Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: Aparat do makro

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2019
    Mieszka w
    Wałbrzych
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Aparat do makro

    Witam.
    Jaki aparat i obiektyw do makrofotografii. Chciałbym korzystać z funkcji focus stacking w jakim aparacie działa to najlepiej. Pozdrawiam.

  2. #2
    Animator
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Pszczyna
    Posty
    872
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria
    Olympus OM-D E-M10MkII + m.Zuiko 60mm 2.8.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Jedna korekta - Olympus E-M10MkII nie ma funkcji Focus Stacking. Ma jedynie Focus Bracketing - zatem wykonuje zestaw zdjęć do stackowania a samego stacka trzeba z nich później złożyć w komputerze. Nie jest to w/g mnie zbytnią wada, gdyż Focus Stacking w aparatach Olympusa ma dwa istotne ograniczenia - tylko 8 klatek i tylko jpg - które powodują, ze wszyscy znani mi fachowcy od stackowania makrofotografii mimo posiadania aparatów wyposażonych w Focus Stacking i tak używają Focus Bracketingu a potem składają stacki w komputerze.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #4

    Dołączył
    Jan 2019
    Mieszka w
    Wałbrzych
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    No ale to bym musiał kupić jeszcze jakiś program do składania, na dłuższą metę pewnie i tak bez tego się nie obejdzie, na początek wolałbym aparat który sam może składać stacki. Czy panasonic też ma takie ograniczenia? 8 klatek to trochę mało.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez tgm Zobacz posta
    No ale to bym musiał kupić jeszcze jakiś program do składania, na dłuższą metę pewnie i tak bez tego się nie obejdzie, na początek wolałbym aparat który sam może składać stacki. Czy panasonic też ma takie ograniczenia? 8 klatek to trochę mało.
    Mi się udało załapać na darmową promocję Franzis Focuds Projects - i do mich sporadycznych prób składania stacków jest aż za dobry. Co do ograniczeń Panasonica nie mam wiedzy - aparaty Panasonica które posiadam (GX-8 i FZ-300) nie maja funkcji Focus Stacking.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  6. #6
    | OlyJedi Awatar psl
    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    589
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Panasonic gx80 składa te fotki z krótkiego filmu 4k, a więc mają ograniczoną rozdzielczość. Po prostu nagrywany jest ok. 1 sekundowy film z przesuniętą ostrością i potem składany w jedno zdjęcie. Możesz samodzielnie wybrać, jakie partie obrazu mają być ostre lub pozwolić automatowi wszystko wyostrzyć. Czasami wygląda to fajnie, a czasami pojawiają się artefakty. Pod koniec filmu widać właśnie te artefakty.
    https://www.youtube.com/watch?v=15OH...&feature=share
    Ostatnio edytowane przez psl ; 4.02.19 o 06:40

  7. #7
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Czyli jednak dużo gorzej niż Olympus - zwłaszcza, że jeśli jest to robione za pośrednictwem filmików kręconych w technice 4kPhoto to wymaga dobrych warunków oświetleniowych (ograniczenie maksymalnego czasu ekspozycji do ok. 1/30s - jeśli z ustawionej czułości i przysłony wychodzi, ze jest zbyt ciemno - filmik będzie niedoświetlony). Nie wiem, jak jest w GX-80, ale w GX-8 i FZ-300 przy 4kPhoto ulega zawężeniu kąt widzenia obiektywu - te 8Mpixeli nie jest w żaden sposób interpolowane, a po prostu zbierane ze środkowych klatek matrycy - w przypadku 20Mpix matrycy GX8 różnica w kącie widzenia jest bardzo duża. Czasem jest to zaletą (można mniejszym motywem wypełnić cały kadr), czasem wadą.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  8. #8
    | OlyJedi Awatar psl
    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    589
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    W aparacie gx80 jest również różnica w kącie widzenia dla trybu 4K foto widoczna na załączonym filmie w okolicach 2m10s. Prawdopodobnie to taka sama technologia ( chociaż matryca 16MP) z tą różnicą, że gx80 ma z jakiś powodów programowo umożliwione składanie w puszcze zarejestrowanego materiału. Co jest bardzo fajne dla kogoś komu się nie chce siedzieć przed kompem. Coś za coś.


    Poza tym wydaje mi się, że gx80 ma również takie możliwości Focus Bracketing, o jakich pisałeś w przypadku Oly, ale również RAW. Nie wiem też ile strzela klatek. Ale tego nie jestem pewnien, zobaczę wieczorem
    Ostatnio edytowane przez psl ; 4.02.19 o 12:07

  9. #9
    | OlyJedi Awatar psl
    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    589
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    W gx80 jest opcja Focus Bracketing. Mogę ustawić dowolną ilość do 99 klatek. Mogę ustawić też "krok" od 1 do 9 (nie mam pojęcia co to jest, prawdopodobnie odległośc pomiędzy poszczególnymi punktami ostrości) oraz dodatkowo "sekwencję" (0/-/+ lub 0/+). Można podczas FB robić zdjęcia też w RAW.
    Ostatnio edytowane przez psl ; 4.02.19 o 18:18

  10. #10

    Dołączył
    Jan 2019
    Mieszka w
    Wałbrzych
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Bardzo dziękuję Panom którzy zechcieli się wypowiedzieć w tym wątku, każda informacja jest dla mnie istotna zanim zdecyduje który aparat wybrać. Mam jeszcze kilka pytań. Czy zrobione zdjęcia można oglądać przez wizjer, mam taką możliwość w swoim starym aparacie i jest to rzecz nie do przecenienia, praca stabilizacji jest widoczna w wizjerze tak jak to jest przy stabilizacji obiektywu?

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24.08.14, 12:00
  2. Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 13.09.11, 07:34
  3. ZD50 Makro + EC20 - zdjęcia makro
    By C+ in forum E-System
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 9.04.08, 08:16
  4. Makro kompaktem, a makro lustrem
    By Dar-i-jush in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 22.09.07, 13:25
  5. Aparat Mam aparat olympus d-545 zoom.
    By corincori in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24.08.05, 13:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.