Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Magiczne pudełko - "skanowanie" filmów z użyciem hi-res mode.

  1. #1

    Dołączył
    Mar 2016
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    33
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Magiczne pudełko - "skanowanie" filmów z użyciem hi-res mode.

    W jesienne deszczowe wieczory przychodzą różne ciekawe pomysły. Mój to magiczne pudełko do "skanowania filmu.

    Urzadzenie proste w konstrukcji i tanie. Mi za wszystko wyszło około 40 zł.
    Co jest potrzebne:

    panel ledowy 120x120 mm 6W - na allegro za około 16 zł + przesyłka
    wtyczka 230 V - 9 zł (pewnie są tańsze)
    pudełko drewniane z wieczkiem - 9 zł + przesyłka
    kartka czarnego brystolu
    czarna taśma izolacyjna
    1 m listewki 2cm/1 cm - parę złotych

    Miałem zakupioną wcześniej białą farbę, którą wykorzystałem do zwieńczenia projektu.

    Zebrane do kupy wygląda tak:











    Z kartki brystolu wycięte zostały 2 okienka. Jedno wielkości klatki filmu +3 mm na każdy bok, drugie tej samej wielkosci ale węższe na obrzeżach. W ten sposób rozwiązałem problem przesuwania filmu. Obecne pracuje nad rozwiązaniem trwalszym zbudowanym z okładki folderu biurowego w kolorze czarnym. Okienko musi być o te 3mm większę na każdą stronę by uniknąć cienia na obrzeżach. Panel ledowy ma dużą iluminacjęi w ciemności ostro daje po oczach (około 370 lumenów). Rozmiar obszaru świecącego pasuje też do filmów 120;]

    Dalszy proces już jest prosty.
    Wkładamy film i ustawiamy klatkę mniej więcej na środku. Ustawiamy statyw nad pudelkiem i ustawiamy ostrość na "blacie" panelu. Najlepsze rezultaty osiąga się z obiektywem makro. 45mm panasa działa bardzo dobrze. Można użyć też 45mm 1.8 ale trzeba się wtedy liczyć z dużym kropowaniem i wynikową rozdzielczością ~2300x1400. Z makro jest najlepiej. Ustawiamy przeslonę na około 4.5-5.6 i regulujemy kompensacją ekspozycji. Balans bieli na automacie działa nieźle ale najlepiej ustawić na światło żarowe.

    Strzelamy hi-res w RAW i odpalamy program do edycji. W przypadku filmu BW prosta obróbka. Kadrujemy i odwracamy "kolory" i otrzymujemy obrazek wyglądający tak:




    Podciągamy ekspozycje i kontrast. Usuwamy zabrudzenia, pyłki których nie zdmuchnęliśmy gruszką. I obrazek wygląda tak:




    Na przykładach jest duże ziarno gdyż używam filmu Kodak TRI-X 400. Próbowałem ze skanerem ale powodował "przekłamania ziarna", obraz był po prostu brzydki.

    Jeśli gdzieś czegoś nie wyjaśniłem to pytajcie. Niedługo zabieram się za Kodak Portra 400 i zobaczę jakie tam będą rezultaty.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar yac
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    k/3M
    Posty
    2.387
    Siła reputacji
    286
    Moja galeria
    Fajne, jak zrobisz to jeden egzemplarz zamawiam
    Jacek

  3. #3
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.233
    Siła reputacji
    336
    Moja galeria
    Podoba się mi prostota pomysłu. Czekam na dalej...
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  4. #4
    | OlyJedi Awatar sepi19
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.787
    Siła reputacji
    115
    Moja galeria
    Brawo @Fennec ! Ramkę do kliszy polecam wyciąć ze starych kart kredytowych, a najlepszym rozwiązaniem jest coś gotowego, np ze starego powiększalnika. Natomiast jeśli chodzi o podświetlenie, to LEDy są ok do cz-b, natomiast z kolorem możesz mieć trochę problemów ze ściągnięciem maski filmu. Ja stosowałem żarówki o temp barwowej ok 5200-5400 Kelwinów.

    Ostatnio edytowane przez apz ; 22.11.16 o 00:22 Powód: poprawoiony kolor czcionki
    Wielu nie zdaje sobie sprawy że niezależnie od modelu aparatu ich zdjęcia będą wyglądały tak samo

  5. #5

    Dołączył
    Mar 2016
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    33
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez sepi19 Zobacz posta
    Brawo @Fennec ! Ramkę do kliszy polecam wyciąć ze starych kart kredytowych, a najlepszym rozwiązaniem jest coś gotowego, np ze starego powiększalnika. Natomiast jeśli chodzi o podświetlenie, to LEDy są ok do cz-b, natomiast z kolorem możesz mieć trochę problemów ze ściągnięciem maski filmu. Ja stosowałem żarówki o temp barwowej ok 5200-5400 Kelwinów.

    Właśnie zamówiłem 2 panele o różnych temperaturach barwowych. Obecnie jest zimna. Będę miał jeszcze naturalną i ciepłą. Budowa pudełka pozwala na swobodne podłączanie innych paneli w tym rozmiarze. Muszę jeszcze pomyśleć nad odprowadzaniem ciepła, gdyż grzeje się to ustrojstwo na potęgę. Prawdopodobnie tzw. śledź z kratką od obudowy peceta będzie idealny. A teraz czas wywołać Portre ;]

  6. #6
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Fennec, uważasz że jest sens stosować tryb hi-res do skanowania klatki filmu małoobrazkowego? Rozdzielczości 40 mpix to tam nie ma na pewno......Chyba że chodziło by o skany z większych formatów, od 6x4,5 wzwyż.....

    Robiłeś porównanie rozdzielczości dla hi-res i zwykłego? Możesz wkleić jakiś wycinek 1:1 (bez skalowania) swojego skanu ze drobnymi szczegółami np.włosy ?

    Mówię z doświadczenia, bo skanuję Nikonem Coolscan VED, gdzie przy max rozdzielczości 4000 dpi otrzymujemy obrazek ok 20 mpix i to jest praktycznie max co można wyciągnąć z małego obrazka. To też taka obiegowa opinia, nie tylko moja. W większych rozdzielczościach nie przybywa już szczegółów tylko rośnie rozmiar pliku...... tym bardziej że używasz dosyć ziarnistego filmu, który siłą rzeczy ma mniejsza rozdzielczość. Faktycznie "zwykły" skaner o dobrej rozdzielczości (nie mówię o płaszczakach) uwydatnia ziarno, szczególnie na filmach cz-b, więc wart popróbować nowe możliwości. Ala to ziarno na twoich fotkach (zaglądałem też na stronę)też jest jakieś dziwne ....nie wiem czy nie dochodzi jakiś efekt "morki" i kompresji przy skalowaniu bo wygląda jakoś sztucznie.....czy nakładasz jeszcze jakieś efekty?


    Ciekawy tez jestem jak sobie OMD radzi z dynamiką zdjęcia - od 100% cieni do prześwietleń- warto by cyknąć jakiś firmowy negatyw testowy z przejściami od bieli do czerni i sprawdzić......Powiem szczerze ze to zdjęcie przykładowe, zwłaszcza po obróbce wygląda mdło i małokontrastowo, ale to też kwestia miękkiego światła na zdjęciu no i gustu....

    i jeszcze dwa pytanka jeśli można:
    o co chodzi tutaj:

    1) M"ożna użyć też 45mm 1.8 ale trzeba się wtedy liczyć z dużym kropowaniem i wynikową rozdzielczością ~2300x1400. Z makro jest najlepiej".
    Z czego wynika taka zmniejszona rozdzielczość?

    2)"Balans bieli na automacie działa nieźle ale najlepiej ustawić na światło żarowe"
    Nie lepiej ustawić balans bieli konkretnie dla panelu podświetlającego? Albo dopasować w Kelvinach? No ale to do koloru -przecież zasadniczo fotografujesz czarno-biały obiekt, przyznam się ze nigdy mi nie przyszło do głowy ustawiać w takiej sytuacji balans bieli..............
    Ostatnio edytowane przez Makromaniak ; 22.11.16 o 11:54

  7. #7
    | OlyJedi Awatar sepi19
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.787
    Siła reputacji
    115
    Moja galeria
    Przy kolorowym filmie wstępnie balans bieli ustawiałem na pustej części filmu na początku czy końcu kliszy. Ale i tak najwięcej zabawy przy kolorze będziesz miał przy ściąganiu maski filmu
    Natomiast jeśli chodzi o wielkość pliku, to Makromaniak ma pełna rację. Jedyną metodą podnoszącą ilość szczegółów z klatki małoobrazkowej jest sklejka z czterech wycinków kadru. Ale przyrost jakości do ilości włożonej pracy nie koniecznie ma sens. No może przy większym wydruku.
    Moim zdaniem układ poziomy takiego "skanera" z mocowaniem aparatu do podstawy jest wygodniejszy. Waznym w sumie elementem jest też odizolowanie toru obiektyw - klisza od światła zewnętrznego, nawet kawałkiem ruły z czarnego kartonu o długości odpowiadajacej odległości ostrzenia obiektywu.
    Ostatnio edytowane przez sepi19 ; 22.11.16 o 12:10
    Wielu nie zdaje sobie sprawy że niezależnie od modelu aparatu ich zdjęcia będą wyglądały tak samo

  8. #8
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Inicjatywa "skanowania" mi się podoba, foto po obróbce mniej. Zbyt ciemne i mało kontrastowe mz.

    Tak bym to widział:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	E-M5MarkII_original_a.jpg
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	435,3 KB
ID:	185095 a to Twoje:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	E-M5MarkII      005_zpsa0ahwypk.jpg
Wyświetleń:	147
Rozmiar:	176,3 KB
ID:	185096
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 22.11.16 o 12:27
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  9. #9
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Sepi - dobre ściąganie maski to właśnie zaleta tego Coolscana. Robi to genialnie ( o ile pamiętam- skanuje też fragmenty ramki poza kadrem, stąd dobrze "rozpoznaje" kolory masek). Dlatego np. nie ustawia się tam presetów dla konkretnego filmu, jak to jest w wielu skanerach. Nawet z Crossowanego slajdu Konica, który jako jedyny znany mi slajd wychodzi z procesu C-41 fioletowy jak z gencjany - Nikon potrafi wydobyć czyste kolory (oczywiście jeśli zależy mi na odzyskaniu kolorów z crossa)

    Ciekawi mnie czy porobiłeś sobie jakieś "skrypty" do odwracania, czy każde zdjęcie robisz osobno. "wyzerowanie" balansu na masce nie wystarcza na zdjęcie maski?

    Mnie interesuje prosta i szybka metoda zrobienia wglądówek do filmu, ale w miarę dobrej jakości. I do tego fotografowanie chyba dobrze się nadaje, tyle ze nie ma wtedy sensu każdą klatkę obrabiać osobno...Nawet zastanawiałem się nad tymi badziewnymi skanerami za 100 zł z matrycami 5mpix, których ostatnio pełno

  10. #10

    Dołączył
    Mar 2016
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    33
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Opisałem wszystko troszkę na szybko i skrótowo.
    Jak pisałem najlepiej robić to z makro, którego aktualnie nie posiadam i zdany jestem na pożyczone od kolegi. 40mpix przydaje się wtedy gdy używam 45 1.8. Mam wtedy możliwość scropowania do rozsądnych rozdzielczości. Bez hires jest gorzej.

    Generalnie masz dużo racji. Dobrym skanerem za dobre pieniążki i z odpowiednim oprogramowaniem wyniki pewnie są lepsze. Ja tu prezentuje produkt w fazie terstowej za ~`40 zł ;]
    Zdjęcie przykładowe odwzorowuje idealnie warunki w jakich zostało zrobione, no może jest troszkę ciemniej. Postaram się o lepsze przykłady.

    1. Jak pisałem wyżej wynika głownie z cropowania do obszaru obejmującego sama klatkę filmu. 45 mm ostrzy z około 50 cm i dożo z tych 40mpix idzie w przestrzeń dookoła klatki.
    2. Tu znów skrótowo opisałem. Jasne że balans tylko dla kolorów. Info o ustawianiu na światło żarowe znalazłem w sieci na stronach japancamerahunter i stevehuffphoto. Póki co testuje. W sieci można znaleźć tutoriale, w których ludzie robią to na tzw lighpadach. Najtańszy lightpad to około 300 zł i ma powierzchnię a4. Ja jeśli już ustale dobrą metodologię procesu scanowania, będę mógł zbudować taki lightpad ledowy za około 60-70 o powierzchni 30x30 cm z regulowaną jasnością.Wtedy będę mogł na hires scanować wiele klatek na raz.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Inne przykłady:





    Edycja sprowadza się do kręcenia ekspozycją i kontrastem. Trzeba też wziąć pod uwagę, że jestem kompletnym amatorem filmu i zdjęcia też robię średnio.

Podobne wątki

  1. Nowa "zimna" sesja zdjęciowa: "Aneta & Monika"
    By Shevers in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13.05.09, 22:49
  2. "4 pory roku - Lato 08" - "Pozostali Zwycięzcy" galeria pokonkursowa
    By mynameisnobody in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 9.10.08, 19:22
  3. mju 700 - "record mode changed" - proszę o pomoc
    By blind in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 7.09.07, 11:47
  4. 5060 i "MY MODE" - zamotałem się :(
    By emer in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 2.07.04, 00:23

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.