Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 41

Wątek: Lampa do OM-D e-m10 mark ii

  1. #1

    Dołączył
    Jul 2018
    Mieszka w
    Piotrków Trybunalski
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Lampa do OM-D e-m10 mark ii

    Wiem, że podobne tematy były wałkowane wiele razy, ale sytuacja na rynku się zmienia, dlatego odświeżam pytanie.

    Poszukuję taniej (do ok. 500 zł) lampy reporterskiej do Oly OM-D E-M10 mk II. Nie korzystam z lampy dużo, więc myślę, że dam radę ustawiać ją manualnie (choć oczywiście TTL byłby mile widziany). Ważniejsze jest dla mnie zdalne wyzwalanie (nie mam pojęcia czy radiowe, czy w trybie fotoceli). Widzę, że na rynku są lampy marek Yongnuo i Meike. Większość dedykowana do Canonów i Nikonów, a jak uniwersalne to z ograniczonymi możliwościami.
    Czy możecie coś doradzić? Jaki model lampy i ew. nadajnika?

    Z góry dziękuję

  2. #2
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.312
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria
    szukaj używki metz 58, duża wydajna lampa, do m10 konieczny uchwyt zwiększający komfort, używam z panasem GX7
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  3. #3
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Metz 58 prawie trzykrotnie przekracza budżet Poza tym lampa cięższa od aparatu.........jeśli to nie "śluby" to odradzam.....trzeba cały czas trzymać w ręku bo będzie przeważać i przekręcać się do dołu na pasku.....przy większym aparacie, jak np. EM-1 czy EM-5 z gripem to jeszcze ujdzie.

    Mam kilka lamp, sporo używam wireless, wiec uważam się za dość kompetentnego w tej dziedzinie Do oly użytkuję lub użytkowałem Metz: 15 MS-1, 26, 48; Olympus: FL 36, FL 600 i FL 200

    Moim zdaniem, jeśli chcesz "mobilną" lampę z TTL, warto szukać lampek małych, jak Nissin i40, Meike 320 czy nawet poczciwa Olympus FL-36.
    Od lampy Reporterskiej wymagamy mocy i dużej częstotliwości błysków (a wiec zasilanie- najlepiej 4AA). Przy małym rozmiarze lampy nie sięgniemy powyżej 30-36 (oczywiście zawsze producenci robią sztuczki podając LP dla pozycji Tele palnika). Jednak taka moc na ogół wystarcza, biorąc pod uwagę, ze w m4/3 osiągamy duża głębię ostrości na mniej przysłoniętym obiektywie. Spokojnie też można podbić ISO.

    Każda z tych lamp ma swoje wady i zalety:

    Meike najtańsza jako nowa (coś ponad 300 zet), Nissina i Oly trzeba polować na używki żeby zmieścić się w budżecie.
    Olympus i Nissin obracają palnikiem na wszystkie strony, pozwalając stosować błysk odbity w Pomieszczeniach, Meike ma ograniczone ruchu- do góry i jeden bok.
    Olympus i Meike zasilanie 2AA, Nissin 4AA - na pewno najszybciej się będzie ładował. Meike można ładować przy pomocy mikroUSB jak telefon, czasem się może przydać taka funkcja.
    Oly i Meike mają wyświetlacze, Nissin "swoiste" sterowanie 2 kółeczkami, brak wyświetlacza
    Oly i Nissin mają sterowanie bezprzewodowe, działają w trybie Slave, Meike tylko slave "manualna fotocela" (z pominięciem przedbłysków) a wiec dopasowanie mocy bardziej kłopotliwe, aczkolwiek ustawianie poziomu manualnego błysku bardzo precyzyjne (do 1/3 EV). System bezprzewodowy Oly w pomieszczeniach moim zdaniem działa dobrze.....radiowy chyba lepiej sprawdzi się na dworzu, czy jakieś duże sale (kościół, koncert)
    Meike i Nissin mają metalowe stopki- Oly plastik
    Meike na większych dystansach będzie bardziej podatna na efekt czerwonych oczu (palnik w położeniu na wprost - blisko osi obiektywu, ale za to najbardziej "zwarty" i zbalansowany zestaw.

    Generalnie musisz się zastanowić, do czego właściwie potrzebujesz lampy....

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Docelowo fajnie jest mieć dwie lampy, mniejszą z TTL i HSS na sanki i dużą, mocną, manualną do zdalnego wyzwalania. Od której zacząć?

    zacytuję Makromaniaka: "Generalnie musisz się zastanowić, do czego właściwie potrzebujesz lampy...."
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.312
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria
    czytamy ze zrozumieniem - używka, druga sprawa wyraźnie napisałem o uchwycie, jest to bdb lampa na dodatek mająca "wszystko"
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  6. #6

    Dołączył
    Jul 2018
    Mieszka w
    Piotrków Trybunalski
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Do czego potrzebuję lampy? Świetne pytanie. Głównie chodzi o fotografię architektury, o rozjaśnienie wnętrz (np. jakiejś odległej ściany kościoła - pierwszy plan mniej istotny) itd.
    Teoretycznie mogę próbować ustawiać to bez TTL, więc tę opcję traktuję głównie jako dodatek. Choć faktem jest, że jestem totalnym amatorem w tej materii.

    Co w takim przypadku? Która lampa najlepsza? A co myślicie o YN? Dużo dobrego o nich słyszałem, jeśli brać pod uwagę np. zestaw YN-560IV lub YN-660IV + YN-RF603 (przerobiona wg opisu z innego wątku)...

  7. #7
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.601
    Siła reputacji
    186
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez frater Zobacz posta
    Do czego potrzebuję lampy? Świetne pytanie. Głównie chodzi o fotografię architektury, o rozjaśnienie wnętrz (np. jakiejś odległej ściany kościoła - pierwszy plan mniej istotny) itd.
    Teoretycznie mogę próbować ustawiać to bez TTL, więc tę opcję traktuję głównie jako dodatek. Choć faktem jest, że jestem totalnym amatorem w tej materii.

    Co w takim przypadku? Która lampa najlepsza? A co myślicie o YN? Dużo dobrego o nich słyszałem, jeśli brać pod uwagę np. zestaw YN-560IV lub YN-660IV + YN-RF603 (przerobiona wg opisu z innego wątku)...
    Ja do takich celów czy też podobnych używam lamp analogowych z automatyką własną firmy Metz. Przy ogniskowej 14mm i wyższych zakres do 30 metrów to żaden problem
    Najważniejsza jest historia.
    "Narody tracąc pamięć tracą życie" C. K. Norwid

  8. #8
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.312
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez jkr Zobacz posta
    Ja do takich celów czy też podobnych używam lamp analogowych z automatyką własną firmy Metz. Przy ogniskowej 14mm i wyższych zakres do 30 metrów to żaden problem
    przy analogach trzeba zachować czujność z napięciem na stopce
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.601
    Siła reputacji
    186
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez viruuss Zobacz posta
    przy analogach trzeba zachować czujność z napięciem na stopce
    Na styku centralnym wytrzymują max: Olympus OMD 250V, Panasonic G GX 24V. Używam Metz 28 C2 ok 4v, Metz 32ct... ok 14v, Metz 30 bct4 ok 180v to pojedyńczo , a jeżeli łącze w zestawy to podłączam przez bezpieczną kostkę synchro, która wyzwala dwie lampy niezależnie, jeśli więcej to dochodzi jeszcze fotocela. Możliwości są duże a koszt niewielki. Jeszcze jedno kilkudziesięciu błysków jeden po drugim wątpię aby nowe lampy wytrzymały, mnie na kilku weselach tylko jedna się zjarała.
    Najważniejsza jest historia.
    "Narody tracąc pamięć tracą życie" C. K. Norwid

  10. #10
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Do architektury Potrzebujesz raczej statywu. A w wielu kościołach jest zakaz błyskania

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28.02.18, 11:10
  2. Lampa do OM-D E-M10 Mark 1
    By Ario in forum Oświetlenie micro 4/3
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 11.10.15, 14:42

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.