszystkich pojazdach porzuconych w strefie, które brały udział w ewakuacji miast i wiosek oraz usuwaniu skutków awarii reaktora. Był on piętnem informującym że dany pojazd jest skażony i nie może już nigdy opuścić strefy. Dziesiątki takich aut, amfibii, czołgów, autokarów stoi po lasach i drogach rdzewiejąc tam od 33 lat.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	179
Rozmiar:	458,7 KB
ID:	212822
    Zaraz po wjeździe do pierwszej strefy napotkałem przedszkole. to dość ciekawe miejsce budynek przypominał raczej dworek niż budynek użyteczności publicznej. ciekawostką jest to że przez te 33 lata wykluczenia, strefa kompletnie zarosła i to co kiedyś było pięknym miastem (bo było pięknym później to wyjaśnię) teraz znajduje się w głębokim lesie pełnym dzikiego ptactwa i zwierzyny. Pech tak chciał, że przez 4 dni lało jak z cebra więc większość zdjęć będzie z wnętrz budynków a mało plenerowych. Nawet jakby nie padało to jakoś nie zachwyciły mnie szerokie plenery zarośniętych miasteczek. Dla mnie nuda
    Natomiast to co działo się w środku to inny świat. Przez kilkadziesiąt lat, mrozów, śniegów, deszczy i upałów, ściany wewnątrz nabrały takich kolorów że mojej wcześniejsze plany robienia albumu w konwencji BW spełzły na niczym i większość zdjęć mam w kolorze.
    Tak też było w tym przedszkolu, gdzie ściany przybierały różne odcienie zieleni. to akurat sala do leżakowania. Porozrzucane zabawki robią ogromne wrażenie. Jednak nie dajmy się zwieźć, większość z nich poprzynosili stalkerzy i poukładali je do swoich zdjęć i filmów. to nie jest tak że wszystkie porzucone rzeczy w strefie pamiętają moment wybuchu. Ktoś tam dba o to byśmy tak myśleli i by eksploracja była bardziej dramatyczna. Będzie to widac na innych zdjęciach gdzie ilośc masek przeciwgazowych oraz książek komunistycznych jest większa niż w muzeum komunizmu w Moskwie.
    Ostatnio edytowane przez jagger ; 18.07.19 o 19:24

  2. #2
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar gulasz
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    7.301
    Siła reputacji
    363
    Moja galeria
    oj interesuje i to bardzo - czekam z niecierpliwością na foty
    Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś SAM...
    Życie jest zbyt krótkie by przejmować się porażkami..

    gulasz się szlaja - za królikami, po górach, Kambodża'17, Kolumbia'18, Islandia'22



  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar sikor
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.056
    Siła reputacji
    220
    Moja galeria
    Opis zajefajny. Z niecierpliwością czekam na zdjęcia - będzie co oglądać
    OM-1; E-M5 II; E-M1; XZ-2; trochę słoików

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar jagger
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.365
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	183
Rozmiar:	412,3 KB
ID:	212823
    Gdy nastąpiła awaria na początku władze ukrywały to, nie będę wnikał czemu bo to nie miejsce na to. ale gdy w końcu nastąpiła ewakuacja to ludności powiedziano, że to niewielki problem i że za 3 dni wrócą z powrotem do swych domów. Obywatele więc brali tylko bagaż podręczny, zostawiając szklanki z niedopitą herbatą, miski z zupą i inne rzeczy ot tak jak stały... nigdy więcej tam nie wrócili, zostając najczęściej przeniesieni do Kijowa.

  5. #5
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar gulasz
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    7.301
    Siła reputacji
    363
    Moja galeria
    A może wyciągnąć to z hyde parku jednak do wątku zdjęciowego ??
    Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś SAM...
    Życie jest zbyt krótkie by przejmować się porażkami..

    gulasz się szlaja - za królikami, po górach, Kambodża'17, Kolumbia'18, Islandia'22



  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar jagger
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.365
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez gulasz Zobacz posta
    A może wyciągnąć to z hyde parku jednak do wątku zdjęciowego ??
    a jak to można przenieść?

  7. #7
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.630
    Siła reputacji
    325
    Moja galeria
    Ciekawie się zapowiada.
    Pytanie :
    Czy oglądanie promieniotwórczych zdjęć nie ma szkodliwego wpływu na organizm oglądającego ???
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar jagger
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.365
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	174
Rozmiar:	484,9 KB
ID:	212827
    w samej strefie jest ponad dwadzieścia przedszkoli i żłobków. To naprawdę spore miasta były. Mówi się zawsze o Czarnobylu jako głównym mieście a tak na prawdę to Prypeć była większa i ciekawsza w Czarnobylu to same familoki stały z cegły niezbyt ciekawe, mieszkałem w jednym z nich. Prypeć to było miasto wzorcowe, pięknie zaprojektowane z szerokimi ulicami, basenami halami sportowymi kinami i teatrami. Luna park i place zabaw wszystko to miało umilać życie tym szczęśliwcom, którzy dostali tam mieszkanie.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	127.jpg
Wyświetleń:	186
Rozmiar:	466,0 KB
ID:	212830
    tu na zdjęciu jest supersam w tamtych czasach to było coś w ZSRR. Pułki uginały się od towarów, przykładowe socjalistyczne miasto było uprzywilejowane w dostawach artykułów z całego RWPG

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11.jpg
Wyświetleń:	180
Rozmiar:	456,1 KB
ID:	212829
    jak wcześniej pisałem, przedszkola najczęściej mieściły się w osobnych budynkach, często przypominających dworki z gankami i kolumnami przy wejściach. Spadziste dachy i ogrody wokół sprawiały, ze naprawdę były to piękne obiekty choć dzisiaj przypominają ruinę otoczoną wielkimi drzewami.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	183
Rozmiar:	460,3 KB
ID:	212831
    wszędzie na stołach i podłogach natknąć się możemy na podręczniki i zeszyty z tamtych lat, jednak czy na pewno są one świadkami tragedii, tutaj wątpię zbyt dużo tych fantów lezy wszędzie mi mam wrażenie że specjalna ekipa dba o to by 'zwiedzający' napotykał jak najwięcej pamiątek z tamtych czasów.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7.jpg
Wyświetleń:	173
Rozmiar:	473,0 KB
ID:	212832
    tutaj przykład zastanej 'ustawki' Nadpalona lalka? przecież tam nie było pożaru. Jak wcześniej pisałem dość popularnym sportem są wypady stalkerów do strefy. Jest to nielegalne i wiąże się ze sporymi karami. Przechodzą do miasta bagnami od strony Dniepru cały teren wykluczenia to wielkie bagno pełne komarów i łosi wilków a nawet niedźwiedzi. Sporo muszą się stalkerzy namęczyć by tam wejść jedni na dowód tego że tam byli robią wrzuty na ścianach sprayem inni przynoszą umówione fanty na miejsce i robią im zdjęcia, najczęściej są to lalki lub zabawki, wydłubują im oczy, wyrywają raczki i ustawiają w mrocznych zaułkach szpitali i przedszkoli. Na swojej drodze napotkałem dwóch stalkerów podczas eksploracji bardziej się mnie wystraszyli niż ja ich podejrzewam że mogli mnie wziąć za członka patrolu bo zwiewali szybciej niż się pojawili.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	88.jpg
Wyświetleń:	1016
Rozmiar:	454,1 KB
ID:	212834
    od stalkerów ciekawsze spotkania były ze zwierzętami. tu na zdjęciu wilczak czyli krzyżówka psa z wilkiem. Chodziło ich tam dość sporo były łagodne a nawet przyjazne, ten ze zdjęcia towarzyszył mi podczas eksploracji budynków zaplecza wielkiego radaru pozahoryzontalnego
    Ostatnio edytowane przez jagger ; 18.07.19 o 21:01

  9. #9
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar gulasz
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    7.301
    Siła reputacji
    363
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez jagger Zobacz posta
    a jak to można przenieść?
    Admini/modzi pomogą @Jacek_Z , @Saboor pomożecie i przeniesienie wątek do działu foto (podróżnicza albo ogólny mi pasuje )
    Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś SAM...
    Życie jest zbyt krótkie by przejmować się porażkami..

    gulasz się szlaja - za królikami, po górach, Kambodża'17, Kolumbia'18, Islandia'22



  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar jagger
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.365
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez gulasz Zobacz posta
    Admini/modzi pomogą @Jacek_Z , @Saboor pomożecie i przeniesienie wątek do działu foto (podróżnicza albo ogólny mi pasuje )
    byłbym zobowiązany

Podobne wątki

  1. Czarnobyl
    By shary in forum Ocena audio/video
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 3.05.13, 19:59
  2. Safari z Olympusem?
    By Adaś in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 19.05.10, 01:40
  3. Problem z Olympusem C 725 UZ
    By lukasssh in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30.05.06, 22:46
  4. Co z tym Olympusem C 770 ?
    By Fako in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 16.11.04, 10:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.