Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Problem: PORST MACRO Weitwinkel a adapter M42

  1. #1

    Dołączył
    Feb 2019
    Mieszka w
    Żywiec
    Posty
    1
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Problem: PORST MACRO Weitwinkel a adapter M42

    Witam,

    Kupiłem niedawno Olpympusa PEN 7 i chciałem się pobawić obiektywami manualnymi, coś z M42.
    Zaznaczam, że jest to mój pierwszy bezlusterkowiec i wcześniej miałem styczność jedynie z aparatami cyfrowymi, więc niech ewentualne głupie pytania będą mi wybaczone

    Tak, jak już napisałem, mam Olympus PEN 7. Dokupiłem do niego adapter M42 / M4/3 z tej aukcji na alledrogo:
    https://allegro.pl/oferta/adapter-m42-do-aparatow-panasonic-micro-4-3-7737055912
    Dodatkowo zakupiłem obiektyw PORST MACRO Weitwinkel 1:2.8/35mm MC auto:
    https://allegro.pl/oferta/obiektyw-porst-macro-weitwinkel-1-2-8-35mm-mc-auto-8022263699

    Po zamocowaniu obu modułów do korpusu, na obiektywnie ustawiam MF i próbuję kręcić pierścieniami, jednak nic nie widać. Na wyświetlaczu jest czarna plama, nie widać niczego.
    Próbowałem dodatkowo z pierścieniami macro i dalej to samo. Po zdjęciu adaptera i przyłożeniu ręcznie obiektywu do korpusu jest widoczny rozmazany obraz, dodatkowo w obiektywie wszystko działa sprawnie, tak więc to na pewno nie jego wina.

    Bardzo proszę o pomoc

  2. #2
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Czarny wyświetlacz to nic innego jak nie do końca zatrzaśnięta przejściówka.
    Sprawdź:
    Zdejmij wszystko z aparatu - obiektyw, przejściówka... i zostaw goły aparat z otwartą dziurą (będzie widoczna matryca)
    włącz aparat, powinieneś widzieć jasny ekran może z lekko różowym zabarwieniem.
    Załóż na aparat tylko przejściówkę - zrób dokładnie tak samo jak powyżej. W przejściówce jest zwykła dziura, więc obraz powinien być podobny jak poprzednio.
    Jeśli jest czarny, to znaczy że przejściówka nie do końca dokręcona. U mnie wyskakuje dodatkowo komunikat, że obiektyw źle założony.
    Jeśli wszystko jest ok, to szukaj winy w obiektywie. Poszukaj innego obiektywu (np. Heliosy są tanie)
    Ja mam takie przejściówki na M42:
    http://primefoto.pl/glowna/233-adapt...-micro-kf.html

    ===edit===
    Po śrubkach z linku który załączyłeś widać że w obiektywie było grzebane
    Ostatnio edytowane przez Bodzip ; 2.05.19 o 10:50
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  3. #3
    | OlyJedi Awatar waruga
    Dołączył
    Apr 2009
    Mieszka w
    50 05,3 N 018 33,2 E
    Posty
    12.556
    Siła reputacji
    305
    Moja galeria
    Zgadzam się z tym co pisze @Bodzip, źle dokręcona przejściówka takie objawy.
    Moja przygoda z morzem Kapitan I , II , V rejsu PBO

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria
    Brak obrazu na wyświetlaczu dotyczy tylko obiektywów systemowych - jak się nie zapnie poprawnie obiektywu, to będzie czarny ekran, bo styki obiektywu nie trafiają na styki w korpusie. Bez obiektywu, albo z obiektywami niesystemowymi, ekran jest jasny, proporcjonalnie do ilości światła. Moim zdaniem problemem jest wykonanie samego adaptera, który zwiera kontakty w korpusie, co symuluje nieprawidłowe dopięcie obiektywu systemowego. Spróbuj tzw. "Freelensingu" - zdejmij adapter i przyłóż obiektyw do korpusu, bez zamocowania go. Jak pojawi się obraz, to poszukaj, po prostu, innego adaptera.

  5. #5
    Awatar Hiszpan63
    Dołączył
    Jan 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    634
    Siła reputacji
    122
    Moja galeria
    Ta przejściówka po prostu nie zapina się do końca w korpusie lub nieprawidłowo się blokuje i guzik z korpusu nie odbija . To bezstykowa przejściówka . Niewielka niedokładność i lipa . Jak na włączonym aparacie delikatnie wciśniecie guzik to też obraz zniknie i to właśnie jest problem .

Podobne wątki

  1. PL3+OM/m43 adapter + om 50mm f1.8 problem !..
    By xakar in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22.11.13, 22:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.