Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: wejście w system m43 - jaki obiektyw do fotografii rodzinnej

  1. #1
    Awatar Badtorro
    Dołączył
    Feb 2017
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    wejście w system m43 - jaki obiektyw do fotografii rodzinnej

    Witam serdecznie. Noszę się z zamiarem kupna drugiego aparatu do domu, wybór padł na e-m10 mk2 Jestem już zdecydowany na body, ale zastanawiam się co do obiektywu. Zestaw ma służyć do zdjęć i filmów rodzinnych oraz towarzyszyć w codziennym życiu.

    Kit 14-42 razi mnie jakością optyczną. Najchętniej kupiłbym od razu Zuiko 12-40/2.8, ale jest trochę drogi jak na wejście w system no i zestaw przestaje być kompaktowy. Może lepiej najpierw kupić coś mniejszego np. 20/1.7, żeby wyłuskać potęgę systemu m43, a zooma kupić w drugiej kolejności? 20/1.7 podoba mi się bardzo, ale stałka do zdjęć rodzinnych? no sam nie wiem. Kąt widzenia, jasność, ogólna jakość optyczna wydaje się być bardzo fajna oceniając po zdjęciach na flickr. Filmy też nagra?

    Możecie coś poradzić?

  2. #2
    | OlyJedi Awatar osiem1984
    Dołączył
    Jul 2011
    Mieszka w
    Warszawa (aktualnie Młochów pod Warszawa)
    Posty
    1.682
    Siła reputacji
    96
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Badtorro Zobacz posta
    Witam serdecznie. Noszę się z zamiarem kupna drugiego aparatu do domu, wybór padł na e-m10 mk2 Jestem już zdecydowany na body, ale zastanawiam się co do obiektywu. Zestaw ma służyć do zdjęć i filmów rodzinnych oraz towarzyszyć w codziennym życiu.

    Kit 14-42 razi mnie jakością optyczną. Najchętniej kupiłbym od razu Zuiko 12-40/2.8, ale jest trochę drogi jak na wejście w system no i zestaw przestaje być kompaktowy. Może lepiej najpierw kupić coś mniejszego np. 20/1.7, żeby wyłuskać potęgę systemu m43, a zooma kupić w drugiej kolejności? 20/1.7 podoba mi się bardzo, ale stałka do zdjęć rodzinnych? no sam nie wiem. Kąt widzenia, jasność, ogólna jakość optyczna wydaje się być bardzo fajna oceniając po zdjęciach na flickr. Filmy też nagra?

    Możecie coś poradzić?
    Pod hasłem zdjęcia rodzinne kryje się chęć posiadania obiektywu uniwersalnego, a jeśli o takim myślisz, to ja osobiście odradzałbym stałoogniskowy. Możesz zdecydować się na 12-42, lub 12-50 lub właśnie 12-40. Fakt 12-40 tani nie jest ale, że wejście w system to nei argument. Wchodzisz w system, żeby robić zdjęcia. Skoro kupujesz już body za kilka tysięcy a nie zamiennik albo jakiegoś pena, to jednak wchodzisz w ten system na poważnie. Popatrz na to tak, kupisz raz coś dobrego, to później nie będziesz miał problemu z tym, że kupiony obiektyw stracił na wartości, że musisz go sprzedać kupić ponownie coś nowego. Lepiej raz a dobrze i mieć spokój. A jak chcesz oszczędzić to ja miałem 12-50 i też nie było tragedii. Byłem całkiem zadowolony ale oczywiście doradzam 12-40.
    Fotografuję OM-D EM-5 II, mZD 12-40 2.8, mZD 45 1.8, mZD 75-300, mZD 60 2.8 macro, Samyang Fisheye 7.5

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    Mniejszy jest Panasonic 12-35 2.8
    Zapraszam do albumu i galerii

  4. #4
    Awatar Badtorro
    Dołączył
    Feb 2017
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez osiem1984 Zobacz posta
    Pod hasłem zdjęcia rodzinne kryje się chęć posiadania obiektywu uniwersalnego, a jeśli o takim myślisz, to ja osobiście odradzałbym stałoogniskowy. Możesz zdecydować się na 12-42, lub 12-50 lub właśnie 12-40. Fakt 12-40 tani nie jest ale, że wejście w system to nei argument. Wchodzisz w system, żeby robić zdjęcia. Skoro kupujesz już body za kilka tysięcy a nie zamiennik albo jakiegoś pena, to jednak wchodzisz w ten system na poważnie. Popatrz na to tak, kupisz raz coś dobrego, to później nie będziesz miał problemu z tym, że kupiony obiektyw stracił na wartości, że musisz go sprzedać kupić ponownie coś nowego. Lepiej raz a dobrze i mieć spokój. A jak chcesz oszczędzić to ja miałem 12-50 i też nie było tragedii. Byłem całkiem zadowolony ale oczywiście doradzam 12-40.

    Dzięki za uwagę. Narazie dokumentujemy swoje życie rodzinne iPhone'mi i jakoś oboje dajemy radę (zooma nie ma). Szukam jakiejś alternatywy, która poprawi jakość techniczną materiału. 12-40 jest o tyle fajny, że spełnia prawie wszystkie kryteria (z wyjątkiem kryterium mobilności). Jest ostry, szybki, jasny, uniwersalny, ostrzy nawet z bardzo bliska, filmy wychodzą świetnie. Portret czy szerszy kąt - wszystko wychodzi elegenacko za przekręceniem pierścienia zooma. No malina po prostu.

    Stałki kuszą bo są małe, można zabrać ze sobą aparat wszędzie i są tańsze. Doczytałem, że wedle testów internetowych 20/1.7 ma koszmarnie wolnego AF, natomiast 17/1.8 jest dość miękki. Zostaje albo Leica 15/1.8 albo 12-40 właśnie. Ciężki wybór :S

    Cytat Zamieszczone przez MAF Zobacz posta
    Mniejszy jest Panasonic 12-35 2.8
    Z tego co się orientuję, to jest tylko minimalnie mniejszy od Olympusa, ale nie ostrzy tak blisko. Zdjęcia też podobają mi się bardziej z Olka.
    Cenowo też szału nie ma. Ten Panasonic to chyba nie dla mnie.
    Nikon D700 | 16-35/4 | 50/1.4 | 70-200/4 | YN568EX

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    17mm 1.8 miałem i nie zauważyłem żeby był miękki, jest za to mały i ma błyskawiczny AF.

    Stałki są małe, ale też mniej uniwersalne. Czasem trzeba zabrać ich kilka, wtedy. Dobrze mieć jakieś jasne szkło, ale dobrze też mieć przyzwoitego zooma.
    Zapraszam do albumu i galerii

  6. #6
    Awatar Badtorro
    Dołączył
    Feb 2017
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Nie oglądałem jeszcze zbyt wielu zdjęć z tego obiektywu, ale wedle testów syntetycznych wydaje się być stosunkowo miękki:

    https://www.dxomark.com/Lenses/Compa...112_909_1233_0
    Nikon D700 | 16-35/4 | 50/1.4 | 70-200/4 | YN568EX

  7. #7
    | OlyJedi Awatar osiem1984
    Dołączył
    Jul 2011
    Mieszka w
    Warszawa (aktualnie Młochów pod Warszawa)
    Posty
    1.682
    Siła reputacji
    96
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Badtorro Zobacz posta
    Nie oglądałem jeszcze zbyt wielu zdjęć z tego obiektywu, ale wedle testów syntetycznych wydaje się być stosunkowo miękki:

    https://www.dxomark.com/Lenses/Compa...112_909_1233_0
    Jak oboje dajecie radę iphonem to i 17 1.8 nie będzie za miękki wbrew temu co sprawdzasz w testach syntetycznych. To bardzo dobry obiektyw. Miałem, korzystałem sprzedałem, bo wcześniej, czy później okazało się, że 12-40 jest jednak idealny.
    Fotografuję OM-D EM-5 II, mZD 12-40 2.8, mZD 45 1.8, mZD 75-300, mZD 60 2.8 macro, Samyang Fisheye 7.5

  8. #8
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.085
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    " Zdjęcia też podobają mi się bardziej z Olka"

    Gratuluję wprawnego oka

  9. #9
    Awatar Badtorro
    Dołączył
    Feb 2017
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Roberto73 Zobacz posta
    " Zdjęcia też podobają mi się bardziej z Olka"

    Gratuluję wprawnego oka
    wg mnie ma ładniejszy bokeh i ostrzy z bliższej odległości i wystarczy.
    jest też minimalnie bardziej uniwersalny (35 vs 40mm na długim końcu).
    wg mnie to lepszy obiektyw.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez osiem1984 Zobacz posta
    Jak oboje dajecie radę iphonem to i 17 1.8 nie będzie za miękki wbrew temu co sprawdzasz w testach syntetycznych. To bardzo dobry obiektyw. Miałem, korzystałem sprzedałem, bo wcześniej, czy później okazało się, że 12-40 jest jednak idealny.
    W iPhone'ach (6s+ oraz SE) jakość techniczna nam obojgu przestaje odpowiadać. Zwłaszcza kiedy zrobię zdjęcie Nikonem, to widać jakim kompromisem jest iPhone.
    Problem w tym, że lustrzanka jest zbyt duża dla mojej małżonki. D700 jest zbyt nieprzyjazne dla początkujących.

    Też mam też wrażenie, że 12-40 będzie idealny.
    Z tym, że to mnie prowadzi do kolejnego wniosku - olek z tym obiektywem robi się już dość duży. Wkładać tyle kasy w kolejny system? mhm... i wówczas znalazłem Sony A7 mk2. Body tylko troszkę cięższe od e-m10 mk2, też ma IBIS i też robi rewelacyjne video. To zamiast wchodzić w drugi osobny system, może lepiej sprzedać nikona i kupić FF sony - złoty środek obu systemów?
    Nikon D700 | 16-35/4 | 50/1.4 | 70-200/4 | YN568EX

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Badtorro Zobacz posta
    ...złoty środek obu systemów?
    Jeśli złotówki nie są problemem, to pewnie tak... Jak patrzę na Twoją stopkę, to mam wrażenie, że nawet w Olku nie odbudujesz tego bez dodawania kasy. Jasności/ ilości bokehu nie odbudujesz nawet za kasę, a o bokehu coś tam pisałeś... Budżetowa lampka... Wygoda używania lampki... Zapomnij. Sony, to już będzie zupełnie inna liga finansowa. Masz dobrze i tanio. Chcesz zrobić sobie lepiej? Zapomnij o "tanio"
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 30.03.16, 10:47
  2. Ogniskowa w zestawie E-System + obiektyw T-Mount
    By Latawiec in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 21.09.09, 15:50
  3. Obiektyw szerokokątny do E-system
    By 3k in forum E-System
    Odpowiedzi: 64
    Ostatni post / autor: 22.03.08, 14:41
  4. Olympus E10 - jaki system?
    By tjindy in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 25.03.04, 18:21

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.