Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 31

Wątek: Stare fotografie

  1. #21
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    24.999
    Siła reputacji
    474
    Moja galeria
    Pamiętam, była taka dyskusja o rozdzielczości wyświetlacza E-30 vs. Panas (chyba). Człowiekowie mało się nie pozabijali.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  2. #22
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Całe nieporozumienie wynikło, że pisaliśmy o innych urządzeniach. Do zeskanowania dokumentu wystarczy 150 dpi, zdjęcia 300 dpi (jeśli nie chcemy go powiększać), ale filmu, negatywu, ta rozdzielczość optyczna musi być raczej w tysiącach (nie wiem dokładnie, nie zajmowałem się tym)
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 14.03.19 o 20:13
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #23
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.774
    Siła reputacji
    376
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Całe nieporozumienie wynikło, że pisaliśmy o innych urządzeniach. Do zeskanowania dokumentu wystarczy 150 dpi, zdjęcia 300 dpi (jeśli nie chcemy go powiększać), ale filmu, negatywu, ta rozdzielczość optyczna musi być raczej w tysiącach (nie wiem dokładnie, nie zajmowałem się tym)
    Tu masz całkowitą rację - i dlatego skanery płaskie nawet jeśli maja możliwość skanowania filmów spisują się w tej roli raczej kiepsko. Przetwornik o rozdzielczości odpowiedniej do skanowania filmów i rozmiarze odpowiednim do skanowania dokumentów byłby bardzo drogi i w skanerach o formacie A4 (przynajmniej tych powszechnie dostępnych - być może w jakichś profesjonalnych skanerach do zastosowań poligraficznych lub naukowych jest inaczej) stosuje się przetworniki o mniejszej rozdzielczości.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #24
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    wyszomir, obaj piszemy o skanerze płaskim, rozdzielczość zawsze podaje się w punktach na cal, a nie w punktach na całą dostępną powierzchnię skanowania jak twierdzi andtor. Skaner to skaner niezależnie od celu do jakiego służy. Tyle że do różnych celów potrzebujesz różnych rozdzielczości o czym napisałem poprzednio.

    A Płaskimi skanerami filmy skanuje ogromna większość użytkowników, bo są po prostu bardziej dostępne i tańsze. Nie ma co ich dezawuować, bo jakość do celów archiwizacyjnych wielu użytkownikom spokojnie wystarczy. Dla większych formatów, od 6x6 w górę - nawet do celów profesjonalnych. Dedykowane skanery do filmów robi już chyba tylko Plustek i ostatnio reflecta, Do tego pojawiła się ogromna ilość tanich skanerów "fotografujących" mających po prostu matryce do max kilkunastu mpix (chyba nawet były w lidlu). Dawni liderzy jak Nikon, Canon, Minolta i kodak dawno się już wycofali z produkcji. Na ile te nowe skanery dorównują dawnym topowym produktom gigantów fotografii? trudno powiedzieć. Dla mnie punktem odniesienia jest mój Nikon VED, na tej serii Nikon zakończył rozwój. I modlę się żeby jeszcze trochę mi posłużył

  5. #25
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    wyszomir, obaj piszemy o skanerze płaskim, rozdzielczość zawsze podaje się w punktach na cal, a nie w punktach na całą dostępną powierzchnię skanowania jak twierdzi andtor. Skaner to skaner niezależnie od celu do jakiego służy. Tyle że do różnych celów potrzebujesz różnych rozdzielczości o czym napisałem poprzednio.
    Trochę poczytałem jeszcze w tym temacie i wygląda na to (nawet na pewno), że to ja byłem w tym mylnym błędzie. Rzeczywiście te de dane techniczne o rozdzielczości optycznej skanera odnoszą się do punktów na 1 cal, nie całej powierzchni skanowanej (A4) jak sądziłem. Także te moje wyliczenia z postu #10 są błędne. W moim skanerze te wyższe rozdzielczości (dpi) od 1200 wpisuje się ręcznie z klawiatury (nawet do tej pory nie wiedziałem).

    Z drugiej strony nie miałem potrzeby używania wyższego dpi od 600 przy archiwizowaniu starych zdjęć.
    Przykładowy skan z 600 dpi (fotografia rozmiaru ok. 13 x 8,5 cm):

    (klikamy do oporu po rzeczywisty rozmiar)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	skan_600 dpi.jpg
Wyświetleń:	345
Rozmiar:	2,84 MB
ID:	209265
    czy jest konieczne wyższe dpi, większe zdjęcie?, nie wydaje mi się...

    Podsumowując wygląda na to, że nawet najprostsze urządzenie wielofunkcyjne (z skanerem o mniejszych rozdzielczościach od 1200 raczej nie produkują) można zastosować do takiego celu.
    Należy tylko zwrócić uwagę na przetwornik w skanerze urządzenia wielofunkcyjnego, typu CCD lepiej się nadaje (od CIS) do zdjęć. Pewnie nie zaszkodzi mieć też pewien zapas tej rozdzielczości optycznej (np. 2400)
    Jeśliby już zaszła konieczność skanowania w 1200 dpi nie odbywałoby się to na granicy możliwości skanera.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 15.03.19 o 12:58
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  6. #26
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.774
    Siła reputacji
    376
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    wyszomir, obaj piszemy o skanerze płaskim, rozdzielczość zawsze podaje się w punktach na cal, a nie w punktach na całą dostępną powierzchnię skanowania jak twierdzi andtor.
    Skaner to skaner niezależnie od celu do jakiego służy. Tyle że do różnych celów potrzebujesz różnych rozdzielczości o czym napisałem poprzednio.
    Przecież właśnie dokładnie to pisałem - w punktach na cal.
    A policzenie jest dość proste. Jeżeli chcesz mieć możliwość wydrukowania ze skanu zdjęcia o rozmiarach np. 20x30cm w jakości odpowiadającej 300dpi a Twój oryginał to klatka filmu małoobrazkowego o rozmiarach 24x36mm to powiększenie między wydrukiem a oryginałem wyniesie 300mm:36mm=8.33x - zatem powinieneś skanować skanerem o rozdzielczosci 300dpix8.33=2499dpi. Oczywiście dochodzi jeszcze kwestia jakości oryginału - jeśli był on mało ostry lub film miał duże ziarno skanowanie z taką rozdzielczością może być bezcelowe.

    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    A Płaskimi skanerami filmy skanuje ogromna większość użytkowników, bo są po prostu bardziej dostępne i tańsze. Nie ma co ich dezawuować, bo jakość do celów archiwizacyjnych wielu użytkownikom spokojnie wystarczy.
    Wszystko zależy od wymagań jakościowych. Czasem wystarczy, czasem może być zbyt kiepsko. Gdy próbowałem tak gdzieś z 10 lat temu skanować slajdy skanerami płaskimi nadziałem się też na problem zbyt małej dynamiki skanera - często skan wychodził z wypalonymi światłami lub/i smolistymi czerniami w cieniach. Nie wiem, czy współczesne skanery radzą sobie z tym lepiej. Gdybym miał obecnie skanować swoje archiwum slajdów rozważałbym przefotografowanie ich na podświetlarce aparatem z dobrym obiektywem makro - mam wrażenie, że po przygotowaniu sobie odpowiedniego stanowiska pracy szlo by to znacznie szybciej niż skanowanie a i efekt mógłby być lepszy.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Wyliczenie które przed chwilą podałem odnosi się do sytuacji gdy wydruk wykonujemy z pełnej klatki bez kadrowania. Jeśli planujemy kadrowanie - powiększenie rośnie a wraz z nim wymagania co do rozdzielczości skanera.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  7. #27
    | OlyJedi Awatar ajan
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    SIEDLCE
    Posty
    1.117
    Siła reputacji
    154
    Moja galeria

    Skanowanie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1. Kopia 1skanuj0003.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	607,1 KB
ID:	209274
    Skaner zwykły 300 dpi foto amatorskie z 1934 r.
    " Fotografując staraj się pokazać to, czego bez Ciebie nikt by tego nie zobaczył".

  8. #28
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar staryman
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    388
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    Miałem podobny problem ze starymi fotografiami, myślałem o skanerze i w końcu doszedłem do wniosku, że mogę użyć mojego Olka E3 i obiektywu makro. Tym zestawem "skanuję" odziedziczone po dziadkach i rodzicach fotografie. Całkiem to się udaje, jest kłopot gdy fotografie są wygięte, ale mam ramkę do powiększeń i nią dociskam papier.
    jest dobrze

  9. #29
    Animator
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Pszczyna
    Posty
    872
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria
    @staryman a jak sobie radzisz z cieniami?
    Albo ze zdjęciami wklejonymi na stałe do albumu?

  10. #30
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.600
    Siła reputacji
    186
    Moja galeria
    Ja też nie używam skanera tylko fotografuję zdjęcie, efekt taki sam jak oryginał. Te w albumach fotografuję na stole reprodukcyjnym dzięki czemu mam wolne ręce, ale ta metoda zajmuje więcej czasu.
    Najważniejsza jest historia.
    "Narody tracąc pamięć tracą życie" C. K. Norwid

Podobne wątki

  1. stare fotografie
    By maniek7103 in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 8.04.12, 16:38
  2. Stare fotografie
    By nurek in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 15.03.07, 20:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.