Strona 14 z 21 PierwszyPierwszy ... 41213141516 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 131 do 140 z 204

Wątek: Początki kozy

  1. #131
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    82. Relaksik

    Nazwa:  P8070272.JPG
Wyświetleń: 298
Rozmiar:  1,26 MB

  2. #132
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    83. Krzyżak chyba. Nazwy posiłku nie znam.
    Nazwa:  pajak3.jpg
Wyświetleń: 220
Rozmiar:  1,37 MB

  3. #133
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    84. W walce. Albo w miłości. Albo w walce o miłość.
    Nazwa:  mewy_2048.jpg
Wyświetleń: 201
Rozmiar:  1,25 MB

  4. #134
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    85. Takie halo mi się trafiło.
    Nazwa:  halo_small.jpg
Wyświetleń: 162
Rozmiar:  222,0 KB


    86. A tu szedłem do roboty i taki widoczek mi się trafił za plecami.
    Nazwa:  Slupsk_small.jpg
Wyświetleń: 164
Rozmiar:  376,6 KB

  5. #135
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar zigger
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Olsztyn
    Posty
    1.616
    Siła reputacji
    95
    Moja galeria
    86 - bardzo harmagedońskie klimaty, aż się człowiek zastanowił A i pająk (86) ładnie pałaszuje, nie powiem, że słodko, ale ciekawie.
    Moczarom... mówimy zdecydowane NIE!!!

  6. #136
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    82-84 bardzo ładnie, tylko mz mają przewalone "światła" ,że aż szczegóły zabiło. .

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  7. #137
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    82-84 bardzo ładnie, tylko mz mają przewalone "światła" ,że aż szczegóły zabiło. .
    @paparapa

    A jakie wg Ciebie jest rozwiązanie tego problemu? Niedoświetlać a potem obrabiać?

    Mam taki ogólny problem, a może to tylko wrażenie, że moje zdjęcia są bardzo ciemne. Mam poczucie, że w znacznej większości przypadków automatyczny pomiar światła powoduje, że zdjęcie jest niedoświetlone i dlatego też często mam ustawioną ekspozycję na +0,3, dla ptaszorów mam +0,7 albo i więcej. Korzystałem z różnych trybów pomiaru i jakoś nie mogę znaleźć tego odpowiedniego.

  8. #138
    Zwycięzca popRAWki Awatar paparapa
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    4.741
    Siła reputacji
    177
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez koza Zobacz posta
    @paparapa

    A jakie wg Ciebie jest rozwiązanie tego problemu? Niedoświetlać a potem obrabiać?

    Mam taki ogólny problem, a może to tylko wrażenie, że moje zdjęcia są bardzo ciemne. Mam poczucie, że w znacznej większości przypadków automatyczny pomiar światła powoduje, że zdjęcie jest niedoświetlone i dlatego też często mam ustawioną ekspozycję na +0,3, dla ptaszorów mam +0,7 albo i więcej. Korzystałem z różnych trybów pomiaru i jakoś nie mogę znaleźć tego odpowiedniego.
    To dość złożony problem. Po części mentalny. Bo ważne jest jak postrzegasz i interpretujesz obrazy na monitorze.
    Monitor jest małym okienkiem w naszym świecie, przez które widzisz zatrzymaną scenę, niemal zawsze w odmiennych warunkach, od tych w jakich jesteś teraz.
    To powoduje że "automatycznie ciągniesz obróbkę do "teraz", a nie do tego, jak było w momencie robienia zdjęcia.


    Drugą sprawą według moich spostrzeżeń jest to, że ten system wymusza często, zwłaszcza przy starszych czy tańszych modelach puszek prześwietlanie zdjęć, aby doświetlić cienie w których czai się szum i zafarby.
    Oczywiście w biały dzień, nie zdarza się to często, ale już wieczorem czy w pomieszczeniach tak.
    Tak się składa,że poprawna ekspozycja powinna nie dopuścić do jakiegokolwiek przepału.
    Takiego defektu nie da się już naprawić. I pozostaje tylko kosz.
    Należy się tego mz za wszelką cenę wystrzegać.

    Dość często określa się poprawnie naświetlone zdjęci nocne, jako niedoświetlone. Dlaczego pytam? Bo są ciemne, a cienie wręcz czarne.
    Ale jeśli w histogramie, wykres dochodzi do prawej krawędzi ramki to zdjęcie nie może być niedoświetlone.

    Więc ogólnie, aby zdjęcia wyglądały dobrze, nie wolno prześwietlać. A histogram "dociągać" maksymalnie do prawej.
    Całą resztę musisz poukładać w edytorze.

    Powyższa fotka kota ma tylko ten jeden feler, że zgubiła się faktura na białym fragmencie futerka. W edytorze "zdejmij" trochę świateł lub białego i powinno być ok.

    A w składanym zdjęciu z ptakami nadmiernie rozjaśniłeś cienie. Że tak napiszę do komorowskiego "bulu".
    Opona zamiast być czarna jest szara. W ten sposób traci się głębię i fota staje się płaska.

    Nie bój się cieni. Światło jest przereklamowane. To nie światło tworzy obraz. Gdyby tak było, oglądać musielibyśmy jasne ekrany.
    Obraz tworzy taniec światła z cieniem. O jakości obrazu decydują ich proporcje.

    Jeśli nawet jesteś w mniejszości, prawda zawsze pozostanie prawdą.



  9. #139

    Dołączył
    Nov 2019
    Mieszka w
    ETM
    Posty
    285
    Siła reputacji
    47
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Tak się składa,że poprawna ekspozycja powinna nie dopuścić do jakiegokolwiek przepału.
    Takiego defektu nie da się już naprawić. I pozostaje tylko kosz.
    Chyba raczej powinieneś napisać, że przepały bywają akceptowalne i ich występowanie robimy/powinniśmy robić na zdjęciu świadomie. Bo na zdjęciu 85 i 86 punktowe przepały na źródłach światła są nieistotne dla zdjęcia ale już na zdjęciu 82 i 83 są krytycznie ważne, bo zależy nam na pokazaniu faktury najjaśniejszych obszarów, bo to one są częścią głównego fotografowanego tematu.
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    To dość złożony problem. Po części mentalny. Bo ważne jest jak postrzegasz i interpretujesz obrazy na monitorze.
    Monitor jest małym okienkiem w naszym świecie, przez które widzisz zatrzymaną scenę, niemal zawsze w odmiennych warunkach, od tych w jakich jesteś teraz.
    To powoduje że "automatycznie ciągniesz obróbkę do "teraz", a nie do tego, jak było w momencie robienia zdjęcia.
    Owszem. Tu autor zdjęć powinien pamiętać, że stosując punktowy czy ograniczony pomiar światła przecież naświetla całą matrycę. Dodatkowo używa trybu wyświetlania "kontrast i ostrość ostry, nasycenie wysokie" co może powodować istotne przekłamania co do odbioru poprawności naświetlenia zdjęcia, kolorystyki, jasności i kontrastu w momencie kiedy rejestruje obraz na matrycy. Trzeba też pamiętać, że nie zawsze trafienie punktem ostrości będzie oznaczać, że interesujacy nas obszar będzie faktycznie ostry tak jak zakładaliśmy np głowa kota na zdjęciu 82.
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Drugą sprawą według moich spostrzeżeń jest to, że ten system wymusza często, zwłaszcza przy starszych czy tańszych modelach puszek prześwietlanie zdjęć, aby doświetlić cienie w których czai się szum i zafarby.
    m1mark2 nie jest aż tak antyczne. Może raczej to kwestia potestowania gdzie leżą fizyczne granice danego aparatu? I zapamiętania gdzie i kiedy wychodzą ograniczenia.
    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Ale jeśli w histogramie, wykres dochodzi do prawej krawędzi ramki to zdjęcie nie może być niedoświetlone.
    Z tym, że nie zapominajmy, że to co widać na ekranie/monitorze/wizjerze z jpga może być często nieco inne niż to co wygenerujemy z rawa.

    Zatem Koza ja jak się uczę aparatu i jego ograniczeń to nie używam za bardzo trybów manualnych i punktowych pomiarów światła. Wolę poznać "przekłamania" automatyki. I robię kilka zdjęć z różnym poziomem korekcji ekspozycji. Choć zastanawiam się na ile jest to dobra metoda nauki...
    Tu na kocie trafiłeś w brązową cześć głowy, mając poniżej najjaśniejszą partie obrazu czyli białe futro. A gdybyś wybrał jako punkt odniesienia biały obszar, 0EV, niższe bazowe iso to jakie mielibyśmy końcowe zdjęcie? Podobnie na pająku. A może masz inne zdjęcia z punktem ostrości i pomiarowym na białych partiach obrazu?
    OM-D E-M10 Mark II + lumix g25 1.7, ED 14‑150mm F4‑5.6 II, xiaoyi 42,5 1,8. / smartfonem już nie focę

  10. #140
    | OlyJedi Awatar Darekw1967
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    2.059
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez koza Zobacz posta
    @paparapa

    A jakie wg Ciebie jest rozwiązanie tego problemu? Niedoświetlać a potem obrabiać?

    Mam taki ogólny problem, a może to tylko wrażenie, że moje zdjęcia są bardzo ciemne. Mam poczucie, że w znacznej większości przypadków automatyczny pomiar światła powoduje, że zdjęcie jest niedoświetlone i dlatego też często mam ustawioną ekspozycję na +0,3, dla ptaszorów mam +0,7 albo i więcej. Korzystałem z różnych trybów pomiaru i jakoś nie mogę znaleźć tego odpowiedniego.
    W m.4/3 korekcje ekspozycji mam ustawione w granicach ( -0.3 EV -> -0.7 EV ).
    Wole niedoswietlac foty bo jak system wypali swiatla to jest klops.

    Jest tez tak szczegolnie w scenach nocnych, ze masz duze roznice miedzy cieniami a swiatlami i nie da sie rozwiazac tego w jednej ekspozycji...
    Nie ma brzydkich aparatow tylko wina czasem brak

Podobne wątki

  1. poczatki nub'a
    By pho in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 16.09.17, 21:36
  2. Początki
    By zabka2002 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 130
    Ostatni post / autor: 27.02.11, 14:40
  3. Początki, początki...
    By Piotras_L1 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 10.01.11, 17:47
  4. Początki
    By pawel11 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13.09.09, 01:50
  5. Początki z E-520
    By Lukas77777 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22.05.09, 09:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.