Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Monitor Eizo - jak ustawić?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Lilen
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Posty
    1.700
    Siła reputacji
    223
    Moja galeria

    Monitor Eizo - jak ustawić?

    Potrzebuje pomocy/porady.

    Mam monitor Eizo CG 2420. Super monitor, sam się kalibruje... no i właśnie z tym mam pewien problem :/. Skalibrowany monitor wyświetla zdecydowanie cieplejsze barwy niż predefinowane ustawienia sRGB.

    Na poniższym filmiku nagrałem o co mi chodzi:
    filmik

    Domyślnie pracuję w trybie 6-CAL3 i teraz mam zmartwienie, że na innych monitorach moje zdjęcia wyświetlają się zbyt zimne i jasne niż tego chcę.
    Czy ktoś mi pomoże zrozumieć w czym jest problem, jeżeli w w ogóle jest? Moje zdjęcia można sprawdzić np. w tym wątku: Esy- floresy, fantasmagorie... i ocenić czy są w zbyt chłodnej czy raczej w ciepłej/normalnej tonacji.

    Będę wdzięczny za komentarz chociaż w sprawie tonacji zdjęć.
    Więcej moich zdjęć na tomekszpila.com lub spotkajmy się na Instagramie

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Koriolan
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    4.665
    Siła reputacji
    292
    Moja galeria
    Mam skalibrowany CS 2420. mam podobnie . U mnie Twoje zdjecia są OK, ale wiem że monitor w trybie CAL wyświetla mi więcej czerwonego niż w sRGB. Jaką temperaturę ustawiłeś? 5500 czy 6500 K ?
    Moje zdjęcia: http://forum.olympusclub.pl/showthre...938#post206938
    zabawki: E-M1 + 12-100/f4 + 8-25/f4+100-400/5.6-6.3+ 12/2 + 45/1.8 . Czasem S 23Ultra

  3. #3
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.786
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    A nie jest to czasem kwestia przestrzeni barw w trybie CAL3? Jeśli jest ona inna niż dla sRGB kolory będą wyświetlane inaczej.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Lilen
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Posty
    1.700
    Siła reputacji
    223
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Koriolan Zobacz posta
    Mam skalibrowany CS 2420. mam podobnie . U mnie Twoje zdjecia są OK, ale wiem że monitor w trybie CAL wyświetla mi więcej czerwonego niż w sRGB. Jaką temperaturę ustawiłeś? 5500 czy 6500 K ?
    Sprawdziłem, mam 6500K
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    A nie jest to czasem kwestia przestrzeni barw w trybie CAL3? Jeśli jest ona inna niż dla sRGB kolory będą wyświetlane inaczej.
    Tak, w CAL3 mam natywną przestrzeń barwną z pewnością dużo szerszą niż dostępna w sRGB ale to chyba o to właśnie chodzi inwestując w monitory Eizo, żeby pracować w możliwie najszerszej przestrzeni barwnej.. Tu raczej nie chodzi o przestrzeń barwną a o temperaturę barwną bieli.
    Więcej moich zdjęć na tomekszpila.com lub spotkajmy się na Instagramie

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Koriolan
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    4.665
    Siła reputacji
    292
    Moja galeria
    O przestrzeń też.
    Moje zdjęcia: http://forum.olympusclub.pl/showthre...938#post206938
    zabawki: E-M1 + 12-100/f4 + 8-25/f4+100-400/5.6-6.3+ 12/2 + 45/1.8 . Czasem S 23Ultra

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Lilen
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Posty
    1.700
    Siła reputacji
    223
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Koriolan Zobacz posta
    O przestrzeń też.
    Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie ale wydaje mi się, że przestrzeń barwna nie wpływa na balans bieli ale m.in. na ilość kolorów, które się ma do dyspozycji. Zmiana przestrzeni barwnej nie powinna zmienić koloru białego na lekko żółty lub lekko niebieski. Przynajmniej nie w tak drastyczny sposób jak na załączonym filmiku
    Więcej moich zdjęć na tomekszpila.com lub spotkajmy się na Instagramie

  7. #7
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Lilen Zobacz posta

    Domyślnie pracuję w trybie 6-CAL3 i teraz mam zmartwienie, że na innych monitorach moje zdjęcia wyświetlają się zbyt zimne i jasne niż tego chcę.
    Czy ktoś mi pomoże zrozumieć w czym jest problem, jeżeli w w ogóle jest?
    Nie jestem tu żadnym ekspertem, także to co napiszę proszę traktować z dużą rezerwą

    W modelu Eizo CS2420 znalazłem taki opis:
    "Monitor po skalibrowaniu przechowuje ustawienia w trybach o nazwie CAL, przy czym każdy z tych trzech trybów odpowiada innemu złączu wejściowemu: 1 dla portu DVI, 2 dla złącza DisplayPort i 3 dla złącza HDMI."

    Nie wiem czy w CG2420 jest podobnie i czy to znaczy, że masz monitor podłączony z komputerem (kartą graficzną) kablem HDMI.
    Z tego co można wyczytać w necie jest to najmniej polecany sposób podłączenia monitora. HDMI to bardziej do TV. Oczywiście wcale nie znaczy, że tu jest przyczyna, może nawet i bardzo mało prawdopodobne. W każdym razie jakbym miał taki monitor na pewno nie połączyłbym go kablem HDMI (może i nie masz, a błędnie zasugerowałem się tym opisem dla cs2420)

    Cytat Zamieszczone przez Lilen Zobacz posta
    Moje zdjęcia można sprawdzić np. w tym wątku: Esy- floresy, fantasmagorie... i ocenić czy są w zbyt chłodnej czy raczej w ciepłej/normalnej tonacji.
    Będę wdzięczny za komentarz chociaż w sprawie tonacji zdjęć.
    Na moim budżetowym Dellu (w/g danych wyświetla 100% sRGB) tonacja na ostatnich zdjęciach mz. jest OK. Nie widzę aby była jakaś zbyt ciepła czy za chłodna.
    PS.
    Na nikoniarzach.pl i mva.pl (pod tym linkiem tez jakieś tam problemy z CG i kolorem) ekspertem jest w tym temacie Tom01 pewnie by coś doradził.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Lilen
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Posty
    1.700
    Siła reputacji
    223
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Nie jestem tu żadnym ekspertem, także to co napiszę proszę traktować z dużą rezerwą

    W modelu Eizo CS2420 znalazłem taki opis:
    "Monitor po skalibrowaniu przechowuje ustawienia w trybach o nazwie CAL, przy czym każdy z tych trzech trybów odpowiada innemu złączu wejściowemu: 1 dla portu DVI, 2 dla złącza DisplayPort i 3 dla złącza HDMI."

    Nie wiem czy w CG2420 jest podobnie i czy to znaczy, że masz monitor podłączony z komputerem (kartą graficzną) kablem HDMI.
    Z tego co można wyczytać w necie jest to najmniej polecany sposób podłączenia monitora. HDMI to bardziej do TV. Oczywiście wcale nie znaczy, że tu jest przyczyna, może nawet i bardzo mało prawdopodobne. W każdym razie jakbym miał taki monitor na pewno nie połączyłbym go kablem HDMI (może i nie masz, a błędnie zasugerowałem się tym opisem dla cs2420)


    Na moim budżetowym Dellu (w/g danych wyświetla 100% sRGB) tonacja na ostatnich zdjęciach mz. jest OK. Nie widzę aby była jakaś zbyt ciepła czy za chłodna.
    PS.
    Na nikoniarzach.pl i mva.pl (pod tym linkiem tez jakieś tam problemy z CG i kolorem) ekspertem jest w tym temacie Tom01 pewnie by coś doradził.
    Dzięki za ciekawe uwagi i za Twoją opinię na tema kolorystyki moich zdjęć - czuję się nieco uspokojony.
    Faktycznie mam podłączony monitor na HDMI ale szukając informacji na temat czym podłączyć monitor aby "było dobrze" (jeszcze przed zakupem monitora) wyszło mi, że HDMI jest równie dobry jak DisplayPort o ile nie zależy mi na wysokim odświeżaniu czy ultra rozdzielczości. Ponownie dzisiaj zweryfikowałem ten temat i osobiście nie znalazłem opinii, że graficzne monitory lepiej nie podłączać przez HDMI ani tym bardziej, że może to mieć wpływ na kolory.
    Jeżeli znalazłeś taką opinię to proszę podeślij mi linka.
    Jeszcze raz dziękuje za chęć pomocy!




    Więcej moich zdjęć na tomekszpila.com lub spotkajmy się na Instagramie

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.630
    Siła reputacji
    325
    Moja galeria
    Weź jeszcze pod uwagę, że każdy monitor wyświetla trochę inaczej, a niektóre więcej niż trochę.
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  10. #10
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Z tym HDMI to pewnie takie bardziej "dmuchanie na zimne". Może coś w tym jednak być, może zależy od samego HDMI, jego standardu (są tam jakieś oznaczenia numerowe). Nie wiem czy wyjście HDMI w karcie graficznej nie jest w jakiś tam sposób dedykowane/przeznaczone do TV, a samo HDMI jako takie, bardziej do urządzeń multimedialnych:, konsola, odtwarzacz DVD, TV, projektor. Po prostu dla "świętego spokoju" użyłbym połączenie Display Port, czy DVI, dedykowane dla monitora.
    Zacytuję tu fragment z forum mva.pl:
    "HDMI bywa problematyczne, ale nie zawsze. Kłopot leży w tym, że jeśli sterownik karty graficznej uzna, że urządzenie jest telewizorem, może wyświetlać na nim okrojoną paletę 16-236 zamiast 0-255. Skutkuje to utratą detali w cieniach i światłach."

    Edit.
    Jeszcze takie cytaty z netu (jak jest z ich wiarygodnością to już trudno powiedzieć):

    "Ponadto TV kompresują przestrzeń kolorów do YCbCr i powinny być używane z materiałami źródłowymi, które zostały stworzone pod ich przestrzeń (RGB 16-235). Gry i wszystko co jest na komputerach korzysta z RGB w pełnym zasięgu - dlatego też nie powinno się podłączać monitora przez HDMI, lecz przez Displayport lub DVI. "


    "W sterownikach Nvidia można wybrać zakres tonalny ograniczony 16-235 lub pełny 8bpc 0-255
    Najlepiej podpinać na DP i o nic się nie martwić."


    "Rzeczywiście z HDMI są pewne problemy. Np. u mnie przy podłączeniu przez HDMI sterownik AMD standardowo ustawia mi YCbCr i mam jakieś dziwne kolory, ciemne odcienie zlewają się. Muszę przestawić na niepełne RBG 4:4:4. Oczywiście przy połączeniu przez DVI nie ma problemu."
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 25.03.19 o 21:48
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. [Fotopolis] Warsztaty fotograficzne w Galerii Eizo
    By RSSBot in forum Co w sieci piszczy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19.11.12, 17:20
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16.11.12, 17:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.