Strona 3 z 12 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 119

Wątek: Nikon 1 - to już jest koniec (oficjalnie)

  1. #21
    Moderator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar nightelf
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Olsztyn/Warszawa
    Posty
    5.765
    Siła reputacji
    182
    Moja galeria
    Koniec Nikon 1 nie dziwi.
    Faktycznie ciężko będzie zrobić aparat bezlusterkowy kompatybilny z starymi szkłami.
    Może załatwią to specjalną przejściówką obsługującą mechaniczną przesłonę i śrubokręt AF.
    "Bez muzyki życie byłoby pomyłką." ~ Wilhelm Friedrich Nietzsche
    E-M5 + Pen E-P3 + Lumix 20/1.7 + Oly 12-40/2.8 + 45/1.8 + 40-150 + manualne macro +7.5/3.5
    moja galeria: http://nightelf.org Prawa Ręka Egzekutora-Skarbnika TWA

  2. #22
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    Zapewne zrobią jakiś adapter pod stare szkła , ale będzie to działać kulawo. C i N wypuszczają bezlustra, aby dodatkowo też zarobić na nowej optyce.

  3. #23
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.601
    Siła reputacji
    186
    Moja galeria
    No cóż nie było popytu na niego to i zlikwidowali produkcję, a co będzie to zobaczymy pewnie niebawem.
    Najważniejsza jest historia.
    "Narody tracąc pamięć tracą życie" C. K. Norwid

  4. #24
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.591
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Podobno siłą Olka jest makro. Gdzie jest tanie 100/4?
    Zakładasz, że tanie. No nie wiem. Nikon za analoga miał macro 200 i zooma!!! 70-180. Z AF-S zrobił jednak tylko 60 i 105. Przez 20 lat nie wsadził silnika do 200/4.

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Miniaturyzacja już częściowo nieaktualna, Olki z kitem są zjadane przez kompakty i nic tego procesu nie odwróci.
    A te przez teefony komórkowe. Ostatnio smartfony sa już z kilkoma aparatami tzn z kilkoma ogniskowymi obiektywów.

    Cytat Zamieszczone przez nightelf Zobacz posta
    Koniec Nikon 1 nie dziwi.
    Faktycznie ciężko będzie zrobić aparat bezlusterkowy kompatybilny z starymi szkłami.
    Może załatwią to specjalną przejściówką obsługującą mechaniczną przesłonę i śrubokręt AF.
    "Ratowanie" śrubokręta można sobie podarować. Wszystko co wypuszczają nowego na rynek od kilkunastu lat ma śrubokręt.

    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    Stpman, a co takiego nowego wnosza nowe modele C i N?? Bezlusterka P i O wniosły ostatnio technologię pixel shift , focus stacking i focus bracketing, połaczenie działania stabilizacji z obiektywu i body, postfocus. To sa dosyć nowatorskie funkcje....
    Niektóre z tych funkcji są w nowych lustrzankach N i C i zapewne tez będą w bezlustrach. Tu wszyscy szybko naśladuja konkurencję.
    Tak w ogóle to ja bym nie przeceniał roli tych bajerów. Korzysta z tego ułamek fotografów i to sporadycznie.

    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    ciekawe czy skusza użytkowników luster C i N do przesiadki. Aparat z wymiennymi obiektywsmi to system, a rozwój systemu M canona nie jest jakiś optymistyczny. ..
    To, że system M canona sie nie rozwijał i że na niego narzekano to niestety zły znak dla olka, bo narzekano na to samo co w nikonie. Ze matryca mała. W Nikonie była jeszcze mniejsza. Olek ma więszą, ale nie az tak znowu wiele większą.

    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    chyba nie licza na aktualnych użytkowników Sony, fuji czy nawet m4/3.
    Dlaczego nie?
    Oczywiście najbardziej liczą na "swoich", ale każdy chce też coś urwać konkurencji.

    Cytat Zamieszczone przez Roberto73 Zobacz posta
    uściślę , miniaturyzacji dla bardziej wymagającego klienta . Zazwyczaj jako drugi system, wycieczkowy
    Zgoda, ale ilu to użytkowników? Ile osób ma dwa systemy? Mniejszość. Ci co najpierw mieli (i mają nadal) Olka jako drugi system mają C lub N, ewentualnie S. pytanie czy jak C i N będą oferowali do wyboru Lustrzanki FF i DX oraz bezlustra FF i DX, a "duża" optyka będzie pracowała zarówno na lustrzankach jak i bezlustrach każdego z formatów to ... to to ma duże zalety. A na podróże można do bezlustra DX zakupić dedykowane małe szkło.
    Czyli ci co będą chcieli mieć dwa systemy to raczej wejdą w firmę, która oferuje oba systemy (mały i duży) i optykę dobrze pracującą na obu systemach.
    To nie wróży dobrze olkowi (mówię o perspektywie 2 -3 lat, to nie będzie z dnia na dzień), bo system będzie 'dedykowany" dla podróżników mających wysokie wymagania, dla robiących macro no i ... w sumie to tyle. Oczywiście zawsze będą osoby przywiązane do marki. Ale ta grupa się kurczy. "Nowi" nie mają sentymentów.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 15.07.18 o 01:30

  5. #25
    Animator
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Pszczyna
    Posty
    872
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria
    Jeśli Canon i Nikon w swoich nowych bezlustrach FF zrobią nowy bagnet (a raczej zrobią ze względów ekonomicznych i technicznych) to pewno wkurzą posiadaczy swoich lustrzanek... Czyli tak źle i tak niedobrze trudne zadanie przed nimi...

  6. #26
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Zakładasz, że tanie. No nie wiem. Nikon za analoga miał macro 200 i zooma!!! 70-180. Z AF-S zrobił jednak tylko 60 i 105. Przez 20 lat nie wsadził silnika do 200/4.

    ...
    Tak zakładam. Makro jest chyba główną siłą Olka jeśli chodzi o fotografię. Zakładam, że produkcja byłaby spora. Nie mieszam też do tego 200/4. 100/4 to 100/4 i koniec.
    Pełnoklartowe 100/2,8 nie są drogie. Szkło o działkę ciemniejsze i kryjące 4 razy mniejszy obszar powinno być sporo tańsze. Jeśli nikt się na podobny ruch nie zdecydował (jak nie Olek, to choćby Sigma jako uzupełnienie rodziny ciemnych stałek do bezluster), to świadczy to tylko o słabości systemu, którego nawet wiodące zastosowanie nie jest w stanie pociągnąć. Panas może być w trochę lepszej sytuacji ze względu na filmy, ale dni fotograficznego m4/3 są moim zdaniem policzone.
    Olkowi zostaje motor napędowy "mały aparat do kieszeni", czyli walka z kompaktami 1" i bezlustrami Canona. Canon ma dużą przewagę. Wielu canonierów go kupi z kitem lub 22 i pozostałe posiadane szkła podepną sobie przez przejściówkę, a canonierów jest mnóstwo. W Olku każde dodatkowe szkło wymaga dodatkowych zakupów, najczęściej skończy się na chęciach. Ten motor napędowy Olka słabnie z każdą chwilą.
    Drugi motor napędowy "fajny gadżet robiący przy okazji zdjęcia", czyli seria PRO, do utrzymania działu foto raczej nie wystarczy. OK, 12-40 PRO zbłądziło pod strzechy, ale dzięki dziwnym azjatyckim sklepom sprzedającym go za pół ceny, a nie dzięki przemyślanej polityce Olka.
    Dla mnie los olkowego 4/3 jest przesądzony, pozostaje tylko pytanie, co Olek wymyśli tym razem?
    Ostatnio edytowane przez fret ; 15.07.18 o 09:48
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  7. #27
    Animator
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Pszczyna
    Posty
    872
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria
    Zawsze jeszcze istnieje możliwość, że Olek sprzeda albo zamknie swój dział foto...

  8. #28
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Miejmy nadzieję, że nie. Liczę na to, że mają jakieś pomysły.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  9. #29
    Animator
    Dołączył
    Oct 2014
    Mieszka w
    Pszczyna
    Posty
    872
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria
    Pytanie jeszcze co dalej z Fuji. Oni mi wyglądają na jeszcze bardziej niszowego producenta niż Olek czy Panas...

  10. #30
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    Można jeszcze zakładać , że i Olkowi i Fuji ten tyci kawałek tortu wystarcza. Tak było i 40, 30, 20 lat temu , może i dzisiaj . Chyba nie zamierzali nigdy zagrozić takim wielkim jak C i N. Co roku wypuszczą jakieś szkiełko pro, już na słychać o nowym 150-400mm Pro , potem może w końcu to długie macro , potem jakieś 500mm . Aż doczekają do nowej matrycy na micro.
    Ostatnio edytowane przez Roberto73 ; 15.07.18 o 11:56

Podobne wątki

  1. Olympus OM-D E-M5 II - oficjalnie
    By RSSBot in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 1095
    Ostatni post / autor: 8.11.20, 19:57
  2. Olympus PEN-F oficjalnie
    By gietrzy in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 149
    Ostatni post / autor: 17.05.17, 16:51
  3. Olympus PEN E-PL7 - Oficjalnie
    By RSSBot in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 191
    Ostatni post / autor: 9.07.16, 18:25
  4. "...To koniec aparatów kompaktowych.I koniec fotografów..."
    By Leming in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 6.12.12, 15:59
  5. Samsung NX - oficjalnie
    By Michu (Pentax) in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 92
    Ostatni post / autor: 8.06.11, 14:12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.