Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Ciekawy statyw od Peak Design

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria

    Ciekawy statyw od Peak Design

    Peak Design na Kickstarter przedstawił ciekawy statyw.
    https://www.kickstarter.com/projects...rKHP5eXIsIqu60
    Cena raczej wysoka jak przystało na PD ale statyw jest dość kompaktowy i bardzo funkcjonalny wg mnie.
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

  2. #2

    Dołączył
    Jul 2019
    Mieszka w
    Trójmiasto
    Posty
    1
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cena dość wysoka ale tutaj szczegółowo wyjaśnili dlaczego tyle: https://www.facebook.com/peakdesignp...4595?__tn__=-R

  3. #3
    Moderator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar nightelf
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Olsztyn/Warszawa
    Posty
    5.765
    Siła reputacji
    182
    Moja galeria
    Jak będzie w sklepie to chętnie zobaczę.
    Obawiam się nieco o jego stabilność przy pełnym rozstawieniu nóg.
    "Bez muzyki życie byłoby pomyłką." ~ Wilhelm Friedrich Nietzsche
    E-M5 + Pen E-P3 + Lumix 20/1.7 + Oly 12-40/2.8 + 45/1.8 + 40-150 + manualne macro +7.5/3.5
    moja galeria: http://nightelf.org Prawa Ręka Egzekutora-Skarbnika TWA

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez nightelf Zobacz posta
    Jak będzie w sklepie to chętnie zobaczę.
    Obawiam się nieco o jego stabilność przy pełnym rozstawieniu nóg.
    Nie wygląda to źle, więcej sekcji wpływa na dstabilnośc ale wiekokątny przekrój nóg pownien pomóc.
    Mam w tej chwili trzy: 1.Sirui T005 który nie jest zbyt bardzo stabilny ale generalnie lekki i poręczny - z bezlustrem tworzy fajny duet (warto poprawić głowicę bo to jego najsłabszy element!). 2.Masywny Giottos którym można odpędzać niedźwiedzie... dobry jest, stabilny, długi, ciężki, lubi zostawać w domu 3. Jest też Hama Star 63? plastik fantastik którego zakupiłem wieki temu za kilka euro do mojego e510. Nieraz słyszałem i czytałem, że to tandeta ale ta tandeta jest zadziwiająco stabilna

    Peak wydaje się ciekawy, może kiedyś on albo jego klon zastąpi Sirui
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

  5. #5

    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    18
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Mcarto Zobacz posta
    Nie wygląda to źle, więcej sekcji wpływa na dstabilnośc ale wiekokątny przekrój nóg pownien pomóc.
    Mam w tej chwili trzy: 1.Sirui T005 który nie jest zbyt bardzo stabilny ale generalnie lekki i poręczny - z bezlustrem tworzy fajny duet (warto poprawić głowicę bo to jego najsłabszy element!). 2.Masywny Giottos którym można odpędzać niedźwiedzie... dobry jest, stabilny, długi, ciężki, lubi zostawać w domu 3. Jest też Hama Star 63? plastik fantastik którego zakupiłem wieki temu za kilka euro do mojego e510. Nieraz słyszałem i czytałem, że to tandeta ale ta tandeta jest zadziwiająco stabilna

    Peak wydaje się ciekawy, może kiedyś on albo jego klon zastąpi Sirui
    Niestety wielokątny przekrój nóg prędzej będzie przeszkadzał, niż pomagał - mniejsza sztywność w niektórych kierunkach w porównaniu z kołowym.
    Po obejrzeniu kilku filmów śmiem twierdzić, że wygląda to co najwyżej średnio, a jak na tę cenę bardzo słabo.

    Po pierwsze dlatego, że 'wbudowana' głowica jest beznadziejna - nie da się jej używać bez wysunięcia kolumny centralnej (niedużego, ale zawsze) i nie da się swobodnie obracać aparatu góra-dół w orientacji portretowej.
    Po drugie mam poważne obawy co do stabilności. Raz, że nie da się pracować bez wysunięcia cieniutkiej kolumienki, która na dodatek jest dzielona. Dwa, że na wszystkich 'recenzjach' (statywów dostarczonych za darmo przez producenta...) wyraźnie widać, że sztywny ja skała nie jest i wyraźnie się trzęsie. 'Recenzenci' mówią o dobrej stabilności, ale nikt jej nie weryfikuje i nie pokazuje czasu tłumienia drgań...

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rysz Zobacz posta
    Niestety wielokątny przekrój nóg prędzej będzie przeszkadzał, niż pomagał - mniejsza sztywność w niektórych kierunkach w porównaniu z kołowym.
    Po obejrzeniu kilku filmów śmiem twierdzić, że wygląda to co najwyżej średnio, a jak na tę cenę bardzo słabo.

    Po pierwsze dlatego, że 'wbudowana' głowica jest beznadziejna - nie da się jej używać bez wysunięcia kolumny centralnej (niedużego, ale zawsze) i nie da się swobodnie obracać aparatu góra-dół w orientacji portretowej.
    Po drugie mam poważne obawy co do stabilności. Raz, że nie da się pracować bez wysunięcia cieniutkiej kolumienki, która na dodatek jest dzielona. Dwa, że na wszystkich 'recenzjach' (statywów dostarczonych za darmo przez producenta...) wyraźnie widać, że sztywny ja skała nie jest i wyraźnie się trzęsie. 'Recenzenci' mówią o dobrej stabilności, ale nikt jej nie weryfikuje i nie pokazuje czasu tłumienia drgań...
    Wielokątny przekrój zawsze zwiękasza wytrzymałość i stabilność
    Kolumna fakt jest cieńka ale z doświadczenia wiem, że nie należy jej wysówać, tutaj mam dużą kulę i nawet lekko wysunięta zapewnia już niezłą ergonomię a system składania wpływa na poręczność i wielkość zestawu. Dla mnie ciekawy następca mojego Sirui.
    Poczekam na jakieś wiarygodne recenzje.
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

  7. #7

    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    18
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Mcarto Zobacz posta
    Wielokątny przekrój zawsze zwiękasza wytrzymałość i stabilność
    Co do reszty można się kłócić, ale to jest bzdura, co łatwo wykazać.

    Sztywność (a zatem i 'stabilność') jest wprost proporcjonalna do modułu bezwładności przekroju.
    Policzmy zatem moduł bezwładności dla przekroju kołowego i kwadratowego (najłatwiejszy do liczenia wielokąt) o tym samym polu przekroju (identyczna masa profilu) i grubości ścianki.
    Żeby łatwo było zrozumieć weźmy proste dane: kwadrat o boku A = 10 mm i grubości ścianki 1 mm.

    Moduł bezwładności przekroju kwadratowego: I = (A^4-a^4)/12
    gdzie: a = A-2
    Otrzymujemy z tego wartość 492 mm^4

    Dalej obliczamy średnicę rury o identycznym przekroju.
    Przekrój profilu kwadratowego: S = A^2 - a^2 = 100 - 64 = 36 [mm^2]
    Przekrój profilu okrągłego: S' = Pi*(D^2 - d^2)/4 = Pi*(D^2 - (D-2)^2)/4
    S=S' => D = (36 + Pi)/Pi = 12,46 mm (zaokrąglone do 4 cyfr znaczących)

    Na tej podstawie możemy obliczyć moment bezwładności przekroju okrągłego: I = Pi*(D^4 - d^4)/64 = Pi*(D^4 - (D - 2)^4)/64 = 595,4 [mm^4]

    Z tego otrzymujemy, że sztywność przekroju kołowego o identycznej masie będzie w tym przypadku o około 21% większa.
    Wytrzymałość na wyboczenie też można policzyć, ale mi się nie chce. I tak rura wygra

    Nie wiem jak wymyśliłeś, że wielokąt zawsze będzie lepszy od okręgu, ale nie jest to prawda i nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia. Profil wielokątny (lub stosowany w budownictwie dwuteownik) może być sztywniejszy/bardziej wytrzymały w pewnych kierunkach, ale zawsze będzie istniał kierunek, w którym jego sztywność i wytrzymałość jest mniejsza, niż dla okrągłej rury o identycznej masie.

  8. #8

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    973
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria
    Ostatnio edytowane przez dcs ; 7.07.19 o 17:49

  9. #9

    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    18
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dlatego przyjąłem założenie jednakowej masy i grubości ścianki - to są czynniki, które są ograniczone założeniami projektowymi, technologią produkcji i użytymi materiałami (na przykład maksymalny stosunek średnicy do grubości ścianki jak i minimalna grubość ścianki bardzo zależą od materiału).

    Nie zmienia to jednak faktu, że przy zachowaniu pozostałych czynników jednakowych okrągła rura cienkościenna jest najlepszym możliwym profilem pod względem wytrzymałości na wyboczenie, sztywności/wytrzymałości na skręcanie i sztywności we wszystkich kierunkach (jak pisałem wcześniej - inne profile mogą być lepsze w jakimś kierunku, ale w którymś zawsze będą gorsze).

    Dla mnie w przypadku statywu kluczowy jest stosunek sztywności/udźwigu do masy i do tego się odnosiłem. Nie sztuka zrobić statyw dużo stabilniejszy, ale cięższy. Sztuka zrobić lżejszy i równie stabilny lub stabilniejszy o tej samej masie.

    W omawianym produkcie wszystko wskazuje na to, że postawiono na minimalizację rozmiarów kosztem sztywności (zmiana profili itp) przy możliwie małej masie. Ogólnie koncepcja jest ciekawa, ale z ceną srogo przegięli. Gdyby były takie w PLN, a nie $, to mógłbym rozważać i po przetestowaniu kupić. W obecnym przypadku lekki statyw aluminiowy z głowicą o sporych ograniczeniach za ponad 1000 zł traktuję jak żart. Cena tego z włókna węglowego jeszcze 'lepsza'...

  10. #10

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    973
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez rysz Zobacz posta
    Nie zmienia to jednak faktu, że przy zachowaniu pozostałych czynników jednakowych okrągła rura cienkościenna jest najlepszym możliwym profilem pod względem wytrzymałości na wyboczenie, sztywności/wytrzymałości na skręcanie i sztywności we wszystkich kierunkach (jak pisałem wcześniej - inne profile mogą być lepsze w jakimś kierunku, ale w którymś zawsze będą gorsze).
    Ale nogi statywu są w jednym kierunku obciążone bardziej. Mniejsza o to.

    1. https://www.dpreview.com/articles/14...-saving-design

    2. https://petapixel.com/2018/09/17/lum...-seconds-flat/

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 3.01.19, 08:31
  2. Pytanie o statyw Statyw SKF6625
    By fotna in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 18.11.18, 01:29
  3. [DPR] Design, looks and desire: Olympus does it again
    By RSSBot in forum Co w sieci piszczy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 1.02.16, 17:50
  4. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 1.11.14, 22:20

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.