Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 51

Wątek: Matryca a ekspozycja.

  1. #21
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    ISO, a raczej czułość nigdy nie były identyczne na wszystkich materiałach. Co więcej różne partie tych samych materiałów światłoczułych potrafiły różnić się czułością. Dlatego część "wyznawców" systemu strefowego przy każdej zakupionej partii filmów robiła test na określenie rzeczywistej czułości. I tak np partia Fuji Across, którą ostatnio zakupiłem nie ma czułości 100, tylko 60. Przy naświetlaniu w systemie strefowym jest to bardzo ważny parametr. Musimy mieć pewność, że strefa, na którą naświetlamy materiał jest dokładnie tą, na którą chcemy go naświetlić. Różnica rzędu 40, to praktycznie połowa, a to przesuwa nam cienie ze strefy 2 w czernie strefy 1. Podobna sytuacja jest w przypadku fotografii cyfrowej. Każdy producent ma swoją skalę i wartość ISO jest w tej chwili dość umowna.

  2. #22
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Standard ISO (ISO to skrót nazwy organizacji ustalającej standardy, tak naprawde trzeba podac o jaki nr normy ISO chodzi) podaje warunki pomiarowe dla ... fotografii analogowej.
    eeeee? Coś mnie ominęło odnośnie normy ISO 12232:2006: Photography -- Digital still cameras -- Determination of exposure index, ISO speed ratings, standard output sensitivity, and recommended exposure index? Ba, nawet niedawno (w tym miesiącu) ukazała się świeżutka aktualizacja ISO 12232:2019.
    A norma ISO 18383:2015 Photography Digital cameras Specification guideline?
    A C1PA DC-004 Sensivity of Digital Cameras?
    Więc te standardy się nie odnoszą ani do jpg ani do RAW.

    Odnoszą się do plików wynikowych - JPEG, TIFF itp. Nie do RAW, bo metodologia pomiarów nie pozwala.

  3. #23
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.591
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Jestem ciekaw parametrów, jednak nie chce na to wydawać 118 CHF. Bo diabeł tkwi w szczegółach. Oczywiście nie wiem nic o normie z 2019 roku, a to co czytałem dotyczyło normy zapewne z 2006.
    Tak przy okazji - no to teraz wreszcie, od 2019 powinny się wszystkim ISO zgadzać.

  4. #24
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Jestem ciekaw parametrów, jednak nie chce na to wydawać 118 CHF. Bo diabeł tkwi w szczegółach. Oczywiście nie wiem nic o normie z 2019 roku, a to co czytałem dotyczyło normy zapewne z 2006.
    Tak przy okazji - no to teraz wreszcie, od 2019 powinny się wszystkim ISO zgadzać.
    Ale norma z 2006 roku odnosi się właśnie do aparatów cyfrowych i są tam dość dokładnie opisane metody pomiarowe. Żadnej rewolucji pewnie nie będzie w nowej normie a ISO dalej będzie się zgadzać tak samo jak dotychczas

    Co do meritum - dwie sprawy mogą oddziaływać na działanie światłomierza: pierwsza to różne algorytmy pomiaru światła dla trybu matrycowego a drugi to zmienne oświetlenie. Wystarczy, że przy jednym ze zdjęć pojawi się chmura i już odczyt może się zmienić.
    W przypadku kiedy ustawienia były manualne praca światłomierza nie miała tu znaczenia. Jedyną rzeczą, jaka mi teraz przychodzi do głowy to różne transmisje użytych obiektywów.

  5. #25
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Wystarczy, że dwa aparaty będą miały inaczej przeprowadzoną krzywą kontrastu i już producenci mogą inaczej skalować ISO według tego, co uznają za poprawną ekspozycję.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  6. #26
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    nie wiem czy w przypadku fotografowania szarej karty o współczynniku odbicia 18% różnica w krzywych kontrastu będzie miała wpływ na wyniki pomiarów SOS.

    Odnośnie nowej normy to jeszcze takie coś znalazłem na dpreview
    page 6, "6. Determination of ISO speed and ISO speed latitude", "6.1 General", last para:
    "ISO speed and ISO speed latitude values may be reported for either scene-referred or output-referred images. ISO speed and ISO speed latitude values shall not be reported for raw images, however, because with raw images processing that affects the values has not been performed."
    page 11, "7. Determination of standard output sensitivity (SOS)"
    "It is generally not appropriate to report SOS values for raw files, since the SOS value will depend on the subsequent processing of the files."

  7. #27
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    nie wiem czy w przypadku fotografowania szarej karty o współczynniku odbicia 18% różnica w krzywych kontrastu będzie miała wpływ na wyniki pomiarów SOS.
    Nie będzie miała, ale producentów nie interesują szare karty, tylko całe spektrum. Nie po to kombinują z wydobywaniem informacji ze świateł, żeby nie brać go pod uwagę.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  8. #28
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Jak dla mnie to różnica jest za duża, że by wyjaśniać oprogramowaniem matrycy. Scena też nie jest jakoś specjalnie kontrastowa albo trudne żeby doszukiwać się innych algorytmów pomiaru światła. Zdjęcie z OLY jest zdecydowanie za ciemne (albo z nikona- za jasne )Moim zdaniem któryś aparat oszukuje, np. migawka albo przysłona nie działają w 100% właściwie i nie dają nastawionej wartości (jeśli to fotki na M)

  9. #29
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Olek bardzo polega na Gradacji Auto - jest ona włączona domyślnie jako standardowe ustawienie JPEG i to pod nią podporządkowane jest skalowanie ISO. Wyłączenie jej spowoduje, że zdjęcie będzie ciemniejsze w porównaniu do zdjęcia z aparatu, który nie stosuje takich sztuczek.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  10. #30
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Nie będzie miała, ale producentów nie interesują szare karty, tylko całe spektrum. Nie po to kombinują z wydobywaniem informacji ze świateł, żeby nie brać go pod uwagę.
    ale procedura jest opisana w normach ISO i C1PA, to chyba nie jest tak, że każdy producent określa sobie ISO wg własnego widzimisię.

Podobne wątki

  1. ekspozycja ,ciekawe.
    By judasz in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 3.02.10, 20:16
  2. podwójna ekspozycja
    By dobas in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 20.04.09, 09:08
  3. Ekspozycja na światło.
    By dawid_ in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 21.12.07, 18:27
  4. E-500 - problem z ekspozycją
    By Nowy user in forum E-System
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 14.09.07, 17:32
  5. Długa ekspozycja w e-500
    By luk in forum E-System
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 6.07.06, 08:47

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.