Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 22

Wątek: Sigma 60-600mm F4.5-6.3 DG OS HSM Sport

  1. #11

    Dołączył
    Dec 2015
    Mieszka w
    PE RPA
    Posty
    78
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Super to wygląda, zestaw/ fotki. Gratulacje. Będę próbował wypożyczyć ten obiektyw i potestować na moim em1 II. Oryginalnie planowałem jeden z 150-600, zależy mi jedynie na długim końcu, a też budżet trochę zbyt szczupły na tą nową Sigmę, ale wypożyczenie nie powinno mnie zrujnować.

  2. #12
    Awatar Aleksandr
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    108
    Siła reputacji
    77
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Blacklude Zobacz posta
    Super to wygląda, zestaw/ fotki. Gratulacje. Będę próbował wypożyczyć ten obiektyw i potestować na moim em1 II. Oryginalnie planowałem jeden z 150-600, zależy mi jedynie na długim końcu, a też budżet trochę zbyt szczupły na tą nową Sigmę, ale wypożyczenie nie powinno mnie zrujnować.
    Moim zdecydowanym faworytem był Tamron 150-600. Niestety adapter go nie widział. Być może będzie wkrótce aktualizacja dla kolejnych szkieł, w tym tego Tamrona. Do 150 mm mam jasne M.Muiko f/2,8; więc oba szkła dobrze by się uzupełniały. Ale jest jak jest - nie narzekam, a często nawet cieszę się z uniwersalności tej Sigmy. Żaden z testowanych przeze mnie teleobiektywów już przy ogniskowej 200 czy 300 mm nie dorównywał ostrością Sigmie przy 600 mm. To wyjątkowe szkło na długim końcu (dla amatora). No i rozmycie drugiego planu! Nie testowałem jednak L-ek Canona. Jakoś nie patrzyłem w tym kierunku, chyba nielubię ich białych korpusów.

    Pozdrawiam, Aleksander

  3. #13

    Dołączył
    Dec 2015
    Mieszka w
    PE RPA
    Posty
    78
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Skąd ta preferencja dla Tamrona względem Sigm 150-600?

  4. #14
    Awatar Aleksandr
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    108
    Siła reputacji
    77
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Blacklude Zobacz posta
    Skąd ta preferencja dla Tamrona względem Sigm 150-600?
    Preferencja czysto teoretyczna dla wersji G2 na podstawie różnych źródeł, np. tu:
    https://www.swiatobrazu.pl/tamron-sp...terystyka.html

    Sigmę oczywiście cenię w oparciu o wcześniejsze własne doświadczenia ze stałką150 mm macro, np. za mikrokontrast i oddawanie barw . Niestety, sprzedałem bo miałem problerm z ostrzeniem w m4/3. A wbrew podręcznikom i powszechnym opiniom nawet w macro autofokus częściej daje mi lepsze wyniki niż moje oczy i ręka. Tamron jest, poza tym, opisywany jako ostrzejszy od Sigmy 150-600 w centrum kadru, a w m4/3 wykorzystuje się przecież właśnie środek pola widzenia obiektywu.

    Pozdrawiam, Aleksander




  5. #15
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.312
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria
    nie wiem jaki jest sens takiego kombinowania skoro jest PL100-400, mieć wszystko po "bożemu" + zysk w wadze i wielkości
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  6. #16
    Awatar Aleksandr
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    108
    Siła reputacji
    77
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez viruuss Zobacz posta
    nie wiem jaki jest sens takiego kombinowania skoro jest PL100-400, mieć wszystko po "bożemu" + zysk w wadze i wielkości
    Tylko że "po bożemu" niby powinno być najlepiej, ale tylko niby. I nie każdy musi "po bożemu". W panasonikowym 100-400 strość spada już po 300 mm. To wolałbym dużo lepszy optycznie i konstrukcyjnie Canon EF 70-300 mm f/4-5.6 IS II USM Nano za ok. 2000 zł. Miałem panasa 100-300, był niezły do 200 mm. Panasonikowi długie tele jakoś nie udają się. Może nie miałem szczęścia do egzemplarza. Ale testy i opinie innych wymagających jakości użytkowników potwierdzają.

    A w tej Sigmie mam (nie tylko ja) ostrość (i ogólnie jakość obrazka) przy pełnym otwarciu przysłony na całej rozpiętości 60-600 mm, o jakiej w panasonikowych tele można tylko pomarzyć. Do tego uniwersalność zastosowań, o czym pisałem wcześniej.

    Nikogo oczywiście nie namawiam do tego szkła z uwagi na cenę, ciężar i określone niedogodności w użytkowaniu. Wybór musi być dokonywany w oparciu o własne preferencje. U mnie na pierwszym miejscu było jak najdłuższe tele, żeby kadr był zapisany na matrycy taki jak chcę, a nie wycinany później w programie graficznym. Do Internetu tak, ale kiedy robi się duże powiększenia na papierze staje się to bardzo ważne. Czasem trzeba kadr nieco przyciąć, ale to ma być tylko korekta kompozycji, a nie usuwanie masy niechcianego.

    Pozdrawiam, Aleksander

  7. #17
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.312
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria
    ok, teraz sprawdziłem cenę tego obiektywu 7990, za tyle można kupić używkę Olka 300/4 w PL i teraz dokupić TC2.0, kwestia jakości obrazka chyba nie podlega dyskusji ?
    https://allegro.pl/oferta/obiektyw-o...pro-8165886117
    ale masz rację- jak kto lubi
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  8. #18
    Awatar Aleksandr
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    108
    Siła reputacji
    77
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez viruuss Zobacz posta
    ok, teraz sprawdziłem cenę tego obiektywu 7990, za tyle można kupić używkę Olka 300/4 w PL i teraz dokupić TC2.0, kwestia jakości obrazka chyba nie podlega dyskusji ?
    https://allegro.pl/oferta/obiektyw-o...pro-8165886117
    ale masz rację- jak kto lubi

    U mnie, w fotografii przyrodniczej, najlepsza stałka (tu tylko 300 mm) już na starcie przegrywa z dobrym długim zoomem (tu do 600 mm). Tu nie pomogą wyniki testów, a trzeba by je wykonać tym samym korpusem przez tę sama osobę.
    Nie ma nawet co porównywać tych szkieł ze względu na rozmaitość wielkości fotografowanych obiektów (od kilku centymetrów do ok. 2 metrów jeleń, łoś, żubr) i różnej odległości fotografowania. Wyjątek stanowią obiektywy makro, gdzie zdecydowanie wygrywa stałka. No i jeszcze do portretu też wybieram jasną stałkę. Ale nie do polowania na drobną i grubą zwierzynę. Trzeba by chyba mieć ze sobą ze 3 bardzo drogie stałki.

    Podsumowując, i z mojej strony zamykając - trochę racjonalizmu. To nie jest casus "jak kto lubi", tu chodzi o to, co kto potrzebuje. Bo tak bardzo tej wielkiej Sigmy to ja nie polubiłem; czasem nawet złoszczę się na nią, że taka nieporęczna. Polubiłem natomiast jej wielostronną użyteczność i efekty końcowe, które mi zapewnia.

    Pozdrawiam i życzę sukcesów z zestawem stałek w fotografii przyrodniczej,
    Aleksander

    P.S. Przypomniałem sobie, że do M.Zuiko 40-150 mm f/2,8 kupiłem TC 1,4, i... nie używam. Tak psuje obraz, że lepiej wyciąć fragment z dobrej matrycy niż korzystać z telekonwertera.
    Ostatnio edytowane przez Aleksandr ; 1.07.19 o 07:04

  9. #19
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez viruuss Zobacz posta
    ... kwestia jakości obrazka chyba nie podlega dyskusji ?
    ...
    Raczej nie. Przeczytaj test 300/4 na Optycznych. Już z TC 1,4 jest kiepsko. Z 2,0 będzie lepiej? Do tego ciemniej i konieczność podbijania ISO. Sigma rozłoży zestaw Olka na łopatki.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  10. #20
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    Że jest to bardzo dobry obiektyw nie mam wątpliwości , że jest lepszy od Leica 100-400 nie mam wątpliwości . Ale ciągle mam wątpliwości co do sensu podpinania go pod micro. I twoje zdjęcia z linku mnie nie przekonują , sorki . Aczkolwiek ładne ujęcia, to widać nawet na tych miniaturach , że to micro.

Podobne wątki

  1. Sport
    By dawid_gaszynski in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 133
    Ostatni post / autor: 17.04.23, 17:07
  2. EP-1 a sport
    By snuffi in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 46
    Ostatni post / autor: 2.02.10, 10:07

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.