Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 58

Wątek: Zmiana systemu Olympusa na inny

  1. #1
    Awatar Endriu61
    Dołączył
    Feb 2013
    Mieszka w
    Lubań
    Posty
    33
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Zmiana systemu Olympusa na inny

    Witam Wszystkich Serdecznie! Mam pewien problem, otóż postanowiłem zmienić system, a może bardziej dokładnie spróbować innego systemu. Wymyśliłem sobie system Pentaxa, ponieważ tak jak Olympus (jeśli chodzi o lustrzanki) jest mniej popularny ( jak mówią Nikoniarze i Canonierzy – Pentax to system niszowy). Posiadam E-510, E-520 + ZD14-54, ZD 40-150, lampę i trochę jeszcze szpargałów. Nie chcę wchodzić w m4/3. Generalnie jestem zadowolony i jak na razie nie zamierzam tego sprzedawać. Upatrzyłem używanego Pentaxa K-5II (na początek z kitowym uszczelnionym obiektywem - cena 1700pln., przebieg 10k.).
    Ale zanim go kupię moje pytanie jest takie: czy ktoś z użytkowników Olympusa miał kontakt z tym aparatem lub takowy posiada, czy to dobry sprzęt i czy mogę oczekiwać lepszego zadowolenia z tego sprzętu niż z Olympusa. Wiem, że wielu użytkowników tego forum korzysta z aparatów różnych producentów, a „dokonało przesiadki z Olympusa”, ma więc doświadczenie poznania innych systemów. Może znajdzie się ktoś, kto mi doradzi i podpowie „za” lub „przeciw”, tak z praktyki, bo od czytania wyników testów i opinii osób „siedzących w Pantaxie spuchła mi już głowa”, nigdzie nie znalazłem opinii od osób będących w „Pentaxie, które wcześniej były w Olympusie”. Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów i czekam na podpowiedź !
    Ps. Nie ukrywam, że zależy mi na czasie...
    Ostatnio edytowane przez Endriu61 ; 19.01.18 o 17:05

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Rysiek_O
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    47-364 Komorniki
    Posty
    4.149
    Siła reputacji
    306
    Moja galeria
    Chcesz próbować nowego systemu? Spróbuj! Jeśli wypatrzona używka jest w przeciętnej cenie i dobrym stanie, to zawsze możesz ją sprzedać dalej bez poważniejszych strat.
    Jest nas wielu. Jedni chowają sprzęt w szafach lub torbach, inni katują go na mrozie, deszczu, przy zmiennej wilgotności. Są amatorzy zdjęć gdzie potrzebny jest bardzo długi czas naświetlania, a na drugim biegunie masz takich, że 1/8000 s to im za długo
    Na czyje opinie liczysz?
    Spróbuj sam jak Ci się będzie robiło fotki w innym systemie.
    Powodzenia!

    PS to nie ja sprzedaję aparat Pentax
    Rysiek_______________
    Podstawowe elementy E 4/3 i m4/3

  3. #3
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.785
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Ja zrobiłem woltę w drugą stronę - przeszedłem z systemu Pentaxa na m4/3. Głównym czynnikiem decydującym o przesiadce były ciężar i rozmiary sprzętu oraz chęć posiadania odchylanego wizjera (przy makrofotografii bardzo przydatny). K-5II nigdy nie miałem, miałem K-5 pierwszej generacji. W porównaniu z Olympusami E-M5, EP-L5 i EM-10II których używam matryca Pentaxa K-5 (o ile pamiętam w K-5II jest identyczna) jednak wygrywa. Przy moich wymaganiach mam w Olympusach przy typowych zdjęciach pamiątkarskich najczęściej ustawione ISO Auto 800, w K-5 miałem ustawione ISO Auto 1600 i jakość była porównywalna. W porównaniu z Olympusami m4/3 K-5 jest znacznie większy i cięższy - czuje się to wyraźnie zarówno przy trzymaniu aparatu jak i przy noszeniu w torbie. Większe i cięższe są też obiektywy o porównywalnym kącie widzenia. Są za to tańsze niż do m4/3, lepsza jest też dostępność systemowej optyki od producentów niezależnych - Sigmy i Tamrona. Musisz być przygotowany na ewentualne problemy z FF/BF - w droższych modelach Pentaxa (w tym i K-5) jest wprawdzie indywidualna regulacja FF/BF dla każdego obiektywu, ale bywa, że przy zoomie optymalne ustawienia zależą od ogniskowej i trzeba decydować się na pewien kompromis (przecież nie będziesz przestawiał regulacji po każdej zmianie ogniskowej). W K-5 również temperatura barwowa światła potrafiła mieć wpływ na FF/BF - nie wiem, czy w nowszych modelach to poprawili. Dramatu z tym nie było, ale przy jasnym obiektywie i pełnym otworze przysłony bywało to już zauważalne.
    Mogę jeszcze zasugerować zajrzenie na forum Pentaxa - http://www.pentax.org.pl - mnóstwo bardzo fajnych ludzi w tym wielu z głęboką wiedzą o sprzęcie. Polecam też stronę http://kmp.pentaxians.eu/ - znakomite kompedium wiedzy o systemie.
    Ostatnio edytowane przez wyszomir ; 19.01.18 o 18:08
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #4
    Matryca siedząca w K-5II jest lata świetlne przed tym co oferuje sensor E-510/E-520 - szczególnie jeśli chodzi o dynamikę. Sam aparat jest uszczelniony, bardzo solidnie wykonany, a do tego ma prawdziwy wizjer kryjący 100% kadru (a nie jakiś tunelik ze światełkiem na końcu jak w E-5x0)
    AF w K-5II/s jest poprawiony w stosunku do K-5

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Korpus w Pentaxie będziesz miał lepszy, obiektyw gorszy, bilans powinien by na plus dla Pentaxa, ale czy uznasz to za przepaść, to już rzecz gustu. Weź pod uwagę, że Pentax, to nie tylko system niszowy, ale wiele wskazuje na to, że także umierający.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.785
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Korpus w Pentaxie będziesz miał lepszy, obiektyw gorszy, bilans powinien by na plus dla Pentaxa, ale czy uznasz to za przepaść, to już rzecz gustu. Weź pod uwagę, że Pentax, to nie tylko system niszowy, ale wiele wskazuje na to, że także umierający.
    Co do tej gorszości obiektywu nie byłbym pewien - kity Pentaxa były jednymi z lepszych w swojej klasie. Miałem starsza wersję tego pentaxowego kita SMC PENTAX-DA 1:3.5-5.6 18-55mm AL i spisywał się całkiem nieźle, a ta wersja uszczelniana ponoć jest jeszcze lepsza.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Olkowy też nie jest zły, a chyba średnio o działkę jaśniejszy, co pozwala zmniejszyć różnicę między matrycami o 1 EV.
    Zauważ, że 14-54 to nie jest kit
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.785
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez cube007 Zobacz posta
    Matryca siedząca w K-5II jest lata świetlne przed tym co oferuje sensor E-510/E-520 - szczególnie jeśli chodzi o dynamikę.
    Zgadza się - porównanie np. pod adresem https://www.dxomark.com/Cameras/Comp...__1046_676_221
    Ta matryca produkowana przez Sony a oprogramowana przez Pentaxa była w momencie swojego wypuszczenia na rynek (w 2010r w modelu K-5) zdecydowanie najlepszą matryca APSC na rynku - wygrywała nawet z częścią ówczesnych matryc średnioformatowych, a i obecnie mimo, ze technika przez te lata poszła sporo do przodu jest jedną z lepszych.

    Cytat Zamieszczone przez cube007 Zobacz posta
    Sam aparat jest uszczelniony, bardzo solidnie wykonany, a do tego ma prawdziwy wizjer kryjący 100% kadru (a nie jakiś tunelik ze światełkiem na końcu jak w E-5x0)
    AF w K-5II/s jest poprawiony w stosunku do K-5
    Pentax zawsze przywiązywał dużą wagę do konstrukcji wizjera i jego lustrzanki pod względem wielkości wizjera były zawsze w czołówce swojej półki cenowej. W ogóle to fajny, przemyślany sprzęt o dużych możliwościach - jedynie AF nieco odstawał od konkurencji i z dostępnością niektórych obiektywów (np. teleobiektywów) było gorzej niż u Canona i Nikona. I jeszcze te rozmiary i ciężar - ale to już cecha nie samego Pentaxa, a lustrzanek APSC (akurat Pentaxy były zwykle mniejsze od konkurencyjnych Nikonów i Canonów)
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  9. #9
    Awatar Endriu61
    Dołączył
    Feb 2013
    Mieszka w
    Lubań
    Posty
    33
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    Witam Serdecznie! I oto jest wspaniałe, "olympusowskie", powiem najlepsze forum spośród wszystkich o fotografii, nie powiem nie spodziewałem się tak szybkiej reakcji na mój post, powiem, że byłem pewien iż błyskawicznie ktoś mi doradzi!.
    Dla porównania na forum "Pentaxa" poprosiłem o poradę 3 dni temu , wypowiedziało się cztery osoby w tym 2 bardzo skąpo na temat .
    Ale do rzeczy -BARDZO DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM za porady i informacje, napewno wezmę je wszystkie pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o zakupie! Dzięki!!!
    Ps. Jeśli ktoś miałby jeszcze ochotę "mi pomóc" bardzo proszę.

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar RafS
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Myślibórz
    Posty
    303
    Siła reputacji
    57
    Moja galeria
    Nie wiem dlaczego nie chcesz wejść w m4/3, ale spróbuj to jeszcze raz rozważyć.

    Ja miałem Olympusa E-410, potem E-620, zmieniłem na E-PL7 i...nie zamienię tego aparatu na żadną lustrzankę!!!

    Przede wszystkim wielkość i waga - to co mnie najbardziej ograniczało i sprawiało, że wielka torba z aparatem leżała częściej w domu odeszło w zapomnienie. Teraz aparat, kilka obiektywów, zapasową baterię i kartę pamięci mieszczę w czymś pokroju małej damskiej torebki listonoszki. Aparat jest zawsze ze mną i dzięki temu robię zdjęcia, czasem lepsze, czasem gorsze, ale wciąż robię

    Pentax to fajny sprzęt, ale czy rzeczywiście da Ci to "coś" ?


    Jeśli nie chcesz Olka, to weź Panasa Używane małe body z m4/3 jest dużo tańsze niż Olkowe, do tego jakieś fajne szkiełko i przekonasz się ile zyskasz.
    Z niedrogich szkieł bardzo polecam Olkowe 45 f/1,8(używane za 700-800zł) i Panasonik 25mm/1.7(nowy za 759) - do tego jakiś zoom (na początek może coś kitowego) i świat stoi przed Tobą otworem

    PS. Nie napisałeś, do czego Ci ten aparat potrzebny, więc założyłem, że do wszystkiego, stąd namawiam na m43.
    czasami mniej znaczy więcej..

Podobne wątki

  1. Zmiana systemu Nikona na micro 4/3
    By Zaicev in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 94
    Ostatni post / autor: 3.01.18, 13:22
  2. Zmiana systemu, co polecacie w 4/3?
    By esoX in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 77
    Ostatni post / autor: 9.02.15, 17:23
  3. E-30 czy zmiana systemu?
    By rojs1 in forum E-System
    Odpowiedzi: 97
    Ostatni post / autor: 5.04.12, 07:36
  4. Zmiana systemu. Czy warto???
    By M.U. in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 55
    Ostatni post / autor: 24.11.08, 00:13

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.