Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35

Wątek: Dobór szkieł na start do OM-D E-M10 Mark II / OM-D E-M5 Mark II

  1. #1

    Dołączył
    Jul 2017
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Dobór szkieł na start do OM-D E-M10 Mark II / OM-D E-M5 Mark II

    Witam,

    Jest to mój pierwszy post na forum dlatego proszę o wyrozumiałość.

    Jestem totalnym amatorem z przeszłością kompaktowo superzoomową, ale w końcu zamierzam wkroczyć w świat bardziej zaawansowanych aparatów.

    Jakieś tam podstawy fotografii mam opanowane. Nawet na kurs kiedyś chodziłem. Nie mniej przez brak sensownego aparatu mój zapał do fotografowania wygasł niemal całkowicie.

    Obecnie przymierzam się do zakupu Olympusa OM-D E-M10 Mark II lub OM-D E-M5 Mark II. Będzie to raczej aparat na długie lata więc bardzo poważnie rozważam zakup E-M5 z uwagi na zdecydowanie solidniejszy korpus. Problem w tym, że zakup E-M5 wiązać się będzie z koniecznością pójścia na kompromisy jeśli chodzi o szkła. Z obejrzanych testów wynika, że stabilizacja jest zauważalnie lepsza niż w E-M10. Lubie fotografować pejzaże/architekturę więc tryb hi res również powinien się sprawdzić. Dla mnie osobiście zewnętrzna lampa dodawana do zestawu także jest na plus. Ma regulowaną głowicę co na początek powinno mi wystarczyć aby doświetlić scenę przy słabszym (odbitym od sufitu) świetle w moim niskim mieszkaniu. Oczywiście można ją dokupić osobno za 300 zł, ale zawsze to jeden zakup mniej No i na koniec pełna regulacja ekranu. Wielki plus ze względu na "selfie". Przeglądam ostatnio dużo swoich zdjęć i mnie tam w zasadzie nie ma . Możliwość wykonania raz na jakiś czas zdjęcia z ręki na którym będę ja i moja rodzina a nie tylko moja rodzina to zawsze plus. Oczywiście wiem, że do tego będzie potrzebny odpowiedni obiektyw...

    Generalnie aparat będzie wykorzystywany do:
    60% - zdjęcia rodzinne/dzieci/portrety/sesje rodzinne często w pomieszczeniach przy niekoniecznie dobrym świetle
    20% - filmowanie pociech, uroczystości rodzinnych itp. (myślę, że z czasem, kiedy nabiorę doświadczenia, może się ten procent nawet zwiększyć)
    10% - fotografia uliczna/imprezy plenerowe
    10% - pejzaże/panoramy/architektura - generalnie zdjęcia wakacyjnie

    Z tego co już obejrzałem i przeczytałem wynika, że idealny zestaw dla mnie to jasny uniwersalny zoom do codziennej fotografii, dłuższy zoom na wycieczki/koncerty/imprezy plenerowe, plus 1/2 stałki do portretów/sesji z dzieciakami. Nie mniej na tą chwilę nie jestem w stanie sobie pozwolić pełny taki zestaw. Musze iść na kompromisy i w zależności od body będą one mniejsze lub większe.

    Jeśli chodzi o Micro 4/3 to z E-M5 będę w stanie sobie pozwolić na tą chwilę na jeden uniwersalny zoom kitowy typu:
    14-42 mm f/3.5-5.6 EZ (lub naleśnik)
    12-50 mm f/3.5-6 (ten wydaje mi się zbyt mało poręczny)

    Co do E-M10 to myślałem nad którymś z dwóch bardzo dobrze ocenianych obiektywów:
    12-40 mm f/2.8 PRO
    14-150 mm f/4.0-5.6 II

    lub nawet komplecie kilku tańszych obiektywów (krótki zoom, długi i stałka).

    Pytanie jest następujące czy lepiej:
    1) Kupić droższe body z tańszym obiektywem i później dokupić lepsze obiektywy/odsprzedać obiektywy kitowe
    2) Kupić tańsze body z pełnym zestawem kilku tańszych obiektywów
    3) Kupić tańsze body i od razu zainwestować w lepsze szkło(szkła) a po jakimś czasie ew. odsprzedać przejściowe body i kupić docelowe

    Pytania uzupełniające:
    1) Czy 12-40 mm f/2.8 PRO lub 14-150 mm f/4.0-5.6 II był by dla mnie wystarczający do wymienionych wyżej celów, w szczególność:
    - zdjęcia rodzinne w mieszkaniu i w plenerze (plaża, działka, place zabaw itp.)
    - portrety/sesje z dzieciakami
    - filmowanie z możliwością płynnego zoomu i zabawą z głębią ostrości
    - zdjęcia wakacyjne (pejzaże/architektura)
    2) Jakie obiektywy (kity/tańsze stałki) musiał bym zakupić aby zaspokoić powyższe potrzeby?

    Mile widziane propozycje innych obiektywów (może z przejściówkami) lub zestawy obiektywów.

    Ps. Czy w ogóle obiektywy które rozpatruje mają sens biorąc pod uwagę moje potrzeby? Może moje rozważania w ogóle nie mają sensu?

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez gemi Zobacz posta
    ...Będzie to raczej aparat na długie lata ...
    Zmień sposób myślenia. Na długie lata wchodzi się w system, a aparat to tylko jeden z jego elementów. Tak do bólu subiektywnie, to ja bym brał 12-40/2,8 (uniwersalny) + kitowy 40-150 za grosze (do zabawy z rodziną w plenerze) + jakaś mocna manualna lampka z wyzwalaczem (do domowego szaleństwa w długie zimowe wieczory). Za to co zostanie korpus, raczej używany. Później nie pytaj, jak będzie Ci czegoś brakowało, to dojdź do takiej sytuacji, kiedy sam będziesz wiedział czego chcesz.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  3. #3

    Dołączył
    Oct 2015
    Mieszka w
    Mazowieckie
    Posty
    81
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cześć

    Pozwolę sobie na komentarz (bardzo subiektywny) do maila (trochę off-topic).

    Sam jestem nowy na forum.
    Mniej więcej przed rokiem byłem na podobnym rozdrożu.

    Po decyzji o zmianie systemu nie mogłem wybrać pomiędzy M5II a M10II oraz obiektywami - wydawało mi się, że 14-150II będzie takim złotym kompromisem.
    Po wielodniowym wertowaniu forum, opinii, odwiedzaniu sklepów, macaniu - nadeszła decyzja.

    Jednak M10II wraz z 14-150II. Przeważyło to co wspomniał fret, wybór tańszego body i przeznaczenie niewydanych pieniędzy na rozwój systemu (nadmieniam, że udało mi się "sprawdzić oba body"). Oczywiście serce bolało (mnie jako gadżeciarza), że takie doskonałe body (M5II nie będzie moje). Trochę w tym było komentarza żony (jak będziesz potrzebował, to zmienisz, lepiej wydać na szkła).

    Po zakupie stałem się szczęśliwym użytkownikiem Olympusa. Aparat sprawował się idealnie. Obiektyw ładnie rysował.
    Idylla trwała do momentu przetestowania innych/dodatkowych obiektywów. Oglądnięcie w sklepie to nie to samo jak posiadanie go na weekend czy tydzień.
    Na początku udało mi się sprawdzić 14-42 II i EZ, 40-150. tutaj mój obiektyw jednak dawał radę -> fajne mniejsze, ale wolałem swój.

    Problem pojawił się gdy testowałem 12-40/2.8 -> nagle wszystkie zdjęcia stały się "ładniejsze". Nawet żona stwierdziła "fajny, dobry". Po tym teście zachorowałem na owy obiektyw. Po kilku miesiącach - pojawiła się okazja na zakup w przyzwoitej cenie -> to był strzał w 10.

    Okazuje się, ze 12-40 jest zainstalowany przez 90% czasu na body. Zaś 14-150 jest brany na wyjazdy lub do specyficznych zastosowań. Zastanawiam się czasem czy go nie sprzedać ew. zamienić na 40-150 PRO. Tak czy inaczej wymaga zmiany na body.

    Później miałem okazję sprawdzić 12/2.0, 17/1.8, 45/1.8 -> fajne, ekstra obiektywy. W mieszkaniu - super. Na testowałem na ulicy. O ile wcześniej zastanawiałem się czy nie są to obiektywy typu "must" to po testach stwierdziłem, że mój 12-40 całkiem nieźle sprawdza się jako zamiennik takiego zestawu.
    Może cięższy i ciemniejszy, ale daje swobodę operowania ogniskową. Do stałek zapewnie wrócę jeszcze, choć już wtedy będę bardziej świadomy tego co chcę (ciągle 45/1.8 kusi mnie dla portretu - mam 14miesięczna córkę, która dziwnym zbiegiem okoliczności często pojawia się w kadrze).

    Udało mi się też sprawdzić 9-18mm fajny malutki obiektyw, którego mi brakuje w zestawie. Jednak cena sugerowana jeszcze mnie powstrzymuje od posiadania go, w większości 12-40 daje mi pełen komfort korzystania.

    Co do sprzętu, to zastanawiam się jeszcze nad lampą błyskową - tego czasami brakuje - zwłaszcza w mieszkaniu, acz... w większości przypadków aparat i obiektyw całkiem dobrze sobie poradziły nawet ze skąpym sztucznym oświetleniem.


    Podsumowując swój wywód
    - jestem bardzo zadowolony ze swego wyboru (wg mnie warto wydać mniej na body a resztę gotówki zainwestować w dobry obiektyw) - chyba, że cena nie jest ograniczeniem
    - jeśli się nie spieszysz, to może warto poczekać na M10mIII? Ja trafiłem jak wchodziła generacja II i jednak zainwestowałem w nowsze body (gadżety wydały mi się warte ceny).
    -teraz chęć posiadania M5mII mocno u mnie zeszła. Może wymienię body na M5mIII lub M10mIII, ale czy będzie warte - okaże się po ujawnieniu specyfikacji
    -selfie z tymi obiektywami -> trudne, aczkolwiek udawało nam się je robić -> trzeba mieć mocne nadgarstki. Pewnie tutaj jasna stałka by dużo by poprawiła w kwestii wagi. Można próbować jeszcze wyzwalać z telefony z poziomi OIShare, acz - czasami wzrok ucieka sprzed obiektywu i wraca na telefon.

    Dobrego wyboru

    pzdr

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2012
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.612
    Siła reputacji
    275
    Moja galeria
    za artart-em 12-40 to strzał w 10-kę. raz wydana kasa i DOBRZE wydana!

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    Zacznij od 12-40 2.8, a potem zobaczysz w którym kierunku Cię pociągnie
    Zapraszam do albumu i galerii

  6. #6

    Dołączył
    Jul 2017
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dziękuję bardzo za opinie. Szczególnie artart.

    Cały czas walczę ze sobą w kontekście M5. Jeśli chodzi o obiektyw to od początku, po przeczytaniu wielu recenzji i opinii, 12-40 wydał mi się jedynym słusznym wyborem (na start).

    Jeszcze podsumowując temat szkieł (bo wybór body to już bardzo subiektywna rzecz):
    1) Czy 12-40mm PRO nie da mi zadowalających efektów jeśli chodzi o portret? Jeśli tak to jaki jest kolejny krok w tym temacie? Nad którym obiektywem portretowym powinienem się rozglądać aby poczuć różnice?
    2) Czy 12-40mm PRO będzie wystarczające do architektury i zdjęć w niewielkich pomieszczeniach (imprezy rożnej maści w domu, barze, itp. itd.). 12mm 4/3" to odpowiednik ~25mm dla FF. Nie jestem żadnym specem fotografii, ale wyczytałem, że do Architektury to raczej 24mm (FF) i mniej.

    Teoria teorią, ale najlepiej jak by wypowiedział się ktoś kto używa tego obiektywu .

    PS. Dzięki jeszcze raz za komentarze. W zasadzie rozwiało to moje wątpliwości. Jedynie zastanawiam się co dokupić jeśli wybór padł by na M10 + 12-40 i czy było by mnie na to stać
    Ostatnio edytowane przez gemi ; 12.07.17 o 22:54

  7. #7
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Mam 12-40 z E-M10 więc mogę conieco powiedzieć o tym zestawie.
    Ad.1 portret da się zrobić aczkolwiek tak ładnie tła nie rozmyje jak np. 45/1.8. Jeżeli tło jest w miarę ładne to da lekki efekt separacji, ale jak będzie w tle bałagan to dalej będzie widoczny.
    Ad.2 do architektury to chyba bardziej obiektywy tilt-shift. W normalnym użytkowaniu ekwiwalent 24mm sprawdza się w szerszych planach i da się jeszcze zrobić zdjęcie, gdzie ściany są w miarę prosto. Przy szerszym kącie będzie trudniej.

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    Mam 12-40 z E-M10 więc mogę conieco powiedzieć o tym zestawie.
    Ad.1 portret da się zrobić aczkolwiek tak ładnie tła nie rozmyje jak np. 45/1.8. Jeżeli tło jest w miarę ładne to da lekki efekt separacji, ale jak będzie w tle bałagan to dalej będzie widoczny.
    A ja po zakupie 12-40 sprzedałem 45 1.8. Różnica w rozmyciu tła była zbyt mała dla mnie i właściwie przestałem używać czterdziestkipiątki.

    Mimo wszystko najlepiej samemu ocenić.
    Zapraszam do albumu i galerii

  9. #9
    Moderator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar nightelf
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Olsztyn/Warszawa
    Posty
    5.765
    Siła reputacji
    182
    Moja galeria
    Do portretu osobiście wolę dłuższe ogniskowe. 12-40/2.8 zrobisz od biedy portret typu głowa i ramiona. Jednak o wiele ciekawiej będzie z 75/1.8, lub w wersji tańszej 45/1.8. Świetny efekt uzyskasz też z 40-150/2.8 jeśli lubisz kremowy bokeh
    Wszystko zależy od tego, czy portret ma być w plenerze, czy pomieszczeniu. W plenerze możesz odejść od fotografowanej osoby i użyć długiej ogniskowej, w pomieszczeniu ogranicza Cię ściana.

    Mimo wszystko lampa błyskowa to dobra rzecz. Możesz niedrogo kupić manualne lampy yongnuo + wyzwalacz radiowy i bawić się światłem.
    "Bez muzyki życie byłoby pomyłką." ~ Wilhelm Friedrich Nietzsche
    E-M5 + Pen E-P3 + Lumix 20/1.7 + Oly 12-40/2.8 + 45/1.8 + 40-150 + manualne macro +7.5/3.5
    moja galeria: http://nightelf.org Prawa Ręka Egzekutora-Skarbnika TWA

  10. #10

    Dołączył
    Jul 2017
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    No i jestem po zakupie.

    Padło na OM-D E-M5 MII + placek 14-44 EZ i w drodze jeszcze Panasonic 42,5mm F1,7, który zdecydowałem się wziąć tylko dlatego, że był w ratach 0% .
    Zadecydowała świetna oferta (nowe body i placek za 4200) i kilka innych czynników. Generalnie kupiłem go bardziej sercem niż głową.

    Postanowiłem, że placek będzie dla mnie na początek zdecydowanie wystarczający do nauki, a przy tym zdecydowanie wygodniejszy i bardziej poręczny w porównaniu do 12-40 pro. Do zadań specjalnych będę miał na razie Panasa.

    Tak więc zestaw jest. Teraz tylko filtry, dodatkowa bateria itp.

    A dalej, no cóż, zobaczymy:
    - 12-40 pro
    - 40-150 pro
    - grip HLD-8
    ...

    Postaram się wrócić za jakiś czas i opisać wrażenia amatora, który się przesiadł z kompaktu Fuji HS10...

    Dzięki jeszcze raz za rady.
    Ostatnio edytowane przez gemi ; 15.07.17 o 23:44

Podobne wątki

  1. Olympus AC-3 Zasilacz do E-M5 mark I i II, E-M1 Mark 1
    By apz in forum [K] Akcesoria micro 4/3
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22.10.16, 16:33
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 2.10.15, 06:20
  3. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30.09.15, 17:10
  4. dobór szkieł na bazie e-pl1
    By LolekX in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 11.11.11, 16:49
  5. Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 15.05.09, 22:18

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.