Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Obiektyw standardowy i do streeta

  1. #1

    Dołączył
    Feb 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Uniwersalny obiektyw na co dzień - jaki?

    Na wstępie się przywitam - dzień dobry, cześć i czołem

    Mam zagwozdkę z wyborem obiektywu do Panasonic Lumix GX80 kit 12-32 mm. Kit jak to kit jest uniwersalny, ale ciemny. Potrzebuję czegoś jaśniejszego, głównie do zdjęć, być może (o tym później) okazjonalnie do filmów.
    Otóż:
    1.
    Chodzi mi po głowie zakup obiektywu manualnego M42 (Pancolar, Takumar) - obiektywu z pazurem, z obrazkiem w stylu retro. Służyłby mi do niespiesznych zdjęć statycznej przyrody, czasami do portretów, wymagałby ode mnie więcej myślenia, niż przy obiektywie kitowym.
    Co o tym myślicie, zmieszczę się w budżecie ok 350-400 zł za obiektyw w stanie zadowalającym? Ma to sens? Czy lepiej zapomnieć i kupić coś współczesnego? Jeżeli sens jest, co mogę znaleźć w zakładanym budżecie? Teoretycznie pomysł nie wydaje się kosztowny.
    Mógłbym na starego manuala przeznaczyć większą kwotę, tylko po co, jeśli są małe i poręczne obiektywy systemowe.
    2. Mam w ogóle mieszane uczucia do M42. Jeżeli nie ten kierunek, to co od Panasonica/Olympusa? W tym przypadku rozważyłbym 17/1.7, 20/1.7 lub 15-kę Sumilux. Zależałoby mi na obiektywie w miarę uniwersalnym (przyroda/street), z cichym autofokusem do okazjonalnego kręcenia filmów. Lubię zdjęcia z ręki, wieczorem, kiedy światła może brakować - swego czasu byłem zadowolony z obrazka Konica Minolta 50/1.7 na Sony A200. Niestety z taką długością (15-20mm) to już portretu nie zrobię.
    3. A może jeszcze inaczej - zamiast stałki kupić coś ala Olympus 12-40/2.8 - Panasonic ma coś podobnego w podobnej cenie? Budżet tak 3.5-4.0 tyś pln?
    Generalnie nie zamierzam korzystać z lampy, o statywie nie myślę, a do sprzętu się przyzwyczajam - jak już coś kupię, to staram się nie sprzedawać.

    Możecie coś podpowiedzieć?

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez kolomanolo ; 4.02.19 o 19:18

  2. #2
    Animator
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Pszczyna
    Posty
    872
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria
    Zoom typu 12-40 2.8 to jest fajna sprawa jednak... Daje duże pole manewru i jest bardzo uniwersalny. Jednak światła ciut mniej no i jest to jednak dość duży i ciężki obiektyw. (Jeśli nie potrzebujesz gwarancji i lubisz odrobinę ryzyka to można go dostać za 2k zł).

    Jeśli stała to może jednak Panas 25mm 1.7?

  3. #3
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Pamiętaj, że w m4/3 crop = x2
    Ze starych obiektywów, najszerszy jaki spotkałem, to 29 mm = co daje Ci 58 mm dla FF
    Ale oczywiście zabawa ze starymi szkłami jest przednia. Pamiętaj jednak, że dobre stare szkła trzymają cenę.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.601
    Siła reputacji
    186
    Moja galeria
    Jest flektogon 20mm = 40mm w m4/3.
    Najważniejsza jest historia.
    "Narody tracąc pamięć tracą życie" C. K. Norwid

  5. #5
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    kup sobie jakąś tanią stałkę z micro i tyle. Panas 25 1.7 , albo 20mm 1.7 , Oly 45 1.8

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kolomanolo Zobacz posta
    Zależałoby mi na obiektywie w miarę uniwersalnym (przyroda/street)...
    A co rozumiesz przez przyrodę? Bo to są dwa tak skrajne zastosowania, że bardzo trudno będzie je ogarnąć jednym szkłem, nawet zoomem.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  7. #7
    Awatar Antares
    Dołączył
    Mar 2012
    Mieszka w
    Silesia
    Posty
    235
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kolomanolo Zobacz posta
    Na wstępie się przywitam - dzień dobry, cześć i czołem
    3. A może jeszcze inaczej - zamiast stałki kupić coś ala Olympus 12-40/2.8 - Panasonic ma coś podobnego w podobnej cenie? Budżet tak 3.5-4.0 tyś pln?
    Generalnie nie zamierzam korzystać z lampy, o statywie nie myślę, a do sprzętu się przyzwyczajam - jak już coś kupię, to staram się nie sprzedawać.

    Możecie coś podpowiedzieć?

    pozdrawiam
    Jest w miarę uniwersalny Panasonic LEICA DG 12-60 F2.8-4.0 i mieści się w budżecie

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Mam 12-40, mam 15/1.7, miałem 20/1.8, używałem 17/1.8. Ze stałek wybrałem 15/1.7 i jestem z tego szkła b. zadowolony. Chociaż i tak większość zdjęć robię 12-40. 17/1.8 też bardzo dobry. 20/1.7 najmniejszy, ostry na środku, nieco mniej na brzegach. Zdecydowanie najwolniejszy i najgłośniejszy AF, do filmowania się nie nadaje.
    Do portretów najlepiej Olka 45/1.8 albo Sigmę 56/1.4. Mam też Pentacona 50/1.8 i da się nim zrobić całkiem miłe zdjęcia, jeżeli fotografowany obiekt nie ucieka

  9. #9

    Dołączył
    Feb 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dziękuję za sugestie.
    Kupię na początek 25/1.7, przy czym najpierw się upewnię, czy AF nie jest zbyt głośny do filmowania. Cena zachęca.
    Docelowo będę myślał nad jasnym zoomem.

  10. #10

    Dołączył
    Sep 2012
    Posty
    122
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez stpman Zobacz posta
    Zoom typu 12-40 2.8 to jest fajna sprawa jednak... Daje duże pole manewru i jest bardzo uniwersalny. Jednak światła ciut mniej no i jest to jednak dość duży i ciężki obiektyw. (Jeśli nie potrzebujesz gwarancji i lubisz odrobinę ryzyka to można go dostać za 2k zł).
    Jeśli masz na myśli eglobalcentral.pl, to gwarancja jest, a ryzyko przy przesyłce ubezpieczonej znikome. Niedogodność polega na tym, że w przypadku problemów sprzęt trzeba wysyłać na swój koszt do UK. Odsyłają już na swój.

Podobne wątki

  1. Obiektyw do E-420
    By sisisa in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 18.09.13, 20:29
  2. obiektyw m42
    By ichaer in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 29.05.13, 15:20
  3. Analogowy aparat do kieszeni (na streeta)
    By Czaroz in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 59
    Ostatni post / autor: 12.05.13, 23:58
  4. jaki obiektyw standardowy?
    By kobalt in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 12.03.10, 08:36
  5. obiektyw 50-200 czy 50-200 swd
    By Michaśad81 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 19.12.08, 09:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.