Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 52

Wątek: Panasonic GX80(?) i jaki obiektyw

  1. #1

    Dołączył
    Oct 2016
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Panasonic GX80(?) i jaki obiektyw

    Dzień dobry
    To pierwszy mój post na tym forum, choć podczytuję Was już od jakiegoś czasu.

    Chciałabym prosić Was o poradę w kwestii zakupu pierwszego bezlusterkowca. Do tej pory zdjęcia robiłam Lumixem LX-5, jednak od dłuższego czasu marzy mi się, aby rozwijać się hobbistycznie w fotografii, stąd decyzja o zakupie czegoś z oddzielnymi obiektywami.
    Lustrzanki odrzuciłam ze względu na wymiary (poprawcie mnie jeśli się mylę).

    Przeczytałam już sporo informacji, pierw chciałam Olympusa (EM-10 Mark II lub nawet EM-5 mark II), jednak ze względu na obniżenie jakości i częste awarie z bólem serca (piękne są i malutkie) zrezygnowałam z nich. Chciałabym, aby ten aparat posłużył mi kilka lat, nie planuję go zmieniać co rok, dwa. Kolejny pomysł to Fuji(głównie XT-10), jednak tutaj tylko rok gwarancji, drogie obiektywy i słaby serwis trochę mnie odrzuciły.

    Po przeczytaniu kolejnej porcji internetu jestem na 90% zdecydowana na Panasonica GX80. Główny minus to większe rozmiary, ale do przeżycia.

    Orientujecie się może, czy wersja srebrna i czarna tego aparatu różnią się czymś poza wyglądem? Srebrna wydaje mi się subiektywnie ładniejsza, choć na razie widziałam tylko czarną na żywo.

    Podstawowe pytanie, z którym nie potrafię sobie poradzić to który obiektyw na początek powinnam wybrać?
    Nie mam jeszcze zbyt dużej wiedzy o obiektywach.

    Z tego co rozumiem do wyboru w zestawie są takie opcje:
    1) 14-42 mm f/3,5-5,6
    2) 12-32mm f/3.5-5.6
    3) 14-140mm f/3.5-5.6

    4) Kupić samo body i oddzielny obiektyw (tylko jaki?).


    To co mi się nie podoba to te obiektywy wydają mi się wszystkie dość ciemne. Można nimi zrobić zdjęcie w pomieszczeniach ciemniejszych bez problemu? Mój Lumix mnie tutaj rozpieścił, nie pamiętam, kiedy musiałam ostatnio używać lampy i w każdym miejscu (muzeum, zamek) mogłam robić zdjęcia bez flasha.
    Chciałabym obiektyw niewielki i lekki, ale przede wszystkim zależy mi na jakości zdjęć. Wskazane również żeby miał większy zoom, gdyż czasami w przypadku spacerów chciałabym zrobić zdjęcie sarnie. Z drugiej strony takie zdjęcia robię rzadko i nie jest to mój największy priorytet, więc niekoniecznie zależy mi na dużym zoomie kosztem jakości zdjęć i wadze zestawu.

    Nie wykluczam dokupienia jakiejś jasnej stałki w przyszłości do portretów, tylko po pierwsze na pewno nie będzie to zakup za miesiąc,a po drugie wolałabym zdobyć trochę doświadczenia wcześniej i sprecyzować swoje wymagania.

    Zdjęcia jakie mnie interesują są obecnie dość różnorodne: głównie zdjęcia wakacyjno-urlopowe, fotografia rodzinna, krajobrazy, portrety i trochę makro.
    Czasami potrzebuję zrobić zdjęcia dość szybko (dzieci, zwięrzeta itd).

    Poradźcie proszę co wybrać, żeby nie żałować? Budżet mniej więcej taki jak widać, czyli do ok. 4000zł całość z możliwością lekkiego zwiększenia do ok. 5000zł jeśli coś jest naprawdę warte rozważenia.
    Interesuje mnie wyłącznie nowy sprzęt, nie mam wiedzy, żeby być w stanie odrzucić trefną używkę.
    Docelowo chciałabym mieć maksymalnie 3 obiektywy (najlepiej 2, jeden uniwersalny plus jasna stałka).

    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Dwa, albo trzy.

    Jak dwa to zapraszam do dokupienia 14-150 sprzedaje akurat.

    Taki zoom to super sprawa na zdjęcia wakacujno urlopowe. A 12-32 da Ci mozliwośc noszenia aparatu na codzień.

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez amberek Zobacz posta
    ...

    To co mi się nie podoba to te obiektywy wydają mi się wszystkie dość ciemne. Można nimi zrobić zdjęcie w pomieszczeniach ciemniejszych bez problemu? Mój Lumix mnie tutaj rozpieścił, nie pamiętam, kiedy musiałam ostatnio używać lampy i w każdym miejscu (muzeum, zamek) mogłam robić zdjęcia bez flasha.
    ...
    Obiektywy są ciemniejsze, ale matryca większa, w sumie kombinacja obiektyw + matryca w bezlusterkowcu wychodzi na niewielki plus.

    Może jednak warto rozważyć kupno lustrzanki ze względu na budżet? Wychodzą sporo taniej. Za 5 tys. możesz mieć np. puszkę z kitem + świetny zestaw rodzinno-portretowy łącznie z wyposażeniem domowego studia

    Przy swoim budżecie możesz popatrzeć na sprawę w ten sposób: ważniejszy jest fajny aparat, czy fajne zdjęcia? Na jedno i drugie, to trochę nie ta kasa...
    Ostatnio edytowane przez fret ; 5.11.16 o 18:19
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  4. #4

    Dołączył
    Oct 2016
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Obiektywy są ciemniejsze, ale matryca większa, w sumie kombinacja obiektyw + matryca w bezlusterkowcu wychodzi na niewielki plus.

    Może jednak warto rozważyć kupno lustrzanki ze względu na budżet? Wychodzą sporo taniej. Za 5 tys. możesz mieć np. puszkę z kitem + świetny zestaw rodzinno-portretowy łącznie z wyposażeniem domowego studia

    Przy swoim budżecie możesz popatrzeć na sprawę w ten sposób: ważniejszy jest fajny aparat, czy fajne zdjęcia? Na jedno i drugie, to trochę nie ta kasa...
    Nic do lustrzanek nie mam poza tym, że są znacznie większe i cięższe. 80% zdjęć robię na wyjazdach, spacerach itd. i niezbyt chcę dźwigać ciężki sprzęt.
    Pomińmy domowe studio, bo tego nie planuję w najbliższym czasie.

    Chcę ładne zdjęcia i lekki aparat umożliwiający bardziej zaawansowaną naukę fotografii niż kompakt. Jaki budżet uważasz za odpowiedni? Wydaje mi się, że na początek 4-5 tys. to nie jest mała kwota, zwłaszcza że to hobby a nie zawód.
    Rozumiem, że ten panasonic niezbyt się nadaje do takich zastosowań?

  5. #5
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez amberek Zobacz posta
    Nic do lustrzanek nie mam poza tym, że są znacznie większe i cięższe. 80% zdjęć robię na wyjazdach, spacerach itd. i niezbyt chcę dźwigać ciężki sprzęt.
    Pomińmy domowe studio, bo tego nie planuję w najbliższym czasie.

    Chcę ładne zdjęcia i lekki aparat umożliwiający bardziej zaawansowaną naukę fotografii niż kompakt. Jaki budżet uważasz za odpowiedni? Wydaje mi się, że na początek 4-5 tys. to nie jest mała kwota, zwłaszcza że to hobby a nie zawód.
    Rozumiem, że ten panasonic niezbyt się nadaje do takich zastosowań?
    Panasonic się nadaje, tylko szklarnia przyzwoita w makro trochę jednak kosztuje. Kwota którą chcesz użyć wystarczy na body i jedną, dwie stalki. Nie koniecznie najwyższych lotów i niekoniecznie nowe.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  6. #6

    Dołączył
    Oct 2016
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    OK, więc inaczej. Makro jest mocno drogie, na razie je więc zostawmy. Te zdjęcia robię bardzo rzadko i tylko jako zabawa. Rozumiem, że makro tutaj komplikuje sytuacje, niepotrzebnie chyba o nim wspomniałam.

    Na początek chciałabym body i 1 możliwe uniwersalny obiektyw, który umożliwi mi robienie zdjęć podczas podróży (na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń bez lampy), w domu, rodzinie itd. Jeśli miałby zoom większy niż 3 to byłoby fajnie, ale jeśli większy zoom oznacza gorsze zdjęcia to wolę mniejszy zoom.
    Chciałabym, aby nie był zbyt duży i ciężki (wiem, że jak z zoomem to jest większy). Fajnie jakby nadawał się do ciemniejszych pomieszczeń, aby robić zdjęcia bez lampy (chyba że tutaj tylko ta jasna stałka?).

    Zastanawiam się jak wyglądają właściwości optyczne tego obiektywu 14-140 w stosunku do np. 12-32, tzn. czy warto do niego dołożyć?
    Jak się ma 14-42 do 12-32? 12 szerszy kąt, to wiem, ale który zakres jest bardziej użyteczny i który obiektyw ostrzejszy?
    Może lepiej wziąć któryś z tych mniejszych obiektywów i do tego dorzucić (od razu albo później) jasną stałkę (tylko wtedy pytanie którą)?

    Wiem, że fotografia to drogie hobby. Sprzęt wysokich lotów kosztuje dużo, jednak nie sądzę żebym była w stanie szybko wykorzystać moc naprawdę dobrego sprzętu.
    Wystarczy mi przyzwoity i możliwie najlepszy w danej cenie.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar viruuss
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.320
    Siła reputacji
    230
    Moja galeria
    gx80+ 20/1,7- czasami dużo chodzenia, ale wszystko wycieczkowo/rodzinne ogarniesz
    Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    GX80 + 14-140. Z czasem jak fundusze pozwolą 20/1.7 do ciemniejszych sytuacji. A jak wciągnie to jeszcze 45/1.8.

  9. #9
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.094
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    Jest cała masa testów obiektywów , po jednym artykule można też się dowiedzieć ile zoom ma obiektyw , jakie są obiektywy w danym systemie, czy F4 to jasno czy ciemno . Ale lepiej zadać pytanie rzeka, czy na dojazd do pracy mam sobie kupić porsche czy wystarczy używany matiz.

  10. #10
    Moderator - opiekun giełdy Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Iwo
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.473
    Siła reputacji
    48
    Moja galeria
    Czyli na Twoim miejscu bym rozważył 3 korpusy:
    1. Aparat Olympus OM-D E-M10 Mark II + 14-42 II R (srebrny) + CashBack - 2760 zł (3190 minus cashback 430)
    2. Panasonic Lumix DMC-GM5 Czarny + 12-32mm (jak chcesz kieszonkowy) za 2500 zł nowy - http://www.ceneo.pl/34517032
    3. Panasonic Lumix DMC-GX80 Czarny + 12-32mm za 3000 zł http://www.ceneo.pl/44214462


    Ja na targach rok temu poznałem GM5. Śliczny mały aparat z pazurem. Ma praktycznie prawie wszystko, na czym mi zależy.
    Dla mnie wbrew pozorom też byłby to ciężki wybór. Obecnie mam em10 w pierwszej wersji i jak najbardziej polecam.

    Do portretu

    1. Olympus 45mm 1,8 do portretu - 1100 zł - bardzo fajne ciche ostre szkiełko.
    2. Panasonic Lumix G 25mm f/1.7 za 777 zł http://www.ceneo.pl/41752480


    Nie wiem jakie portrety lubisz, ale ja wolałbym 45mm, bo naturalnie wydłuży zakres posiadanych ogniskowych, a poza tym polecam to szkło osobiście.

    I zmieściłaś się z pakietem startowym w budżecie.

    Lampa musi być Polecam jedno z dwojga rozwiązanie:

    1. Metz 24 AF 1 - około 250-300 zł - http://www.ceneo.pl/metz-24-af-1-do-...1290-p13134730
    2. Olympus FL35 lub FL36R z wtórnego rynku - do 400 zł.


    Na teleobiektyw uzbierasz sobie do sezonu, teraz sarny na zimę mnie by się nie chciało szukać
    Sprzedam: Samyang 7,5mm f/3,5,

Podobne wątki

  1. Panasonic gx80
    By szamaniec in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 30.11.17, 12:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.