Strona 174 z 262 PierwszyPierwszy ... 74124164172173174175176184224 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1.731 do 1.740 z 2617

Wątek: Przyszłość m4/3

  1. #1731
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.312
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Ale w takim razie taką samą konsekwencję trzeba mieć przy porównywaniu ogniskowych
    A nie że tu ktoś porównuje ile kosztuje obiektyw 45mm na MFT vs. 85mm na FF
    bo pewnie ma na myśli kąt widzenia tych obiektywów i z grubsza się to zgadza, co do ceny to już nie co do światła to chyba oczywiste, że światło "x" w m43 jest takie same jak w FF podobnie jak w przypadku samochodu jadącego z prędkością "x", nie ma znaczenia jaki jest to samochód
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  2. #1732

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    973
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria
    Otwór względny został wymyślony dla prostszego ustalania ekspozycji, a nie dla lepszego opisania parametrów obiektywu.

    Wcześniej parametrami opisującymi obiektywy były: średnica [źrenica wejściowa], ogniskowa, maksymalne pole krycia [dla jakiego maksymalnie negatywu] -lub kąt widzenia obiektywu w stopniach.
    https://www.antiquecameras.net/images/455_dallo2.jpg -w tabelce

    Były to kompletne informacje, ale jak ktoś żonglował obiektywami o różnych ogniskowych lub robił zdjęcia w różnych formatach to nie ułatwiały mu życia.
    [przysłony miały wtedy pozycje : 1, 2, 3, 4,...
    i pozycja np 1 dla jednego obiektywu nie musiała odpowiadać co do ekspozycji przysłonie 1 dla innego obiektywu]

    W pełni otwarty obiektyw z tabelki o ogniskowej 9 cali i średnicy 1,5 cala dla formatu maks. 8x5
    dawał taką samą ekspozycję jak obiektyw o ogniskowej 12 1/2 cala i średnicy 2 1/8 cala dla formatu 10x8
    itd.


    Jeżeli obiektywem 42.5mm f/1.2 do m4/3 nie jestem w stanie zrobić zdjęć o takiej samej samej głębi ostrości, z tej samej odległości
    co obiektywem 85mm f/1.2 do pełnej klatki
    to pokazuje, że otwór względny słabo opisuje możliwości obiektywów dla różnych formatów.

    Ekspozycja nie jest cechą obiektywu.
    Ostatnio edytowane przez dcs ; 14.05.22 o 12:31

  3. #1733
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dcs Zobacz posta
    Otwór względny został wymyślony dla prostszego ustalania ekspozycji, a nie dla lepszego opisania parametrów obiektywu.

    Wcześniej parametrami opisującymi obiektywy były: średnica [źrenica wejściowa], ogniskowa, maksymalne pole krycia [dla jakiego maksymalnie negatywu] -lub kąt widzenia obiektywu w stopniach.
    https://www.antiquecameras.net/images/455_dallo2.jpg -w tabelce

    Były to kompletne informacje, ale jak ktoś żonglował obiektywami o różnych ogniskowych lub robił zdjęcia w różnych formatach to nie ułatwiały mu życia.
    [przysłony miały wtedy pozycje : 1, 2, 3, 4,...
    i pozycja np 1 dla jednego obiektywu nie musiała odpowiadać co do ekspozycji przysłonie 1 dla innego obiektywu]

    W pełni otwarty obiektyw z tabelki o ogniskowej 9 cali i średnicy 1,5 cala dla formatu maks. 8x5
    dawał taką samą ekspozycję jak obiektyw o ogniskowej 12 1/2 cala i średnicy 2 1/8 cala dla formatu 10x8
    itd.


    Jeżeli obiektywem 42.5mm f/1.2 do m4/3 nie jestem w stanie zrobić zdjęć o takiej samej samej głębi ostrości, z tej samej odległości
    co obiektywem 85mm f/1.2 do pełnej klatki
    to pokazuje, że otwór względny słabo opisuje możliwości obiektywów dla różnych formatów.

    Ekspozycja nie jest cechą obiektywu.
    Znakomicie to ująłeś, dobrze by było, żeby każdy wbił sobie ten tekst do głowy.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  4. #1734

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    973
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria
    Kiedyś wszyscy producenci obiektywów np. Voigtlander, Zeiss, Schneider, Ross, Taylor-Hobson, Dallmeyer, Goerz........
    produkowali jeden obiektyw [taka sama konstrukcja optyczna] w wielu wersjach -dla różnych formatów.

    tutaj przykładzik https://www.antiquecameras.net/images/565_helia15.jpg
    -ogniskowe od 1 5/8 cala [41mm] do 12 cali [305mm]
    Wraz ze wzrostem ogniskowych, rosła też proporcjonalnie źrenica wejściowa, stąd wszystkie one były f/3.5.

    Była to ta sama konstrukcja optyczna tylko przeskalowana dla różnych formatów negatywów.
    Kąt widzenia -w tym przypadku 50° był dla wszystkich taki sam.
    Ostatnio edytowane przez dcs ; 14.05.22 o 14:54

  5. #1735
    Awatar m_a_g
    Dołączył
    May 2021
    Mieszka w
    To tu to tam :)
    Posty
    1.042
    Siła reputacji
    88
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dcs Zobacz posta

    Jeżeli obiektywem 42.5mm f/1.2 do m4/3 nie jestem w stanie zrobić zdjęć o takiej samej samej głębi ostrości, z tej samej odległości
    co obiektywem 85mm f/1.2 do pełnej klatki
    to pokazuje, że otwór względny słabo opisuje możliwości obiektywów dla różnych formatów.

    Ekspozycja nie jest cechą obiektywu.
    To prawda. Dodam jeszcze że należy pamiętać że otwór względy wymyślono w czasach kiedy aparatów cyfrowych jeszcze nie było a królował tylko jeden format.
    Nawet dzisiaj nie uważam aby źle spełniał swoje zadanie, po prostu fotografia trafiła pod strzechy i marketingowy bełkot miesza ludziom w głowach.
    Kiedyś aparatu używał fotograf, zawodowiec który miał pojęcie o podstawach optyki i fizyki, i dla niego otwór względny to było tylko ułatwienie a nie jedyny wyznacznik zapamiętany bez zrozumienia tematu.
    A dzisiaj... no cóź. W MediaMarkt mamy telefony z obiektywem f1.2 i takie same f1.2 na FF, więc to przecież to samo. Zwłaszcza że sprzedawca i pani na youtube tak powiedziała.
    Może lepiej spuśćmy zasłonę milczenia
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 15.05.22 o 00:57

  6. #1736
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    Tylko czy ta wiedza koniec końców coś zmienia? Chyba niekoniecznie, tak jak niewiele zmienia wiedza o tym, jak działa skrzynia biegów w aucie z automatyczną skrzynią czy można nie wiedzieć, czym są instrukcje MMX w PCcie. Kiedyś trzeba było wiedzieć, teraz po prostu można (choć jak ktoś ma wydać 15 koła na szkło 1.2 to już przynajmniej wypada wiedzieć, jakie będą konsekwencje korzystania z takiego a nie innego szkła).

  7. #1737

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    973
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria
    Zmienia.

    Bo obiektywy f/1.2 do m4/3 nie dają niczego więcej niż obiektywy f/1.8[2.0] do pełnej klatki.
    https://www.bhphotovideo.com/c/compa...EG_1601246-REG

  8. #1738
    Awatar koza
    Dołączył
    May 2019
    Mieszka w
    Polska
    Posty
    492
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria
    Aha, czyli jak ktoś wie że 1.2 na m43 to niewiecej niż 1.8 na ff to wygrywa wszystkie konkursy foto na Fejsie, jak wie, że 1.2 na m43 to niewiecej niż 2.4 na średnim formacie to już konkursy krajowe, a jak wie, że to niewiecej niż 0.5 na 1/2.3" to już world Press photo murowane.

  9. #1739

    Dołączył
    Mar 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    98
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dcs Zobacz posta
    Zmienia.
    Bo obiektywy f/1.2 do m4/3 nie dają niczego więcej niż obiektywy f/1.8[2.0] do pełnej klatki.
    https://www.bhphotovideo.com/c/compa...EG_1601246-REG
    Ech... Ustaw obok siebie aparaty z tymi obiektywami, ustaw maksymalny otwór przesłony w obiektywie (tzn. f/1.2 i f/1. ) i zrób zdjęcie w tych samych warunkach świetlnych i przy takim samym ISO.
    I popatrz na czas ekspozycji. Może wtedy dostrzeżesz różnicę.

    Oczywiście, że będzie różnica w głębi ostrości czy bokehu, ale twierdzenie, że nie dają nic więcej to duże uproszczenie.

  10. #1740
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Niektóre wizyty na forum zadziwiająco przypominają mi rozmowy ze Świadkami Jehowy. Czyżby Świadkowie m4/3?
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 72
    Ostatni post / autor: 24.03.13, 22:30
  2. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 25.02.10, 00:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.