Strona 1 z 12 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 119

Wątek: Nikon 1 - to już jest koniec (oficjalnie)

  1. #1
    Animator
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Pszczyna
    Posty
    872
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria

    Nikon 1 - to już jest koniec (oficjalnie)

    Nikon ogłasza oficjalnie koniec swojej serii bezlusterkowców "1".

    https://www.spidersweb.pl/2018/07/nikon-1-koniec.html

    Czyli coś o czym wszyscy od dawna wiedzieli, ale dopiero teraz producent potwierdził to oficjalnie.

    Rodzi się pytanie, czy w konsekwencji wejścia na rynek pelnoklatkowych bezlusterkowca przez CiN, Olympus zdecyduje się na rozwijanie równolegle z MFT drugiego systemu pod FF?

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Wątpię w równoległość. W MFT za dużo rozwoju już nie widać. W FF też nieco wątpię, Olek porusza się własnymi drogami, może zaproponuje coś nowego?
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  3. #3
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    poczekajmy najpierw na te mityczne bezlusterkowce C i N, czy rzeczywiście zagrożą pozycji Sony w FF.
    Na razie dotychczasowa linia N został zamknięta, a linia C jest wyjątkowo "poboczna" i pewnie spotka ja podobny los. Na tym tle m4/3 i ilość dostępnych body i obiektywów to istny szał

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Teoretycznie, to może nawet masz rację, ale w życiu decyduje praktyka. Znikają najmniejsze matryce. Kto następny w kolejności? Pomijam Samsunga, przygoda z foto, to chwilowy kaprys. Popatrzmy na firmy z tradycjami. Szał dostępnych obiektywów? Niby tak, w wygodnych dla producentów zakresach nawet co milimetr, ale w mniej wygodnych pustki. Bezlustro C jest poboczne? I wystarczy. Wejście w Olka wymaga zmiany systemu, wejście w C (lub N jak pokażą nowe bezlustro) dla zdecydowanej większości użytkowników, wymaga dokupienia przejściówki do zestawu z kitem lub naleśnikiem. Gdyby C chciał pozamiatać, to po prostu dodawałby przejściówki gratis.
    Sony? Z rynku luster już uciekali z podkulonym ogonem, a potencjał technologiczny i marketingowy też niby mieli.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #5
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Sony w dziale luster nie miało szans wygrania z CiN z powodu "przyzwyczajenia" branży, ilości dostępnych obiektywów, wypożyczalni i serwisów dla profesjonalistów itp. No i umówmy się ze jednak konstrukcje Ci N górowały w różnych aspektach nad S (zwłaszcza w epoce "szumów" ) I dlatego tak skoncentrowali się na bezlusterkowcach (zresztą ich ostatnie "lustrzanki" SLT to też takie hybrydy już bez pryzmatu w celowniku, a lustrem używanym tylko do nastawiania ostrości).

    Przecież pierwsze nexy to były zupełnie amatorskie aparaty, z upierdliwą obsługą w menu, a co się z nich rozwinęło w postaci Alfy 7 i 9? świetną decyzją Sony był perspektywiczny bagnet E, który jest wspólny dla APSC i FF. I jak widać kierunek był słuszny, bo zmusił C i N do walki o ten segment, widać tradycyjne lustra zaczynają tracić......stąd ich nowe propozycje w przygotowaniu. Co do przejściówek do obiektywów, to przecież do Alfy sa takowe pozwalające na pełne użycie obiektywów Canona z AF, czy są do nikona, i jak to naprawdę działa, nie wiem nie interesowałem się aż tak tym systemem.

    Czy wystarczy zrobić bezlustro i dodać przejściówkę na dotychczasowe obiektywy??? zobaczymy. Przy przejściu z na m4/3 z 4/3 nie było tak prosto.

    No i to ze rozegra się bitwa w rejonie FF pomiędzy S, C i N, o pierwszeństwo w bezlusterkowym systemie PROFI, nie powinno aż tak wpłynąć na m4/3 - to system o mniejszej matrycy, rozwijany od wielu lat i mający swoje nieco inne zastosowania, jak też plusy i minusy. Na pewno łatwiej taki system zminiaturyzować, co widać porównując obiektywy bezlusterkowców m4/3 z APSC i FF. Co prawda jest teraz "optyczny trend" czy też konieczność ( nakarmienie megapikseli matryc) produkowania skomplikowanych i dużych konstrukcji, większych niż odpowiadające im kiedyś obiektywy do analogów - choćby seria ART Sigmy czy stałoogniskowe tamrony 35, 45 i 85, a nawet.... szkiełka o jasności 1,2 do m4/3.....

    Dużo zależy od tego, w jakie systemy zainwestują "niezależni", czy będą robić obiektywy do nowych bezluster. Tu dziwi mnie ignorowanie m4/3 przez większość producentów, z obiektywów specjalnie zaprojektowanych pod ten system, przychodzą mi do głowy tylko tamron 14-150 i lustrzana Tokina 300. Wszystkie sigmy to "spady" zaprojektowane do sony E, stąd takie nietypowe ogniskowe i duże pole krycia. a 4/3 było podobnie, sigma zasadniczo zaadoptowała do systemu parę obiektywów.nie siląc się na miniaturyzację z powodu krycia mniejszego kadru. Do nowych bezluster FF będą mieli łatwiej, ale do Sony E "niezależnych" obiektywów na razie jak na lekarstwo.

    Na pewno będzie ciekawie, może ceny rusza w dół......

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Dzięki za przypomnienie, że w ogóle istniało coś takiego, jak NIkon 1. Dziwne, że jeszcze Pentax Q nie trafił oficjalnie na śmietnik historii.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Ciekawe rzeczy piszesz.
    1. Bagnet jest akurat słabym punktem Sony. To nie jest bagnet uniwersalny, tylko Sony wykorzystało bagnet APS-C w FF. To był niestety błąd.
    2. Popatrz na AF Canona. Od czasów starego 4/3 dokonał się spory postęp i teraz wystarczy przejściówka.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  8. #8
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Ciekawe rzeczy piszesz.
    1. Bagnet jest akurat słabym punktem Sony. To nie jest bagnet uniwersalny, tylko Sony wykorzystało bagnet APS-C w FF. To był niestety błąd.
    .
    czyli projektując bagnet APSC dla Nexa, przewidzieli odp średnice mieszczącą tez pole obrazowe FF. Nie rozumiem gdzie tu błąd, to był przewidujący ruch ma przyszłość.

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Bagnet może być mniejszy niż koło obrazowe, jeśli tylna soczewka będzie blisko matrycy. Tyle, że o telecentryczności można wtedy zapomnieć. Sony niczego nie przewidział, tylko obszedł problem naokoło. Gdyby zrobił większy bagnet, to mógłby mieć teraz mniejsze obiektywy.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    czyli projektując bagnet APSC dla Nexa, przewidzieli odp średnice mieszczącą tez pole obrazowe FF. Nie rozumiem gdzie tu błąd, to był przewidujący ruch ma przyszłość.
    Niestety, niczego nie przewidzieli. Po prostu wpakowali do FF za mały bagnet i teraz mają z tym problem.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

Podobne wątki

  1. Olympus OM-D E-M5 II - oficjalnie
    By RSSBot in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 1095
    Ostatni post / autor: 8.11.20, 19:57
  2. Olympus PEN-F oficjalnie
    By gietrzy in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 149
    Ostatni post / autor: 17.05.17, 16:51
  3. Olympus PEN E-PL7 - Oficjalnie
    By RSSBot in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 191
    Ostatni post / autor: 9.07.16, 18:25
  4. "...To koniec aparatów kompaktowych.I koniec fotografów..."
    By Leming in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 6.12.12, 15:59
  5. Samsung NX - oficjalnie
    By Michu (Pentax) in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 92
    Ostatni post / autor: 8.06.11, 14:12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.